Matteo Renzi: Italia nu va permite "distrugerea" spatiului Schengen

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 19:01 Actualitate | Internaţional

Matteo Renzi
Foto: Agerpres/EPA
Seful guvernului italian Matteo Renzi i-a acuzat sambata pe cei care vor "sa distruga" spatiul Schengen de libera circulatie din cadrul Uniunii Europene ca vor "sa distruga" Europa si a avertizat ca Italia nu le va permite acest lucru, informeaza AFP.

"Vom spune cu forta, determinare si curaj ca cei care vor sa distruga Schengen vor sa distruga Europa. Si nu-i vom lasa sa faca acest lucru", a declarat Renzi, a doua zi dupa intrevederea sa de la Berlin cu cancelarul german Angela Merkel pe tema crizei migratiei.

Aceasta criza a impins mai multe tari sa limiteze libertatea de miscare la frontierele lor si a amenintat chiar existenta acordurilor Schengen, care prevad absenta controalelor la frontierele interne ale zonei de libera circulatie.

Renzi a facut aceasta declaratie pe insula Ventotene, unde in timpul celui de Al Doilea Razboi Mondial doi prizonieri din Italia fascista au elaborat un manifest privind o federatie de state europene, considerat drept document fondator al miscarii de unificare cunoscuta ulterior de Europa.

"Astazi, intr-un moment de mare dificultate pentru Europa, am decis sa revenim aici, unde totul a inceput, (...) pentru a aduce un omagiu (...) pentru ceea ce a fost poate momentul cel mai dificil in istoria identitatii europene", a mai spus Renzi.

In timp de razboi "au existat cativa vizionari (...) care au avut curajul, pasiunea si forta de a imagina Statele unite ale Europei, o Europa ca spatiu al pacii", a continuat acesta.

Numeroase state UE au adoptat o serie de masuri care vizeaza restrangerea libertatii de trecere a frontierelor, in special de la inceputul anului, pentru a limita afluxul de migranti care fug de conflicte sau de saracie in speranta unei vieti mai bune in Europa.

Astfel, 6 din cele 26 de membre ale spatiului Schengen au restabilit provizoriu controalele la frontiere, fara a-si inchide totusi frontierele.


Citeste mai multe despre   









1154 vizualizari
  • -4 (6 voturi)    
    UE, "spatiu al pacii" (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 19:36)

    contest [anonim]

    Daca UE ar fi fost deconectata de NATO, proiectul s-ar fi realizat, intr-adevar!
    • +2 (6 voturi)    
      da un spatiu doar cu rachete nucleare rusesti (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 21:35)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui contest

      un spatiu de interes al taranului dictator mongoloid
      • -1 (3 voturi)    
        Tot raul, spre bine... (Duminică, 31 ianuarie 2016, 10:05)

        contest [anonim] i-a raspuns lui rov

        UE nu e de invidiat; dublata de NATO cum este, nu poste fi nici pentru europeni un Pamant al Fagaduintei, "oasis" a pacii...
        Dimpotriva, un teren al noului razboi rece, :(...
        • -1 (3 voturi)    
          corect, sa-l eliminam din vietile noastre (Duminică, 31 ianuarie 2016, 17:25)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui contest

          se numeste rrusia lui fhurtin !!!
    • 0 (4 voturi)    
      Din contra (Duminică, 31 ianuarie 2016, 12:17)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui contest

      Fara un NATO deci fara un cuvant militar, UE nu ar fi existat niciodata. Chiar ignorand influentele rusesti, fiecare stat UE are propriile interese si in absenta interesului comun al securitatii (NATO) UE nu ar fi demarat nicicand sau ar fi demarat doar militar, prin cuceriri interstatale. UE este primul imperiu european cladit in vreme de pace. Inainte au mai existat si alte UE: imperiul roman, romano-german, austroungar, habsburgic, etc. Toate au avut istorii lungi insa au fost bazate pe razboi.
      • -2 (2 voturi)    
        NATO (Luni, 1 februarie 2016, 19:13)

        contest [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

        "cuvant militar" si inca...european?!
        Daca NATO n-ar fi "USA First", mai treaca-mearga sa vorbim despre "interesele" de 'secu' (hm!) ale UE; si RFE (Radio Free Europe) este USA-CIA...
  • +3 (7 voturi)    
    un mascarici (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 21:09)

    keiser_soze [utilizator]

    cu aere de macho man ! Italia si Grecia - doua tari care au refuzat sa aplice acordul de la Dublin si au lasat sa treaca neinregistrati mii de imigranti catre alte state.
  • +2 (4 voturi)    
    "Italia nuva permite..." (Duminică, 31 ianuarie 2016, 9:42)

    polonyca [utilizator]

    Da cine .....pana mea e Italia asta ..???????? Niste fanfaroni , vai de capul lor saracii....:) Se baga si ei in seama pe aici ....
  • +2 (2 voturi)    
    Intai (Duminică, 31 ianuarie 2016, 12:14)

    V. Veroiu [utilizator]

    Draga ///, pazeste-ti frontiera. Dupa aia discutam de drepturi. Intai fa-ti obigatiile legale si apoi discutam de restul.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect politic (Duminică, 31 ianuarie 2016, 13:13)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Constat ca nu mai putem sa ii spunem unui italian "///". Propun sa cenzurati si poeziile lui Eminescu, sa nu mai putem spune unui grec "grecotei" sau "om cu nas subtire" sau unui bulgar "bulgaroi" sau "cu ceafa lata". Banuiesc ca nici public nu mai trebuie sa spunem ca italienilor le plac macaroanele sau pizza. BRT: se poate spune "romanash" in loc de "roman" sau "arabete" in loc de "arab"?
      • 0 (2 voturi)    
        da, da, pufoaica sau cretin (Duminică, 31 ianuarie 2016, 17:27)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        in loc de rus...