Cancelarul Austriei a sugerat retrimiterea in Turcia a extracomunitarilor salvati din Marea Egee

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:22 Actualitate | Internaţional

Refugiati sosind pe o insula din Grecia
Foto: Captura YouTube
Cancelarul Austriei, Werner Faymann, a sugerat retrimiterea in Turcia a imigrantilor salvati din Marea Egee in timp ce se deplaseaza spre insule ale Greciei, informeaza presa austriaca, potrivit Mediafax.

"Agentia UE pentru frontiere (Frontex) trebuie sa opreasca imigrantii care se indreapta spre Grecia. Trebuie salvati toti, dar apoi trebuie retrimisi in Turcia. Frontex nu trebuie sa aiba doar sarcina operatiunilor de salvare, ci si pe cea de securizare a frontierelor", a declarat Werner Faymann cu ocazia conferintei donatorilor pentru Siria, organizata la Londra.

"Aceasta masura radicala este singura solutie care poate ruina complet modelul de afaceri al retelelor specializate in traficul de persoane", a precizat cancelarul austriac.

Liderul de la Viena a declarat ca le-a prezentat aceasta propunere cancelarului german Angela Merkel si premierului Turciei, Ahmet Davutoglu, informeaza ziarul Krone.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
2068 vizualizari
  • +23 (27 voturi)    
    In sfarsit (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:33)

    Sebip [utilizator]

    A inceput sa le vina mintea la cap!
    • +9 (9 voturi)    
      Lor da (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:44)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Sebip

      Insa Turcia nu ii va primit. End of the story. Cel mult se va face ca ii va primi pt bani lasandu-i insa sa treaca din nou spre Grecia, pentru ca mai apoi ciclul sa se repete.
      • 0 (0 voturi)    
        Returnati in Grecia.... (Duminică, 7 februarie 2016, 22:36)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Grecia, tara Schengen, nu si-a facut datoria. Iar Grecia sa se descurce cu Turcia. De ce nu vede nimeni vinovatii??????
  • +9 (9 voturi)    
    . (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:00)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Dar vai cat de antieuropean ,sunt socat , lasati bietii refugiati la Mama Merchel !
    Propun ca tarilor gen Austria care refuza refugiati sa li se taie subsidiile si sa li se aplice sanctiuni.Acesta nu este spiritul european (aici majuscule si multe multe semne de exclamare).
  • +11 (11 voturi)    
    I-auzi, ia! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:24)

    LianBerthold1 [anonim]

    Nu ne mai tăiați fondurile europene, băi măgari austrieci?

    Nu mai vreți taxă specială pe benzină ca să ajutăm sărmanii refugiați?

    Uneori îmi pare rău că Austria nu a ajuns pe mîna URSS la finele războiului, să le scarmene un pic blănița, măcar cum ne-au scărmănat-o nouă.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta este (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:10)

    adrian88000 [utilizator]

    solutia ! Sa nu uite si de frontierele terestre ala U.E.
    Sa nu uite sa gasesca cele 600.000 de " disparuti "
    si sa-i trimita inapoi. Sa faca o treire stricta a celor intrati deja si sa returneze urgent ceea ce e de returnat.
    Cei ce nu vor fi returnati sa fie atent monitorizati. Daca nu se integreaza , daca nu incep sa munceasca , returnati.
  • +11 (11 voturi)    
    ce credeau? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 23:10)

    anonimicus [utilizator]

    Credeau ca doar la Koln s-au strans obsedatii?

    Ieri (inca nu a aparut pe HN stirea) s-a aflat ca un irakian a violat in decembrie un baietel de 10 ani inntr-o piscina din Viena. Politia a fost chemata de angajatii piscinei si a venit imediat sa-l salte. Ciuhabul inca sarea la trambulina de fericire. Ce le-a declarat politistilor? Nici mai mult, nici mai putin decat ca avea nevoi sexuale urgente, pentru ca de patru luni, de cand a intrat in Europa nu a avut parte de sex.

    In plus, inca o dovada a cenzurii politice care a tinut sub tacere cazul timp de peste o luna.
  • -7 (7 voturi)    
    Ce spui Frantz !? (Duminică, 7 februarie 2016, 11:33)

    Azra [utilizator]

    Pai pe formula asta, turcii o sa evite sa-i mai salveze de la innec pe cei care, in disperare s-au aventurat pe mare.Oare tu ai auzit de derpturile omului-dintre care primul este dreptul la viata?