Conflictul din Siria: Kremlinul ii cere Angelei Merkel sa fie atenta la declaratiile sale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2016, 23:51 Actualitate | Internaţional

Rusia i-a cerut marti cancelarului german Angela Merkel sa fie atenta la cuvintele sale, dupa ce aceasta a afirmat ca raidurile aeriene rusesti sunt responsabile de moartea unor civili in Siria, transmite AFP.

"Cerem inca o data tuturor sa fie foarte atenti si responsabili in alegerea cuvintelor, avand in vedere situatia foarte delicata din Siria in prezent", a declarat jurnalistilor purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov.

"Nimeni nu a facut declaratii de acest gen" cand "actiunile barbare ale teroristilor" vizau fortele loiale regimului sirian Bashar al-Assad, a adaugat Peskov.

Potrivit lui, nimeni nu a fost in masura sa prezinte vreo dovada credibila privind moartea unor civili in urma loviturilor aeriene ruse, in pofida acuzatiilor Occidentului si opozitiei siriene.

Cu ocazia unei vizite in Turcia, luni, Angela Merkel s-a declarat "ingrozita" de suferintele sirienilor blocati la frontiera siriano-turca si a denuntat "bombardamentele, in special din partea rusa", asupra orasului Alep.

Tarile occidentale acuza de asemenea Moscova ca a torpilat discutiile de pace de la Geneva, suspendate saptamana trecuta, sustinand cu raiduri aeriene intense fortele regimului sirian angajate intr-o vasta ofensiva la Alep.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
3983 vizualizari
  • 0 (6 voturi)    
    haha (Miercuri, 10 februarie 2016, 4:08)

    amanda13 [utilizator]

    Incepe sa imi placa din ce in ce mai mut retorica rusa, mai cu seama cand au reusit sa scape din cauza prostiei lui Merkel de ultimul stat stabil din Europa. Angela, vezi ce patesti cand uiti istoria?
  • +4 (6 voturi)    
    wow! (Miercuri, 10 februarie 2016, 8:30)

    dan.c [utilizator]

    Cred ca acum o sa se supere madam Merkel si o sa se arate extrem extrem de ingrijorata! Dar extrem de tot!... de data asta...
  • +4 (4 voturi)    
    Ca daca nu e atenta Rusia va bombarda Germania (Miercuri, 10 februarie 2016, 9:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Reactiile nervoase ale piticaniei rusnace arata panica. Caderea completa a cursului materiilor prime duce rusia, tara cu economie primitiva, bazata pe export de materii prime neprelucrate, intr-o criza totala ce a dus la cretserea agresivitatii conducerii tarii ce vede razboiul si ocuparea de teritorii ca singura solutie in a stapani populatia. Mentalitate medievala la nivelul de civilizatie al rusiei.
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 februarie 2016, 9:07)

    vitan.sandu [utilizator]

    Sigur ca AM vede "ingrozita" cum mor civilii dupa bombardamente "mai ales din partea rusa"! Pe cei morti din bombardamentele americane nu-i vede. Asa cum nu i-a vazut nimeni nici in fosta iugoslavie. Iar cand au fost obligati sa-i vada au fost "pagube colaterale". Doamne, de ce nu doare ipocrizia?! Ar fi lumea plina da racnete de durere.
  • 0 (2 voturi)    
    In razboi prima victima e adevarul (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:09)

    xan [utilizator]

    Fara indoiala Occidentul si Rusia se afla intr-un razboi informational foarte intens in acest moment. Asta inseamna ca ambele parti folosesc metode eficiente, bine verificate si slefuite in decenii de experienta. Scopul este influentarea opiniei publice si ridicarea moralului in echipa proprie, si rezultatele sunt foarte foarte bune, de ambele parti.

    Singura sansa de a afla cate ceva din ce se intampla de fapt cu adevarat este de a compara fata in fata propaganda unora cu a celorlalti. Cata vreme asculti doar o parte, oricare ar fi ea, opinia ta e cu totul in posesia altcuiva.

    http://russia-insider.com/en/politics/syrian-army-not-attacking-aleppo-defending-it/ri12747

    Rebelii in Siria au o pozitie foarte grea de cand a fost ridicat asediul in Aleppo si a fost blocat drumul in nord spre Turcia. Turcia si Arabia Saudita se pregatesc sa intervina in Siria, ca sa isi ajute protejatii, ori asta inseamna razboi. Declaratiile despre civili bombardati in Alepo sunt ceea ce Turcia are nevoie ca sa isi justifice interventia in Siria. Turcia e membru NATO, si asta inseamna ca EU va fi si ea implicata desi nu isi doreste asa ceva.

    Putin a avut dreptate sa o traga de urechi pe Merkel pentru ca a vorbit aiurea.
  • 0 (2 voturi)    
    In razboi prima victima e adevarul (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:09)

    xan [utilizator]

    Fara indoiala Occidentul si Rusia se afla intr-un razboi informational foarte intens in acest moment. Asta inseamna ca ambele parti folosesc metode eficiente, bine verificate si slefuite in decenii de experienta. Scopul este influentarea opiniei publice si ridicarea moralului in echipa proprie, si rezultatele sunt foarte foarte bune, de ambele parti.

    Singura sansa de a afla cate ceva din ce se intampla de fapt cu adevarat este de a compara fata in fata propaganda unora cu a celorlalti. Cata vreme asculti doar o parte, oricare ar fi ea, opinia ta e cu totul in posesia altcuiva.

    http://russia-insider.com/en/politics/syrian-army-not-attacking-aleppo-defending-it/ri12747

    Rebelii in Siria au o pozitie foarte grea de cand a fost ridicat asediul in Aleppo si a fost blocat drumul in nord spre Turcia. Turcia si Arabia Saudita se pregatesc sa intervina in Siria, ca sa isi ajute protejatii, ori asta inseamna razboi. Declaratiile despre civili bombardati in Alepo sunt ceea ce Turcia are nevoie ca sa isi justifice interventia in Siria. Turcia e membru NATO, si asta inseamna ca EU va fi si ea implicata desi nu isi doreste asa ceva.

    Putin a avut dreptate sa o traga de urechi pe Merkel pentru ca a vorbit aiurea.
  • -1 (1 vot)    
    In razboi prima victima e adevarul (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:09)

    xan [utilizator]

    Fara indoiala Occidentul si Rusia se afla intr-un razboi informational foarte intens in acest moment. Asta inseamna ca ambele parti folosesc metode eficiente, bine verificate si slefuite in decenii de experienta. Scopul este influentarea opiniei publice si ridicarea moralului in echipa proprie, si rezultatele sunt foarte foarte bune, de ambele parti.

    Singura sansa de a afla cate ceva din ce se intampla de fapt cu adevarat este de a compara fata in fata propaganda unora cu a celorlalti. Cata vreme asculti doar o parte, oricare ar fi ea, opinia ta e cu totul in posesia altcuiva.

    http://russia-insider.com/en/politics/syrian-army-not-attacking-aleppo-defending-it/ri12747

    Rebelii in Siria au o pozitie foarte grea de cand a fost ridicat asediul in Aleppo si a fost blocat drumul in nord spre Turcia. Turcia si Arabia Saudita se pregatesc sa intervina in Siria, ca sa isi ajute protejatii, ori asta inseamna razboi. Declaratiile despre civili bombardati in Alepo sunt ceea ce Turcia are nevoie ca sa isi justifice interventia in Siria. Turcia e membru NATO, si asta inseamna ca EU va fi si ea implicata desi nu isi doreste asa ceva.

    Putin a avut dreptate sa o traga de urechi pe Merkel pentru ca a vorbit aiurea.
  • 0 (2 voturi)    
    interesant e ... (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:20)

    liviu_ [utilizator]

    ca scandal iese numai cand bombardeaza rusii (sau in general "aia rai") aiurea...
    cand bombardeaza civili americanii (chit ca pilotul spusese ca sunt civili) sau spitale ... sau dau cu tancu in spitale (dupa ce l-au bombardat in prealabil) nu iese atat de mare scandal.
    de ce?!
    civilii morti si raniti de americani sunt mai putin valorosi decat cei raniti de rusi?!
    sa terminam cu ipocrizia asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Și ce vrea Lavrov? (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:25)

    asavreau [utilizator]

    Să spunem că atunci când lansează bomba nu-i nici-un civil pe acolo?În primul rând în Siria este război civil și Rusia este parte acestui război ca aliat a lui Assad contra civililor.