UPDATE Ucraina suspenda accesul transportatorilor rusi de marfuri pe teritoriul sau

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2016, 11:18 Actualitate | Internaţional

Arseny Yatseniuk
Foto: Wikimedia Commons
Ucraina a interzis temporar circulatia pe teritoriul tarii a camioanelor rusesti de marfa, decizie luata dupa o masura similara luata de Rusia, a declarat luni premierul Arseny Yatseniuk, potrivit Reuters.  

“Ucraina a suspendat temporar … permisele de tranzit pentru vehiculele de marfa inregistrate in Rusia pana cand primeste o explicatie si o rezolvare a acestei dispute (cu Rusia)”, a declarat seful guvernului de la Kiev intr-un comunicat de presa.

Un prim posibil efect al acestei blocade comerciale ar fi afectarea aprovizionarii regiunii separatiste Transnistria cu marfuri rusesti.

Dupa ce, saptamana trecuta, camioane rusesti au fost blocate de militanti nationalisti in vestul Ucrainei, ministerul rus al Transporturilor a anuntat duminica suspendarea tranzitului camioanelor ucrainene in Rusia.

Potrivit unui comunicat al ministerului rus, "peste 100 de camioane erau blocate" duminica in mai multe regiuni ucrainene si alte "peste 500" nu puteau patrunde pe teritoriul ucrainean dinspre Uniunea Europeana, ceea ce perturba transportul de marfuri intre tarile europene si Rusia.

Purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov, a calificat drept "inadmisibila" blocarea camioanelor rusesti si a afirmat ca decizia Kievului de suspendare a traficului este "in contradictie cu dreptul international".

Aceste dispute intervin in conditiile in care circulatia camioanelor grele poloneze intre Polonia si Rusia este deja suspendata de la inceputul lui februarie, in lipsa unui acord care sa reglementeze acest trafic.



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6314 vizualizari
  • -12 (28 voturi)    
    Si, uite, asa (Luni, 15 februarie 2016, 11:41)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    incepe jocul adevarat cu focul!
  • -31 (49 voturi)    
    pașol (Luni, 15 februarie 2016, 11:44)

    Mazeta [utilizator]

    Ucraina este în faliment. Până și FMI i-a cerut să reducă corupția, dacă mai vrea bani.

    Singurul mijloc prin care guvernul actual se poate menține la putere este să întrețină tensiunile cu Rusia. Fără ruși, Yatseniuk e pa!
    • +28 (36 voturi)    
      Să întrețină tensiunile cu Rusia... (Luni, 15 februarie 2016, 12:37)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Și cum le întreține? Interzicând pe propriul teritoriu suveran accesul camioanelor rusești. Așa fac și io cu vecinu', întrețin tensiunile cu el încuindu-mi ușa la casă, că avea obiceiul să intre peste mine când rămânea fără mâncare, se servea din frigiderul meu.
      Cât despre transportatorii ruși: se știe că transportă piese de schimb pentru biciclete, numa că ale naibii piese cum le învârți cum le combini tot câte un tanc iese
      • -19 (29 voturi)    
        păi (Luni, 15 februarie 2016, 13:10)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Și dacă transportatorii ruși sunt înlocuiți cu transportatori transnistreni? Bănuiesc că tot nu e bine, nu?
        • +21 (21 voturi)    
          :) (Luni, 15 februarie 2016, 13:37)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Nu iti face griji, gasesc rusii o modalitate sa iti trimita cumva malaiul.
    • +18 (24 voturi)    
      fara rusi (Luni, 15 februarie 2016, 12:50)

      tenere [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu esti pa mazeto
    • +17 (25 voturi)    
      Faliment? (Luni, 15 februarie 2016, 12:57)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bine ca o duc rusii ca pe roze cu rubla la 80 de dolari :P
    • -9 (11 voturi)    
      Mai, mazeto, (Luni, 15 februarie 2016, 14:59)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu-mi imaginam nici in cele mai negre vise ca voi ajunge vreodata sa-ti dau dreptate. De data asta, n-am ce zice!
    • +9 (9 voturi)    
      citire selectiva (Luni, 15 februarie 2016, 15:01)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "Ucraina a interzis temporar circulatia ... dupa o masura similara luata de Rusia"

      Asadar ucrainienii intretin tensiunea, pentru a ramane la putere.
      Exista vreo situatie in care sa nu justifici actiunile Rusiei?
      Pro-american fiind am criticat in multe randuri anumite actiuni ale lor, tu ca pro-rus esti capabil sa-i critici vreodata pe rusi?
      • +6 (6 voturi)    
        Sigur ca da (Luni, 15 februarie 2016, 16:54)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Este capabil sa ii critice o data pe rusi.

        Numai ca la maxim 24 de ore dupa asta se va sinucide cu 2 gloante in spate.
  • +27 (39 voturi)    
    bravo Ucraina (Luni, 15 februarie 2016, 11:44)

    stefan2008 [utilizator]

    Cu rusii nu se fac afaceri. Trebuie izolati si tinuti la ei in cusca, altfel nu se invata minte sa se comporte civilizat cu vecinii.
  • -28 (32 voturi)    
    ii mananca (Luni, 15 februarie 2016, 13:31)

    xanti [utilizator]

    Poate se supara rusii si ajung la granita cu noi.
    Ucrainieni fraieri ,cu rusii era pace aveau o viata normala dar au vrut revolutie ,acum e razboi ,sunt in faliment ,sufera de foame si frig.
    Dar vor avea ce manca pe viitor ,se pot hrani cu visele ca intra in UE .
    • +13 (15 voturi)    
      :) (Luni, 15 februarie 2016, 14:00)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si rusii cu ce se hranesc?
    • +14 (14 voturi)    
      He he, ce simplă și frumoasă e viața (Luni, 15 februarie 2016, 14:03)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ești vecin cu Rusia? Simplu di tăt, trebuie doar să stai supus (docil), să alegi ”de bunăvoie” să intri în Uniunea Eurasiatică, nu UE doam feri, să te aliezi cu rușii, nu cu NATO, să fie rusa limba oficială, să cumperi doar mărfuri rusești, să vinzi mărfuri doar în Rusia și să pui la dispoziție infrastructura când mai greșește câte o divizie de tancuri rusească drumul fără intenție, o ia cu 3000 de km prea la vest. Ce primești în schimb? Păpică, căldurică și ... PACE!
      :))))))))))))))))))))
      Nene, nu mai posta comentarii, că se prinde DIICOT-ul că ești pe nelegale :))))))))))))
    • +8 (10 voturi)    
      daca motorina e mai scumpa decat pufoaika (Luni, 15 februarie 2016, 14:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sunt convins ca tancurile vor pune GPL..implicit vor devein ...vulnerabile !
    • +12 (14 voturi)    
      Nu mai au zvac! (Luni, 15 februarie 2016, 14:59)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Rusii s-au intins pe prea multe fronturi. Sunt ca un urs incoltit de lupi in toate partile! Si lupul Turcia deja a dat de sange. Nu mai dureaza mult pana Ursul va pica cu botul insangerat in zapada in toata splendoarea lui!
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Luni, 15 februarie 2016, 16:56)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Era o poanta in NYT.

        Ce faci cand te trezesti cu un urs infuriat in fata ta?
        -PAC PAC , Covor nou in sufragerie.
    • +3 (7 voturi)    
      Pai cu hrisca rusilor cum sa traiesti? (Luni, 15 februarie 2016, 17:17)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tu poti sa traiesti in casa cu omuletti verzi??