Criza refugiatilor: 40% dintre imigrantii veniti in UE nu vor primi azil si risca deportarea (surse CE)

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2016, 15:26 Actualitate | Internaţional

Refugiati mergand pe jos spre vestul Europei
Foto: Twitter / ‏@Imeldaflattery
Aproximativ 40% dintre imigrantii extracomunitari ajunsi pe teritoriul Uniunii Europene nu au sanse reale de a primi azil, astfel ca risca deportarea, afirma surse din cadrul Comisiei Europene, citate de Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung, scrie Mediafax.

Potrivit datelor, peste un milion de imigranti din Orientul Mijlociu si din Africa au ajuns in Uniunea Europeana in cursul anului 2015. Ritmul nu pare sa fi scazut foarte mult in 2016. In ianuarie, pe ruta balcanica au continuat sa ajunga in spatiul comunitar circa 2.000 de extracomunitari zilnic.

O evaluare a Comisiei Europene releva insa ca aproximativ 40% dintre clandestinii veniti nu au nicio sansa reala de a obtine azil in Uniunea Europeana, conform unor oficiali citati de Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung.

In septembrie 2015, 69% dintre extracomunitarii veniti in UE erau cetateni sirieni, indreptatiti sa obtina azil din cauza razboiului din tara lor. In ianuarie, numarul refugiatilor sirieni a scazut mult.

Aproximativ 60.500 de imigranti extracomunitari au ajuns in ianuarie in Grecia, venind pe mare din Turcia.


Citeste mai multe despre   









4116 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    . (Duminică, 7 februarie 2016, 15:35)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Ma gandeam la vreo 95% , dar in termeni de precizie germana ce mi-e 40 ce mi-e 95.
    • +8 (16 voturi)    
      :) (Duminică, 7 februarie 2016, 18:12)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Vazut dupa legislatia germana si europeana nu ar avea nici unul drept la azil. Nici unul. Dar asta ar fi doar purul adevar ,fara clasa politica condusa de peste ocean si fara miile de germani care inca cred ca totul e ok. Au mai ramas doar putini care cred asta , dar din pacate mai exista aceasta minoritate. Inca.
      • -2 (16 voturi)    
        Ete na... (Duminică, 7 februarie 2016, 19:12)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Si masonii reptilieni cui ii lasi? Ba nici teoriile astea ale constipatiei nu mai sunt ce erau o data...
      • +18 (18 voturi)    
        . (Duminică, 7 februarie 2016, 20:01)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Mai mult,cred ca absolut toti( unde toti inseamna toti ,adica 100%) ce au intrat in EU de pe teritoriul altei tari unde nu era razboi ar trebui judecati pentru patrundere ilegala pe teritoriul altei tari + toti parintii care au pus in pericol viata copiilor sanctionati+toate cheltuielile statale legate de asigurarea ordinii/transportului "refugiatilor" platite de catre comitatul merchelian + plata tuturor daunelor ,atat directe ( Calais anyone?) cat si indirecte ( intarziere transporturi ,etc).
        Si ca sa inchei pe un ton optimist as vrea sa vad un studiu al cercetatorilor britanici explicand de ce pentru coana EU un roman multicalificat,trilingv etc trebuie sa treaca prin cursuri de naturalizare si este privit ca un 3rd hand chiar cand castiga de 2 ori mai mult decat un autohton ,in timp ce un "refugiat" este considerat highly skilled si profund integrat by default.
    • +9 (13 voturi)    
      sa nu ne facem griji... (Duminică, 7 februarie 2016, 18:47)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      ...merkeloglu bey a spus ca dupa terminarea razboiului si ceilalti se vor intoarce la ei in tara.
      si cand zice marele imam al europei ceva, o putem crede...
      • +9 (9 voturi)    
        . (Duminică, 7 februarie 2016, 20:03)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        O cred asa cum imi cred sotia cand de 12 ani imi spune in fiecare an "la anul iti iei alt motor".
        Pana atunci abia astept noua taxe europeana pe benzina ,va conferi un sentiment de implinire europeana de nedescris.
      • +11 (11 voturi)    
        Angela nu merge mai departe (Duminică, 7 februarie 2016, 20:03)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        Dupa ce s-a aflat ca la premiul Nobel au fost propusi localnicii greci din insule si oengistii locali care i-au primit cu entuziasm pe emigranti, tot avantul german s-a cam dezumflat. Daca ati observat in media au inceput sa apara si relatari despre flacaii intre 20-40 de ani care sunt grosul trupei, ba chiar povesti despre irakieni, afgani, etc. dornici sa se intoarca acasa. Iar liderii UE au observat in fine ca de vina ar fi Grecia, care nu numai ca nu facea nimic ca sa supravegheze granitele UE, dar nici macar nu-i inregistra pe emigranti, furnizand doar contra plata plimbari cu vaporasul catre Atena si cu autobuzul spre frontiera. Asta e, frau Merkel cred ca va ramane doar cu o coperta in Times si cateva milioane de musulmani amatori sa faca selfiuri cu ea!
      • +5 (5 voturi)    
        Se vor intoarce cand ii vor lua autoritatile (Duminică, 7 februarie 2016, 23:03)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        pe sus, sa-i duca la imbarcare, cu o duba cu gratii.
    • -13 (23 voturi)    
      Nu fii xenofob (Duminică, 7 februarie 2016, 18:56)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Probabil ca ti-ar conveni sa nu primesti pe nimeni dar asta este imposibil, exista legi care te impiedica sa fii xenofob.
      Daca tie nu iti convin refugiatii este doar parerea ta, celorlati oameni nu sunt impotriva unor refugiati fara acoperis.
      Ar fi bine daca nu s-ar mai permite comentariile anti-straini pe internet, libertatea de opinie este reglementata prin legi.
      • +8 (14 voturi)    
        Vazi c-ai dat o palma la un r... (Duminică, 7 februarie 2016, 19:24)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        si te-ai stropit de sus pana jos. Toata porcaria asta e organizata si finantata de persoane si organizatii care au un singur scop: destabilizarea pe termen lung a Orientului Apropiat, Mijlociu si a UE. Iar despre libertatea de opinie vad ca n-ai habar. de loc.
      • +9 (13 voturi)    
        Iar ai venit? (Duminică, 7 februarie 2016, 19:41)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Libertatea de opinie e reglementata? Alooo, tovarase? Uite parerea mea e ca nu mai trebuie sa postezi timpenii care sint ilogice si care se si contrazic.
      • +13 (15 voturi)    
        Este o mici diferenta... (Duminică, 7 februarie 2016, 20:12)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Intre refugiatii sirieni, in adevar fara acoperis si care fug din calea bombardamentelor ruso-guvernamentale sau a ocupatiei ISIS si flacaii de prin Asia si Africa care au totusi un acoperis deasupra capului, sarac poate - dar saraci sunt si prin Europa. Ultima categorie sunt migranti economici si nicio lege nu obliga o tara europeana sa-i primeasca, mai mult sa le asigure casa, masa si beneficii sociale, ba si putina distractie ca cea din "noptile valpurgice" de la Koln. Apropo, sauditii aia putred de bogati, emirii care construiesc insule in forma de palmier si hotelurile cele mai luxoase din lume prin golf, rusii care-i bombardeaza pe cei care au mai ramas pe loc in Siria n-au nicio obligatie si nu sunt xenofobi, nu?
  • +13 (15 voturi)    
    hahaha (Duminică, 7 februarie 2016, 15:43)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Deportare unde? Nu au acte sau statele de bastina nu-i mai primesc :)) Astia de la conducere ne mint cu tupeu de borfasi!
  • +4 (12 voturi)    
    Si de ce i-au mai primit ??? (Duminică, 7 februarie 2016, 16:47)

    cartofil [utilizator]

    Este inuman sa-i dai afara dupa ce i-ai chemat si i-ai primit. Se vede inca odata lipsa de caracter a celor de cultura anglo-saxona. Madam Merkel s-a gandit ca ia Nobelul pentru pace, de-aia a creat toata nenorocirea asta. Socoteala nu i-a iesit, fraierii trebuie deportati. Nu s-au gandit nimeni cand milione de indivizi treceau Egeea?? I-au vazut din sateliti, in timp real, au stiut exact cati sunt si probabil ca au vazut live cum se ineaca. Dupa aia s-au ratoit la Romania si la alte state estice sa primeasca refugiati, desi nu Romania i-a chemat si nu Romania este in Schengen sa pazeasca granitele. Si acum, cand au probleme reale datorita prostiei de care au dat dovada, rezolva situatie batandu-si joc de fraierii care i-au crezut.
    • +3 (5 voturi)    
      sint tare curios... (Luni, 8 februarie 2016, 8:59)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ...sa vad cum se vor integra in civilizatia europeana cind 80% dintre ei sint analfabeti...
      • -3 (5 voturi)    
        de unde ai scos-o? (Luni, 8 februarie 2016, 11:05)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        de fapt era vorba de 81% care nu au o diploma oficiala care sa le ateste o calificare. pot fi multe cauze aici, dar sigur nu inseamna ca sunt toti analfabeti.
        8% au o diploma universitara.. procent mai mare decat in Romania (7%) inainte sa apara fabricile de diplome particulare.

        cati dintre ei sunt analfabeti? e ceva mai complicat de aflat. gandeste-te doar ca daca ar fi atat de multi analfabeti nu ar putea citi din coran.
        probabil ca cei care vin din Afghanistan si Pakistan au sanse mai mari sa fie analfabeti. sirienii au o cultura mai apropiata de cea occidentala.
  • +10 (12 voturi)    
    SIGUR CA E MAI BINE DECAT SA-I PRIMIM (Duminică, 7 februarie 2016, 16:56)

    arheopterix [utilizator]

    Pe toti .,si sa-i pupam in bot cum visa BABA NEBUNA , dar e numai 1/2 de masura si care in plus e venita prea tarziu . Arabetii se vor zvircoli vor plange cu lacrimi de croco, vor arunca copii peste bord , si in final vor aranja sa nu mai fie primiti acasa (VEZI Pakistan ) Ar mai trebui ca subventia generoasa de 1000 E(cu care vaicaretii isi platesc in vreo 2 luni calatoria spre noi ) sa fie redusa si oferita in natura (asa ca vor plati la calauze cu ciocolate , sucuri si alte delicatese )...samd... (daca se vrea )
  • +1 (1 vot)    
    BAIAT GOSPODAR (Duminică, 7 februarie 2016, 17:05)

    arheopterix [utilizator]

    Felicitari ! S-ar putea sa reuseasca in viata .
  • -2 (8 voturi)    
    Pai da... (Duminică, 7 februarie 2016, 19:14)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Daca traiesc intr-un sat din Romania trebuie sa-mi fac griji? Eu am mai auzit de masoni si extraterestrii care vor sa conduca lumea, dar ce-s cu imigrantii astia? ca vad ca sunt la moda...
  • +11 (11 voturi)    
    Uitati-va la poza (Duminică, 7 februarie 2016, 19:43)

    V. Veroiu [utilizator]

    Vedeti vreunul subnutrit? Eu nu vad. Si sa tot fie cateva zeci de oameni acolo.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa-i deporteze in Rusia (Duminică, 7 februarie 2016, 23:42)

    xan [utilizator]

    Am auzit ca rusii se stiu purta asa cum trebuie cu "refugiatii" dornici de a isi impartasi din traditiile culturale, asa ca propun ca imigrantii care nu primesc azil in Germania sa fie deportati in Rusia, unde vor fi fericiti ca pot fi intelesi si apreciati la adevarata lor valoare.

    http://dailycaller.com/2016/02/04/refugees-go-clubbing-in-russia-harass-girls-wake-up-in-hospital-the-next-morning/
    • +3 (3 voturi)    
      Nt, nu merge (Luni, 8 februarie 2016, 9:00)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui xan

      islamul nu da "verde" la vodca...