Donald Trump: Am mereu o arma, daca eram la Paris, as fi impuscat teroristi. Franta nu mai este ceea ce era

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 21:47 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Magnatul Donald Trump, favorit sa devina candidatul republican in scrutinul prezidential din SUA, a apreciat, intr-un interviu, ca "Franta nu mai este ceea ce era", precizand ca are mereu o arma asupra sa si ca, daca s-ar fi aflat la Paris cand au fost atentatele, ar fi impuscat teroristi.

"Franta nu mai este ceea ce era; Parisul nu mai este ceea ce era. Am prieteni francezi care imi spun ca de multe ori au sentimentul ca nu ar mai fi la ei in tara cand viziteaza diverse locuri", a declarat Donald Trump intr-un interviu acordat publicatiei conservatoare Valeurs Actuelles, citeaza Mediafax.

"Se intampla ceva foarte grav la nivelul islamismului radical si trebuie sa intelegem despre ce este vorba. Am multi prieteni musulmani cu care am vorbit si care sunt de acord cu mine", a spus Donald Trump.

Referindu-se la atentatele comise pe 13-14 noiembrie 2015 la Paris, unde membri ai retelei teroriste Stat Islamic au omorat 130 de persoane, Trump a apreciat ca lectia pe care Franta ar trebui sa o invete ar trebui sa fie in primul rand dreptul cetatenilor de a avea arme de foc.

"Franta are legi extrem de stricte privind portul armelor. Eu am permanent asupra mea o arma de foc. Eu va pot spune ca, daca as fi fost in sala de concerte Bataclan sau la vreo cafenea, as fi deschis focul", a precizat Trump.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
3282 vizualizari
  • +10 (16 voturi)    
    "breaking news" (Joi, 11 februarie 2016, 22:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Tipul asta de mesaj (scuzati cacofonia) este specific campaniei electorale din America. Si este adevarat ca a existat un comando musulman care a facut cam ce a vrut in capitala Frantei timp de peste o ora.
    Donald Trump spune cu voce tare ceea ce gandesc multi si este interesant ca este singura voce dintre prezidentiabilii americani care spune niste adevaruri ce nu-s politically correct conform gastilor anarhiste si anticrestine de stanga aflate la putere in Vest.
    • -9 (9 voturi)    
      Se va calma (Joi, 11 februarie 2016, 22:29)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cand vor incepe la el sa se zbarleasca cei din industri
    • -1 (5 voturi)    
      În USA (Vineri, 12 februarie 2016, 0:29)

      neamprooost [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ... mor în fiecare an peste zece mii de oameni prin împușcare, mult mai mulți decât în orice țară civilizată. Un atentat stil Bataclan acolo nici n-ar fi ieșit în evidență.
      • 0 (2 voturi)    
        Oare (Vineri, 12 februarie 2016, 9:04)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui neamprooost

        Multi din cei morti sunt infractori aflati in flagrant. Exista evident si accidente cu persoane dezechilibrate dar numarul victimelor este sub cel al mortilor in accidente de masina si totusi nimeni nu cere interzicerea masinilor.
    • 0 (0 voturi)    
      lasa-ne (Vineri, 12 februarie 2016, 13:13)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ce-mi plac patrateii astia de dreapta care il lauda pe Trump si se imagineaza ultra-capitalisti in timp ce ei inca locuiesc cu parintii intr-un apartament de doua camere.
      Trump este un gura-mare ca si tine, diferenta fiind ca el s-a nascut in SUA si tac-su i-a dat un munte de bani sa-si inceapa afacerile. Bani pe care daca i-ar fi investit la bursa i-ar fi iesit o avere mai mare decat are acum.
      Hai sa-ti mai spun ceva despre viteazul Trump care ar fi facut si ar fi dres. Trump a spus - "'I like people who weren't captured', referindu-se la John McCain care a fost prizonier de razboi in Vietnam. Razboi de care Trump a fugit mancand pamantul. Asa ca imi imaginez ce s-ar fi intamplat daca Trump ar fi fost in Paris langa teroristi - i-ar fi aparut multa ciocolata in pantaloni.
  • +6 (12 voturi)    
    sunt un roman (Joi, 11 februarie 2016, 22:54)

    andrei1245 [utilizator]

    cu cetatenie americana de vreo zece ani.
    este pentru prima oara cand ma gandesc sa imi exercit dreptul de vot., pentru acest om. poate gresesc dar pur si simplu ceilalti sunt , asa cum zicem noi americanii, lame sau pathetic
    • +2 (2 voturi)    
      Interesant (Vineri, 12 februarie 2016, 0:47)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      As fi interesat sa aflu perspectiva romanilor de acolo asupra lui Cruz.
      Desi ceea ce spune Trump de multe ori imi place, Cruz este cred capabil sa demonstreze afirmatiile facute prin activitatea de senator de pana acum si sincer il vad mai putin superficial decat Trump.
    • 0 (0 voturi)    
      vrei sa votezi pentru Trump? (Vineri, 12 februarie 2016, 13:14)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Ala care este anti-imigranti?