Rusia dezminte categoric ca ar fi bombardat cinci spitale in Siria

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2016, 13:59 Actualitate | Internaţional

Kremlinul a "dezmintit categoric" marti acuzatiile de bombardare a unor spitale de catre aviatia rusa, in nordul Siriei, si care s-au soldat cu aproape 50 de morti, potrivit AFP.

"Inca o data, dezmintim categoric astfel de alegatii cu atat mai mult cu cat cei care fac astfel de acuzatii nu reusesc niciodata sa le demonstreze", a declarat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Luni, aproape 50 de civili, printre care copii, au fost ucisi in urma unor lovituri aeriene care au vizat Idleb si Alep, atribuite Rusiei de catre Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului.

Medici fara Frontiere a anuntat la randul sau ca cel putin sapte persoane au murit si alte opt sunt date disparute in urma unui atac care a vizat un spital sirian pe care il sustinea in regeiunea Maaret al-Noomane, la 280 km nord de Damasc.

Turcia a denuntat marti bombardamente "barbare" si "lase" ale aviatiei ruse si a acuzat Moscova ca "nu face nicio distinctie intre civili, copii si militari".










1233 vizualizari
  • -1 (17 voturi)    
    Intr-un razboi adevarul moare prima data (Marţi, 16 februarie 2016, 14:03)

    potaissa [utilizator]

    N-ai cum sa crezi nici una dintre parti. Trist.
  • +8 (10 voturi)    
    ????? (Marţi, 16 februarie 2016, 14:07)

    iodixit [utilizator]

    aia nu, aia nu, inseamnan ca s-au autobombardat.
    • +5 (17 voturi)    
      Numai că,numai rușii zburau. (Marţi, 16 februarie 2016, 14:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      În ziua bombardamentului cu pricina,numai rușii au făcut zboruri cu avioane militare și nu au respectat armistițiul .
      • -1 (11 voturi)    
        nu conteaza (Marţi, 16 februarie 2016, 14:30)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ei faceau zboruri de agrement cu planoare si deltaplanuri! si vreo doi-trei mujici se trageau cu parapante! zau, i-am vazutr io ca am fost in vizita la un pretin internat la unu din spitalele alea!
        • -1 (11 voturi)    
          . (Marţi, 16 februarie 2016, 15:13)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          Zona respectiva cu greu poate fi numita "de agrement" ,in ce priveste parapantele a existat un prototip rusesc acum vreo 15-18 ani (Poljot) ,de fapt o copie 1:0,9999 dupa AdK parca ,nu statea in aer.
          Turcia si-a aratat atat intentiile cat si adevarata fata ,Rusia poate da inapoi acum ( pentru a-si pregati urmatorul pas ce va veni cu siguranta indiferent de intoxicarea turco-saudito-americana).
      • -2 (6 voturi)    
        . (Marţi, 16 februarie 2016, 17:25)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Asa este ,m-am uitat si pe net la tabelul cu misiuni ale tuturor tarilor ocupate cu biznis pe acolo si scrie clar "azi numa' rusii zboara restul iau o pauza de la misiunea de combatere a terorismului" .
        Gizas.
        • 0 (0 voturi)    
          mai (Marţi, 16 februarie 2016, 22:13)

          bec [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          nea vasile, ai multe postari de bun simt, nu pari troll ca potaiasa, gustav, niuluc si restul hoardei, nu inteleg de ce te pretezi la spalarea micului falimentar cracanat de la kriemlin. Falimentul il paste, din logica lui nu poate iesi.
          • 0 (0 voturi)    
            . (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 12:59)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui bec

            Departe de mine gandul , nu vad diferente structurale intre Putin si Erdogan ,doar ca imi este frica ( frica pe bune , nu figura de stil ,imi este frica) de o Turcia si mai infipta in Europa decat este ( care era mult prea infipta cu mult inaintea inceperii circului cu "refugiati").Cu rusii te mai descurci ,supravietuiesti . Cu turcii si ai lor...nici o sansa.

            • 0 (0 voturi)    
              hahaha (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 14:30)

              iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

              stefan cel mare zicea incers. ai drteptate cind zici de turci, dar merg pe mina lui.
              • 0 (0 voturi)    
                . (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:06)

                Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

                Etienne Le Grand , Moldova , 1433-1504.
                Bazil the 3rd , Olanda , 19xx- .
                Si eu as merge pe mana lu' Fane,personaj celebru si cu multa credibilitate dar sunt ancorat in mizeria asta de secol XXI.
  • +5 (15 voturi)    
    cine-i mai crede pe rusi??? (Marţi, 16 februarie 2016, 14:43)

    ilex2013 [utilizator]

    Nu ca ceilalti ar fi sfinti dar e imposibil sa-i mai crezi pe rusi dupa ce atatia ani au mintit si in continuare mint cu nerusinare
    • 0 (0 voturi)