Cetateanul turc acuzat ca ucis cu sange rece un pilot rus, in timp ce acesta cobora cu parasuta, afirma ca nu ii e frica de Rusia: Doar Allah poate lua ceea ce a fost dat

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:54 Actualitate | Internaţional

Avionul rusesc doborat de Turcia
Foto: Captura Twitter
Cetateanul turc acuzat de Moscova ca a ucis cu sange rece un pilot militar rus dupa ce acesta din urma a sarit cu parasuta din avion a declarat vineri, la Istanbul, ca nu ii este teama ca ar putea deveni tinta fortelor rusesti, in prima sa aparitie publica de la inceputul crizei dintre cele doua tari, scrie AFP.

Presa turca a difuzat joi fotografii cu Alparslan Celik in timp ce participa la inmormantarea lui Ibrahim Kucuk, un nationalist ucis in timp ce lupta alaturi de rebelii turkmeni in Siria.

Este prima aparitie publica a lui Alparslan Celik de la moartea pilotului rus Oleg Peshkov, mitraliat in timp ce cobora cu parasuta dupa ce s-a ejectat din avionul Suhoi-24 doborat de aparate turcesti F-16 in 24 noiembrie, la granita turco-siriana.

Celalalt pilot al avionului a fost recuperat dupa o operatiune de salvare comuna a fortelor speciale rusesti si siriene, in cursul careia un soldat rus a fost ucis.

Moscova il acuza pe Celik ca l-a ucis cu sange rece pe Peshkov.

"Am mers (in Siria) pentru Allah. Sufletele noastre sunt daruite de catre Allah. Doar Allah poate lua ceea ce a fost dat si cu aceasta credinta luptam", a spus Alparslan Celik, intr-o declaratie acordata agentiei de presa Dogan.

"Nu am nicio frica de acest gen (de a fi vizat de Rusia). Continuam lupta pana la ultima picatura de sange", a adaugat el.

Alparslan Celik, fiul unui inalt oficial al Partidului de actiune nationalista (MHP), a luptat din 2014 in Siria alaturi de rebelii turkmeni, o minoritate turcofona a carei limba este foarte apropiata de turca moderna.

Rebelii turkmeni sunt aliati cu Ankara in lupta impotriva fortelor siriene loiale presedintelui Bashar Al-Assad, sustinut de Rusia de la inceputul conflictului in aceasta tara, in 2011.

Potrivit cotidianului Hurriyet, Alparslan Celik a afirmat ca doreste sa revina in Siria.

Ambasadorul rus la Ankara, Andrei Karlov, l-a acuzat in decembrie pe Alparslan Celik ca a tras asupra lui Oleg Peshkov, iar Moscova a cerut arestarea sa imediata, pentru a fi judecat.

Celik nu a confirmat niciodata, dar nici nu a infirmat, ca ar fi implicat in moartea pilotului.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
6304 vizualizari
  • +23 (29 voturi)    
    deci el se crede mana lui Dumnezeu? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:00)

    minos [utilizator]

    De aceea a luat o viata? Turcul asta este un criminal si in termeni juridici si religiosi, nu exista nicio scuza pentru ce a facut. Pilotul trebuia luat prizonier.
  • -30 (36 voturi)    
    Respect Turcului ! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:02)

    un domn [utilizator]

    asa ii asteptam si noi pe Mujici in Romania !
    • +17 (23 voturi)    
      .. (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:01)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Doar descreieratii pot jubila cand cineva este ucis.
      • -8 (12 voturi)    
        cineva..este amenintare nationala (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        face parte din amenintarile Romaniei. In ce priveste cutia ta craniana, apreciez ca este distilata si purificata cu pufoaika si ruble...nu pot avea pretentii ca esti roman, esti un mujic care a invatat romaneste !
        • +6 (12 voturi)    
          Esti prea prost (Vineri, 29 ianuarie 2016, 20:16)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Si scris pe creier.

          Asa e un caz clar de crima cu premeditare. Nu conteaza ca pilotul era rus, american, englez sau nord coreean.

          Pilotul actiona ca militar intr-un teatru de operatiuni. Un civil TURC (atentie, acest civil va putea intra in curand fara viza in UE) a decis sa il ucida in timp ce era agatat de o carpa in aer fara aparare.

          Si daca pilotul era Kim Jong Il - tot o CRIMA este.

          Daca turcul era militar - respecta ordinele care ar fi fost clar - capturare. Daca era militar si il impusca - curtea martiala.

          E simplu. Aici nu e vorba daca nu place sau nu de fata cuiva. Sunt "rules of engagement" stabilite la diverse niveluri.

          Turcia in prezent are un cetatean care a comis o crima condamnata de orice instituie internationala. Si refuza sa il prinda si sa il trimita la un proces.
          • -1 (5 voturi)    
            Inocentii din zborul malaezian (Vineri, 29 ianuarie 2016, 23:38)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

            cine i a macelarit ? stiu/anticipez opinia ta..ca..nu avea ce cauta avionul acolo..ca BUK ul nu era tras de mujici..ma duc sa iau ceva acru sa mananc..imi este scarba de propaganda mujica, motiv pentru care cu mare placere savurez orice stire cand un mujic...devine "halal"
            • +1 (5 voturi)    
              pentru un domn (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:21)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Dar de ce schimbi vorba ? S-a epuizat subiectul cu impuscarea pilotului ce se parasutase ? Impuscare facuta de un civil inarmat si care este similara cu o crima ? Te-ai dat batut la acest subiect si recunosti ce au scris cei dinainte care te-au combatut ? Spune clar ca ai gresit, ca argumentele celor care te-au contrazis te-au convins , cere scuze pentru jignirile proferate si apoi solicita un nou subiect. De exemplu avionul malaezian.Poate vei gasi pe cineva care sa te bage in seama si sa-ti raspunda la noul subiect.
              Cu bine !
    • +1 (7 voturi)    
      rusul a executat un ordin (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:21)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu era de buna voia lui acolo...
      iar agatat de parasuta era inofensiv...
      nu omori un om doar ca sa te razbuni,razboiul nu e o afacere personala.
  • +28 (32 voturi)    
    Deci cum? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:02)

    Heruvim [utilizator]

    Dintr-odata e oficial ca cetateni Turci lupta impotriva regimului Al Assad?

    Si in plus mai este si defilat la televizor un Criminal ordinar (daca era militar incalca niste conventii dar nu era criminal de rand).

    De ce Turcia nu il aresteaza si nu il judeca pentru crima (cu premeditare chiar)????

    Turcia nu mai este membra a tratatelor internationale?
  • +7 (11 voturi)    
    . (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:06)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Nu e nimic, turcii nu vor mai avea nevoie de viza in EU din noiembrie ,e in siguranta.
  • +7 (17 voturi)    
    Eu inteleg ca lui nu ii este frica. (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:08)

    Spirt [utilizator]

    Dar rusii ii vor ucide familia pana la rangul III in atacuri comando. Nu au fost niciodata niste finuti!
    • -5 (9 voturi)    
      de pistoale cu apa (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      vor fi gadilati de jetul de apa..poate de ras sa moara...cao ai..minte iti mai trebuie mujicule ?
      • +1 (3 voturi)    
        pentru un domn (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:23)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        needucat. Dupa cum te exprimi nu esti deloc " un domn". Esti opusul.
  • +4 (16 voturi)    
    nțț, nțț (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:11)

    Mazeta [utilizator]

    Când pilotul rus s-a parașutat și a fost mitraliat în aer, ni se povestea că e vorba de rebeli turcmeni, care luptă pentru țara lor. Iată că nu e turcmen, ci turc de-a binelea. Allah să-l ajute, că a avut o viață chinuită și scurtă!

    http://www.hurriyetdailynews.com/images/news/201512/n_93061_1.jpg
    • -2 (6 voturi)    
      pagadi mazeta, un mujic asanat (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e un mujic mai bun !
  • +11 (15 voturi)    
    Alt bolnav mintal (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:13)

    newlook [utilizator]

    Alt bolnav mintal. Astia nu sunt "luptatori", "patrioti" sau cum se mai tamaiaza intre ei.
    "Am mers (in Siria) pentru Allah..." zice nebunul. Fleoshc Maritzo, "Alah" sau "Dumnezeu" cum spunea nebunul celalalt din Olanda. Astia sunt pur si simplu criminali psihopati care traverseaza sute si mii de km ca sa omoare oameni fara aparare.
    • -1 (5 voturi)    
      soldatii mujici ce sunt ? icoane ? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      hai ca ipocrizia mujica..are ..no limits !
    • +1 (3 voturi)    
      Cred ca (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      turcul ( turcmen ) nu sufera comparatie cu "olan-dezul".Poate, daca te gandesti mai bine, vei vedea diferentele. Poate....
  • -4 (18 voturi)    
    Pai asa face si Phutin cu rivalii (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:38)

    Parzivall [utilizator]

    Ce va cainati atata?
    • +1 (9 voturi)    
      Nici o masa fara peste (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:14)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Nici o masa fara peste !!!
      • +2 (6 voturi)    
        Fara hrishca, niuluk, fara hrishca (Vineri, 29 ianuarie 2016, 20:46)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Peste? Hahaha, drem on ciolovek, dream on.
    • +2 (8 voturi)    
      o crima nu e motiv de alta crima (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:35)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      ai un mod ciudat de a gandi.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu se compara un parasutist (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:19)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui minos

        cu avionul ala doborat cu Buka; se intoarce roata.
        • -2 (6 voturi)    
          mai trebuie sute de mujici (Vineri, 29 ianuarie 2016, 21:14)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          sa devina "halal" mitraliat la sol...pentru a echilibra scorul..
  • +4 (4 voturi)    
    Doar Allah (Vineri, 29 ianuarie 2016, 20:14)

    V. Veroiu [utilizator]

    Si el. Modest tipul.
  • -1 (1 vot)    
    "Doar (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 17:34)

    adrian88000 [utilizator]

    Allah poate lua ceea ce afost dat". Oare ce a vrut sa spuna /// ? In acesta situatie ce a dat Allah ?
    Si ce a luat ?