Angela Merkel: UE ar putea oferi favoruri comerciale tarilor care gazduiesc refugiati sirieni

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2016, 16:32 Actualitate | Internaţional

Uniunea Europeana promite sa imbunatateasca conditiile de export pentru tarile care sunt afectate de criza refugiatilor sirieni si va oferi inclusiv favoruri comerciale statelor respective, a declarat cancelarul german Angela Merkel, potrivit Mediafax.

"UE va face orice pentru a imbunatati conditiile de export pentru acele tari, ia in considerare inclusiv oferirea de favoruri comerciale", a declarat Merkel la o conferinta de presa de la finalul conferintei internationale de la Londra, de joi, pentru strangerea de fonduri ce urmeaza a fi alocate Siriei si tarilor care se confrunta cu valurile de refugiati sirieni.

Declaratia lui Merkel a venit dupa ce Turcia, Iordania si Liban, unde se afla majoritatea refugiatilor sirieni (peste patru milioane de refugiati), au convenit asupra faptului ca trebuie sa ia o serie de masuri prin care sa ofere acestora acces la educatie si la piata muncii.

In urma conferintei de donatii de joi, s-au strans fonduri in valoare de 11 miliarde de dolari, desi ONU solicitase initial sapte miliarde de dolari. Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, a declarat in cadrul evenimentului ca suma totala adunata de joi reprezinta cea mai mare donatie colectata intr-o singura zi pentru o singura criza umanitara.


Citeste mai multe despre   






















1051 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Cum sunt luate hotararile in UE ? (Vineri, 5 februarie 2016, 16:39)

    NicolaeA [utilizator]

    Uniunea Europeana promite ..................., a declarat cancelarul german Angela Merkel !? Asta nu se mai consulta cu tarile din UE ? S-a senilizat prematur ?
  • +5 (9 voturi)    
    serios?! (Vineri, 5 februarie 2016, 16:39)

    liviu_ [utilizator]

    deci o sa platesca jermanica banii pentru a-i invia pe aia 130 morti din franta + milioanele pierute din comert, turism etc?!
    o sa plateasca jermanica alea cateva sute de nemtoaice agresate de anu nou? meciurile amanate din cauza amenintarilor teroriste?!
    si asa mai departe?!

    plecati cu santaju vostru ieftin leprelor.
    dati niste avantaje economice de 10 milioane sa zicem si cand bubuie bomba pierzi inzecit!

    merkel ata nu inceteaza sa surprinda.... evident negativ!
    • -9 (9 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Vineri, 5 februarie 2016, 17:10)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E intuneric tau la tine acolo...
      • 0 (0 voturi)    
        Inca vreo 9 (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:23)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Care n-au inteles nimic!
  • +6 (8 voturi)    
    PS: (Vineri, 5 februarie 2016, 16:40)

    liviu_ [utilizator]

    si cat costa sa renuntam la taote valorile europene (libertate, vestimentatie, obiceiuri, distractie, limba s.a.m.d.)?
  • +9 (9 voturi)    
    Doamna Merkel (Vineri, 5 februarie 2016, 17:53)

    redabaris [utilizator]

    Doamna Merkel ar face un favor tarilor europene daca ar pleca mai repede prin Argentina sau America Latina, acum, cat mai e timp.
  • +6 (8 voturi)    
    BABA SENILA , VANDUTA RUSILOR (Vineri, 5 februarie 2016, 18:45)

    arheopterix [utilizator]

    Continua sa se agite patetic , dar nu stiu cum se face ca e in permanenta in afara bunului simt . Sunt curios, cat o mai suporta cetatenii germani .