Elvetia: Un sirian condamnat pentru viol a evadat cu ajutorul gardiencei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2016, 17:43 Actualitate | Internaţional

Politia elvetiana a anuntat marti ca un tanar detinut sirian, condamnat pentru viol, a evadat cu ajutorul unei gardience cu care a si fugit, scrie AFP.

Potrivit unui comunicat al politiei cantonale Zurich, cei doi fugari se afla deja "in strainatate".

Evadarea a avut loc in noaptea de luni spre marti in cantonul Zurich, a precizat politia.

Potrivit primelor rezultate ale anchetei, sirianul, in varsta de 27 de ani si condamnat la patru ani de inchisoare pentru viol, a putut sa isi paraseasca celula gratie complicitatii gardiencei, in varsta de 32 de ani, dar a carei nationalitate nu a fost precizata.












VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
7937 vizualizari
  • +27 (37 voturi)    
    desigur (Marţi, 9 februarie 2016, 17:52)

    adrian_rolland [utilizator]

    Nationalitatea gardiencei este foarte greu de banuit... acum vreo 2 generatii mergeau prin desert iar femeile din tribul ei purtau burqa.... Norvegiana ??
  • +18 (22 voturi)    
    Nota (Marţi, 9 februarie 2016, 18:18)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Nu poti fi angajat in sistemele de securitate (politie, armata, penitenciare, etc) daca nu ai cetatenia elvetiana.

    E o diferenta intre nationalitate (cetatenie) si etnie. Reporterii care redacteaza stiri de genul asta se pare ca nu vad nicio diferenta.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu in Elveția (Miercuri, 10 februarie 2016, 3:46)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      dar in alte tari se poate lucra ca gardian fără a avea cetățenia. Gardianul din penitenciar este subordonat poliției ( nu e nici politist nici militar ), e in ministerul de interne. In Spania , de exemplu ,e asa cum spun , cu un curs si examen la poliție poti fi liniștit gardian (vigilante de seguridad , e aceeasi chestie, singura condiție e sa faci parte dintr-o tara membra UE). Pentru a lucra ca politist sau militar ,da, ai nevoie de cetățenie, ca gardian nu, dar in Elveția nu stiu cum stau lucrurile exact. Ideea e ca gardianul nu e neaparat politist, doar subordonat poliției , si s-ar putea ca si in Elveția pt slujba asta sa nu fie nevoie de cetățenie. Dar cum Elveția nu e membra UE , nu bag mana-n foc.
  • +7 (15 voturi)    
    asta va mai viola 3 femei (Marţi, 9 februarie 2016, 18:38)

    rov [utilizator]

    si poate va face si o crima.
    De asta in cazuri exceptionale - masuri exceptionale: taiarea organului pentru viol si taiarea capului pentru crima.
  • +10 (14 voturi)    
    Pedepsele sunt simbolice (Marţi, 9 februarie 2016, 19:15)

    Milka Man [utilizator]

    Pedepsele pentru viol sunt simbolice in toate tarile "civilizate". Plus ca e in puscarie, acesti indivizi sunt in familie...ca sa nu mai vorbim de conditiile de viata. Mi-a placut la nebunie ideea islamistei Angela Merkel de a ii expulza DIN Germania pe asa zisii regugiati care comit violuri...Pot merge in Austria, Franta, unde li se aplica acelasi tratament.
  • +3 (3 voturi)    
    Poate a vrut și ea (Marţi, 9 februarie 2016, 21:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu râdeți; multe europence naive sunt pro-imigranți pentru că, în subconștient, el simt că islamiștii sunt bărbați mai puternici care luptă pentru ceea ce cred (spre deosebire de europenii efeminați) și de aceea multe chiar vor să ajungă la mâna barbarilor.
  • +7 (9 voturi)    
    Gardianca (Marţi, 9 februarie 2016, 22:06)

    UpNext [utilizator]

    militarca, capitanca.....Asta-i limba gitanco-valaha promovata de media romaneanca!! ;)
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:55)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      da, draga, e influenta slava, din tara matale...