Italia: UE ar trebui sa opreasca finantarea pentru tarile est-europene care nu accepta cotele de migranti

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2016, 15:05 Actualitate | Internaţional

Uniunea Europeana ar trebui sa opreasca finantarea pentru tarile membre est-europene care nu sunt dispuse sa accepte cotele de redistribuire a migrantilor, a declarat luni premierul italian Matteo Renzi, relateaza agentia DPA, preluata de Agerpres.

Polonia, Cehia, Slovacia si Ungaria - care primesc fonduri importante de dezvoltare regionala din partea UE - s-au opus unui plan propus de Bruxelles privind redistribuirea solicitantilor de azil care ajung pe coastele Italiei si Greciei.

'Daca (ele) nu manifesta solidaritate asupra migratiei, cred ca este absolut legitim ca tarile mai mari sa nu dea dovada de solidaritate asupra contributiilor (la bugetul UE)', a declarat Renzi in cadrul unei conferinte de presa la Roma.

Premierul italian a precizat ca a ridicat aceasta problema la summitul UE de saptamana trecuta de la Bruxelles, avertizand ca Italia va juca dur la viitoarele negocieri privind contributia sa la bugetul blocului comunitar pentru perioada 2020-2026 ca reactie la pozitia tarilor din grupul Visegrad asupra migrantilor.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2403 vizualizari
  • +15 (25 voturi)    
    altii (Luni, 22 februarie 2016, 15:11)

    dum_i [utilizator]

    EU zic sa puna si Austria pe lista impreuna cu Suedia si Danemarca ca nici astia nu ii mai vor.

    Sau merge sa te iei doar de astia mici?
  • +25 (27 voturi)    
    Italia (Luni, 22 februarie 2016, 15:14)

    V. Veroiu [utilizator]

    Intai ar trebui sa respecte legislatia referitoare la securizarea frontierelor si inregistrarea migrantilor. Apoi vedem ce facem cu migrantii.
    • +13 (17 voturi)    
      italia face jocul moscovei (Luni, 22 februarie 2016, 15:56)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      intentionat sau nu, asta-i intrebarea...
    • +4 (6 voturi)    
      ce securizare a frontierelor?! (Luni, 22 februarie 2016, 20:31)

      Daniel_007bis [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      pai marina italiana ii pescuieste din 'largul coastelor libiene', ii traverseaza Mediterana si ii varsa in Italia. Se mai si lauda cu asta, ce realizari au!
  • +11 (19 voturi)    
    Sa schimbe si numele fondurilor (Luni, 22 februarie 2016, 15:17)

    jackalphonse [utilizator]

    ce nu este clar? alea se numesc "fonduri de dezvoltare regionala". Pai daca aduci toti stricatii aici, le dai banii ca sa i toace, dupa ce se termina si banii aia raman aici si fac prapad producand pierderi. Unde este "dezvoltarea"?
    Lasand gluma la o parte, UE incepe sa cam traga cu gloante in democratie...
  • +19 (23 voturi)    
    UE ar trebui sa opreasca finantarile (Luni, 22 februarie 2016, 15:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si catre tarile EU care nu sunt capabile sa-si gestioneze frontierele si permit astfel intrarea unui flux ne-sustenabil de imigranti (Grecia si Italia)
  • +19 (25 voturi)    
    UE nu s-a constituit pentru migranti! (Luni, 22 februarie 2016, 15:22)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nici-un protocol sau reglementare UE, nu face constrangeri sau conditionari a mecanismelor financiare in functie de primirea de persoane non-europene!

    Cand a inceput valul migrantilor nu ati facut presiuni atat de santajiste cu UE pentru oprirea fluxului, acum va santajati celelalte tari pentru a le arunca peste gard persoane devenite nedorite...

    Rusine UE, va salvati vecinii dar va santajati fratii! Rusine!
  • +20 (26 voturi)    
    ma vad nevoit sa-l citez pe Orban (Luni, 22 februarie 2016, 15:26)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Fondurile alea nu sunt pomana, nu sunt gratis, ci sunt compenasatii in urma acceptarii regulilor UE.
  • +14 (22 voturi)    
    UE ... NU E ... sau NU mai E (Luni, 22 februarie 2016, 15:31)

    artistul000 [utilizator]

    Europa de Est... mereu inferioara in ochii Europei de Vest.

    Acest vis frumos de UE ... s-a cam transformat intr-un cosmar.

    Fiecare observa si invata ce doreste din cele ce se intampla azi.

    mie nu-mi mai place deloc.
  • +15 (23 voturi)    
    Oare cand o sa se tremine.... (Luni, 22 februarie 2016, 15:34)

    gigiN [utilizator]

    ...evolutia-de fapt , o involutie-a Uniunii Europene spre imbecilism ? Banuiesc ca doar odata cu ea insasi !!!
  • +12 (18 voturi)    
    Serios? (Luni, 22 februarie 2016, 16:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da' de ce numai alea est-europene? De alea nord-europene nu aveti curaj sa ziceti nimic ca sa nu va ia la intrebari despre deficit?!?
  • +1 (11 voturi)    
    solutia.... (Luni, 22 februarie 2016, 16:09)

    g01an [utilizator]

    degeaba ii trimiti romaniei si poloniei imigranti, noi nu ne putem integra propria populatie in campul fortelor muncii, ce sa facem cu si mai multi oameni in aceasta situatie?

    trebuie gasita o solutie temporara care sa-i fereasca de conflict pe cei care vor real asta, fara sa depopulam siria si dupa terminarea conflictului sa se poata intoarce acolo, nu sa ramana in europa. de aceea, transformarea lor in imigranti si trimiterea lor prin diverse tari nu mi se pare o solutie echitabila.
  • +3 (9 voturi)    
    Say Thanks to Americans (Luni, 22 februarie 2016, 17:43)

    Locke Lamora [utilizator]

    ca dupa mintea astora din UE, Estul Europei devenea muzhik de mult. Bine ca e inca ieftin petrolul, Phutinel nu poate sa aiaba asa multa putere, deja isi plateste in vodca si hrisca propagandistii.
  • +3 (5 voturi)    
    Vrem Uniunea europeana nu euroarabia (Luni, 22 februarie 2016, 21:11)

    Vlad-I [utilizator]

    Utopistii nu vad ca UE se destrama din cauza ideilor nesustenabile.