Un canadian inchis intr-un lagar nord coreean povesteste ca este pus sa sape gropi timp de 8 ore in fiecare zi

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 17:39 Actualitate | Internaţional

Hyeon Soo Lim, inconjurat de gardieni
Foto: Captura CNN
Un pastor canadian inchis pe viata in Coreea de Nord, dupa ce a fost condamnat pentru subversiune, povesteste ca isi petrece 8 ore pe zi sapand gropi intr-o livada dintr-un lagar de munca si ca nu vede alti prizonieri, scrie The Guardian.

Hyeon Soo Lim, un canadian nascut in Coreea de Sud, care a fost pastor-sef al uneia dintre cele mai mari biserici din Canada, este inchis in Coreea de Nord incepand din luna februarie 2015. Lim, in varsta de 60 de ani in momentul incarcerarii, a fost condamnat in decembrie la munca silnica pe viata pentru ca a incercat sa rastoarne regimul de la Phenian.

"Initial, cum nu facusem munci fizice, munca era grea. Insa acum m-am obisnuit", a declarat Lim intr-un interviu pentru CNN.

Acuzatiile aduse impotriva lui Lim nu au fost detaliate insa acesta sustine ca sunt legate de faptul ca a criticat deschis cele 3 generatii de lideri ai Coreei de Nord.

"Recunosc ca am incalcat autoritatea guvernului, sistemul si ordinea", declara Lim intr-un interviu difuzat luni. Intrebat daca se face vinovat doar de faptul ca a vorbit impotriva regimului de la Phenian, Lim a raspuns: "Da, asa cred".

Lim a fost intervievat intr-o sala de conferinte dintr-un hotel din Phenian, cu parul taiat scurt si imbracat intr-o uniforma gri, purtand pe piept numarul "036". Acesta munceste 8 ore pe zi, 6 zile pe saptamana, sapand gropi intr-o livada dintr-un lagar de munca unde nu a mai vazut alti detinuti, scrie CNN.

Doi gardieni l-au condus in camera unde s-a desfasurat interviul, unul dintre ei ordonandu-i sa se aseze, apoi sa se ridice si sa se aseze din nou.

Lim primeste 3 mese pe zi si asistenta medicala, informeaza CNN. Biserica sa spune ca Lim are "probleme grave de sanatate, tensiune foarte ridicata".

Biserica a mai spus ca pastorul a vizitat Coreea de Nord de peste 100 de ori dupa 1997 si ca a contribuit la deschiderea unui orfelinat si a unui azil de batrani.

Lim, care a trait in Canada incepand din 1986, este singurul cetatean occidental despre care se stie ca este incarcerat in Coreea de Nord.


Citeste mai multe despre   









15836 vizualizari
  • +16 (30 voturi)    
    pe mazeta nu il primesc ? (Luni, 11 ianuarie 2016, 17:50)

    un domn [utilizator]

    Pastorul acesta merita schimbat cu Mazeta. Pastorul are o misiune Mare/ Mazeta are o misiune Maro/
    • -14 (22 voturi)    
      era imposibil sa nu apari (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:32)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Mâncând r...t
  • +2 (22 voturi)    
    Stire ciudata (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:13)

    AdrianBorza [utilizator]

    Un pastor canadian care e de fapt si coreean, care nu a avut ce face si s-a dus in Coreea de Nord sa critice regimul, incarcerat din februarie - noi suntem in ianuarie, deci candva in ultimii ani, nu e specificat in care.

    Si de fapt nu e clar care e mesajul din articol, nu are nici un fel de idee sau concluzii, ci se rezuma la a prezenta o informatie care, in sine, nu mira pe nimeni si nu prezinta aproape nici un interes. Intrebarea mea pentru redactor este: bun, si ce parere aveti despre asta?
    • +5 (5 voturi)    
      Citeste mai atent (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:37)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      este inchis in Coreea de Nord incepand din luna februarie 2015.
    • +3 (7 voturi)    
      Tu ce parere ai? (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:41)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Hîm...
    • +3 (3 voturi)    
      Depinde cum privesti (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:53)

      sile [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Misiunea unui pastor (si nu numai) e sa se implice si sa ajute unde e nevoie de ajutor. Deci nu e ciudat ca a ajuns in Coreea de Nord (desi e ciudat ca l-au primit, poate a contat ca are origini coreene).

      Daca se specifica doar Februarie, e vorba de cea mai recenta luna Februarie posibil, fapt usor de confirmat online.

      Articolul nu emite judecati pentru ca se stiu prea putine despre situatia pastorului, ceea ce nu prea permite interpretari pertinente.
    • +4 (6 voturi)    
      nu stirea e ciudata (Luni, 11 ianuarie 2016, 19:30)

      ABCS [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Ci aia care nu inteleg ca mai sunt oameni carora le pasa de tara natala si dupa ce au plecat de acolo.
      Probabil tu esti unul caruia nu iti pasa desi ai ramas.
    • -1 (1 vot)    
      Dar cine e canadian!! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:23)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Eventual bastinasii indieni, ceilalti nu pot fi numiti canadieni!!
  • +5 (11 voturi)    
    NORMALITATE (Luni, 11 ianuarie 2016, 20:07)

    rsbl [utilizator]

    Mi se pare un regim de detentie foarte normal, care ar trebui sa fie aplicat peste tot: 8 ore de munca zilnic, contra mancare si asistenta medicala. Mult mai corect decat sa stea cu burta in sus sa "scrie".
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2016, 20:12)

    klaudyuxxx [utilizator]

    fizionomie de coreean are, de nascut e nascut in coreea, si totusi ne ametiti cu faptul ca ar fi canadian...dupa vreo strabunica sau dupa ce? meh...
    • +3 (7 voturi)    
      ce e asa de greu? (Luni, 11 ianuarie 2016, 21:15)

      ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Daca dumneata te duci in Canada, devii cetatean canadian, dupa alti citiva ani te duci in Rusia si il critici pe Phutin care te baga la racoare. Deci dumneata pentru agentiile de stiri si pentru lumea intreaga esti cetatean canadian, nu? Nu cred ca este nici o ameteala. Scurt si legal, el este cetatean canadian.
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa 3 ani de permanent residence (Marţi, 12 ianuarie 2016, 3:28)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Canada acorda cetatenie. 3 ani de stat efectiv in Canada.
    • +3 (7 voturi)    
      Minte putina multi de x (Marţi, 12 ianuarie 2016, 8:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Are cetatenie canadiana deci e canadian. Simplu, chiar pentru o minte rudimentara
  • +1 (1 vot)    
    Ceas (Marţi, 12 ianuarie 2016, 8:37)

    Raddu [anonim]

    Mi se pare mie sau chiar are ceas pe mana stanga?