Un olandez suspectat ca a omorat mai multi jihadisti ai Statului Islamic ar putea fi acuzat de crima

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 15:37 Actualitate | Internaţional

Siria
Foto: Agerpres
Politia olandeza a arestat un fost soldat care a postat pe Facebook mesaje in care spunea ca a luptat anul trecut in Siria alaturi de unitatile kurde impotriva Statului Islamic, informeaza The Guardian.

Barbatul in varsta de 47 de ani, al carui nume nu a fost facut public, a fost arestat miercuri in orasul estic Arnhem si a fost prezentat vineri in fata unui judecator din Rotterdam, fiind eliberat temporar.

"Barbatul este un fost soldat al carui caz a fost prezentat pe larg in presa si pe Faceboook anul trecut din cazua implicarii sale in luptele impotriva Statului Islamic", se arata intr-un comunicat de presa al procuraturii olandeze.

"Legea olandeza - cu exceptia unor circumstante exceptionale precum legitima aparare - nu le da cetatenilor sai dreptul de a folosi forta si in special forta mortala. Astfel incat uciderea unui luptator (al Statului Islamic - n.red.) ar putea insemna trimitere in judecata pentru omor", se mai arata in comunicatul de presa.

Presa olandeza scrie ca numele barbatului ar fi Jitse Akse, si ca acesta ar fi parasit Siria la inceputul lui 2015.

"Cand vezi ce au facut... omorand un membru ISIS probabil ca am salvat zeci de vieti" a declarat barbatul pentru un ziar local.

Procuratura olandeza arata ca exista o diferenta majora intre cei care calatoresc in Siria pe cont propriu pentru a lupta impotriva Statului Islamic si armata olandeza, care antreneaza luptatori si efectueaza misiuni de bombardament in Irakul invecinat.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
14708 vizualizari
  • +55 (65 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 15:43)

    ak33 [utilizator]

    trebuia sa se duca la razboi cu paine si sare , eventual si niste flori
    astia ori sunt tampiti ori se fac
    • -9 (19 voturi)    
      Nu e chiar asa (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 20:37)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui ak33

      Initial i-am considerat si eu idioti pe olandezi , dar daca stai si te gandesti un pic , situatia nu e chiar asa de simpla. Exista legi care se aplica la nivel international pentru a putea judeca criminalii de razboi sau oameni care comit genocid. Daca omul asta pe langa cativa insi din ISIS a omorat cateva zeci de civili din placere sau pentru ideile lui ti se pare normal? Din ce am inteles de fapt pentru asta l-au legat, dar ziaristii trunchiaza adevarul pentru senzational. Crezi ca daca unul ca Jihadi John s-ar intoarce in anglia dupa ce a decapitat o gramada de infideli prin siria nu ar merita bagat in inchisoare chiar daca omul a luptat intr-un razboi intr-o alta tara si a omorat doar inamici?
      Cred ca de fapt olandezii incearca sa descuraze toti idiotii care cred ca se pot duce sa lupte intr-un razboi strain (de pentru ISIS sau alte factiuni) si apoi se pot intoarce in tara lor scapand basma curata. Mi se pare o initiativa buna si sper sa le atraga atentia tuturor jihadistilor din Europa ca plimbarea prin Siria, si omoratul oamenilor nevinovati prinsi intr-un razboi intretinut de astfel de idioti nu e fara consecinte cand se vor intoarce.
      • +2 (4 voturi)    
        Jihadi John (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:43)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ion daniel

        ar putrezi in inchisoare in Anglia pentru urmatoarele motive:
        - a executat oameni nevinovati, nu a impuscat inamici.
        - a dat dovada de multa cruzime.
        - a luptat impotriva NATO ( Angla este membra NATO ) , deci este inamic.
      • +2 (4 voturi)    
        Serios? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 1:06)

        Gogu Steriade [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        De exemplu, tot ce-ai scris tu se aplica si pentru cecenii care au luptat in Ucraina? Intreb!
        Adica de ce kadirov nu incearca, citez din tine ,,sa descuraze toti idiotii care cred ca se pot duce sa lupte intr-un razboi strain si apoi se pot intoarce in tara lor scapand basma curata." incheiat citatul.

        Ah, am uitat, regulile astea se aplica doar la fraierii din Europa civilizata. Cecenia nu e in UE, deci barbarii isi pot vedea de treaba.
    • +5 (7 voturi)    
      normalitate (Duminică, 17 ianuarie 2016, 10:02)

      Toiu [anonim] i-a raspuns lui ak33

      urmeaza ca procuratura din Olanda sa inceapa urmarirea penala impotriva armatei Statelor Unite avand in vedere ca USA ii sustin pe kurzi livrandu-le arme.
      Cred ca la ora asta urmatorii sunt foarte stresati de initiativa procuraturii olandeze:
      Obama, Congresul USA, CIA, FBI, etc.
      In loc sa-l decoreze il urmaresc.
      State imbecile. Nu sunt in stare sa protejeze civili din alte tari-pentru ca ISIS asta face, omoara si decapiteaza inclusiv civili-in schimb se leaga de oameni care fac treaba in locul lor.
      • -1 (1 vot)    
        Huh (Luni, 18 ianuarie 2016, 1:53)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui Toiu

        State imbecile ca state imebecile, da nici tu nu esti mai breaz. Ce legatura au kurzii cu ISIS? *facepalm*
  • +57 (65 voturi)    
    Olandezule (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 15:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    Tu nu ai inteles ca Europa iubste Statul Islamic? Deci ai luptat impotriva Europei si acum vei fi judecat pentru omor...daca dadeai cu bombe si pipaiai blonde, nu era problema, doar ti se interzicea dreptul de a merge la piscina...
    • -27 (37 voturi)    
      NU (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 16:51)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Europa de astazi e Europa zioniștilor fiindcă ei sunt cei ce deci viitorul nostru.
      • +2 (2 voturi)    
        Condspirationist ?! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:44)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        De unde te inspiri ? Sau le inventezi tu singur.
      • +4 (4 voturi)    
        nu mai spune (Duminică, 17 ianuarie 2016, 10:17)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        de aia coana Europa s-a apucat sa eticheteze si sa boicoteze produsele provenite din zonele "ocupate"?
        De aia in Europa ia amploare miscarea cretina de "Divestment", adica de retragere a investitiilor in societatile israeliene?
    • +17 (19 voturi)    
      Rima neintentionata (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 17:15)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      "dadeai cu bombe si pipaiai blonde" :) Pe muzica arabeasca...
  • +42 (48 voturi)    
    Nelamurire (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 15:51)

    AdrianBorza [utilizator]

    Marea mea nelamurire e de ce procuratura din Rotterdam se implica intr-un caz petrecut in alta tara, neavand nici jurisdictie acolo si nici un tratat cu Siria pentru asa ceva. Daca era vreo crima intamplata in Siria era de competenta procurorilor sirieni, nu a celor olandezi sau din Papua - Noua Guinee. Sirienii puteau sa il acuze, sa ceara extradarea si sa il judece in Siria.
    • +13 (17 voturi)    
      Exact. (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 17:13)

      SchiauCornel1 [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Vreau sa cred ca aceasta va fi abordarea.
    • -9 (21 voturi)    
      simplu (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 17:53)

      Yorick [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      e cetatean olandez. it's that simple
      • +11 (15 voturi)    
        Nu e simplu (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 18:49)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Yorick

        Notiunea de jurisdictie exista pentru ca fiecare tara are legi diferite care se aplica doar pe teritoriul acelei tari, iar fiecare sistem de justitie e specializat doar in legile tarii respective. Legea olandeza nu se aplica in Siria si invers, deci in baza caror legi il vor judeca olandezii, a celor siriene?
        • -5 (15 voturi)    
          Ba, e simplu (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 19:47)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          domnu Borza! Poate ca Yorick si-a folosit doar bunul simt ca sa-ti explice (daca nu cumva a avut in vedere si articolul pe care tu il comentezi fara sa-l fi citit macar, pt ca altfel ai fi dat de comunicatul Procuraturii olandeze).Eu iti spun (avand si oarece cunostinte in domeniu) ca el si Procuratura Olandeza au dreptate, tu, nu. Legea nationala se aplica tuturor cetatenilor tarii respective si-i urmareste pe acestia peste tot in lume. Daca olandezul in cauza ramanea pe teritoriul tarii in care a savarsit crimele, Statul olandez ar fi cerut extradarea lui pt fapte ce incalca legea olandeza, savarsite de un cetatean olandez pe teritoriul altei tari decat cea de bastina.
          • +4 (8 voturi)    
            pentru Susufler (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:51)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Interesant. ! In Romania traficul de droguri este ilegal si se pedepseste. Un cetatean roaman a fost prins ca a facut trafic de droguri intr-o tara din Asia ( Indonezia ? Malaezia ?)
            Dupa teoria ta, statul roman trebuia urgent sa ceara extradarea acelui roman , sa-l judece si sa-l condamne conform Legii romane.
            Dar nu a facut-o si cetateanul roman a fost condamnat la moarte si ,se pare, deja a fost executat.
            Deci statul roman este un stat ignorant si nu a stiut , asa ca tine , cum sa procedeze.
            Interesant...
            • +1 (3 voturi)    
              Sa clarificam ! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 11:53)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              In discutie este cazul olandezului care priveste ipoteza in care cetateanul unei tari savarseste pe teritoriul altui stat o fapta ce constituie infractiune potrivit legislatiei tarii de bastina, dar NU constituie infractiune potrivit legislatiei statului pe teritoriul caruia a savarsit fapta. Cazul pe care il discutam este total diferit de exemplul dat de tine care are in vedere ipoteza in care atat statul pe teritoriul caruia s-a savarsit fapta penala cat si statul al carui cetatean a savarsit fapta penala incrimineaza acea fapta ca infractiune. Intr-o astfel de ipoteza este logic sa primeze jurisdictia statului pe teritoriul caruia s-a savarsit infractiunea. Asta nu inseamna ca nu se poate cere extradarea, dar sansele ca sa se acorde sunt minime. Daca nu ma insel SUA a reusit intr-un singur caz, cu interventii politice insa . Revenind insa, cred ca ce te-a incurcat a fost fraza "Legea nationala se aplica tuturor cetatenilor tarii respective si-i urmareste pe acestia peste tot in lume." Asa si este, cu precizarile facute mai sus. PS Fara sa fiu malitios ca tine, te confirm. Da, statul este ignorant in multe situatii, nu numai in aceasta, in care era obligat sa incerce ca si americanii sa obtina extradarea romanului, CHIAR daca stia ca dpdv juridic este imposibil. SUA a incercat in nenumarate cazuri si a reusit intr-unul. Dar statul roman a fost ignorant si in cazul Crulic si nu numai. Iar in unele situatii cand a reusit sa obtina extradarea (dupa condamnare) condamnatul a murit in celula romaneasca, stii la ce ma refer, la fostul consul ( din Indonezia sau Malaezia ?)
              • 0 (0 voturi)    
                pentru Susufler (Luni, 18 ianuarie 2016, 20:50)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Nu am vrut sa fiu malitios . Doar ca explicatia ta imi parea ... interesanta.
            • 0 (2 voturi)    
              si o observatie (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:15)

              Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              exista o ordine in care si creditorii si procurorii isi iau partea din debite sau pentru delictele incriminate si de legea teritoriului si de legea tarii al carei cetatean esti, dar si exceptii rezultate din intelegerea (nu neintelegerea) partilor care vor banii ... sau pielea. Daca lasi bunul simt si nu irationalitatea sa decida, vei gasi justificari.

              In ce priveste jurisdictia, exista unele fapte, inclusiv crima (marturisita si facuta publica de aventurierul dornic de sange - nimic mai mult, nu pentru linistea lumii a fost acolo) pentru care orice sistem se sesizeaza. Vezi cazul capitanului taiwanez de vas ce a abandonat pe mare un clandestin roman. A fost arestat si judecat (prost sau bine) in primul port in care autoritatile au fost sesizate fara sa existe nicio jurisdictie teritoriala sau de cetatenie, si a fost just sa fie asa, nu?
    • 0 (6 voturi)    
      E mai complicat (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 20:43)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Imagineaza-ti ca unul din anglia care a mers in Siria sa lupte se intoarce acasa dupa ce a decapitat zeci de infideli civili pe acolo (de exemplu jihadi John) ti se pare normal sa scape nepedepsit?
      Crezi ca unul care merge in papua noua guinee sau in somalia sa omoare oameni pentru placerea lui sadica profitand de starea de razboi sau izolare de acolo ar trebui lasat liber doar pentru ca a comis crimele respective in alte tari?
      Exista legi care pedepsesc crime de razboi sau genocidul chiar daca au loc pe insula Kincain din pacific la capatul pamantului(cauta pe google despre cazul asta)
      E posibil sa fie aceeasi situatie si aici
      • +1 (3 voturi)    
        Nu (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:47)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui ion daniel

        Ala trebuia executat de serviciile secrete, nu judecat. Si nu confundati criminalii jihadisti cu cei care au luptat impotriva lor, nici tu nici procurorul olandez.
        • +1 (1 vot)    
          pe motiv ca ? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:03)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          asa spune el c-a fost ? Singura certitudine este ca a ucis de voie - nu stim pe cine si daca era indreptatit - drept pentru care procurorul a fost sesizat - natural si de bun simt.
    • 0 (2 voturi)    
      pentru ca (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:28)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      O fi pentru ca spre deosebire de Romania, care si-a trimis hotii si cersetorii si spune 'celelalte tari sa se descurce', Olanda se simte responsabila pentru cetatenii proprii care savarsesc crime in alta parte.
  • +38 (42 voturi)    
    exista tari deci mai proaste (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 15:57)

    hehe [anonim]

    ca cea pe care o blamam noi zilnic
  • +36 (40 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 16:09)

    john70 [utilizator]

    Inca o dovada ca Imbecilitatea autoritatilor din Vest nu are limite. Adica omul se duce si face ce ar trebui sa faca orice barbat in putere si cu capul pe umeri din Europa si in loc sa fie primit ca un erou la intoarcerea acasa, este arestat. Ce sa ne mire cand Hussein Obama rage cand are ocazia impotriva raului facut de europeni in timpul Cruciadelor. Noi romanii am trait din plin consecintele esecului Cruciadelor fiind nevoiti apoi sa facem fatza tavalugului islamic. Tzara e presarata de monumente care marcheaza locurile bataliilor impotriva hoardelor musulmane si acum ar trebui sa ne renegam istoria pentru ca vor idiotii?
  • +29 (33 voturi)    
    in loc sa il medalieze (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 16:10)

    hehe [anonim]

    ca a luptat impotriva celor care declara ca vor sa stearga "vestul necredincios" de pe fata pamantului, statul Olandez incapabil militar de un raspuns impotriva teroristilor, este capabil si consuma resursele statului sa il pedepseasca pe el .. care a facut dreptate si culmea dincolo de granitele Olandei
  • +21 (23 voturi)    
    nedumerire (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 16:19)

    iodixit [utilizator]

    n-ar trebui sa fie acuzat de tara in care a comis "crimele". se baga si olandezii astia ca musca'n c...l calului.
  • +13 (15 voturi)    
    Nu e bine (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 16:21)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Pt ca intr-o zi la aflarea adevarului acestia vor lupta impotriva guvernului olandez iar experienta in razboi ca orice experienta produce performanta
  • +28 (30 voturi)    
    Constat,pe zi ce trece,.... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 16:27)

    gigiN [utilizator]

    ca Vestul Europei isi merita soarta,atat pe cea din prezent cat si,mai ales ,pe cea viitoare,care va fi mult mai dura !!!
    • +14 (14 voturi)    
      ceea ce ma bucur (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 20:33)

      ireal [anonim] i-a raspuns lui gigiN

      este ca germania a pierdut WW2, auziti vine un ministru noname din zilele noastre sa spuna ca sa se introduca o taxa pe benzina ca sa-i ajute pe refugiati. Dar ce, refugiatii au masinii in UE?
      Sau daca europenii se refugiau in arabia, statele araba bagau taxe propriilor cetateni ca sa-i ajute pe europeni?
      Cred ca la faza asta arabii rad si cu fundu de civilizatia asta europeana.
  • +28 (30 voturi)    
    Omul a fost SOLDAT... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 16:36)

    AKM [utilizator]

    ...si in timp de razboi, soldatii ucid sau sunt ucisi. Omul a ucis SOLDATI inamici, jihadisti jegosi... Mai mult, a ucis CRIMINALI de razboi. Cum ar fi ca statele lumii sa-i condamne pe soldatii intorsi din razboi pentru crime? Idiotii de politicieni europeni ii primesc cu bratele deschise pe criminalii jihadisti, care ucid civili, femei si copii, doar pentru ca mint ca sunt refugiati de razboi. Va spun eu: o buna parte dintre "refugiati" sunt combatanti din razboiul civil, autorii unor crime si atrocitati in cei 5 ani de razboi, care au fugit in Europa dandu-se refugiati. Victimele lor si familiile acestora au ramas acasa, pe ei cine-i ajuta? Europenii sunt prea ocupari sa-i gadile pe la boashe pe criminali si teroristi deveniti "refugiati".
  • +15 (17 voturi)    
    Eu inteleg (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 17:09)

    aniod [utilizator]

    ca fie suntem in razboi cu statul islamic, fie- a doua varianta) ei, teroristii doar trebuie pedepsiti. In ambele cazuri, fie ca si soldat, fie ca si executant (calau), omul trebuie platit pentru munca prestata.
  • +20 (22 voturi)    
    Bravo lui, sa traiasca, sa fie sanatos! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 17:22)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Mi se pare mie sau justitia olandeza e cam proasta?
  • +22 (24 voturi)    
    cam 6000 de cetateni europeni (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 17:34)

    AliKimiku [utilizator]

    au luptat pentru ISIS. Nu avem statistici pentru Olanda dar avand in vedere ca Belgia vecina a trimis vreo 474 o estimare prudenta ne spune ca cel putin un sfert din acest numar ar fi putut proveni si din Olanda.
    Deci cel putin o suta de cetateni olandezi, repet o estimare foarte prudenta, au luptat sau lupta inca pentru ISIS.
    Impotriva lor nu se ia absolut nici-o masura, nici macar o mustrare scrisa ceva caci sunt cetateni europeni si au drepturi. In schimb singurul olandez care a luptat impotriva ISIS, fiindca figuranti care se prefac ca antreneaza diverse grupari nu se pun, este acuzat de crime.
    Sunt curios cum va demonstra procuratura olandeza crimele.
  • -26 (32 voturi)    
    Un psihopat.... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 17:42)

    newlook [utilizator]

    Un psihopat....aparat pe forum de alti psihopati. Asta nu s-a putut incadra in viata civila si a cautat o metoda sa omoare in continuare. A gasit-o....in Siria, probabil printr-o agentie care face bani buni din asa ceva. Nebunul isi satura pofta de sange...Agentia isi ia banii, isi face agenda....psihopatii forumurilor il aplauda...mistico-religiosii sunt in extaz...
    Asta nu se rezolva cu Justitia ci cu doctori specializati...
    • +13 (17 voturi)    
      ai mare dreptate ! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 18:16)

      gioconda [anonim] i-a raspuns lui newlook

      ar trebui trimisi cateva mii de medici psihiatri si psihologi in Siria si Irak sa-i consilieze pe sarmanii psihopati taietori de capete inrolati in ISIL...
      ar fi cazul sa le trimita si vreo 10000 de virgine germane si olandeze, pt consolare...
      ti-e cine ti-a dat un newlook, isil ? :)))
    • -9 (15 voturi)    
      Inainte de toate, insul trebuie ajutat medical ! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 18:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Evident ca este asa. Nici un om normal nu se apuca sa se laude pe facebook si in mass-media ca a omorat oameni, indiferent despre ce fel de oameni ar fi vorba.
      • +9 (13 voturi)    
        Vasili Zaitzev (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 18:53)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        A fost erou al Uniunii Sovietice pentru ca a omorat, cu pusca lui, sute de nemti. A fost laudat in ziarele vremii, ca Facebook nu exista, a facut si conferinte si vizite pe la fabrici si uzine pentru a-si populariza "realizarile".

        Cam toti eroii de razboi sunt nebuni dupa parerea ta, indiferent de ce lupta, practic de cand esti inrolat devii automat nebun.
        • -2 (12 voturi)    
          Nici un om (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 20:04)

          baibars [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

          intreg la minte nu se lauda cu crimele pe care le face in razboi. Pentru ca un om ucis e un om ucis indiferent de motivul care te indeamna sa-l ucizi. Razboiul lasa traume cumplite asupra militarilor si toti incearca sa uite ce-au facut acolo dar din pacate nu pot scapa de acele amintiri. Pentru reintegrarea lor tarile civilizate fac eforturi si din pacate de multe ori fara rezultate. Faptul ca omul in cauza facea parada de crimele pe care le-a facut acolo (pentru ca indiferent de motiv tot crime raman) dovedeste ca are nevoie de consiliere si ca are mari probleme.Interpretati-l ca un strigat de ajutor. Exemplul cu Zaitev e irelevant pentru ca se petrecea intr-o tara in care fiecare comitet raional avea plan la condamnari la moarte si deportari in Siberia ( era cam tot aia). La un moment dat ajunsese pe la 8000 pe luna. E clar ca fruntasii deveneau si eroi.
        • -4 (14 voturi)    
          ///... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 21:30)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          Exemplul pe care il dai tine de patologic. Rusii erau in razboi OFICIAL cu nemtii, ala lupta pentru tara lui.
          Nebunul olandez pe care il aperi s-a dus acolo ca sa-si satisfaca pofta de sange. Pricepi, Lazarica, sau la voi e otova?
          • +5 (9 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 22:14)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

            Sa inteleg ca si voluntarii din Brigazile Internationale din razboiul civil spaniol trebuiau toti anchetati pentru omor la intoarcerea in tarile bastina, nu?

            Mister, oficial neoficial, Olanda a catalogat OFICIAL daeshul ca fiind "Organizatia terorista"!

            Apoi mata, ce crezi? E asta echivalentul unei declaratii de razboi oficial sau nu?

            Ce face o tara, dupa ce a declarat o organizatie ca fiind terorista? E pe pace cu dansa?
            • +1 (5 voturi)    
              Olanda nu a trimis nici un soldat sa lupte (Duminică, 17 ianuarie 2016, 0:03)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              lupte in Siria ! Sa fim seriosi ! Din punct de vedere formal Declaratia de razboi e un act oficial prin care un stat notifica in scris un alt stat despre faptul ruperii relatiilor diplomatice si intrarea in stare de razboi. Daeshul se recunoaste pe sine, drept stat, altii nu-l recunosc, stii bine asta. Cat priveste situatia voluntarilor din Brigazile Internationale, situatia din punct de vedere juridic sta asa : daca legislatia statelor ai caror cetateni alcatuiau brigazile era similara legislatiei olandeze de astazi, in masura in care erau dovezi privind omorarea unor oameni in acele confruntari armate, in urma unor sesizari ori in lipsa, din oficiu, suspectii de crime puteau fi inculpati . De fapt, Olanda pedepseste pe de o parte, voluntariatul iar pe de alta parte, statutul de agresor. Cu alte cuvinte, nu ii cerceteaza pe cei ce lupta in armata olandeza si ucid dusmani ,atacati fiind, deci in stare de "legitima aparare". Asta rezulta din comunicatul Procuraturii olandeze. Oricum, in legatura cu militarii olandezii sunt parca niste plangeri la CEDO, in legatura cu ceva ce s-a intamplat in fosta Jugoslavie si poate ca de aceea au legislatia aceasta atat de "restrictiva". Intr-o lume ideala asa ar trebui sa fie legile , ca cea olandeza.
              • 0 (2 voturi)    
                ... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 11:09)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

                Sa fim seriosi. Partea cu declaratia formala de razboi, in scris, s-a cam terminat acum vreo 100 de ani.

                In acest moment, premierul olandez a declarat ca Olanda se afla in stare de razboi cu Statul Islamic.

                http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20590818-premierul-olandei-suntem-razboi-statul-islamic-nu-islamul.htm

                Si daca Olanda a catalogat organizatia ca fiind una terorista, asta deja inseamna act de razboi. Ca doar n-o fi la pace cu o organizatie terorista.

                Plangerile alea la CEDO se refera la cu totul altceva, mai precis masacrul de la Srebrenica. Pentru ca au fost dati in judecata din cauza faptulul ca s-au retras din zona, si au predat civilii fortelor sarbe.
                Aia e buba acolo. Tocmai sunt dati in judecata ca NU SI-AU FACUT TREABA.

                Civilii de la Srebrenica se aflau oficial, ca tot vorbim de oficialitati, sub protectia ONU, si mai precis, erau in zona de responsabilitate a soldatilor olandezi!
                Cu totul alta mancare de peste.

                Doi la mana, Olanda trimite echipamente, inclusiv de razboi, fortelor kurde. Am scris si mai jos. Poi daca nu trimiti echipamente militare fortelor kurde, care lupta impotriva daesh, atunci si guvernul olandez ar trebui anchetat pentru trafic de arme, nu?

                Altfel, procuratura aia e doar o gluma proasta, si ipocrita.

                Ca doar legile, ori se aplica pentru toti, ori pentru nimeni.

                Ca sa nu mai vorbim de acei 200-300 de olandezi care s-au alaturat daesh si care zburda liberi prin Europa, pe care procuratura olandeza nu prea ii deranjeaza...

                Asa ca permite-mi sa le spun ca fie sunt ipocriti, olandezii cu toata procuratura lor, fie sunt doar schizofrenici!

                Apropo, uite ce zicea procuratura olandeza in octombrie 2015, ca sa vezi de ce ii numesc schizofrenici:

                http://www.hurriyetdailynews.com/netherlands-says-ok-for-biker-gangs-to-fight-isil.aspx?pageID=238&nID=73019&NewsCatID=351

                Deci se vede ca legea olandeza numai buna nu e, ci doar selectiva...
            • -3 (5 voturi)    
              Mai baiete, (Duminică, 17 ianuarie 2016, 2:10)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              Mai baiete,

              Nu-i asa ca esti basist? Numai astia gasesc cate o virgulita pe nu stiu unde si arunca la cos esenta lucrurilor.
              Dupa astia, Constitutia americana ar trebui sa aiba 5000 (cinci mii) de pagini si ei tot iti demonstreaza ca presedintele ar trebui sa fie regina. Numai unul ca tine poate sa echivaleze un erou dintr-un razboi de aparare cu un nebun care se deplaseaza mii de km ca sa impuste cativa tribali prin nu stiu ce colt al lumii. Numai pentru unul ca tine George Washington este egal cu psihopatul ala din Waco, TX, secta kuku.

              Evident, tu nu esti psihopat, esti perfect normal; asa e la voi, la basisti.
              • +3 (5 voturi)    
                ai dat-o in basisme (Duminică, 17 ianuarie 2016, 10:26)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                V-a afectat mult neuronii Basescu daca dupa un an de cand nu mai e presedinte si vreo 3 de cand nu mai are puterea efectiv va mai aduceti aminte de el. Sau cata vreme Voiculescu e inca in parnaie nu va da voie sa uitati?
              • 0 (2 voturi)    
                ... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 10:57)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

                ///i!
                Nu sunt basist. Dar oricum nu conteaza pentru voi astia, ca stiu ca nu va puteti indeparta de la indicatiile de partid primite inainte de la seful de tura!

                Voi oricum mergeti pe principiul "noi munci, a.k.a. trollim, nu gandim", binecunoscutul dicton comunist!

                Evident ca n-ai fost capabil sa oferi un argument valabil, ca doar mintea nu te duce sa faci asta, asa ca ai venit cu clasicele balarii ce le stii si tu: basist.

                Esti ca Iliescu, pe cuvant. Vorbesti mult si nu zici nimic, balarii, cuvinte scrise aiurea...

                Trista viata ai...

                Apropo, cat mai e suta de vodca? Dar kg de hrisca? Cum se anunta in continuare iarna? Eu zic sa te apuci sa faci niste provizii de scoarta de copac. Asa pe model nord coreean!
          • 0 (4 voturi)    
            PS (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:13)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

            Ia uite matale ce zice premierul Olandei:

            http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20590818-premierul-olandei-suntem-razboi-statul-islamic-nu-islamul.htm

            Si uite cum alimenteaza cu echipamente fix fortele kurde:

            http://www.infoziare.ro/stire/546455/Olanda+trimite+veste+antiglon%C5%A3+%C5%9Fi+c%C4%83%C5%9Fti+militare+kurzilor+care+lupt%C4%83+%C3%AEmpotriva+Statului+Islamic

            Deci, ia zi matale, premierul Olandei sustine ca se afla in razboi cu daesh, apoi alimenteaza cu provizii fortele kurde care luptea impotriva daeshului.

            Dar in acelasi timp, ancheteaza pentru omor un cetatean care a luptat alaturi de kurzii (aia de primesc echipamente de la olandezi) impotriva daeshului (despre care premierul declara ca se afla in razboi)...

            Poi nu se cheama asta schizofrenie???
        • +1 (3 voturi)    
          Dupa parerea mea nebunii nu sunt eroi ! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 22:42)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          Domnule, dupa exemplul pe care l-ai dat, tind sa cred ca ai o experienta de viata bogata. Indraznesc sa cred ca ai vazut pe ecranele vremii, un film artistic de lung metraj intitulat "Al 41-lea". 41 este nr soldatilor alb-gardisti ucisi de o femeie-soldat din Armata Rosie. Toti i-au fost adversari. Pe 40 i-a impuscat fara sa tresara, rece, precis, fara emotie. De al 41-lea s-a indragostit nebuneste. Il tinea prizonier, era ranit. Cand s-a pus pe picioare, alb-gardistul, care era militar de profesie, de cariera a incercat sa fuga iar femeia-soldat (nu de cariera ci din patriotism "rosu", un fel de Vasili Zaitzev avant la lettre),calcandu-si pe inima, dar ce spun eu, sfaramandu-si inima l-a impuscat.( Filmul este dupa un fapt real, se spune.) Acestea fiind zise, iti pare, din punctul de vedere al curmarii unei vieti, mai putin vinovat unul decat altul : Olandezul, eroul Zaitzev si rusoaica-rosie. De ce-ar fi ei eroi ?
    • +1 (7 voturi)    
      Pentru newlook (Duminică, 17 ianuarie 2016, 0:26)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Psihopat ? Si de ce s-a intors? S-a vindecat ?
      Vad ca ai talentul de a pune diagnstice psihiatrice.
      Ia zi, ce diagnostic pui unui barbat care isi pune centura cu dinamita pe burta si o detoneaza murind
      el si alte zeci de oameni din jur ? Aud ?
      • 0 (2 voturi)    
        Si ala-i tot un psihopat... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 15:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Si ala-i tot un psihopat, dar pe alte baze. Pe baze religioase.
        Dar una-i una si alta-i alta. Aici se face vorbire despre unul care apartine unei natiuni "civilizate" si care se comporta ca un animal psihopat. Cel mai ingrijorator e cati alti psihopati iau apararea animalului psihopat ...doar pentru ca joaca in echipa lor.
    • 0 (2 voturi)    
      aliosa tata (Duminică, 17 ianuarie 2016, 10:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Dar sutele si miile de "voluntari" rusi din Ucraina la ce categorie pot fi incadrati? Dar cei 4-6000 de europeni care s-au dus sa lupte de partea Daesh-ului?
      Atunci cand Putin va pune sub acuzare primul psihopat din Crimeea sau din Donetsk, cand Olanda va pune sub acuzare primul cretin luptator pentru allah intors din Siria atunci mai discutam. Pana atunci Pasol na turbinca!
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 18:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sa stam putin flexati. Pentru a fi condamnat pentru crima(e) e nevoie de martori, dovezi etc. Putin probabil sa fie obtinute. Omul poate declara ca a lucrat la popota. Case closed. Daca nu a pus poze "pa net" cu teroristii ucisi ceea ce l-ar face un mare prost.

    Cei care se intreaba cum e posibil asa ceva ar trebui sa stie ca nu exista o armata regulata sau un stat kurd. Dpdv juridic un mercenar care ii ajuta poate fi acuzat de crima. Pe de alta parte sunt convins ca turcii sunt destul de inteligenti sa nu le puna kurzilor bete in roate... Nu pe problema Daesh cel putin.
    • +1 (1 vot)    
      Case closed ? No ! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Tu il sfatuiesti pe olandez sa faca cum a facut Gigi Becali. S-a laudat ca un fanfaron inconstient cu anumite fapte care erau incriminate de codul penal, si cand a vazut ca e groasa, a dat-o la intors ca a glumit. Nu a tinut si, uite-asa, s-a ales cu o condamnare.
  • +5 (7 voturi)    
    DLE ? NEWLOOK ... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 18:40)

    arheopterix [utilizator]

    Ce pareti ca nu stiti Dv , dar e scris in cartile de specialitate , este ca psihopatii se considera pe ei sanatosi ,iar toti ceilalti sunt in ochii lui ,,psihopati ,,. Acestea fiind zise intram intr-o paradigma democratica , in care cei multi au dreptate , iar cel care e singur , poate sa scuipe , sa injure , sa se strambe ....va fi taxat de majoritari drept ceeace este . Sper ca am fost suficient de explicit (ma si pricep - zau ,n-are rost sa intram in detalii jenante )
    • -6 (12 voturi)    
      Psihopatii majoritari..... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 21:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Vorbesti despre psihopatii care accepta rezultatul alegerilor doar cand le convine, psihopatii care spun despre populatie ca e "proasta" pentru ca nu a ales nebunul lor? Despre psihopatii care desfasoara cruciade pe internet? Care rezolva problemele Romaniei din click? Despre neplatitorii de contributii de sanatate care injura statul ca nu-i trateaza ca in Norvegia?
      Mda, pe forumul asta sunt majoritari (buna ziua cenzura). In viata reala sunt sub 5% ....voteaza cu Macovei si Udrea,
      Ah, sigur, psihopatii "se pricep" la cele de natura psihica...din tratament.
      Vira, mai Bula ! Da minus, atat poti...."priceputule".
      • 0 (4 voturi)    
        incepi sa delirezi (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:35)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Eu am votat si cu Basescu si cu Macovei, dar inclin sa iti dau dreptate in privinta bivolilor de pe Hotnews. Nu cred ca-s psihopati, sunt in mare parte doar incapabili de gandire critica, de empatie, de a-si forma propriile pareri.
        Ori trasaturile astea nu se aplica doar postacilor lui Basescu, ci si celorlalti.
  • +5 (7 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 21:01)

    batmanss [utilizator]

    a fost mercenar platit mai înțeleg , altfel care a fost motivația olandezului ? E soldat si nu stie sa faca altceva ? Un singur om nu poate schimba lumea nici lua dreptatea in mainile sale. Liderii lumii trebuie sa cada de comun acord in ceea ce privește "statul islamic". Il distrug din temelii sau se lasa pagubasi si ne aparam frontierele ? Premiul Nobel pt prostie si naivitate il are Merkel pt primirea " refugiaților " ! Cum a fost posibil sa nu prevadă repercusiunile ? Legi severe pt teroristi , macar asta sa faca Europa !
  • +3 (5 voturi)    
    S-a inrolat voluntar (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:40)

    adrian88000 [utilizator]

    la militiile curde. Nu a fost un " lup singuratic " care omora ce prindea in bataia pustii.Nu a incalcat astfel nici o lege.A luptata intr-o unitate militara , in grup, cu ordine clare de la comandanti.Daca el este considerat criminal,
    inseamna ca toti luptatorii din militiile
    kurde sunt criminali. Conform judecatii absurde a Olandei.
    • +2 (2 voturi)    
      Legea penala nu exagereaza niciodata ! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Daca olandezul renunta la cetatenie, scapa jurisdictiei olandeze. Asa, trebuie sa se supuna ei. PS Si apropo, legea penala olandeza este OK, poate un pic prea "corecta politic."
  • +1 (1 vot)    
    Multumesc Facebook! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:44)

    SH [anonim]

    Legea-i lege... trebuie s-o respecti.

    Tipul "risca" 20 de ani de parnaie dar in functie de ororile pe care le-a pus pe FB o sa ia ce-o sa ia.

    Sunt multi occidentali care lupta impotriva Daech si bravo lor. Am vazut zilele trecute la TV un arhitect francez de origine romana in brigazile Kurde.
  • +2 (8 voturi)    
    mizerie corect politica (Duminică, 17 ianuarie 2016, 7:05)

    toxx [utilizator]

    1 islamist arunca in aer o sala de teatrau, omoara 200 de oameni nevinovati - europa e plina de musulmani
    1 olandez omoara cativa jihadisti inarmati, conditii de razboi - il bagam la puscarie.

    pentru restul exista mastercard. ce idioti !
  • 0 (4 voturi)    
    liber la omorit teroristi (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:40)

    muciflenduri [utilizator]

    Asa a fost si in decembrie 1989, faceai rost de un chistol si erai liber sa aperi revolutia, impuscand teroristi.
    Baiatul asta nu e cu nimic mai breaz decat dementii care au omorit civili in Paris. S-a dus intr-o tara, la mama dracului, ca sa faca ce stie mai bine.. sa omoare. Ca omoara teroristi, civili sau capre, e irelevant, sange sa curga.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 24 martie 2016, 11:40)

    jak [anonim]

    e erou