O turista americana a fost violata si mutilata in Papua Noua Guinee

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:08 Actualitate | Internaţional

O turista americana care efectua unul dintre cele mai celebre trasee de jungla in Papua Noua Guinee impreuna cu prietenul ei a fost victima unui viol colectiv si a mutilarii, scrie AFP.

Cei doi turisti, in varsta de 31 de ani, se aflau in momentul atacul pe ruta Kokoda, un traseul ingust in sud-estul Papua care traverseaza zone foarte accidentate.

Ruta Kokoda a fost teatrul, in cel de-al doilea Razboi Mondial, al unor sangeroase lupte, timp de cinci luni, intre soldatii australieni si japonezi, in 1942.

Cei doi mergeau luni in directia taberei Templeton Two cand au fost atacati de mai multe persoane care le-au furat rucsacii, pantofii, telefoanele si 15.000 kinas (4.540 euro), a declarat pentru cotidianul The National Sylvester Kalaut un oficial al politiei locale.

"Barbatul a fost legat de un copac iar femeia a fost violata de mai multe ori inainte ca trei dintre degetele sale sa fie taiate", a spus el, adaugand ca cei doi au fost eliberati dupa o ora.

Politia afirma ca atacul a fost comis de cel putin doi barbati inarmati cu cutite. Unul dintre agresori ar fi detinut de satenii din zona, potrivit The National.

Cele doua victime au reusit sa ajunga intr-un sat, inainte de a fi aduse in Port Moresby, unde au primit ingrijiri medicale.

Agresiunea a fost confirmata de ministerul australian de Externe, care a mentionat ca cei doi turisti au plecat pe acest traseu fara ghizi autorizati.

Violentele asupra femeilor sunt foarte raspandite in Papua Noua Guinee, unde 80% dintre barbatii interogati recunosc ca si-au agresat cel putin o data partenera, potrivit unui sondaj efectuat in 2013 de ONU.

In aprilie 2013, o profesoara universitara din SUA, in varsta de 32 de ani, a fost victima unui viol colectiv pe insula Karkar, in provincia Madang (nord), unde se afla pentru a observa pasarile si impactul incalzirii climatice.

Saptamana trecuta, un australian de 62 de ani a fost ucis la Mount Hagen (centrul tarii). O femeie care il insotea, originara din Filipine, a fost violata de zece barbati inarmati.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
17337 vizualizari
  • -5 (37 voturi)    
    Bagi mana (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:18)

    V. Veroiu [utilizator]

    Adanc in cuibul serpilor si apoi te plangi ca te musca.
    • +19 (27 voturi)    
      NU, ”DOCTORE MUSCULIȚĂ” ! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:43)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      E vorba de Sartre (Jean-Paul):
      „A ucide un european înseamnă să împuşti doi iepuri dintr-o lovitură, să suprimi în acelaşi timp un opresor şi un oprimat; rămîn un om mort şi un om liber. Era vorba de un îndemn adresat locuitorilor din Africa şi Asia.”

      Și de gașca lui de stîngiști imbecili care astăzi ne terorizează cu dragostea lor pentru ”imigranții nevinovați”.
      • +5 (13 voturi)    
        Imi cer scuze (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:26)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        Textul e prea subtil pt mine. Nu l-am inteles desi l-am citit de 3 ori.
        • -4 (14 voturi)    
          NICI NU VĂ ERA DESTINAT (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:58)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Eu scriu pentru restul cititorilor ca să contracarez opiniile unora ca Dvs.
          • +5 (15 voturi)    
            Am inteles (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:21)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

            Si de aceea ceea ce le e altora destinat se numeste "NU, ”DOCTORE MUSCULIȚĂ” !", cu vocativ. Un fel de "nu pagadi". Logic si contracarant.
            • 0 (4 voturi)    
              genial (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:03)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

              Am ras cu lacrimi 5 minute.
              • +1 (1 vot)    
                Sunt invidios (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:13)

                V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                Nu stiu daca ai fost cel mai inteligent insa stiu ca ai fost cel mai castigat.
          • +2 (6 voturi)    
            pam pam (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:02)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

            Textul este pentru P O S T E R I T A T E!
            pointless man l-a citit pe Sartre din scoarta in scoarta si a stabilit ca din cauza lui se strica liftul de doua ori pe luna.
    • +8 (16 voturi)    
      Fly, doctor, fly! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:46)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Vad ca doctoratele in IT folosesc la facut parada, dar nu prea ajuta la dezvoltarea unui simt al empatiei si al compasiunii.
      • +3 (23 voturi)    
        Dezvolta insa (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:17)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        Un simt al realitatii. Eu nu am comentat bestiile (le-am facut serpi). Dar acolo unde sunt astfel de situatii nu te duci si mai ales fara ghizi locali.

        Da, natura in Papua este superba. La fel este si pestera plina cu ursi. Te ataca si apoi plangi ca te-au atacat. Pai o clipa: te-a fortat cineva sa intri?
        • -7 (15 voturi)    
          Nici macar (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:58)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Si atunci concluzia e: pentru ca lumea e populata si de barbati, femeile precaute stau inchise in casa? (pentru aprofundarea conceptului sugerez cursurile scolii de gandire wahhabite, inteleg ca au si studii doctorale, deci putem obtine si o diploma pe care ulterior eventual sa o fluturam in sustinerea argumentelor noastre)

          Si nu, doctoratele in IT nu ajuta [1] nici la dezvoltarea unui simt al realitatii (violurile nu se intampla doar in jungla, doar in tari unde apa calda a ajuns mai tarziu, doar in Islam, doar comise de necunoscuti etc, ci se intampla peste tot, in 26% din cazuri chiar in casa victimei*, _doar in 26% dintre cazuri de catre un necunoscut, restul de 74% intre violatori sunt rude/prieteni/cunoscuti/parteneri ai victimei*_), [2] nici la a evita false paralele (una e sa-i reprosezi unei gazele ca s-a prins in hora cu leii - e destul de predictibil ca va urma un atac inter-specii, si alta e sa-i reprosezi unei femei ca a iesit din casa si s-a deplasat intr-un loc unde sunt barbati si ca nu s-a gandit ca va fi victima unui abuz sexual intra-specie si care raportat la numarul de intalniri femei-barbati e improbabil), [3] nici la a lua atitudinea corecta in astfel de cazuri, adica de a blama agresorii si comportamentul lor si in niciun caz de a blama victima sau comportamentul ei.

          * (Atentie! Deschiderea linkului poate avea un puternic impact emotional, multe dintre prejudecati pot fi distruse, iar barbatii orgoliosi pot afla despre parti intunecate ale naturii masculine) http://www.statisticbrain.com/rape-statistics/
          • +10 (14 voturi)    
            Stimate domn (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:17)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            Faceti o confuzie intre doi oameni:

            Intre accidentatul pe trotuar, lovit de masina desi circula corect, regulamentar si (credea el) in siguranta si lovitul de masina pe autostrada, care mergea pe mijlocul benzii a treia.

            Nu discut de lumea sa zicem "civilizata", acolo unde un viol este o exceptie si unde faptasul poate fi prins ci despre "jungla" unde violul este regula (80% din barbati declara in Papua ca au molestat femei) si unde daca nu vrei sa fii omorat sau violat ... nu te duci.

            Pentru Papua si repet PAPUA, exista doar doua solutii sigure:

            1. civilizarea oamenilor. Si va intreb, daca nu vor, ce facem? Ii civilizam cu forta in tara lor? Haideti sa mai aruncam niste bombe.

            2. boicotul. Nu te duci. Nu am zis sa stai ca femeie inchisa in casa ci doar sa eviti sa mergi prin locurile in care violul e regula.

            Cum afli de zonele periculoase? Simplu: citesti, te informezi, intrebi. Nu te poti proteja de tot dar macar de ceea ce stii, incerci.

            Din aceleasi motive nu ma duc eu sa vizitez Palmyra. Mi-ar place. Dar uite ca tin la viata si la integritate corporala. Iar pentru a vedea aceste lucruri nu e nevoie de fluturarea unei diplome ci doar de un pic de bun simt.
        • -5 (11 voturi)    
          un om cu caracter (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:15)

          verdeata [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

          se întreabă în primul rând dacă ce a spus nu este o mizerie, nu continuă cu alte aiureli în aceeași linie. Așa fac numai lașii, cei care nu au curajul să-și vadă bârna din ochi. Dacă măcar nu mai continuați, încă era bine, ”dr musculiță”.
          • +5 (7 voturi)    
            Bun (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:28)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

            Ce barna in ochi? Am violat eu pe cineva? Nu am dreptul la oopinie? Nu am dreptul sa o sustin, chiar daca exista una mai buna? Sau asta au dreptul doar altii?
  • -11 (21 voturi)    
    Soc! Realitatea iar are tupeul sa ne contrazica! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:43)

    cenzuratul [utilizator]

    Intr-o tara unde 96% din populatie se declara crestini, 80% dintre barbati declara ca si-au agresat partenera. Pai evenimentele din Germania nu ne-au invatat clar ca musulmanii sunt cei care violeaza? Noi europenii nu e clar ca nu violam pentru ca suntem crestini si ne-am insusim valorile bibliei? Nu le-au fost puse diagnostice psihiatrice celor ce spuneau ca factorul cel mai important ce determina un comportament agresiv impotriva femeii nu e nici culoarea pielii, nici religia, ci sexul? De ce se tot incapataneaza realitatea sa ne dea exemple de violuri ba la Koln, ba la Vaslui, ba in Papua Noua Guinee care nu au in comun decat 1 singur lucru: sexul agresorului? Realitatea asta chiar nu intelege ca pana la urma trebuie sa se conformeze prejudecatilor noastre?!
    • +14 (20 voturi)    
      trist (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:28)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      cat de trist poti sa fii ca om ca sa pui semnul egalitatii intre Germania si Papua Noua Guinee, tari crestine nu-i asa, pentru a incerca sa justifici comportamentele aberante de grup ale musulmanilor?
    • +10 (10 voturi)    
      Religia (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:41)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Este doar motivatia barbariei. Nu cauza. Cauzele sunt lipsa educatiei si a respectului.
  • +2 (18 voturi)    
    Acum 100 de ani (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:20)

    Adrian Berger [anonim]

    bunicii papuasilor actuali violatori se dadeau jos dimineata din copacul in care savurau la micul dejun cate un deget ramas de la cina in care se ospatasera cu vreun american sau european nefericit care se nimerise pe acolo din prostie sau din greseala.
    Ce va asteptati de la urmasii acestora? Ca doar nu s-au civilizat peste noapte?
    Hei, americanilor, ati gresit, bombele atomice din 1945 trebuiau date in jungla papuasa, nu in japonia!
  • -5 (11 voturi)    
    Ăhăăă (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu întrece nimeni Vasluiul la capitolul ăsta...
    • 0 (2 voturi)    
      prostii (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:06)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Eu n-am auzit ca in vaslui sa taie cineva 3 degete, dupa un viol.
      • +1 (1 vot)    
        Las ca le taie cozile la caini (Joi, 14 ianuarie 2016, 2:24)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        in vreme ce se filmeaza cu smatfonul si ii arata mai tarziu gagicii ca s-o incinga.
  • +1 (1 vot)    
    Alta sursa relateaza diferit ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:22)

    utug [utilizator]

    Reality TV star feared he would be EATEN by Papua New Guinea cannibals who tied him to a tree as they savagely attacked his girlfriend

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-3396986/Tourists-feared-eaten-cannibals-captured-Papua-New-Guinea.html

    At one point, she suffered deep cuts to her fingers from her kidnappers' machetes, and now she fears she may never fully regain the feeling in them.