Germanii dezaproba tot mai mult politica promovata de Angela Merkel in privinta migrantilor - sondaje

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:43 Actualitate | Internaţional

Neincrederea germanilor in privinta politicii de deschidere fata de migranti promovata de Angela Merkel creste sensibil, potrivit sondajelor publicate vineri, care arata de asemenea si o crestere a fricii populatiei, dupa violentele din noaptea de Anul nou inregistrate la Koln, scrie AFP.

51% dintre germani nu cred in sloganul cancelarului "vom reusi" in materie de primire a migrantilor, arata barometrul DeutschlandTrend al televiziunii publice ARD, care vorbeste despre o crestere de trei puncte in trei luni.

Sondajul televiziunii ZDF Politbarometer arata ca 56% dintre germani considera "gresita" actiunea lui Merkel in chestiunea migrantilor (49% in decembrie), si dpar 39% califica drept buna initiativele sale (-8 puncte). 60% dintre subiecti (+14 puncte intr-o luna) apreciaza ca Germania nu poate sa faca fata afluxului record de migranti. 

48% dintre persoanele intervievate spun ca le este frica de refugiati, potrivit DeutschlandTrend, fata de 50% care spun ca nu resimt acest sentiment.

Politbarometer arata ca 70% dintre germani cred ca se va inregistra o crestere a criminalitatii din cauza numarului crescut de refugiati (+8 puncte fata de octombrie 2015).

Sondajul ARD a fost realizat in randul a 1.000 de persoane in perioada 12 - 13 ianuarie. Cel al ZDF a fost realizat in 12 - 14 ianuarie in randul a 1.203 alegatori.










4106 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Se trezesc astia... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:02)

    CititorulComentator [utilizator]

    Dupa invazie...te pomenesti ca nu stiau ca islamistii nu se pot integra in societatea pe care ei o urasc de moarte.
  • +4 (4 voturi)    
    CE TRIST !... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:40)

    arheopterix [utilizator]

    De la cancelarul de fier (Bismark )... Sa-ti doresti ca femeile germane sa poarte chiloti de tabla ca sa scape de ...stiti voi cine . Alo redactia HN aveti o problema cu faza asta cu chilotii de tabla , ca ma tot cenzurati ?
  • +5 (5 voturi)    
    Aia 39% care sunt in favoarea lui Merkel, (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:53)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    aia nu locuiesc langa imigranti.
  • +7 (7 voturi)    
    Lasa, sa va iasa pe nas (Vineri, 15 ianuarie 2016, 22:18)

    mitg [anonim]

    In August mai ca te taiau colturile de la pancardele cu "refugees welcome" din garile si autogarile germane.
    Sa va fie de bine acum.
  • +2 (4 voturi)    
    Si ce (Vineri, 15 ianuarie 2016, 22:39)

    rutger [utilizator]

    vor face cu cei peste 1 milion de musulmani fara acte care i-a primit cu bratele largi deschise ?? Ii trimite spre est ? Sau acasica ? Sau mai creaza un stat musulman in Europa ? Propun sa-i disipeze in zonele blondo-nordice sa mai shatenizeze tenul alb si parul blond!!
  • +4 (4 voturi)    
    procente si statistici (Vineri, 15 ianuarie 2016, 22:58)

    sorin [anonim]

    citi dintre cei ce spun ca nu le e teama de imigranti sint chiar ei imigranti?
  • +3 (3 voturi)    
    say it loud (Vineri, 15 ianuarie 2016, 23:28)

    Alex Valahul [anonim]

    say it loud, say it clear
    refugees are welcome here :)))))))
  • +4 (4 voturi)    
    Reteta pentru ruperea UE (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 0:52)

    Vlad-I [utilizator]

    Cu un asfel de sondaj n-o sperie pe Merkel, prea multi verzi si marxisti , cocoana va continua si anul care vine sa aduca milioane de africani in europa.
  • +6 (6 voturi)    
    parca era mai bine... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 5:38)

    IancuJianu [utilizator]

    ...doar cu romani si bulgari, nu? aia erau mai docili si ceva mai civilizati...
    regrete tardive.
  • +5 (5 voturi)    
    ASTA-I CA AIA.... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 12:51)

    arheopterix [utilizator]

    Nemtii or cazut din lac in p.....a . Cu bulgarii romanii si polonezii mai era cum era da* acu cu bagatororii de deste in p....e musai sa-si puna chiloti de tabla . Nici nu stiti ce ma bucur de raul lor . Daca ar fi judecat normal ...poate era loc de ceva compasiune ,daa acuu...nu e cazu*. Am ajuns sa regret ca suntem in aceeasi barca . Poate ne mai gindim si cu Shenghe ...Mi-as dori ca CHARLIE sa publice o caricatura cu angelica cu lenjeria de tabla alergata de niste magraoni .... MULTUMESC RED HN CA PENULTIMA POSTARE N-A FOST CENZURATA ! ...Am sperante si cu asta .
  • +4 (4 voturi)    
    acum dezaproba?! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 14:28)

    lili [anonim]

    Dupa ce 1 Milion(deocamdata, ca inca vin!) de imigranti, asa cum a invitat dna Merkel, au intrat in Germania?!
    O sa plangeti voi, inca nu va doare, mai trece ceva timp, nu va vad bine anul viitor pe vremea asta...
    Madam Merkel va plati cu varf si indesat, ma mir ca oameni luminati la minte nu vad pericolul si nu o pun sa RASPUNDA in fata LEGII!