SUA: Loviturile aeriene rusesti favorizeaza direct Statul Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2016, 19:15 Actualitate | Internaţional

Loviturile aeriene rusesti in jurul orasului sirian Alep impotriva gruparilor de opozitie si a civililor "favorizeaza direct" gruparea jihadista Stat Islamic, a afirmat miercuri in inalt oficial american, cu o zi inainte de deschiderea unei conferinte internationale dedicata acestui conflict, scrie AFP.

"Ceea ce Rusia este in curs de a face favorizeaza direct SI", a acuzat emisarul special al al presedintelui Barack Obama pentru coalitia internationala anti-jihadista , Brett McGurk, in fata comisiei de Afaceri externe a Camerei reprezentantilor.










3155 vizualizari
  • 0 (18 voturi)    
    . (Miercuri, 10 februarie 2016, 20:00)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Deci US ,care e in alianta cu Turcia si Arabia Saudita acuza Rusia ca loviturile aeriene favorizeaza IS.

    Much sense.Wow.
  • 0 (20 voturi)    
    pai si ce... (Miercuri, 10 februarie 2016, 20:41)

    exilatul [utilizator]

    invadarea irakului si a afganistanului, haosul din libya si siria provocat de americani a dat nastere statului islamic...e creatura lor pt interesele lor..minciunile lor impresioneaza doar fraierii fara IQ...
  • -1 (3 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:15)

    UpNext [utilizator]

    dupa ce aflam si explicatia, in versiunea dsale...Pare oricum cam bizar. Putin este, poate, chiar liderul ascuns al Statului Islamic???
  • -1 (5 voturi)    
    Hai US! (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:33)

    andreitr [utilizator]

    Rușii vor să distrugă opoziția din Siria de fapt. Mi-ar plăcea să-și rupă gâtul....
  • +1 (5 voturi)    
    Probleme de logica (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:34)

    immortal [utilizator]

    Inaltul oficial american nu a si explicat cum anume este favorizat ISIS de loviturile aeriene ? ... ca la Nord de Aleppo mananca bataie extremistii fanatici sustinuti de Turcia lui Erdogan.
    Poate trebuie stiut ca teroristii sustinuti de Erdogan papa bataie atat de la armata Siriana cat si de la fortele kurde YPG + Syrian Democratic Forces (SDF) , ambele sustinute deschis de SUA prin bombardamente pe teritoriul Siriei !
    Ca exemplu, azi fortele kurde + SDF tocmai au cucerit un oras in apropiere de AZAZ la frontiera cu Turcia.
    Doamne ce ipocriti !
  • 0 (4 voturi)    
    Deci e de rau... (Miercuri, 10 februarie 2016, 22:18)

    echidistantul_ [utilizator]

    Daca americanii vorbesc despre loviturile aeriene rusesti, inseamna ca teroristii tremura tare. tot o iau pe coaja.
    Astept sa intre turcii cu trupe terestre pe teritoriul unei tari suverane.
  • -3 (7 voturi)    
    vad ca... (Miercuri, 10 februarie 2016, 23:14)

    ABCS [utilizator]

    In ultima perioada, pe masura ca NATO a inceput sa se trezeasca, contraofensiva postacilor mujici s-a intetit.
    Am o curiozitate, overtime-ul se plateste sau au fost facute noi anjagari?