Ahmet Davutoglu: Turcia nu va purta singura "toata povara" de a gazdui refugiatii sirieni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2016, 15:29 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel si Ahmet Davutoglu
Foto: Facebook
Turcia nu va purta singura "toata povara" de a gazdui refugiatii sirieni, mai ales in contextul in care un nou val de 30 de mii de oameni au fugit de luptele din Alep si s-au refugiat la granita turca, a avertizat luni premierul Ahmet Davutoglu, dupa o intalnire cu cancelarul german Angela Merkel, potrivit AFP.

"Nimeni nu trebuie sa creada ca, daca Turcia accepta refugiati si isi asuma aceasta responsabilitate, aceasta tara va purta singura povara", a declarat Ahmet Davutoglu dupa ce s-a intalnit, la Ankara, cu cancelarul german Angela Merkel.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2316 vizualizari
  • +11 (15 voturi)    
    doar daca! (Luni, 8 februarie 2016, 15:34)

    allah-snackbar [utilizator]

    doar daca liderii EU si-ar fi facut treaba cu constiinta si legalitate si ar fi dat dovada de un minim de respect pentru legile interne cat si pentru bagajul secular al vechiului continent, atunci dl-e turc ti-as fi zis hai siktir!
  • 0 (10 voturi)    
    bacșiș, peșcheș, bairam (Luni, 8 februarie 2016, 15:37)

    Mazeta [utilizator]

    Cade șandramaua ISIS în Siria și Irak. Oare ce va face UE? va da bani Turciei sau va integra niște freedom fighters?
  • +9 (15 voturi)    
    merkel asta... (Luni, 8 februarie 2016, 15:49)

    liviu_ [utilizator]

    arata ca e din ce in ce mai proasta...
    fara suparare... dar nu este responsabilitatea UE pentru ce face turcia!
    turcia acum nu face decat un santaj ieftin in care, mai mult ca sigur, tovasara Merkel il va accepta...
    • -2 (10 voturi)    
      mda (Luni, 8 februarie 2016, 16:48)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Iti intra in bloc 100 de indivizi ce mor de foame, iar tu incepi sa urli la cel de la parter sa faca ceva cu ei, pentru ca nu e responsabilitatea ta, de la etajul 9, cu ce se intampla la parter.
      "Turc nenorocit, ai grija de ei, nu-i mai lasa sa urce!"

      Turcia a primit 2.2 milioane de refugiati care nu aveau unde sa se duca, dar cainii mioritici sugereaza ca ar fi trebuit sa puna tunul pe ei, la granita.
      Cat de jenanti sunteti sa nu faceti un elementar efort sa priviti situatia in ansamblu.
      • +3 (7 voturi)    
        problema este (Luni, 8 februarie 2016, 17:14)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ca indivizii aia nu mor de foame, asta e esenta intregii situatii.
        • -2 (6 voturi)    
          dar de ce mor? (Luni, 8 februarie 2016, 18:15)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          https://en.wikipedia.org/wiki/Refugees_of_the_Syrian_Civil_War

          "As of December 2015, Turkey was the world's biggest refugee hosting country with close to 2.5 million Syrian refugees"

          Inca vreo 3 milioane de sirieni sunt prin alte tari vecine. Banuiesc ca sustii ca 6 milioane de sirieni au plecat intr-o buna zi, pentru ca voiau sa traiasca pe banii romanilor, nu pentru ca situatia lor era de tot rahatul.

          Ma rog, ma astept sa mi se spuna ca oricine poate scrie pe Wikipedia si ca totul e de fapt o conspiratie, menita sa secatuiasca Europa de resurse.
          • +6 (6 voturi)    
            refugiatii (Luni, 8 februarie 2016, 18:43)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            sunt aia care fug de razboi si s-ar multumi cu orice loc sigur, daca ar muri intr-adevar de foame nu ar fi disperati sa ajunga in Germania sau Suedia ci s-ar multumi sa stea in Turcia, acolo unde nu e razboi, nu ii omoara nimeni acolo. Problema e ca in Turcia nu se plateste atat de bine statul fara sa faci nimic doar pt ca esti refugiat. Sirienii astia (si retine ca intre "refugiatii" nu sunt numai sirieni ci o gramada de oameni care n-au nicio treaba cu razboiul in tara lor) asadar sirienii astia disperati de razboi au bani sa plateasca mii de euro unor calauze care sa-i duca la Munchen, ca la Ankara sau Giurgiu nu le place, intelegi ? De unde atata banet pe refugiati? Si ce este mai grav este ca oamenii astia distorsioneaza ideea de refugiat iar oamenii ca tine, cei care sustin neconditionat orice agarici care spune ca e refugiat fac mult rau pe termen lung pt ca sustineti o aberatie care va face ca oamenii sa-si piarda total empatia si vor refuza sa mai puna botul la vrajeala cu refugiatii daca, vreodata, chiar va fi nevoie pe bune si chiar vor fi refugiati autentici. Sa sustii plin de avant stangist conceptul asta ca "noi trebuie sa ajutam cu orice pret" va eroda puternic increderea in guverne, in oameni, in tot sistemul asta care e clar ca e putred. Sa nu reactionezi acum cu fermitate impotriva impostorilor care pozeaza in refugiati construieste o tensiune care va exploda mai devreme sau mai tarziu, nu poti minti la infinit.
            • -2 (2 voturi)    
              asadar (Luni, 8 februarie 2016, 23:19)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Asadar cei 2.5 milioane de refugiati din Turcia nu exista, sunt impostori ce pozeaza in refugiati, asa ca e doar treaba Turciei sa se descurce cu ei.
              Daca nici aia 6 milioane de sirieni fugiti peste granita nu-s refugiati autentici, ma intreb care or fi.
              Daca 6 milioane de romani ar fugi peste granita, in urma unei invazii, cati crezi ca ar avea 'atata banet' incat sa-si riste viata pe o barca pneumatica?
              Refugiat nu inseamna cersetor, refugiat e un individ care a trebuit sa isi lase casa in urma si sa isi ia in bocceluta tot ce avea. Multi dintre ei probabil au 5000 de dolari si in disperare de cauza ii platesc pentru a-si risca viata pe mare, tocmai pentru ca intr-un cort la granita Turciei nu pot trai.
              • 0 (0 voturi)    
                asa cum spuneam (Marţi, 9 februarie 2016, 15:02)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                distorsionezi ce zic eu. eu nu am zis ca nu exista refugiati am zis ca cei care ii vezi invadand europa nu sunt refugiati.
                aia 2.5 milioane din Turcia sunt refugiati, aia care raman acolo, la granita, aia sunt refugiatii autentici, aia trebuie ajutati, cei care-i vezi sarind gardurile in Europa nu sunt, aia trebuie respinsi.
      • +7 (9 voturi)    
        mda (Luni, 8 februarie 2016, 17:45)

        xan [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        In septembrie mai putin de 70% din migrantii ajunsi in Europa erau refugiati sierieni, si de atunci procentul a scazut semnificativ in fiecare luna.

        Stii cati locuitori are Afganistan? 32 milioane
        Stii cati locuitori are Pakistan? 200 milioane
        Stii cati locuitori are Africa? 1,2 miliarde
        Dupa tine cam cati trebuie sa iti intre in scara pana sa te prinzi ca nu ii poti hrani pe toti?

        Stii ca banii necesari sa intretii un migrant in Europa ajung sa intretii zece migranti la ei acasa?

        Problema Europei este ca in loc sa primeasca refugiati sirieni primeste pe ORICINE, de frica sa nu cumva sa supere pe zeul corect politic. Si asta e in defavoarea sirienilor care acum chiar au nevoie de ajutor.
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Luni, 8 februarie 2016, 23:22)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui xan

          Vorbesc despre cei 2.5 milioane de refugiati in Turcia, lasati de izbeliste sa se descurce cum or putea.
          In opinia ta o tara precum Turcia trebuie sa se ocupe de ei, in timp ce un conglomerat de 29 de tari civilizate trebuie doar sa isi intareasca frontierele, pentru ca vorba aia, ce nu vezi nu te deranjeaza.
          Daca Europa ar fi intervenit la timp pentru a le asigura existenta milioanelor de refugiati din Turcia, nu am fi asistat la un asemenea exod.
          • 0 (0 voturi)    
            de ce sa se ocupe de ei Europa? (Marţi, 9 februarie 2016, 22:56)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            de ce nu s-ar ocupa de ei fratii lor, Arabia Saudita, Qatar, Emiratele, Pakistan etc, exista o multime de tari musulmane, unele dintre ele foarte foarte bogate care insa nu fac nimic pentru ei. Explica-mi de ce ar primi Europa milioane de oameni care nu vor sa se integreze? Stiu ca sustineai cauza gay, ce se va intampla cand musulmanii astia vor ajunge in Europa stii? Vor incepe sa-i atace pe gay, dar nu cu glumite ci efectiv, vor ataca mortal, pentru Islam a fi gay este un pacat de moarte. M-am plictisit de atatia oameni ca tine care, in sinea lor, se cred buni, cred ca trebuie sa fie corecti pana la capat, cu toata lumea, fara sa gandeasca ca nu poti fi fara discernamant, ca nu poti ajuta chiar pe toata lumea, nu poti da drepturi pedofililor si nu poti sustine libertatea culturala pt musulmani pt ca vei sfarsi prin a fi omorat daca faci glume despre profet.
      • +3 (5 voturi)    
        . (Luni, 8 februarie 2016, 18:02)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Sublim dar inexact , adica perfect european as zice.
        Nu cred ca blocul in care m-am nascut ( sau cel in care locuiesc) are Turcia la cutia postala.
        Ca are das vecina mit duplex und terasa viele fantasme e cu totul altceva.
        Cainii aia mioritici sunt produsul unor generatii (multe) greu incercate ,e posibil ca ei sa fie singurul "lucru" romanesc ramas.
      • +3 (3 voturi)    
        Turcia ar trebui obligata sa pastreze (Luni, 8 februarie 2016, 18:50)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        toti emigrangii la ei sau sa-i imparta cu Arabia Saudita si cu restul tarilor care au proivocat razboiul civil din Siria. de revazut documentarul de pe digiworld.
      • +8 (8 voturi)    
        Jenant (Luni, 8 februarie 2016, 20:36)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        esti tu, baiete. In lumea civilizata nu-ti intra nimeni in bloc fara sa sune la usa. Iar tu decizi cati poti hrani si cati iti incap in casa.
      • +1 (1 vot)    
        Una sint sirienii, alta pakistanezii si somalezii (Luni, 8 februarie 2016, 21:44)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        cainii mioritici au si ei rolul lor. Pazesc stana de lupi.
  • +3 (5 voturi)    
    Tabere de refugiati (Luni, 8 februarie 2016, 17:08)

    VladTepes3 [anonim]

    Asta trebuia facut peste tot nu sa lasi cainii turbati sa haladuiasca liberi pe unde ii duce capu si interesu.
  • +3 (7 voturi)    
    povara sau prada (Luni, 8 februarie 2016, 17:32)

    EXEs [utilizator]

    Vad ca Germania se inghesuie sa se infrupte din greaua povara pe care o duce biata Turcie. Sunt sigur ca n-ar fi nici o problema ca ONU si EU sa vina cu ajutoare umanitare si financiare, daca asta ar fi de fapt problema.
    Toti sunt plini de interese, germanii de mana de lucru super-ieftina si eventual mercenari daca rusii cuceresc Ucraina, iar turcii viseaza la vremuri de mult apuse in care stapaneau islamul si vroiau sa cucereasca Europa.
    Singurii care pierd sunt prostii care isi vor pierde joburile si clasa de mijloc care va trebui sa-i suporte pe toti nespalatii fundamentalisti cu toate prostiile din capetele lor imbecilizate de bautura, abstinenta si preoti cretini.
    • +5 (5 voturi)    
      Mai informeaza-te (Luni, 8 februarie 2016, 20:31)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Dintre migranti, maxim 10% sunt capabili sa lucreze, restul sunt necalificati si nici nu au intentia sa se califice. Sa nu mai zicem ca nu vorbesc si nu vor sa invete limba germana. In Germania nu mai exista de mult joburi necalificate. Strazile se matura exclusiv cu masini, cosuri de gunoi de golit pe strada nu exista. Ce munca sa faca, neavand nici o calificare, si mare parte dintre ei fiind analfabeti? Nu pot lua nimanui jobul, stai linistit.
  • +3 (9 voturi)    
    Merkel la otomani (Luni, 8 februarie 2016, 19:02)

    zizin [utilizator]

    Vizita lui Merkel în Turcia nu este altceva decât dovadă clară a disperării Germaniei. Adevărul trist este, însă, că nici Merkel, nici Erdogan și Davutoglu nu sunt capabili să rezolve criza actuală a imigrației. UE a contemplat în tăcere evenimentele din Siria, convinsă fiind că conflictul din Orientul Mijlociu nu are nimic de a face cu Europa. Acum că criza siriană a rezultat într-un imens val de refugiați, Merkel & Bruxelles își recunosc impotența.

    In timp ce Merkel este gata să se ploconească în fața lui Erdogan, Turcia are acum ocazia de a impune condiții și cerințe, ceea ce face îi face pe europeni nervoși. Dacă tot a ajuns în situația să cerșească ajutor, poate că Europa ar trebui să cadă în genunchi nu în fața lui Erdogan, ci în fața lui Vladimir Putin, care s-a impus ca un actor-cheie în regiunea Orientului Mijlociu.
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze, ti-am dat plus din greseala, nu vazusem (Luni, 8 februarie 2016, 21:48)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ultimul pasaj. Mea culpa.
  • +4 (4 voturi)    
    Atunci sa imparta cu UE si beneficiile geopolitice (Luni, 8 februarie 2016, 21:16)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    din regiune ,cum ar fi :
    -problema kurda si impiedicarea infiintarii statului Kurdistan,
    -cresterea influentei Turciei in Orientul Apropiat si Mijlociu ,in detrimentul Egiptului ,Israelului si Arabiei Saudite.
    -petrolul de contrabanda care imbogateste familia Erdogan
    ...