Capacitatea Angelei Merkel de a impune cote obligatorii permanente de migranti, tot mai putin probabila inaintea unui summit crucial al liderilor UE

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2016, 16:39 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Abandonata de Franta, criticata de statele din Europa de Est, capacitatea Angelei Merkel de a impune un mecanism permanent de repartizare a refugiatilor in Uniunea Europeana pare tot mai putin probabila, inaintea summitului crucial pentru criza refugiatilor, programat pe 18 si 19 februarie la Bruxelles, potrivit unui comentariu AFP intitulat "Angela Merkel, tot mai singura in Europa". 

Cancelarul german se confrunta, de asemenea, in tara sa cu o scadere consistenta in sondaje si o opozitie in crestere fata de politica sa, care a permis sosirea a peste un milion de solicitanti de azil in anul 2015.

Merkel le-a promis germanilor o solutie europeana pentru a reduce fluxul de migranti care se indreapta in special spre Germania si militeaza pentru impunerea unor cote obligatorii permanente in cadrul Uninii Europene. Inaintea summitului liderilor UE programat pe 18 si 19 iunie la Bruxelles, aliatii cancelarului german sunt insa tot mai rari. 

  • Franta a anuntat sambata in premiera ca se opune unui mecanism permanent

Franta a anuntat sambata, in premiera, la Conferinta de Securitate de la Munchen, prin vocea premierului Manuel Valls, ca se opune mecanismului permanent de repartizare a refugiatilor extracomunitari in statele membre ale Uniunii Europene, propus de Angela Merkel. 

"Nu suntem de acord cu un mecanism permanent de repartizare (a refugiatilor - n.red.). Este timpul sa aplicam ceea ce am discutat, punctele fierbinti: centre de inregistrare a migrantilor care sosesc in Uniunea Europeana, controale la frontiere etc.", a declarat premierul francez, cu cateva zile inaintea summit-ului de la Bruxelles al liderilor europeni, din 18-19 februarie, unde se va lua in discutie in special problema valului de migranti ajunsi in Europa, cel mai mare de la al doilea razboi mondial incoace. 

Manuel Valls a adaugat ca Franta va primi 30 de mii de refugiati, asa cum s-a angajat in momentul in care s-a decis repartizarea in statele UE a unui prim val, de 160 de mii de migranti, insa nu va primi "mai mult de atat".

Presedintele francez Francois Hollande declarase, in septembrie anul trecut, ca este in favoarea unui mecanism permanent de repartizare a refugiatilor in statele membre UE.

Pozitia Frantei s-a schimbat insa treptat, pe fondul agravarii crizei migrantilor (un milion de refugiati au patruns in Europa in anul 2015) si dupa atentatele de la Paris, din noiembrie anul trecut.

  • Critici din estul Europei, Statele Unite promit ajutor

Si Europa de Est este, in cvasi-unanimitate, impotriva lui Merkel. Premierul polonez a cerut, saptamana aceasta, la Berlin, "un nou viraj" in ceea ce priveste securitatea europeana, amintind atentatele din noiembrie 2015 de la Paris si "agresiunile sexuale de Anul Nou din Koln".  

Ministrul slovac de Externe, Miroslav Lajcak, a declarat ca politica lui Merkel nu va face altceva decat sa stimuleze migratia. 

Secretarul de stat american John Kerry, prezent in acest weekend la Conferinta de Securitate de la Munchen, a declarat ca Statele Unite vor sa ajute Europa sa faca fata crizei refugiatilor, care reprezinta "o amenintare cvasi-existentiala" pentru acest continent.

Premierul rus Dmitri Medvedev a calificat politica germana drept "stupida". 

  • Merkel spera intr-o "coalitie voluntara", Turcia ameninta ca da drumul refugiatilor in Europa

Angela Merkel a declarat, in urma cu doua zile, ca un grup de tari din UE ar putea accepta sa li se repartizeze mai multi refugiati decat a fost prevazut pana acum, in schimbul amplificarii de catre Turcia a eforturilor impotriva migratiei ilegale.

Reprezentantii acestor tari, care nu au fost numite de Angela Merkel, se vor intalni cu cei ai Turciei in marja summitului din 18-19 februarie al liderilor europeni.

In decembrie, Germania a reunit cativa posibili membri ai acestei viitoare "coalitii": Austria, Belgia, Finlanda, Grecia, Luxemburg, Olanda si Suedia. 

Statele UE au acceptat vara trecuta, cu mare greutate, repartizarea a 160.000 de migranti. De asemenea, UE a incheiat un acord cu Turcia pentru ca Ankara sa fara tot posibilul pentru a limita si impiedica migratia ilegala a refugiatilor spre teritoriul UE. Turcia a obtinut, in schimb, 3 miliarde de euro (in doi ani) de la UE pentru gestionarea crizei refugiatilor, eliminarea vizelor incepand din octombrie 2016 si accelerarea procesului de aderare a tarii la Uniunea Europeana.

Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan este insa nemultumit ca UE a cerut Ankarei sa gazduiasca sirienii care fug de razboi pe teritoriul Turciei. Erdogan nu si-a mai ascuns iritarea recent iritarea, amenintand sa trimita refugiatii in Europa: "Rabdarea noastra are limite!", a avertizat el.













Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
6015 vizualizari
  • -4 (22 voturi)    
    Primirea de migranți din Siria folosește lui Assad (Duminică, 14 februarie 2016, 16:46)

    asavreau [utilizator]

    Plecarea opozanților lui Assad și primirea acestora în UE îi permit lui Assad să câștige.Consider că UE trebuie să creeze zone sigure pentru opozanții lui Assad în Siria.
    • +8 (18 voturi)    
      Ca niște mori stricate (Duminică, 14 februarie 2016, 20:37)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Așa sunteți voi, cei anti-Assad. Vă încăpățânați să nu înțelegeți că Assad este singurul obstacol ce stă în calea transformării Siriei într-un stat terorist. Aveți Libia ca exemplu, care de îndată ce Gadaffi a fost ucis cu sânge rece, s-a transformat din statul african cu cel mai mare indice de dezvoltare umană (HDI) într-un stat eșuat similar Somaliei.
  • +15 (17 voturi)    
    Greu de "ucis" ? I (Duminică, 14 februarie 2016, 17:15)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai are maximum 7 tari langa ea. Pt cat timp insa ?
    • +19 (19 voturi)    
      cele 7 tari decit sa incurajeze natalitatea (Duminică, 14 februarie 2016, 20:11)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      in tarile lor incurajeaza un multiculturalism defect cu efecte catastrofale pe termen lung.

      parca-s chiori....sau orbi
      • +11 (13 voturi)    
        Altoi islamic pt batrana Europa vestejita ! (Luni, 15 februarie 2016, 2:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Incep sa cred ca statele astea, cuprinse de frenezia multiculturalismului au inceput sa cultive un soi de masochism greu de inteles de catre noi, esticii, proaspat iesiti din comunism, atata timp cat este evident ca diversele popoare si culturi, primite fara rezerve pe teritoriile lor,se desfasoara in sensul unei acaparari lente dar inexorabile a popoarelor gazda, putin numerice, vlaguite, "ametite" de democratie si "corectitudine politica".
        PS. Parerea mea este ca tarile astea parca sunt amortite. Vad ce li se intampla dar nu se pot opune !
    • +5 (5 voturi)    
      sapte (Duminică, 14 februarie 2016, 23:33)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      eu numar doar doua, olanda si suedia, si alea mai mult din virful limbii. Care ar fi celelalte cinci?
      • +3 (5 voturi)    
        Scrie in articolul pe care il comentezi ! (Luni, 15 februarie 2016, 2:17)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bec

        Austria,Belgia, Finlanda , Grecia, Luxemburg. Anul trecut in decembrie, pe astea si pe Suedia si Olanda, le-a numarat Merkel ca fiind de partea Germaniei. Acum, e adevarat, mai urmeaza o numaratoare importanta pe 17-18 februarie, la Bruxelles. Ce-ar fi...
        • +6 (6 voturi)    
          cele (Luni, 15 februarie 2016, 7:54)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cinci, Austria, Belgia, Finlanda, Grecia si Luxemburg, nu mai sunt de partea lui Merkel dupa cum se poate constata din ultimile declaratii, de asta ne mai putand fi considerate aliatele Germaniei in privinta migrantilor.
          • +3 (5 voturi)    
            Wow, Luxemburg..... (Luni, 15 februarie 2016, 12:55)

            Cuca [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Si cati imigranti credeti ca ar putea primi marele stat Luxemburg ? ;-)))) Foarte important, acest lucru.
  • +22 (26 voturi)    
    .. (Duminică, 14 februarie 2016, 17:35)

    Flaviius [utilizator]

    Din milionul venit , va reusi sa redistribuie 160 de mii , cat s-a stabilit in acordul initial . Restul pana la milion , vor fi piatra de moara a Germaniei . Nimeni nu ii va accepta .

    Din punctul meu de vedere e minunat ceea ce s-a intamplat . Un fel de dreptate poetica . Karma . Merkel va trebui sa se descurce singura cu milionul de "sarmani" chemati chiar de ea.

    E bine , Europa va supravietui . Multiculturalismul a murit. Din toate nenorocirile de pana acum a iesit si ceva bun , ne-am prins ca trebuie sa ne aparam frontierele , sa cream o politica de imigrare precum Canada si Australia si cred ca a devenit clar pt toata lumea ca buna convietuire intre lumea vestica si cea islamica e imposibila. Suntem pur si simplu prea diferiti .
    • +18 (18 voturi)    
      Nu te grabi, nu s-a terminat (Duminică, 14 februarie 2016, 19:24)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      ... Migrantii continua sa soseasca in Grecia, cam 2000 pe zi si stati ca n-a venit inca primavara! Pe astia cine ii va prelua?
      • +4 (4 voturi)    
        90000 in ianuarie (Luni, 15 februarie 2016, 9:07)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        90000 de cereri de azil in Germania in ianuarie 2016.

        Hijra merge intainte, desi lumea s-a plictisit de aceste numere.

        Intre timp, "imbogatirea culturala" a femeilor europene e un mare succes.

        Iata: https://www.youtube.com/watch?v=pKP0qw2ADtg
    • +4 (4 voturi)    
      Pentru Flavius (Luni, 15 februarie 2016, 9:33)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      Ai dreptate. Si ar mai putea fi ceva, benefic pentru Romania. Acel milon de islamisti care va ingrozi Germania va produce o posibila emigratie a unor nemti in alte tari . Si cine vor pleca primii ? Cei venit ultimii, adica sasii. Si unde vor pleca ? Intr-o tara fara islamisti , pe care o cunosc ei bine, in Romania.
      Reintoarcerea sasilor va fi un lucru foarte bun !
  • +30 (32 voturi)    
    Merkel i-a invitat Merkel plateste consumatia ! (Duminică, 14 februarie 2016, 17:48)

    andreesanu [utilizator]

    Chestia cu impunerea unor cote de refugiati este interpretata ca o dictatura.
    Merkel ii invita ,Merkel ii primeste cu ciocolata ,iar cand
    vede dezastrul ce-l provoaca acesti salbateci care calca in picioare orce :granite,legi si chiar se calca intre ei in picioare ,Dna Merkel s-a trezit la realitate si acum vrea sa imparta rahatul la toti !!!,
    Multumim noua nu ne trebuie .
    • -3 (7 voturi)    
      "Repetitia e mama invataturii" ! (Duminică, 14 februarie 2016, 18:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Ai dreptate, dar cred ca e cazul sa mai schimbi comentariul ! Deja, eu, unul, l-am invatat pe de rost !
  • -24 (26 voturi)    
    Practic statele cele mai corupte din UE (Duminică, 14 februarie 2016, 19:53)

    ICosmin [utilizator]

    refuza refugiatii. Plus Franta, care isi arata limitele si pare o tara de pluton in fata provocarilor actuale.
    Estul tot est: sa ii salveze altii. Usor, usor creste economia in zona asta, dar mentalitatea tot de tari de mana a treia ramane. Poate peste vreo 500 de ani de mentalitate vestica vom putea vorbi de o uniune adevarata.
    • +16 (16 voturi)    
      Pe bune?!?! (Duminică, 14 februarie 2016, 21:46)

      HalikiBuliki1 [anonim] i-a raspuns lui ICosmin

      Prietene, tu nu reusesti sa integrezi populatia rroma si vrei si niscai musulmani?
      Mult suscces, dar inainte de asta ce ar fi sa te duci putin in lumea lor sa ii cunosti mai bine?
      Nu ai bani? Nicio problema. Iti platesc eu o saptamana in Egipt, una in Tunisia, Maroc si in final o saptamana in Irak.
      Bonus, 1 saptamana in Ierusalim..
      Conditia este sa te duci cu sotia, fiica, sora si mama ta.
      Dupa aceasta luna, iti propun 1 luna in Iranul mult hulit de democratiile occidentale.
      Concluziile le vei trage singur.
      Am fost in toate tarile de mai sus.
      • +4 (6 voturi)    
        te rog (Duminică, 14 februarie 2016, 22:29)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui HalikiBuliki1

        sa dezvolti subiectul,pe bune.
        nu am calatorit decat in grecia si chiar as vrea sa cunosc o opinie de martor ocular vis a vis de tarile mai sus enumerate.
        cu respect, k.
        • +12 (12 voturi)    
          mostra de civilizatie islamica (Duminică, 14 februarie 2016, 23:37)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui kripton

          in egipt, de 5 ori pe zi, in orice moschee, cand muezinul incepe sa se tanguie in megafon, spune ceva de gen (printre altele): "dreptcredinciosii sunt datori sa omoare evreii oriunde s-ar afla".
          astea este traducerea unui egiptean programator, coleg cu un prieten de-al meu roman, tot programator, care a lucrat in cairo timp de 1 an, in 1998.
          era romanul nostru curios sa afle ce zbiara popii islamici la megafon; si aflat. indemn la omor. religia pacii.
          si egiptul este cica tara musulmana moderata. si povestea e din 1998 cand egiptul era stabil, laic, bla-bla...
    • +11 (11 voturi)    
      explica-mi (Duminică, 14 februarie 2016, 23:38)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      si mie, draga orbule, cum e coruptia mai mare in ungaria, cehia, slovacia sau polonia fata de italia, spania sau belgia, de exemplu. Iar faptul ca tarile din est au stat sub cizma ruseasca barbara, in timp ce vestul a fost nu doar protejat ci si incurajat de americani sa prospere, este un fapt istoric neinterpretabil.
    • +8 (8 voturi)    
      Raspuns de bun simt (Luni, 15 februarie 2016, 1:10)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Cand principiile bune sunt duse pana la extrem si la fanatism, devin tiranie si prostie. De ex. este bine sa primesti refugiati necajiti ? normal ca da, pai, atunci primeste 60 de milioane care locuiesc in 3 tari cu probleme afganistan, irak si siria, si mai sunt alte 20 de miloane de refugiati in lume. Este bun avortul ? NU, pai atunci sa-l interzicem si in caz de malformatie sau viol, sa te plimbi cu caruciorul prin cartier cu un bebe negru.Este bine sa chinuim animalele ? NU, pai, atunci sa interzicem abatoarele. Este bine sa murdarim planeta cu deseuri ? NU, pai atunci sa interzicem masinile, tiparitul cartilor si fabricatul mobilei ca sa nu taiem paduri, interzicem fabricile etc.
    • +4 (4 voturi)    
      Cozmine tu pe ce lume traiesti ??? (Luni, 15 februarie 2016, 10:31)

      andreesanu [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Cand Romania are milioane de asistati social ,milioane de romani au pensii de cateva sute de lei !!
      din ce sa traiasca ??.
      Romania este datoare aproape 100 miliarde de euro
      si trebuie sa-i dea inapoi !,de unde ?.
      Economia Romaniei e zob ,Investitii ZERO;infrastructura ZERO; Agricultura ZERO !!,cu ce poti sa-i ajuti pe acei refugiati ???.
      Ei vor numai mancare CUCHER !!!,ei au alte cerinte decat romanii cu ce le poti raspunde ?
      De unde iei personalul care trebuie sa-i monitorizeze
      scoala ,educatie ,sanatate,locuri de munca,asistenta sociala evidenta !!!
      Ce are Romania azi ca sa poata raspunde acestor
      refugiati ???,NIMIC ,NIMIC !!!.
      Rezultatul venirii refugiatilor in Romania =un dezastru umanitar !.
  • +3 (3 voturi)    
    Scuze (Duminică, 14 februarie 2016, 22:01)

    snams [utilizator]

    Scuze ca sunt pe lângă subiect. Când veți optimiza acest site pentru tablete/iPad?
  • +9 (9 voturi)    
    U.E. (Duminică, 14 februarie 2016, 23:19)

    adrian88000 [utilizator]

    Are foruri de conducere clare. Are un Parlament , cu un Presedinte, are o Comisie Europeana , cu un Presedinte. Pe Merkel nu o vad in aceste structuri de conducere. Cum de are tupeul sa se erijeze ea in conducatoarea Europei? Trebuie pusa la punct urgent, sa stea in banca ei. Altfel se risca dezagregarea U.E. !
    • -1 (3 voturi)    
      cine da (Luni, 15 februarie 2016, 7:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      banul, comanda, de aia-si permite.
      • +4 (4 voturi)    
        Pentru nahir (Luni, 15 februarie 2016, 9:41)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Pai atunci sa nu ne mai abureasac cu forurile de" conducere " ale U.E.
  • +6 (10 voturi)    
    despre (Luni, 15 februarie 2016, 1:32)

    bec [utilizator]

    ce redistribuire vorbim, cind urmele dosului de palma tras de francezi sint inca perfect vizibile pe obrazul, atita cit este, madamei merkel? Gata, redistribuirea este din acest moment, moarta si ingropata. Iar ungurul orban, un erou european. Singurul care, de la inceputul crizei, a stiut ce carti are si cum sa le joace. De acum incolo, opiniile lui vor avea greutate, iar ale romaniei, vai, condusa de dragnea, johanis, mialake si ciolos, vor fi din ce in ce mai irelevante. Sint deja.