Un pranz la Palatul Elysee, la care urmau sa participe Francois Hollande si omologul sau iranian, anulat dupa ce gazdele au refuzat sa scoata vinul din meniu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:35 Actualitate | Internaţional

Hassan Rouhani
Foto: Hotnews
Un pranz la Palatul Elysee, la care urmau sa participe presedintele francez Francois Hollande si omologul sau iranian, Hassan Rouhani, a fost anulat, dupa ce oaspetii au cerut meniu halal, iar gazdele au refuzat sa scoata vinul din meniu. Acest lucru inseamna ca Hassan Rouhani a luat pranzul singur in timpul vizitei sale istorice de saptamana aceasta de la Paris, prima a unui lider iranian in ultimii 17 ani, noteaza The Telegraph.

In lipsa unui acord privind un pranz fara vin, oficialii francezi au propus staff-ului presedintelui iranian o varianta de compromis - un mic-dejun luat de cei doi presedinti - insa iranienii au respins aceasta varianta, considerand-o "prea ieftina".

In Italia, de exemplu, nu a fost servit alcool la o cina oficiala data in onoarea liderului iranian - un standard diplomatic aplicat de italieni in cazul vizitelor demnitarilor musulmani.

Presedintele iranian  Hassan Rouhani a efectuat saptamana aceasta vizite in cateva tari europene, cu scopul de a atrage investitii straine in tara sa, iesita de curand de sub sanctiunile impuse de ONU.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
12475 vizualizari
  • +11 (27 voturi)    
    francezii au procedat corect..INSA (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:43)

    un domn [utilizator]

    daca puneau Pufoaika pe masa..eu cred ca era pace...barbosu de Iranian mai trage la masea cu Phutin...asa..ocazional
    • +15 (15 voturi)    
      si 2-3 cadine imbracate sumar, pe masa. (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:53)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
  • +43 (47 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:49)

    V. Veroiu [utilizator]

    Avea oricand optiunea sa nu bea vin. Nepolitete la care s-a raspuns pe masura de catre francezi. Nu e ca la fumat unde fumul ajunge la toti. Nu vrei sa bei, nu bei si gata. Nu ii spui omului ce sa faca la masa sa, in casa sa.

    Cat despre presedintele iranian putea foarte bine sa bea petrol la masa. Ca despre ala nu scrie nimic in carte.
  • +26 (28 voturi)    
    Da' (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:50)

    Taras Bulba [utilizator]

    Da' porc aveau la pranz? Era halal?

    Halal!
  • +11 (25 voturi)    
    Romanii (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:54)

    Khnemu [utilizator]

    Romanii spuneau "si fueris Romae, Romano vivito more; si fueris alibi, vivito sicut ibi" adică la Roma te porti precum romanii ...
    Se pare ca fratii nostri latini au uitat acest proverb ...
    • +16 (20 voturi)    
      parca de obicei... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:56)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Khnemu

      ...palatul Elysee se afla la Paris, nu la Teheran.
      Francezii s-au tinut "băț" spre deosebire de broscari. Ma asteptam sa fie invers.
  • +34 (34 voturi)    
    greu cu civilizatile astea islamice (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:01)

    justitiarul_politic [utilizator]

    Majoritatea europenilor care muncesc in tarilele islamice, respecta regurile existente, ca consumul de alcool , imbracamintea adoptata etc. Dar mulsulmani care vin si muncesc in EU , legal sau nu, nu arata aceealasi respect.
    Ba mai mult au pretenti si mai mari, ca timpul de pauza sa fie mai lunga sa ajunga pt toate rugaciunile dar fara a se prelungi programul de lucru, sa se opreasca din lucru afectand pe toti ceilalti colegi s.a.m.d .
    Cand o sa ne saturam si sa zicem GATA !?
    Chiar atat de mult sufera europa si nu poate sa traiasca fara resursele lor naturale?
  • +27 (29 voturi)    
    Fiecare tara (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:03)

    EduardPopa [anonim]

    Fiecare tara are propriul sau cod de protocol. Consilierii lui Rohani ar fi trebuit sa ii spuna de acest lucru si, daca religia nu le permite sa bea alcool, atunci el sa bea apa plata si francezul vin.
    O greseala diplomatica din partea lui Rohani, cauzata probabil de lipsa de experienta in intalniri cu occidentalii.
    Sa laudam gestul lui Hollande si sa nu facem mare caz din acest lucru, cum s-a facut din prostia aia cu statuile acoperite in Italia. Un exces de zel stupid al echipei de protocol din Italia.
  • +24 (24 voturi)    
    In sfarsit, un act de normalitate... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:10)

    DanCelMare [utilizator]

    ... Simplu, scurt si la obiect.
    Recunosc ca Franta, dupa multa vreme, reuseste sa ma surprinda placut.
  • +10 (12 voturi)    
    nu e vorba de nicio fronda... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ...la moment FR are o putere mai mare de negociere decat IT.
  • +24 (26 voturi)    
    .... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:18)

    tirolez [utilizator]

    Ma mir ca Hollande a avut mai mult caracter decat italienii care au depasit orice culme a slugarniciei atunci cand au decis sa-si acopere statuile (mandria lor?).
    • +21 (21 voturi)    
      Si eu ma mir (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:32)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Poate Franta nu va ajunge jamahirie pana la urma.
      • +1 (7 voturi)    
        Gura de AUR sa ai (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:59)

        minup [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

        doresc din tot sufletul civilizatia vestica sa prospere cu elemente pozitive din Orientul Mijlociu. Exemplu cus cus,masline si ulei de masline,putine grasimi fara halal,curmale,smochine, paine afgana. Sa se termine odata cu extremitatile si exagerarile si sa se aplice toleranta din ambele directii, daca e posibil.
        • +3 (7 voturi)    
          . (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:57)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui minup

          Super ,o sa iau lista si am s-o dau turcilor/irakienilor din vecini ,ca ei nu stiu saracii si poate de aia sunt mici grasi ,inceput de chelie si fara gat ( de femei nu zic nimic,gezus..ma sperie pilozitatea faciala excesiva ) . Au uitat alimentatia ...
        • 0 (0 voturi)    
          Daca vrei toleranta (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:46)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui minup

          ar fi bine sa postezi mesajul in limba araba !
          • 0 (0 voturi)    
            ca sa (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 17:45)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            inteleaga si arabii ce vrei tu.
    • +7 (7 voturi)    
      Poate (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:01)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      IT n-au vrut sa fie comparati in partile intime.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu stiu (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:33)

        ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Statuile alea nu impresioneaza prin marime...
  • +7 (7 voturi)    
    . (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:09)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Surpriza socant de placuta din partea Frantei...mai bine iau bilet la loto azi.
  • -13 (17 voturi)    
    Vizita (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:09)

    Setalcott [utilizator]

    Daca eu invit la pranz un musulman am bunul simt sa nu il servesc cu alcool. Daca ii dispretuiesc obiceiurile mai bine nu il invit.
    In primul rand, astfel de detalii de protocol trebuiau puse la punct inaintea vizitei. In al doilea rand, daca francezii nu sunt capabili nici de aceasta eticheta de cutoazie, ma intreb ce rost are vizita
    In acest ca si in cazul statuii francezii au procedat pe dos de cum ar fi trebuit.
    • +16 (16 voturi)    
      . (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:30)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      De asta e Sharia in EU ,ca are adepti care nici nu sunt constienti de asta.

      Eu ca gazda respect musafirul si nu-i ofer vin si porc.
      El ca musafir ma respecta pe mine ca gazda si nu face psoriazis pe fond nervos ca eu beau vin .
      Eu ii respect traditiile si nu interferez ; el le respecta pe ale mele si nu imi cere sa mi le schimb.

      Cuvantul cheie este bilateral.Toleranta nu are sens unic ( in teorie) ,in practica tu imi dictezi mie ce mananc cand esti tu in ramadan?
    • +13 (15 voturi)    
      Nimic mai gresit (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:33)

      Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Gandesti prost, in primul rand vinul este una din cartile de vizita ale Frantei apoi meniul contine mai multe bauturi alcoolice si nealcoolice, fiecare bea ce vrea, asta e democratie, nimeni nu obliga pe altul ce sa bea si sa manance.

      Problema este pusa totalitar, deloc alcool sau nu mai tinem masa, lucru specific tarilor musulmane.

      E ca si cum ai chema prieteni musulmani la nunta si toata lumea nu a trebui sa bea alcool si sa manance porc. Nu este mai normal sa scoti porcul din meniurile lor si sa il inlocuiesti cu altceva si ei sa aiba grija ce beau in fct de ce le permite religia?
    • +8 (12 voturi)    
      :-) (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:50)

      Marsak [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      De acord cu tine daca si in cazul vizitelor oficialilor europeni in tarile arabe se aplica aceleasi reguli de curtoazie .... ai impresia ca un musulman te va servi cu alcool la masa in semn de respect pentru valorile tale europene ? sau cu mancare care nu este halal ? wake-up ! :-)
      • +5 (5 voturi)    
        Eu cand am spus ca ati luat "virusul" (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:11)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Marsak

        "CORECTITUDINII POLITICE" NU M-ATI CREZUT !
        E ca si cum ai spune ca daca un bolnav de diabet te invita la el acasa la dejun, dupa tine ar trebui sa te serveasca numai cu mancare gatita ca pt. el. iar daca il rogi sa-ti intoarca vizita si el accepta, va trebui sa gatesti si la tine acasa, numai mancare speciala pt el, din care sa mancati insa toti.
        Inca odata HALAL SA VA FIE !
    • +3 (3 voturi)    
      Da bah, i-a turnat vin cu leica pe gat lui hassan (Vineri, 29 ianuarie 2016, 20:36)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Ia mai dava'n mama voastra de tartani, au ajuns tati ratanii camilari sa faceti figuri prin Europa. Stati la voi acasa daca nu va place, nu v-a adus nimeni cu arcanul in Europa.
      • 0 (0 voturi)    
        Religie (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 0:31)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Sper ca nu te referi la mine ca persoana. Am track record pe Hotnews pe baza caruia mi se poate stabili afilierea religioasa.
        • 0 (0 voturi)    
          Si care este (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:51)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          acea afiliere religioasa? Numai daca nu este secret.
    • 0 (0 voturi)    
      Pana la urma (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      musulmanii astia beau alcool sau nu ? Am inteles ca tinerii hartuitori si violatori erau cam chercheliti. Sau nu ?
  • +10 (10 voturi)    
    Halal de vizita ! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Dejunul anulat din cauza prezentei pe masa a vinului ; micul dejun refuzat fiindca "e prea ieftin." De cina nu a mai avut nimeni curajul sa pomeneasca ! N-or sa fie astea obstacole in calea afacerilor, ca n-or fi nebuni. Ma intreb insa, daca Hollande ii va intoarce vizita, va manca halal ?
    • +3 (3 voturi)    
      da (Vineri, 29 ianuarie 2016, 22:02)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      va minca atit halal cit si altceva.