SUA au eliberat din Guantano Bay un kuweitian ce era inchis de peste 13 ani

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:17 Actualitate | Internaţional

al Khandari, eliberat din Guantanamo bay
Foto: Wikimedia Commons
Pentagonul a anuntat vineri repatrierea un kuweitian suspectat de propaganda pentru al Qaeda, eliberarea acestuia reducand la 104 numarul celor inca incarcerati in Guantanamo Bay, transmite Reuters.

Faez Mohammed Ahmed al Kandari, de 38 de ani, ce a stat peste 13 ani in inchisoarea americana, a fost suspectat de propaganda. 

Este posibil si ca el sa fi fost “consilier spiritual” pentru fostul lider al Qaeda, Osama bin Laden, potrivit profilului pe care i l-a realizat Departamentul Apararrii din SUA.  

O comisie de revizuire a tinut o audiere in iulie pentru a decide daca Kandari prezinta vreo amenintare pentru SUA. 

In septembrie, forul a hotarat ca tinerea in continuare a acestuia in detentie nu mai este necesara.


Citeste mai multe despre   









1927 vizualizari
  • +13 (25 voturi)    
    Guantan(am)o (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu înțeleg de ce nu este trimis în Germania, căci după figură pare să aibă potențialul de fi un bun inginer, programator, doctor, etc. Or, Germania se confruntă cu un spor natural foarte scăzut și cu un deficit de profesioniști.
    • +3 (7 voturi)    
      Haios comentariu (Vineri, 8 ianuarie 2016, 19:14)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Keep it up buddy...
    • -6 (8 voturi)    
      (Vineri, 8 ianuarie 2016, 19:42)

      Bă [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu înţeleg warum du nicht deine beschissenen Gedanken für dich behalten kannst? Ausserdem wird auch im rumänischen eine Frage mit einem Fragezeichen beendet großer Analphabet!
    • +8 (10 voturi)    
      las (Vineri, 8 ianuarie 2016, 19:45)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ca vine si singur :)
  • +6 (6 voturi)    
    AMERICANII S-AU PROSTIT DE TAT ! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 20:42)

    arheopterix [utilizator]

    Acest personaj cu aspect Lombrozian inrait de anii de puscarie , o sa le dea ocazia sa regrete ce au facut azi
  • -7 (7 voturi)    
    13 ani fara proces. (Vineri, 8 ianuarie 2016, 20:45)

    __alex__ [utilizator]

    Spune totul despre 'Merica.
  • +6 (6 voturi)    
    numai (Vineri, 8 ianuarie 2016, 20:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pentru mutra pe care o are in dotare nu trebuia eliberat niciodata.
  • -3 (3 voturi)    
    ???? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 8:17)

    un Revoltat [utilizator]

    Adica dupa 13 ani aia nu stiu inca ce a facut??? " Este posibil sa fi fost consilierul lui cutare" este o concluzie trasa dupa 13 ani? Iar daca a fost consilierul aluia, de ce il eliberezi?
    Nu mai inteleg nimic...
  • +3 (3 voturi)    
    S-AR PUTEA CA CIA ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:45)

    arheopterix [utilizator]

    Sa fie mai desteapta decat noi muritorii de rand : Eliberand ,,teroristul,, in conditii dubioase , s-ar putea sa realizeze dubii la jihadisti , care ca si noi , ,,nu mai inteleg nimic ,,