Papa Francisc povesteste cum a suparat-o pe Angela Merkel dupa ce a comparat Europa cu o femeie stearpa

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2016, 19:16 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc a marturisit ca a "infuriat-o" pe Angela Merkel atunci cand a comparat Europa cu "o femeie sterila", potrivit unui interviu publicat luni si citat de AFP. 

In acest interviu acordat cotidianului Corriere della Sera, Jorge Bergoglio spune ca a primit un telefon din partea cancelarului german la putin timp dupa discursul sustinut in fata institutiilor europene la Strasbourg, in noiembrie 2014: "Era putin suparata, deoarece am comparat Europa cu o femei sterila, incapabila sa aiba copii. Ea m-a intrebat daca eu cred intr-adevar ca Europa nu mai poate avea copii".

Papa Francisc spune ca i-a raspuns ca "Europa poate inca, si chiar multi, pentru ca are radacini solide si adanci".

Europa "detine o istorie unica", afirma papa, si "a avut si poate avea inca un rol fundamental, este suficient sa ne gandim la cultura si la traditiile pe care le incarneaza".

"In momentele cele mai grele, a aratat ca are resurse de nebanuit", a continuat papa.

In opinia sa, forta batranului continent poate proveni din exemplul "marilor personalitati uitate" precum Konrad Adenauer, Robert Schuman sau Alcide de Gasperi.

Papa Francisc s-a aratat adeseori critic fata de institutiile europene. Saptamana trecuta acesta a facut elogiul dinamismului chinez, afirmand: "Noi avem Bunica Europa. Se pare ca nu mai e Mama Europa. Sper sa fie capabila sa recupereze acest rol!"












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
5232 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    Oricat ar fi ea de.... (Luni, 8 februarie 2016, 19:38)

    gigiN [utilizator]

    ,,,,Angela Merkel,nu-i ajunge papei Francisc nici macar pana la ...glezna,asa ca sa-i treaca repede supararea !!!
  • -5 (9 voturi)    
    papa (Luni, 8 februarie 2016, 19:57)

    nimrod [utilizator]

    Ce stupid...
  • +5 (11 voturi)    
    mda (Luni, 8 februarie 2016, 20:43)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Adevarul doare. Chiar frumos spus.
  • 0 (0 voturi)    
    poate a gresit... (Marţi, 9 februarie 2016, 8:32)

    paranoid_android [utilizator]

    trebuia sa o compare cu o femeie vanitoasa?
  • 0 (0 voturi)    
    Asa da mentalitate! (Marţi, 9 februarie 2016, 10:15)

    Megies [anonim]

    Papa este un vizionar si un progresist, se vede cu ochiul liber.
    Lasa ca biserica ta compenseaza neajunsusrile Europei, pentru ca este ca o femeie cu toate "calitatile " care-ti plac tie: virgina, nepatata, curata, care-si recunoaste greselile si le repara, dar, mai presus de toate, intelege motivatiile unor credinciosi autentici ca cei ce au tras la Charlie Hebdo.
    Asa ca, felicitari, Papa, pentru ca, la fel cu cetatenii altor state ale lumii islamice, stii si afirmi cu mandrie rolul primordial al femeii in lumea asta: sa-ti alimenteze tie bisericile cu copii pentru ca sfintii tai preoti sa-i invete dragostea lui Dumnezeu.
  • +1 (1 vot)    
    adevarul doare mah (Marţi, 9 februarie 2016, 12:05)

    EXEs [utilizator]

    Merkela stie totusi ca e adevarat, mai ales ca ea insasi nu are copii. Mi-a placut intrebarea ei daca totusi Francisc chiar crede ca Europa nu mai poate avea copii si cred ca se refera la puradeii islamisti cu care a umplut Europa.
    "cultura, traditiile pe care le iincarneaza". Principiile nu? Nop nimeni nu mai are principii, musulmanii sunt liberi sa faca ce vor, daca e nevoie sa vina ei cu principiile de acasa. Ma intreb daca Francisc si biserica catolica mai au vreun principiu sau fiecare e liber sa aiba ce principiu are chef atata timp cat le doneaza si lor ceva gold pentru spalarea pacatelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Verificati stirea... (Marţi, 9 februarie 2016, 17:52)

    TiberiuPopescu1 [anonim]

    ...inainte de a o raspandi.
    Hoax:

    https://www.google.ro/search?q=Corriere+della+Sera+intervista+Jorge+Bergoglio+merkel&oq=Corriere+della+Sera++intervista+Jorge+Bergoglio+merkel&aqs=chrome..69i57&sourceid=chrome&es_sm=0&ie=UTF-8