"Prima doamna" a Cataloniei este o jurnalista romanca

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 16:47 Actualitate | Internaţional

Separatistul Carles Puigdemont, ales duminica seara sef al Guvernului regional al Cataloniei, este casatorit cu jurnalista romanca Marcela Topor, scrie Vozpopuli.

Marcela Topor, in varsta de 38 de ani, impartaseste cu sotul sau, Carles Puigdemont (53 de ani), cauza separatistilor cataloni, prezicand intr-un articol "victoria blocului pro-independenta in parlamentul catalan" ca fiind unul dintre momentele-cheie ale lui 2015.  Potrivit sursei citate, aceasta prezinta o emisiune de programe in limba engleza pentru straini.

Marcela Topor si Carles Puigdemont s-au cunoscut in anii ’90, datorita profesiei comune, si s-au casatorit atat ortodox cat si catolic. Cuplul are doua fete: Margalida, in varsta de 8 si Maria, in varsta de 6 ani.


Citeste mai multe despre   











​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
8045 vizualizari
  • -8 (14 voturi)    
    Un stat pentru poporul catalan (Luni, 11 ianuarie 2016, 17:19)

    Spania, 1 milion de romani [anonim]

    Fiecare popor european, fiecare etnie europeana autohtona ar trebui sa aiba propriul stat suveran.

    Nu vorbim de minoritati imigrate in Europa (chinezi, arabi, turci, etc), nu vorbim de etnii europene care au deja state nationale si nu au nici o justificare pentru a-si crea altele (cum sunt secuii de la noi sau rusofonii din Basarabia).

    E totusi bizar ca un popor precum cel catalan, cu o istorie veche, cu limba si traditii proprii, cu o organizare etatica deja functionala, sa fie divizat si sa i se refuze dreptul la suveranitate pentru ca a avut ghinionul sa fie ocupat de Franta si Spania.

    Scotienii, galezii, catalanii, bascii sunt popoare europene respectate si recunoscute, dar cu toate astea nu au inca stat suveran.

    Corsicanii, nord-irlandezii, austriecii din Tirol sau altii ca ei nu au nici un fel de justificare pentru a avea state ale lor sau autonomii quasi-independente.
    Pentru ca exista deja un stat italian, irlandez, germanic, etc.

    La fel ca in cazul Scotiei, acolo unde s-a facut referendum, diferendul intre spanioli si catalanii care vor independenta trebuie negociat, nici un fel de violenta nu poate fi acceptata.

    E bine ca e acolo, la nivel inalt catalan, si o romanca de caracter, cu studii si cariera reusita, imaginea romanilor in Spania este una pozitiva, o mare majoritate de spanioli ii apreciaza pentru felul in care muncesc si in care vor sa se integreze in societatea care i-a primit.
    • +7 (7 voturi)    
      interesant (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:18)

      sachei [utilizator] i-a raspuns lui Spania, 1 milion de romani

      rromii sint etnie europeana sau imigranti? dar secuii? Europa pina unde tine? la urali? atunci tatarii din crimeea au dreptul la o tara a lor? dar gagauzii? si de ce nu corsicanii, nord-irlandezii sau tirolezii? facem discriminari????
      si am putea continua asa pina dimineata.....dupa logica dumitale Europa ar trebui sa ajunga sa aiba o suta de state
      • 0 (2 voturi)    
        Mai toate etniile din Europa au deja state (Luni, 11 ianuarie 2016, 21:50)

        Europa, doar pentru unii [anonim] i-a raspuns lui sachei

        Tiganii (numiti "rromi", "sinthi", "gitans", zingarri", etc) nu sunt etnie europeana, ci imigrata in Europa, e istoria lor, iar Franta inca ii numeste "gens du voyage" !

        Secuii nu sunt o etnie, sunt parte a maghiarimii, ei insisi asa se definesc,

        Europa geografica tine pana la Urali (de aceea Rusia se considera eurasiatica), iar daca ingusii sau iakutii vor un stat suveran, il pot face, el va fi asiatic, nu european.

        Tatarii din Crimeea nu sunt etnie europeana ci asiatica, la fel si gagauzii, turcofoni imigrati. Exista deja un "Tatarstan" in Rusia europeana.

        In mare parte, etniile imigrate in Europa de mai multe secole s-au amestecat cu europeni, se poate observa inclusiv la cei numiti "rromi". Dar chiar si acestia inca vorbesc o limba non-europeana, iar unii practica nomadismul si au dificultati in a se integra societatilor europene.

        Corsicanii, tirolezii sau nord-irlandezii nu sunt etnii, ci parte a popoarelor italian, irlandez german (cum sunt si austriecii, nu exista limba sau etnie austriaca, existenta statului Austria e legata de o mostenire imperiala si divizarea Europei dupa al doilea razboi mondial).

        Europa poate avea state pentru orice etnie europeana, nu exista un numar predefinit de state pentru un continent si nici o marime standard. Avem de la foarte mici la foarte mari.

        E interesant ca avem "state" precum Monaco, San Marino, Andorra, chiar un "Kosovo", dar apare mare agitatie daca vor si catalanii sau scotienii.
    • +1 (3 voturi)    
      LoL (Luni, 11 ianuarie 2016, 19:59)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Spania, 1 milion de romani

      Atatea prostii de mult nu am mai citit. Tu confuzi etnia cu limba vorbita. Dupa regula ta austriecii sunt nemti, secuii sunt unguri, ucrainienii sunt rusi. Aia din Tirolul de sud ce vina au ca actualul teritoriu face parte din Italia ca si compesatie de razboi? Ce sa faca sa se ia toti si sa plece in "Austria" ? Kosovarii de ce si-au facut stat daca era Albania la o aruncatura de bat?
      • 0 (2 voturi)    
        De (Marţi, 12 ianuarie 2016, 7:57)

        io [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

        Raspuns la ultima intrebare: de United States, de-aia!
    • +2 (2 voturi)    
      Catalonia (Marţi, 12 ianuarie 2016, 8:58)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Spania, 1 milion de romani

      Statul spaniol s-a nascut in jurul Regatului, printr-o evolutie istorica ce a inceput cu recucerirea de sub ocupatia maura. Nu exista o limba spaniola, exista limbi regionale : castiliana, catalana, valenciana, gallega (apropiata de portugheza0, basca. Deci calitatea de spaniol nu ti-o confera limba ci statutul de supus al regelui. locuitor al Spaniei. Aceasta uniune a conferit forta si gloire Spaniei. Autonomia regionala este foarte extinsa, limba regionala are intaietate (pe plan local) chiar daca l.castiliana este limba integratoare.
      In aceste conditii, in UE, ce rost ar avea destramarea acestui stat ? Secesiunea Cataloniei ar fi doar primul pas ...
  • -3 (5 voturi)    
    Benvingut, Catalunya! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:20)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Problema este pusa, in majoritatea interventiilor, in mod personal:adica, daca suntem de acord cu dorinta catalanilor de a avea un stat independent, distrugem Europa, secuii, gagauzii, ma rog, tot tacamul de pericole la adresa stabilitatii Europei.
    Dar, este fundamental: orice popor istoriceste constituit are dreptul la autodeterminare!Secuii nu-s un popor, ci o parte a maghiarimii, care are propriul stat, ei fiind o minoritate intr-un alt stat.In concluzie, poporul catalan este istoriceste stabilit, format intr-un spatiu bine determinat, cu o cultura si limba proprie,ca atare are tot dreptul la o viata proprie!Nu convine , evident, statului centralizat spaniol dar se merita, pentru ambitiile acestui stat sa sacrifici dezvoltarea libera a acestui popor?Corect este, dupa mine,ca numai acest popor poate decide propria lui soarta, in mod democratic. Daca vor decide independenta, eu le spun:"Benvingut, Catalunya"!Bine ati venit!