O racheta americana a ajuns din greseala in Cuba cu un avion Air France, o pierdere enorma de tehnologie pentru SUA

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:20 Actualitate | Internaţional

Racheta Hellfire
Foto: Wikimedia Commons
​O racheta Hellfire de exercitiu a Statelor Unite ale Americii ce trebuia sa mearga in Europa a ajuns din greseala in Cuba in 2014, creand una dintre cele mai mari pierderi de tehnologie militara din istorie, informeaza Wall Street Journal.

Timp de mai mult de un an, in urma imbunatatirii relatiilor bilaterale dintre SUA si Cuba, autoritatile americane au incercat sa convinga guvernul cubanez sa returneze racheta, au declarat surse familiare cu problema. 

In acelasi timp, investigatori federali au incercat sa urmareasca traseul rachetei Hellfire pentru a determina daca sosirea in Cuba a fost un act realizat de spioni sau a fost rezultat al unor greseli umane.

Hellfire sunt rachete aer-sol, de obicei lansate din elicopter.

Rachetele au fost realizate ca arme anti tanc, dar au fost modernizate si au devenit o parte importanta a arsenalului antiterorism, fiind lansate din drone Predator in zone precum Yemen sau Pakistan.

Oficiali americani au declarat ca acest caz al rachetei pierdute, desi complet neobisnuit, creeaza ingrijorare privind securitatea transporturilor internationale.

"A primit cineva mita pentru a o trimite in alta parte? A fost o miscare premeditata sau o serie de greseli? Asta incercam sa aflam", a declarat un oficial american.

Racheta a fost trimisa de la Aeroportul International Orlando la inceputul anului 2014 pentru a fi folosita la un exercitiu militar NATO, urmand sa ajunga in Rota, Spania, conform unui oficial american.

La un moment dat, racheta a ajuns in Frankfurt, apoi in Paris, de unde - cu un avion Air France - a ajuns in Havana.

In iunie 2014, Lockheed Marin, producatorul rachetei, a realizat ca aceasta lipseste si ca este foarte probabil in Cuba, notificand Departamentul de Stat.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
19870 vizualizari
  • -35 (55 voturi)    
    I don't buy it (Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:50)

    Mazeta [utilizator]

    Publicitate gratuită. Americanii vor să-și vândă extraordinarele, inexpugnabilele și, iată, ajunse în mâna dușmanilor (?) rachete.

    "Lockheed Martin has been awarded a $318.3 million modification to a foreign military sales contract. The deal is to provide Hellfire II missile hardware/component production for South Korea, Egypt, Pakistan, Iraq, India, Saudi Arabia, Tunisia and Indonesia, with completion expected by October 2018."
    • +34 (44 voturi)    
      Stimate domn (Vineri, 8 ianuarie 2016, 16:23)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunteti evident un simpatizant al Rusiei si profund antiroman. Evident ca simtiti o mare satisfactie in a ataca valorile culturii occidentale si sunteti un partizan infocat al dictaturilor de inspiratie marxista, jihadista etc.
      Intrebarea mea este de ce mai postati (mereu primul ?!) pe siturile romanesti si in limba romana?
      Postat iva rog pe siturile in lb rusa. Precis ca veti avea parte numai de plusuri...
      • +8 (20 voturi)    
        . (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:13)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        la inceput am crezut ca e platit. Dar daca umaresti comentariile iti dai seama ca e unul din ala complet dezorientat ca si cei care au votat Iliescu dupa ce au dat jos comunismul.
        • +19 (27 voturi)    
          eu cred ca e platit (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:49)

          ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui I

          Exista programe in care bagi anumite cuvinte cheie si cum apar articole pe net cu aceste cuvinte cheie ii apar direct pe calculator, nu numai ca este primul sau printre primii, insa de aceea nici nu raspunde la alte mesaje, si nici nu posteaza la alte articole care nu fac referire la rusi sau prietenii si dusmanii lor.
      • -1 (3 voturi)    
        nu se poate! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 9:41)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Postacii Kremlinului isi fac datoria, nu are sens sa publice mesaje pe siturile de limba rusa, ca atunci nu ar primi de loc bani!
        Si da, observatia este pertinenta, comentariul sponsorizat de KBG a aparut primul! Asta imi trezeste invidia, uneori citesc un articol, vad un singur comentariu, postez si eu, dar pina sa fie publicat, vad ca au aparut zeci si zeci de comentarii, poate ca ala meu nu mai este relevant ...
      • +1 (3 voturi)    
        Interesanta, nu? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:48)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Aceasta extraordinara promptitudine a @Mazeta...
        Mai reflectati asupra ei, cum de e posibila. Ilie mai jos propune un raspuns - insa ar fi de asteptat ca si altii sa foloseasca intens astfel de programele.
        Trebuie sa fie SI altceva la mijloc.
      • 0 (4 voturi)    
        Evident pentru voi, (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:34)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        cine nu pupa-n fund americanii e pro rus,nu va trece prin mintea vostra creata ideea mititica ca s-ar putea sa fie neafiliat,si nu tine cu nici-o putere cotropitoare!!!
  • +24 (30 voturi)    
    asa le trebuie (Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:52)

    dadan [utilizator]

    daca se zgarcesc si trimit cu Urgent curier.... toata lumea stie ca sunt cei mai varza curieri.... cu nebunia asta de black friday mai nou riscam sa primim rachete in loc de adidasi....asta in cazul fericit in care primim ceva...
    • +16 (20 voturi)    
      Nu mai Black Friday (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:08)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      E Hellfire Friday :))
  • +13 (17 voturi)    
    :))) pe bune? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:05)

    sentenced [utilizator]

    Au trimis tehnologie militara la business class? :)) C'mon murica...
  • +14 (18 voturi)    
    deja (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:08)

    smen [anonim]

    e la chinezi
  • +17 (21 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:42)

    gogu [anonim]

    Sunt produse banale de uz casnic care nu pot fi transportate pe liniile comerciale datorita compusilor imflamabili si voi spuneti o racheta a fost impachetata si pusa in cala avionului aidoma unei lazi de cartofi? wtf???
    • +15 (15 voturi)    
      O observatie (Vineri, 8 ianuarie 2016, 16:46)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      O racheta poate fi transportata pe un avion de linie daca nu are motorul (daca e solid state) sau combustibilul (daca e lichid) si daca nu are warhead.

      Fara ele racheta este inofensiva si cu toate astea pierdere de informatii pt ca electronica e toata acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    O fi deja in China. (Vineri, 8 ianuarie 2016, 16:22)

    quietguy58 [utilizator]

    O fi deja in China.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:11)

    I [utilizator]

    poate au primit-o inapoi in schimbul ridicarii embargoului.
  • -3 (7 voturi)    
    STIMATI INTERNAUTI ... (Vineri, 8 ianuarie 2016, 20:32)

    arheopterix [utilizator]

    Leo55, I , Ilie dela scularie , Si eu ma uit cu lehamite la Mazeta , care a reusit ,,sa-si transforme porecla in renume : Impartasesc parerea voastra ca e un postac platit de rusi , din pacate nu e singur .Singura varianta rezonabila e ,,sa -i dam la mecla ,,ceeace e si distractiv . Spor la munca !
  • +4 (4 voturi)    
    Saracii (Vineri, 8 ianuarie 2016, 22:17)

    eugen [anonim]

    "una dintre cele mai mari pierderi de tehnologie militara din istorie"

    Parca-i vad acum pe americani, pe Bill si pe John cum se intreaba unul pe altul daca mai stie ce fel de piulita au folosit la aripa stanga. Pentru ca nu-si mai aduc aminte, incep sa se roage ca cubanezii sa le returneze racheta ca sa aibe din nou tehnologia de a crea altele...
  • -3 (5 voturi)    
    Cam tarziu (Vineri, 8 ianuarie 2016, 23:02)

    Je2 [utilizator]

    Era bine daca ajungea in Cuba propulsata de propriul motor :P
  • +2 (2 voturi)    
    relatiile (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 7:23)

    gopo111 [utilizator]

    s-au imbunatatit, este doar un schimb de informatie, dar nu puteau sa dea asa pe gratis, "pierderea" e numai de forma, e un trade pe undeva, o sa apara mai tirziu, am auzit ca acum si irakul o sa le aiba asa ca tehnologia era deja "veche"