Pakistan: Un tanar si-a taiat singur mana, dupa ce a crezut ca a comis o blasfemie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:02 Actualitate | Internaţional

Un adolescent pakistanez de 15 ani si-a taiat de bunavoie mana, temandu-se ca a comis o blasfemie intr-o moschee, a anuntat vineri politia, citata de AFP.

Incidentul s-a produs in urma cu cateva zile intr-un sat aflat la 125 km sud de Lahore, capitala provinciei Pundjab (nord-est), a afirmat seful politiei locale, Nausher Ahmed.

Adolescentul participase anterior la o adunare intr-o moschee in onoarea profetului Mahomed. Imamul a declarat ca ei care il iubesc pe profet trebuie sa nu se opreasca din rugi si i-a intrebat pe participanti cine dintre ei a incetat sa o faca.

Tanarul a ridicat atunci mana din greseala, dupa ce a inteles gresit intrebarea si s-a vazut rapid acuzat de multimea de oameni de blasfemie.

Acesta s-a intors acasa si si-a taiat mana pe care o ridicase in moschee, a pus-o pe un platou si a revenit pentru a i-o arata imamului, a spus seful politiei.

Ahmed a spus ca a vazut o inregistrare video in care satenii il salutau pe tanar pe strada iar parintii lui s-au declarat mandri de el.

Blasfemia este o chestiune foarte sensibila in Pakistan, republica islamica in care traiesc circa 200 de milioane de oameni si unde o simpla acuzatie declanseaza in mod regulat violente si chiar linsaje.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4326 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    Hehehe (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:07)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar trebui ca lumea civilizată să rupă orice contact cu acești oameni, să-i lase să fiarbă în suc propriu vreo 400-500 de ani, fără acces la tehnologia civilizațiilor superioare. Asta e singura lor șansă de progres.
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:07)

    pathfinder [utilizator]

    "si-a taiat mana pe care o ridicase in moschee"
    "iar parintii lui s-au declarat mandri de el"

    Oameni normali la cap, desigur!
    • -2 (2 voturi)    
      pathfinder (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:08)

      edi [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      Depinde de ce principii ai ...
      In trecut,( sau chiar acum, in zilele noastre, dar nu in tara noastra) pt o acuzatie de furt, cel in cauza isi dadea imediat demisia ...
      Acum, cel putin,la noi, nimeni nu mai face asta ....

      Care or fi mai normali la cap ? ....
      • +2 (2 voturi)    
        Cel care (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 10:46)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui edi

        se automutileaza, desigur. Am gresit ?
  • +19 (21 voturi)    
    Sincer ma bucur (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:16)

    V. Veroiu [utilizator]

    O mana mai putin pt a apasa butonul declansatorului. O mana mai putin pt a apasa pe tragaci. O mana mai putin pt a pipai un fund. Well done! I am also proud of you!
  • +5 (7 voturi)    
    Darwin Awards (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:18)

    BartSimpson [utilizator]

    http://www.quickmeme.com/img/b6/b6247926f1bf8a652e1dc12052e36f17fc368d8632987feeeaf6de6a27c215d1.jpg
  • +22 (22 voturi)    
    YES ! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:24)

    AgentCIA_amator [anonim]

    Hai ca se poate !!!, incercati sa va taiati si capul singuri, next time !
  • +5 (5 voturi)    
    Viata de zi cu zi in Pachistan (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:54)

    Locke Lamora [utilizator]

    Asta si-a taiat si si-a pus mana pe tava, mai la vale l-au lasat fara cap pe unul, mai la deal talibanii au mai detonat o masina, o fata tanara violata in grup tocmai a fost omorata cu pietre de sateni ca i-a instigat la viol.
    Beutiful life in rustic Pachistan.
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:46)

    tudorr [utilizator]

    Bine boss, te asteptam in Europa si pe tine!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:46)

    tudorr [utilizator]

    Bine boss, te asteptam in Europa si pe tine!
  • +4 (4 voturi)    
    Barnevernet :) (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:08)

    c397f144 [utilizator]

    Acesta este un loc bun pentru a educa viitorii inspectori Barnevernet. Probabil nici n-ar sti de unde sa apuce cazul... o mana sangeranda pe tava, parinti mandri, sateni in extaz...
  • +2 (2 voturi)    
    Cine zice ca prostia nu doare? (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:53)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ba chiar ca doare rau de tot!
  • -1 (3 voturi)    
    Inspaimantataor ! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 23:40)

    adrian88000 [utilizator]

    Aici dovada de " indoctrinare religioasa " !!
    Nu la familia Butnariu. Ingrozitor pana unde poate
    ajunge mintea omeneasca sub stapanirea unei religii demonice !
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 12:22)

    Mihai [anonim]

    islamul si crestinismul sunt total incompatibile..asa zic musulmanii oriunde au ocazia...si atunci..de ce tot incercam sa le combinam..ce e asa de greu de inteles de catre cei ce iau decizii ? ei intre ei..sa traiasca cum vor si sa faca ce stiu..noi la fel..si asa e pace si bine..
    • +4 (4 voturi)    
      Ei nu ne lasa (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 19:38)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Singurul motiv pentru care nu au venit până acum peste noi a fost ca n-au putut. E datoria lor scrisă în Coran să ne omoare sau să ne convertească.

      Nu-i nimic, acum și-au dat toți musulmanii seama că pot să vină peste noi, e ușor și merită, sunt femei de violat, bani de căpătat.

      A, fapt divers, Pakistanul are bombe atomice. "Mulțumită" lui Obama își va face și Iranul, în curând.