Franta: Vizita-surpriza a presedintelui Francois Hollande la Marea Moschee din Paris

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 ianuarie 2016, 15:25 Actualitate | Internaţional

Francois Hollande
Foto: Captura YouTube
Presedintele francez Francois Hollande a efectuat duminica o vizita-surpriza la Marea Moschee din Paris, in contextul ceremoniilor dedicate memoriei victimelor atentatelor jihadiste din ianuarie si noiembrie anul trecut, relateaza AFP si Info Europe 1, citand Palatul Elysee.

Seful statului a venit sa bea un "ceai al fraternitatii" la Marea Moschee din Paris in cadrul manifestatiei portilor deschise lansate in moschei, scrie Agerpres.

Vizita are loc in timp ce sute de moschei din Franta si-au deschis portile publicului sambata si duminica. Ministrul de interne, Bernard Cazeneuve, a fost invitat sambata, de asemenea, sa bea "ceaiul fraternitatii" la Saint-Ouen-l'Aumoine, in Val d'Oise, o suburbie pariziana.

Aceasta initiativa a Consiliului francez al cultului musulman (CFCM) are scopul sa sparga "aceste clisee de legaturi cu violenta si terorismul" a moscheilor, potrivit unui comunicat al acestuia.

Primit de rectorul moscheii, Dalil Boubakeur, si presedintele CFCM, Anouar Kbibech, seful statului - insotit de ministrul de interne - a avut o intrevedere de jumatate de ora cu acestia despre "sensul pe care organizatorii au vrut sa-l dea acestor zile ale portilor deschise".

Un "ceai al fraternitatii" pentru a apara un islam al "concordiei" este organizat de CFCM in toata Franta in acest sfarsit de saptamana in numeroase lacasuri de cult musulmane, la implinirea unui an de la atacurile jihadiste din ianuarie 2015 impotriva saptamanalului Charlie Hebdo, a unei politiste si unui magazin evreiesc si la mai putin de doua luni dupa atentatele din 13 noiembrie impotriva Stade de France, a salii de spectacole Bataclan si a mai multor cafenele pariziene, atentate soldate cu 130 de morti si peste 300 de raniti.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
2322 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    "un islam al "concordiei""??!! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 15:37)

    lili [anonim]

    Cand islamistii se omoara ei intre ei in Orientul Mijlociu si asta de sute multe de ani !!
    Ce "concordie"?!
    Holande bate campiii, mai ceva ca Merkel!
    Dar asa e "corect politic" !
    ISIS mai planuieste ceva atacuri, in timpul "ceaiului fraternitatii"....
    • -3 (5 voturi)    
      Dar crestinii ? (Duminică, 10 ianuarie 2016, 18:40)

      Adevar istoric [anonim] i-a raspuns lui lili

      Cred ca uiti 2 razboaie mondiale ...sau ma rog habar n-ai istorie.... cati cerstini s-au omorat intre ei ? ai idee ? ..da cautare pe net si vezi ce ne-am facut mai intai noua si apoi uite-te in ograda lor.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu te ambala (Duminică, 10 ianuarie 2016, 19:47)

        io [anonim] i-a raspuns lui Adevar istoric

        El si altii ca el...au cataracta!
  • +5 (5 voturi)    
    D-l Hollande (Duminică, 10 ianuarie 2016, 16:56)

    soring [anonim]

    D-l Hollande o fi vrut sa se converteasca la islam,
    S-a prins care va fi viitorul Frantei si a vrut sa devanseze evnimentele.
  • +6 (6 voturi)    
    Un presh penibil! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 17:12)

    Eneas [anonim]

    Rudele celor asasinati in atentatele din ianuarie si noiebbrie 2015 au refuzat sa participe la circoteca comemorativa de la Paris !cauza?;lipsa oricaror masuri de indepartare a islamistilor,de inchidere a moscheielor ,practic politica franceza se balaceste in apele indiferentei,inactiunii si a coruptiei!Cine stie cati bani a dat politicienilor francezii familia regala saudita sa se puna batista pe tambal?!!:)))
  • -4 (6 voturi)    
    moderatul (Duminică, 10 ianuarie 2016, 17:12)

    valli [utilizator]

    Si crestinii se omorau intre ei acum 50 de ani. Cei moderati din orice comunitate trebuie sprijiniti pentru ca viata sociala sa fie posibila.
  • -6 (8 voturi)    
    a procedat corect (Duminică, 10 ianuarie 2016, 17:34)

    avocatul diavolului [anonim]

    Statistic, in toate .cazurile de terrorism, executantii plus instigatorii reprezinta totusi un. procent infim din milioanele de musulmani residenti.Este rational sa ni-i facem dusmani pe toti? Este rational de examplu ca din cauza infractorilor romani din UE toti romanii sa fie blamati?
  • +10 (10 voturi)    
    François est un imbécile (Duminică, 10 ianuarie 2016, 17:46)

    freejack [utilizator]

    din pacate tarile mai puternice ale lumii au la conducere niste pacalici.
    Obama
    Merkel
    Hollande
    trei, Doamne si toti trei...
  • +3 (3 voturi)    
    Dincolo de ceai (Duminică, 10 ianuarie 2016, 20:00)

    MPopa [utilizator]

    Foarte frumoasa initiativa. Dar mai utila ar fi fost o condamnare ferma a terorismului din partea intregii comunitati musulmane din Franta. Cu cateva afise trendy pe Facebook (#notinmyname) eu nu voi fi convins de faptul ca islamismul "moderat" respinde cu adevarat atentatele.
    Dar ce conteaza parerea mea, bine ca a fost Hollande convins de bunele intentii ale comunitatii, sper ca i-a placut ceaiul.
    Apropo, muftiul cultului islamic din Romania e cu adevarat cetatean roman, sunt convins ca asa se si simte. Domnii din imagine insa cred ca duc dorul soarelui berber si l-ar dori importat la nord de Mediterana.
  • +6 (6 voturi)    
    Ne valait pas la peine! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 20:05)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Idiotul asta crede ca poate schimba natura acestor oameni,inclinatia lor genetica spre excluderea celor de alta credinta!Vizitele astea simbolice, "fraternitatea " ipocrita, nu fac decat sa-le intareasca convingerea ca europenilor le este frica de ei si ca ,vreti voi europenilor sau nu vreti, viitorul ne apartine!De ce nu s-a procedat invers:in locul emisiunilor "connaitre l'islam" sa -i invite pe ei in catedrale, pentru "connaitre le Christianisme" O dovada clara de lasitate si de cersire a pacii!