Franta doreste intensificarea relatiilor cu Rusia, in ciuda sanctiunilor occidentale - ministrul Emmanuel Macron

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2016, 14:25 Actualitate | Internaţional

Franta doreste intensificarea relatiilor cu Rusia in ciuda sanctiunilor occidentale care afecteaza federatia rusa, din cauza crizei ucrainene, a declarat luni, la Moscova, ministrul francez al Economiei, Emmanuel Macron, citat de AFP.

"Este foarte important pentru economiile noastre sa putem (...) sa ne intensificam relatiile si sa progresam de maniera pragmatica", a declarat Macron, in prezenta omologului sau rus Alexei Uliukaiev.

"Fara nicio tagada, relatiile (diplomatice) s-au intensificat" in ciuda sanctiunilor, a adaugat el.

Macron a facut aceste declaratii dupa o intalnire cu omologul sau rus Alexei Uliukaiev, la capatul careia cei doi ministri au semnat o serie de contracte in domeniul aeronautic si energie.

Sosit duminica in capitala rusa pentru o vizita de doua zile care isi propune sa relanseze dialogul economic dintre Paris si Moscova, ministrul rus a pledat duminica pentru ridicarea sanctiunilor care afecteaza Rusia "vara viitoare", cu conditia ca acordurile de pace de la Minsk pentru estul Ucrainei sa fie respectate.

"Dorim ca ansamblul partilor sa respecte angajamentele procesului de la Minsk care sa permita ridicarea sanctiunilor", a repetat luni Macron, evocand o eventuala ridicare a sanctiunilor in "iulie 2016".

SUA si UE au impus sanctiuni din ce in ce mai dure impotriva Rusiei dupa anexarea Crimeii, in martie 2014, si apoi pentru rolul pe care l-a jucat in conflictul cu separatistii pro-rusi in estul Ucrainei.










1270 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Teritorii (Luni, 25 ianuarie 2016, 14:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Ia sa ia germanii Alsacia si Lorena, lumea sa sanctioneze Germania un pic si, dupa 2-3 ani, santiunile sa fie ridicate si sa fie totul ok. Sa vad atunci ce parere ar avea Franta.
    • -2 (4 voturi)    
      Numai ca... (Luni, 25 ianuarie 2016, 15:49)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      ...populatia din Alsacia si Lorena nu vrea sa faca parte din Germania. Vor sa fie francezi.
      • +3 (3 voturi)    
        Serios? (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:26)

        hilar [anonim] i-a raspuns lui Felix

        Asa crezi tu?
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:26)

        hilar [anonim] i-a raspuns lui Felix

        Asa crezi tu?
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:26)

        hilar [anonim] i-a raspuns lui Felix

        Asa crezi tu?
      • +1 (1 vot)    
        Stalin cel mic (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:42)

        valli [utilizator] i-a raspuns lui Felix

        Vrei sa spui ca prin Germania nu este o Siberie unde sa fie trimisa populatia care vrea sa fie franceza si apoi inghetata?
      • +1 (1 vot)    
        :-) (Marţi, 26 ianuarie 2016, 8:00)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Felix

        De parca populatia originala a Crimeeii ar fi vrut sa fie parte din mujicstan.
  • +3 (3 voturi)    
    rusii isi cumpara bunavointa (Luni, 25 ianuarie 2016, 14:56)

    Metusala [utilizator]

    cu contracte tentante. Ceva similar au facut recent cu Japonia.
    • +1 (1 vot)    
      ce-au (Luni, 25 ianuarie 2016, 20:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      facut cu japonia, fii mai explicit.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu ma mira (Luni, 25 ianuarie 2016, 15:22)

    sile [anonim]

    Cred ca singurul moment cand Franta NU a dorit intensificarea relatiilor cu Rusia a fost in 1814, cand trupele ruse erau in Paris.
    • +1 (1 vot)    
      Atunci s-au prins... (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:28)

      goe [anonim] i-a raspuns lui sile

      ... in ce directie sa o apuce.