Sefa FMI, Christine Lagarde: Criza imigrantilor poate conduce la destramarea Spatiului Schengen

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:13 Actualitate | Internaţional

Sefa FMI, Christine Lagarde
Foto: Wikipedia
Criza imigrantilor extracomunitari risca sa conduca la destramarea Spatiului Schengen, avertizeaza Christine Lagarde, directorul general al Fondului Monetar International, potrivit ziarului Le Monde, citat de Mediafax.

Intrebata in cursul unei dezbateri organizate la Forumul Economic Mondial de la Davos daca gestionarea crizei imigratiei risca sa conduca la suspendarea Tratatului Schengen, Lagarde a raspuns: "Da, asa cred, dar este opinia mea strict personala".

Lagarde a amintit ca FMI apreciaza ca, gestionata adecvat, criza imigratiei ar putea aduce avantaje economice pentru unele tari.

"Din punct de vedere economic, Europa este, in mod clar, intr-o situatie mai buna decat anul trecut", a adaugat Lagarde.

"Exista doua preocupari importante pentru Europa: criza imigratiei si o eventuala iesire a Marii Britanii din Uniunea Europeana", a subliniat directorul FMI.

Zilele trecute, Fondul Monetar International a recomandat Uniunii Europene "sa integreze imigrantii pe piata muncii si sa obtina in viitor beneficii economice".

"In Europa, unde valul de refugiati ridica semne de intrebare privind capacitatea de absortie pe piata muncii si unde sunt supuse testelor sistemele politice, sunt esentiale actiuni politice care sa favorizeze integrarea imigrantilor pe piata muncii, pentru atenuarea preocuparilor referitoare la excluziunea sociala si a costurilor fiscale pe termen lung si pentru deblocarea potentialelor beneficii pe termen lung legate de fluxul de refugiati", preciza un raport al FMI.

Peste un milion de extracomunitari au patruns in spatiul Uniunii Europene in ultimul an, situatie care a generat dispute intre statele membre UE si masuri radicale, luate inclusiv in interiorul Spatiului Schengen. Presedintele Consiliului European, Donald Tusk, si cel al Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, avertizau zilele trecute ca Uniunea Europeana are la dispozitie doua luni pentru a solutiona criza imigratiei, altfel exista riscul destramarii Spatiului Schengen si zonei euro. La randul sau, ministrul german al Finantelor, Wolfgang Schauble, a atras atentia ca o eventuala suspendare a Spatiului Schengen va pune in pericol proiectul Uniunii Europene.


Citeste mai multe despre   









1480 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    Auzi cucoana, (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:29)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    matale intai rezolva-ti propriile cazurile penale.
  • +4 (4 voturi)    
    Well (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:36)

    BartSimpson [utilizator]

    Perhaps that WAS the idea all along :))
  • +3 (5 voturi)    
    Vai... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:43)

    Lunix [utilizator]

    ...ce sfaturi "geniale" dau FMI, fara dobanda !
  • +7 (7 voturi)    
    Migrantii (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:03)

    Gelu007 [utilizator]

    Poate sau deja se intampla? Intrebati-o pe madam merkel cum stam cu refugiatii, au venit baieti intre 20-40 de ani, in putere de munca in europa, munceste vreo unul? Sau fura pe bani europeni? Si isi fac de cap in numele cuiva si isi bat joc de orice lege. Parearea mea este ca daca intri intr-un stat trebuie sa ii respecti legile, nu? Daca nu poti, afara frate sau puscarie. Legea e pt oricine.
    • -2 (2 voturi)    
      Asa ar trebui... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:50)

      Lunix [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      ...dar in statele occidentale nu este asa. Nu poate fi aplicata migrantilor, ei se bucura de drepturi speciale si, in plus, au fost chemati de "Frau Merkel".
      Statele Occidentale (cel putin la nivel politic) sunt state "mafiote", chiar daca semnificatia acestui cuvant o depaseste pe cea clasica si are un nume la vedere foarte respectabil.
  • +1 (1 vot)    
    Dupa cum s-a vazut Spatiului Schengen e doar (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:53)

    ty [utilizator]

    pentru anumiti europeni si pentru islamisti.
  • +3 (5 voturi)    
    femeista... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:13)

    demaGOGU [utilizator]

    ...comunica in stilul practicat si la noi de catre, surprise, surprise, beneristi:

    adevaruri self-evidente, tautologice aproape, care nu folosesc nimanui.
  • +3 (3 voturi)    
    nimic nou sub soare (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 18:36)

    Domnu Trandafir [anonim]

    Demagogie curata la madam,
    destramarea shengen nu e decat rezultanta inactiunilor demagogilor care conduc UE ce au scapat de sub control invazia musulmana.
  • 0 (0 voturi)    
    nimic nou sub soare madam, (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 19:23)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Demagogii care conduc UE si permit invazia musulmana se mai si plang ca se destrama Sgengen.
    Sa se destrame ar fi ff bine si ar fi similar, pastrand proportiile, cu fenomenul Colectiv. Poate ca Europa in felul acesta va scapa de aceasta conducere neputincioasa,
    Si se va opri invazia musulmana si de ce nu razboiul religios care ar putea capata si alte forme de manifestare.
  • 0 (0 voturi)    
    Cate miliarde de africani si etc puteti integra (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 20:00)

    Maniu [utilizator]

    doamna Lagarde in Europa? Cata barbarie puteti importa si apoi "integra" pe "piata muncii"? Nu va e rusine!