VIDEO Agafia Likova, ultimul membru in viata al unei familii ultra-ortodoxe care a fugit de civilizatie in 1936, evacuata aerian din taigaua siberiana

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 19:45 Actualitate | Internaţional

Agafia Likova este ultimul membru in viata al unei familii ultra-ortodoxe care a fugit de civilizatie in 1936. Familia ei a trait izolata in taigaua siberiana, fara a sti de al Doilea Razboi Mondial pana cand nu au dat din greseala peste ei niste geologi in 1978. Dupa ce a contactat autoritatile ruse cu ajutorul unui telefon prin satelit pentru a cere ajutor medical, guvernatorul Aman Tuleiev a ordonat evacuarea Agafiei Likova din casa aflata in apropierea raului Abakan si transportarea catre un spital din Tashtagol, potrivit unui site regional din Kemerovo, citat de The Guardian.

Femeia acuza dureri acute la picior. Doctorii au "eliminat durerea acuta" si intentioneaza sa o tina internata in spital saptamana viitoare, precizeaza site-ul. Ziarul Komsomolskaya Pravda scrie ca durerile sunt provocate de deteriorarea cartilagiilor.

Membru al sectei Vechii Credinciosi care s-a rupt de Biserica Ortodoxa Rusa in urma cu 350 de ani, tatal Agafiei Likova, Karp, si-a luat sotia si cei doi copii, plecand in taiga dupa ce o patrula sovietica i-a impuscat fratele. Acestia s-au stabilit in cele din urma la peste 240 km distanta de cel mai apropiat sat. Familia a supravietuit pe cont propriu timp de zeci de ani, in casa lor izolata, intr-o zona in care temperaturile coboara in timpul iernii la -40 grade Celsius. Nu au avut arme, sare sau utilaje metalice.



Agafia, cel mai tanar din cel patru copii ai familiei, nu a cunoscut pana la varsta de 35 de ani nicio alta persoana din afara familiei sale, a citit doar Biblia si carti de rugaciuni, si nu a gustat paine sau lapte. Cand vorbeste, foloseste expresii invechite si termeni religiosi. A trait singura de cand tatal sau a murit in 1988, desi se mai intalneste uneori in cautarile sale dupa mancare cu ursi si vulpi.

Anul trecut, regizoarea britanica Rebecca Marshall a inceput sa lucreze la un documentar despre Likova, numit "Padurea din mine".

"Cand m-am intalnit, in sfarsit, cu Agafia, m-a surprins ca, mai degraba decat sa para o situatie primitiva, se simtea ca si cum as fi ajuns in viitor - intr-o lume in care nu exista tehnologie, padurea vasta fiind plina de gunoaie spatiale", a declarat Marshall, referindu-se la faptul ca locuinta Agafiei se afla sub traseul de zbor al rachetelor lansate de pe cosmodromul Baikonur din Kazakhstan. "Este un loc incredibil si frumos".



Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

26839 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    A fost subiectul unui documentar (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 20:33)

    placinte [utilizator]

    Documentar publicat mai demult de cei de la Vice.

    http://www.vice.com/video/agafias-taiga-life-full-length
  • +7 (11 voturi)    
    Foarte tare documentarul ... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 21:07)

    SHEAPA [utilizator]

    Merită văzut ....
  • +37 (51 voturi)    
    Nu de civilizatie au fugit in 1936 ! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 21:43)

    NicolaeA [utilizator]

    Ci de comunisti !
  • +22 (42 voturi)    
    Familia respectiva a fugit de comunisti (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 22:20)

    parol_monsher [utilizator]

    nu de civilizatia. Comunistii n-au fost niciodata civilizati, cine a trait stie.
    • +14 (16 voturi)    
      Da, (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:36)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui parol_monsher

      au fugit de comuniști. În vremea persecuțiilor staliniste s-au refugiat în locuri retrase ca să-și poată urma credința. Și nu sunt ultra-ortodocși, cum se zice în material, nici „membri ai sectei Vechii Credincioși”. Sunt „staroveri”, acesta e termenul corect, care s-au rupt de biserica oficială după niște reforme ale Patriarhului Nikon. Sunt și în România staroveri încă dinainte de 1700, noi îi numim lipoveni.
      • +8 (8 voturi)    
        eu (Duminică, 17 ianuarie 2016, 16:14)

        BenGuest1 [anonim] i-a raspuns lui Chitcaila

        Nici eu nu-s de acord cu reformele Nikon. Folosesc Canon.
    • +6 (18 voturi)    
      Comunisti ... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 2:12)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui parol_monsher

      Penru toti care ti-au dat minusuri: le doresc din tot sufletul sa traiasca in regimul comunist drag lor, dar nu in Romania. Daca mai incercati o data asta cu Romania nu va fi bine pentru voi!
      • -4 (12 voturi)    
        Wow! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:35)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

        si dupa ce-ai postat ai stat cu siguranta ranjind in fata oglinzii si te-ai laudat cum " le-ai pus-o tu fraierilor" ,nu?
        Mare ti-e gradina ,Doamne!
  • -3 (7 voturi)    
    iar (Duminică, 17 ianuarie 2016, 2:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    tovarasa regizoare marshal a gasit raiul pe pamint, iar in viitorul econazist dorit de ea, sper ca va ajunge impreuna cu restul econazistilor. De fapt, daca chiar ar vrea ar putea ajunge de pe acum, dar n-ar fi suficient, ea vrea ca toata lumea sa traiasca asa, asta e problema. Eu nu vreau.
  • +5 (11 voturi)    
    Singurii rusi fericiti (Duminică, 17 ianuarie 2016, 2:42)

    Wanheda [utilizator]

    au fost astia....pe ei nu i-a atins ghiara bulshevina.
  • +4 (8 voturi)    
    totusi (Duminică, 17 ianuarie 2016, 9:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    ceva contacte cu restul au avut , hainele si baticul nu sunt artizanale.
    • +4 (4 voturi)    
      nu ai vazut documentarul? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 11:02)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      au trait in izolare pana prin '78 can au avut primele contacte cu lumea. De atunci au fost vizitati frecevent, si au primit diverse lucruri, nu numai baticul...
  • -11 (11 voturi)    
    KARP (Duminică, 17 ianuarie 2016, 10:46)

    aniod [utilizator]

    sunt de-ai nostrii, din neamul Carpilor. Carpii au fost un trib dacic la est de Carpati, iata hartile mai jos:

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Costoboci

    https://www.google.ro/search?q=carpii+si+costobocii&biw=1152&bih=763&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjQ8eWburDKAhXD6xQKHejvA5IQ_AUIBigB#imgrc=jAL1PjWeJrhrGM%3A
  • -1 (1 vot)    
    Documentarele, (Luni, 18 ianuarie 2016, 19:26)

    contest [anonim]

    ipocrite, fiindca personajul "Agafia"
    are, totusi, un anume (vizibil!)
    grad de retard (congenital) mintal,
    sunt multi ca ea
    si prin diversele "sihastrii" romanesti, manastiri,
    nu doar in taigaua Siberiana...
    Crestinism vs. cretinism?!
    Cat despre "anti-comunism", asta e similara eroinei lui L.Mihaiu "Rezistenta in munti", dna Rizea!
    Uite cine si de ce erau de-alde astia "dizidenti" anti-comunisti...