John Kerry: Criza refugiatilor reprezinta o amenintare cvasi-existentiala pentru Europa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 februarie 2016, 17:59 Actualitate | Internaţional

John Kerry
Foto: Agerpres/AP
Statele Unite vor sa ajute Europa sa faca fata crizei refugiatilor, care reprezinta "o amenintare cvasi-existentiala" pentru acest continent, a declarat secretarul de stat american John Kerry, la Conferinta de Securitate de la Munchen. "Statele Unite ale Americii inteleg natura aproape existentiala a acestei amenintari la adresa vietii politice si a tesaturii vietii sociale din Europa", a afirmat oficialul american, citat de AFP.

"Acesta este motivul pentru care ne-am alaturat si implementam o misiune NATO pentru a inchide o ruta-cheie pentru migranti. Vom ajuta si in alte moduri pentru a opri aceasta maree care are potential de a submina unitatea europeana", a afirmat John Kerry.

John Kerry a facut referire la anuntul recent al NATO, potrivit caruia Alianta Nord-Atlantica este pregatita sa efectueze misiuni de patrulare pe Marea Egee, cu scopul de a descuraja traficanti sa transporte migranti din Turcia in Grecia.

"Noi nu spunem ca acest lucru este problema noastra, nu a voastra. Este problema noastra", a insistat diplomatul american, subliniind ca criza refugiatilor reprezinta cea mai mare criza umanitara de la cel de-al doilea razboi mondial incoace.










3148 vizualizari
  • -19 (37 voturi)    
    2.174 (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 18:16)

    Mazeta [utilizator]

    SUA, care bombardează de ani întregi Irakul și Siria, a acceptat până acum fix 2.174 refugiați.
    • +12 (32 voturi)    
      Mai nou plangi de mila ISIS? (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 18:40)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .. ca pe aia ii bombardeaza americanii. Amicii tai rusi in schimb vad ca au pus pe fuga cateva sute de mii de civili bombardati din Alep pana la frontiera Turciei. Daca amaratii aia pe care-i vedem cu nasul lipit de gardul frontierei turce sunt teroristii contra carora lupta rusii.... m-am lamurit!
    • -4 (14 voturi)    
      mai sunt destui fraieri (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 20:51)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      care cred ca americanii bombardeaza acolo in numele democratiei. fals. bombardeaza pt ca altfel nu se justifica suma colosala pentru armata americana, care ar plimba numai tancurile, avioanele si navele de colo colo. ce sa mai spun de producatorii de armament care ar intra in somaj urgent la ce sume sunt invatati, daca n-ar fi proxiurile astea. ca sa nu mai spun ca nici un pres american n-ar rezista in post daca ar spune nu cheltuielilor miliotare; vezi jfk. iar treaba cu sutele de mii de refugiati onesti si la locul lor, care in viata lor n-au tras nici o racheta impotriva cuiva si care au fost deodata deranjati de avansul armatei siriene, inseamna ca a vazut niste filme de Hollywood proaste. aia sunt teroristii sau sustinatorii lor, cu familiile lor, se vede de pe luna. scena seamana cu ce s-ar intampla la noi in hr-cv cu anumiti cetateni onorabili + familii, cand vin oamenii legii. iar de pe la turci am avut numai de bine, ca de aia ne-au tinut franat vreo 700 de ani sa nu ne dezvoltam + alte mici apucaturi.
      • +2 (6 voturi)    
        sigur ca da... (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 23:43)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui nicomar

        ..sa radem US de pe harta si o sa fie bine.
        rusii vor deveni pacifisti.
        arabetii nu se vor mai comporta ca in evul mediu.
        africanii nu se vor mai macelari intre ei in interminabile razboaie tribale.
    • +3 (5 voturi)    
      cateva precizari pt. progresistii aflati in tura (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 23:40)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ///
      invadatorii ce-si spun "refugiati" vin din toata lumea islamica, din tari pe care nici nu stii sa le localizezi pe harta.
      sirienii sunt un procent oficial de 20%. anuntat de catre Comisia Europeana responsabila cu extinderea Islamului. si de catre onu.
      daca punem la socoteala pasapoartele false care costa 600E, probabil ca sirienii sunt sub 10% in mod real.
      prin urmare invazia islamica nu are treaba cu assad, sau ce se inatmpla in siria. siria si assad sunt doar pretexte pt. /// utili multiculti manipulati in scopul subminarii europei si a distrugerii civilizatiei europene.

      iar daca ///, ai afla ca recent, in suedia, germania si finlanda mii de "refugiati" au decis sa se repatrieze. ca sa vezi! nu mai pica bombe in locurile de unde au plecat! sa fie din cauza faptului ca odata ajunsi in europa au vazut ca nu primesc mokangeala la care visau?...
  • +19 (23 voturi)    
    Da. Dar nu e vorba de refugiati (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 18:17)

    Maniu [utilizator]

    e vorba de toata Africa, India, Pakistan si ce-o mai fi, care pot sa o ia incoace.
  • -4 (20 voturi)    
    Corect ar fi : (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 19:20)

    potaissa [utilizator]

    " Criza refugiatilor , cauzata de USA ,reprezinta o amenintare cvasi-existentiala pentru restul lumii. "

    Dar ce mai este corect? Ma mir ca n-a dat vina pe rusi.
    • -2 (4 voturi)    
      Da chiar așa? (Duminică, 14 februarie 2016, 12:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      De ce nu fug refugiații în Rusia?Este așa de bine acolo.O spune și potaissa și Mazeta.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Duminică, 14 februarie 2016, 13:05)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nu e vorba de Rusia nene. Se pune doar intrebarea ce cauza are tot exodul asta de arabi ,adica cine a provocat criza. Raspunsul l-am dat mai sus.
        • -1 (3 voturi)    
          Minti cu nerusinare mai sus (Duminică, 14 februarie 2016, 16:43)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Criza e provocata de Assad care nu vrea sa plece si care si-a gazat propriul popor. Mai nou Phutin ii bombardeaza poporul, ca sa fuga aia in Europa. Vestea buna e inca ca si Phutin si assad o sa sfarseasca in juvatz. Petrolul se mentine si va sta sub 30$ ani buni. btw, l-ai mai vazut pe phutinel dand declaratii? nu. Umbla vorba ca ar fi bolnav cu inima.
          • +1 (1 vot)    
            Cornuta (Duminică, 14 februarie 2016, 18:09)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            adica rusii sant de vina pentru criza creeata si subventionata de americani. Misto.
  • -1 (21 voturi)    
    RUSIA trage sforile -SUA -UE doarme ! (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 20:21)

    DreptateOnu [anonim]

    Fara RUSIA nu ar exista RASBOI in Syria !!!

    Vladimir Putin ataca UE -SUA asimetric si sustine CORUPTIA -HOTIA si criminalul de Rasboi A. Sadat .

    In Syria Vladimir Putin a deschis al doilea Front in potriva UE-SUA-NATO cu aprobarea Chinei .

    Cine este ocupat de Syria si criza refugiatilor nu mai are timp sa se ocupe de Rusia si de ocuparea Ucrainei precum Moldovei . SUPER CORUPTIA KGB in Parlamentele Ost Europene dupa 89 este evidenta si fura NATO pe la spate .
  • +1 (9 voturi)    
    ”crimele” săvârșite de Assad (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 23:38)

    zizin [utilizator]

    Iată care sunt "crimele" săvârșite de "tiranul" Assad începând din iunie 2000 până în 2011 când americanii cei parșivi au decis că trebuie dat jos și instaurat haosul la poarta Europei:
    • Constructia si restaurarea a 10.000 de moschei și 500 de biserici.
    • Constructia si restaurarea a 8.000 de școli, 2.000 de institute și 40 de universități.
    • Construirea a peste 600.000 de apartamente/locuințe pentru tineri.
    • Construcția și modernizarea a mai mult de 6.000 de spitale si clinici.
    • Înființarea a 5 zone industriale internaționale.
    • Deschiderea Siriei pentru 60 de bănci internationale.
    • Deschiderea Siriei pentru 5 operatori de telecomunicații (furnizorii de servicii de internet și GSM).
    • Licențe pentru 20 de ziare și reviste independente si 5 posturi de televiziune prin satelit.
    • Creștere salarială de 300%
    • Scăderea șomajului de la 28% la 12%.
    • Branșamente electricitate, telefon, apa potabilă si canalizare pentru peste un milion de case si apartamente din toata tara.
    • Rambursarea tuturor datoriilor țării și creșterea capacității agricole și industriale cu 600%.
    • Dezvoltarea turismului. Siria a fost al treilea cel mai vizitat stat între țările arabe.
    • Siria nu avea decât 1% analfabeți.
    • Dezvoltarea transportului public, aeroporturi, porturi și autogări și prețurile menținute scăzute.
    • Constituirea a mii de asociații pentru săraci, orfani și persoanele cu handicap.
    • -1 (7 voturi)    
      Și de ce fug de atâta bine!? (Duminică, 14 februarie 2016, 11:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Ar trebui ca europenii să dea buzna în Siria,să ocupe locurile lăsate libere de refugiați.Cu atâtea lucruri bune făcute de Assad,ar fi normal să fie așa!Și tu de ce nu ai spus până acum?Și ce mai dă Assad?Dă cât dădea Ceaușescu?
    • -2 (6 voturi)    
      Hmmm, erau astia mai tari ca americanii (Duminică, 14 februarie 2016, 16:45)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      De ce s-a rasculat poporul impotriva lui Assad daca era atat de bine??? Ca daca e bine poa sa vina americanii cu lapte si miere in pocale ca nu te apuci de revolutie.
      Mai usor cu propaganda pe scari tavarase, easy.
  • +3 (5 voturi)    
    da d-le Kerry, aveti dreptate!! (Duminică, 14 februarie 2016, 9:26)

    Inna100 [utilizator]

    Aceasta situatie tragica, este o mare amenintare pentru Europa si valorile sale! Se vede cu ochiul liber.
    Dar mergeti cu logica putin mai adanc, si ganditi-va cum s-a ajuns aici. Si inainte de a da bir cu fugitii de responsabilitate, ganditi-va va rog la responsabilitatea dumneavoastra , atat ca politician, cat si ca reprezentantul unei mari puteri militare si economice care din pacate a contribuit activ la acesta situatie. Atat prin interventii militare, cat si prin pozitii duplicitare fata de unii si de altii. Bineinteles ca sunt si alti capi ai lumii care ar trebui nu doar sa se gandeasca la binele si conturile personale, ci sa-si asume responsabilitatea, si sa gaseasca solutii viabile si drepte pentru a pacifica aceasta zona a lumii.