Marea Britanie, singura tara ai carei cetateni sunt majoritar pentru iesirea din UE. La polul opus, 85% dintre romani sunt pentru ramanerea in Uniune

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2016, 12:37 Actualitate | Internaţional

Brexit
Foto: Wikimedia Commons
Mai mult de jumatate dintre cetatenii din Marea Britanie (54%) s-au declarat in favoarea iesirii tarii din Uniunea Europeana, in timp ce 85 la suta dintre romani sunt pentru mentinerea Romaniei in UE, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Institutul ORB International, citat de Mediafax.

Potrivit acestui sondaj, Marea Britanie este singura tara din cele 14 analizate in care majoritatea cetatenilor este in favoarea unei iesiri din Uniunea Europeana, la polul opus aflandu-se Romania, unde 85 la suta dintre cetateni isi doresc sa ramana in Uniunea Europeana si doar 15 la suta sa paraseasca UE.

Studiul a fost realizat pe un esantion reprezentativ de 14.500 de adulti din 15 tari europene, Islanda fiind insa exclusa la chestionarul privind ramanea sau iesirea din zona euro. 

"Aceste rezultate arata ca Marea Britanie este chiar "oaia neagra" a familiei. In ultimele 12 luni, multi dintre britanici au simtit ca se indeparteaza de Europa decat ca se apropie. In plus, s-a inregistrat o crestere a celor care s-au decis sa voteze in favoarea iesirii din UE. Negocierile dintre premierul David Cameron si partenerii europeni par sa fie cruciale privind evitarea Brexit-ului", a declarat Johnny Heald, director executiv la ORB International.  

Un vot referitor la apartenenta la UE a Marii Britanii ar putea avea loc cel mai devreme la jumatatea anului 2016 si cel tarziu pana la sfarsitul lui 2017.  

Discutiile referitoare la iesirea Marii Britanii din UE au aparut acum aproape trei ani, cand premierul David Cameron a promis organizarea unui referendum pe aceasta tema.


Citeste mai multe despre   









2810 vizualizari
  • +2 (10 voturi)    
    ignoranta crasa (Vineri, 8 ianuarie 2016, 12:57)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Se pare ca si pe meleaguri cu societati considrate mai avansate, majoritatea populatiei este de o crasa ignoranta...
    Consecintele unei iesiri din UE ar fi catastrofale pentru economia GB si nu numai.
    Speram sa le vina mintea la cap.
    • 0 (4 voturi)    
      pacat ca s-au folosit de UE (Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:14)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Pacat ca s-au folosit de UE cand Scotia isi dorea independenta !!

      Niste ipocriti zgarciti.. si multa "economie" care vine din UK nu sunt decat credite toxice si jocuri de noroc si mai adaugat ca si condiment o serie de imbogatiti de carton - rusii super bogati care sunt exilati in UK si toaca banii rusilor si averea furata de la statul rus !!!! !

      Marele City este bazat pe o economie nociva !


      Nici nu se pot compara cu Franta - produc Airbus, energie nucleara, trenuri de mare viteza - ceva pentru omenire ... iar UK ce produce ???

      Flegme si superioritate !
      • -1 (1 vot)    
        ore cine-i ignorant? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 18:20)

        Pita [anonim] i-a raspuns lui Ed___

        Ce mult stiu unii despre economia Marii Britanii! probabil ca PIBul lor mai mare decat al Frantei se datoreaza multimilor de cani si tricouri cu Tower Bridge vandute turistilor. Fiecare societate are problemele ei dar vitalitatea lor este data de dinamica ideilor si de capacitatea de a gandi 'outside the box'. Ce va iesi de aici sunt deocamdata numai speculatii dar nu-I poti condamna ca vreau ceva mai bun pentru ei ca si societate.
  • -3 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:06)

    sentenced [utilizator]

    Romanii vor in UE ca sa poata munci in UE, nu pentru ca i-ar fi Romaniei mai bine in UE. Daca eram destepti, eram Norvegia, dar suntem romani, departe rau de norvegieni. :)) (e si normal, cum suna viking pe langa oier?)
    • 0 (4 voturi)    
      Norvegia te asteapta (Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:47)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      da' de ce nu te duci tu tati in Norvegia?
      Te asteapt cu bratzele deschise, case au, locuri de munca au, trai nineaca..umbla cainii cu colaci-n coada.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:09)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        Ce replici expirate ai in tine. Mi-as fi dorit sa fim si noi ca ei, nu am zis ca vreau sa ma duc sa traiesc acolo ca strain.
        Sigur, ar fi fost mult mai bine sa ma fi nascut norvegian in Norvegia, sau chiar si polonez in Polonia (macar aia sunt un popor demn), dar soarta a vrut sa ma nasc roman in Romania, asa ca o sa incerc sa-mi duc crucea aici. Dar nu ma obliga sa accept vreodata statutul de colonie si conditia de sclav.
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:02)

      Nea Fane [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      neparat extrem de mandru de natia noastra. Totusi cred ca romanul este adaptabil si stie sa se descurce cu greul. Nordicii pe care ii tot laudati sunt de fapt ajutati (si au fost de multe ori ajutati) de americani. Fara sprijinul american eu cred ca fac poc mai repede decat te astepti
      lucrez cu straini zi de zic si iti pot spune ca nordicii sunt subtirei rau cand se pune presiune pe ei cu adevarat si au de rezolvat probleme grele. De fapt doar sa te uiti cum firme nordice cu traditie au laut-o in jos cand au fost puse fata in fata cu companiile agresive din spatiul asiatic
  • -1 (3 voturi)    
    Mi se pare normal (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:10)

    Stefan85 [utilizator]

    Atata timp cat britanicii nu vad beneficii in a fi in aceasta uniune e si normal sa vrea in afara ei. La polul opus romanii primesc fonduri mari, f mari (ca nu le acceseaza e alta poveste) asa ca a fi in UE e un avantaj.
  • +3 (3 voturi)    
    Comedia absurdului (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:10)

    Cosmin [anonim]

    Cameron a creat referendumul asta doar ca sa aiba o tema care sa ii permita sa se afirme ca lider.
    Problema reala e ca tara sa are un marketing si un show bussiness foarte bun, dublat de o raspandire a limbii engleze datorita americanilor. Engleziul de rand nu intelege aceasta atractivitate pentru exterior.
    Pentru un imigrant viata e mult mai buna in tarile nordice, iar presa engleza face foarte des comparatie cu aceste tari datorata unui oarecare sentiment de inferioritate. Dar ele nu se concentreaza atat de mult pe marketing precum englezii.
    Viitorul UK-ului e cu Europa, fie ca vor sau nu, fie ca sunt constienti sau nu.
  • +2 (2 voturi)    
    nu cred ca ies britanicii (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:17)

    sampras [anonim]

    O buna parte din economia britanica e bazata pe institutii financiare care isi au sediul acolo, dar opereaza in intreaga Europa. Si nu ma refer doar la banci. Sunt de exemplu si f multe case de pariuri online inregistrate in Marea Britanie, cu profituri uriase, si care asigura multe locuri de munca. Daca Marea Britanie iese din UE acele companii se vor reloca, pt a putea actiona pe piata UE. Ori asta va duce la pierderi directe la buget, si la pierderi de locuri de munca, deci alte pierderi la buget. Nu-s atat de prosti sa iasa, dar forteaza negocierile cu sondaje masluite.
    Daca prin absurd ies...ce va face Romania ca sa castige din asta? Cum va atrage companiile alea in Romania? Oare n-ar merita sa facem sedii de birouri pe care sa le oferim gratuit daca vin si creaza locuri de munca in Romania? Sau ne e frica sa "furam" companii din Vest?
  • -4 (4 voturi)    
    Da iesiti... (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    Oricum UE e pe duca...pana si Europa vrea sa iasa din UE...
  • +3 (5 voturi)    
    eu sunt pentru (Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:09)

    neurino [utilizator]

    io zic sa iasa daca englezu' nu vede "avantajele"...numai bine, noi astilaltii, vom avea ceva mai mult de castigat decat ei.

    Ei sa ramana cu pakistanezii lor .
  • -2 (2 voturi)    
    De aia traiesc rau elvetienii si norvegienii ?? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:40)

    andreesanu [utilizator]

    Deocamdata tari care nu-s in UE au nivel de trai mai ridicat ,vezi Elvetia,Norvegia.
    UE este rezultatul manevrelor Germaniei sprijinita de Franta.Olanda nu vroia sa rateze intrarea pe o piata de sute de milioane de consumatori.Restul actorilor din UE cu exceptia UK sunt doar consumatori si furnizori de mana de lucru sau de materii prime.
    Neocolonialismul generat de globalizare ,asta-i UE !!!
    • +2 (2 voturi)    
      efectul continental asupra a doua mici tari (Vineri, 8 ianuarie 2016, 16:55)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Norvegia (5mil. locuitori) si Elvetia (8 mil locuitori) sunt bogate si stabile pentru ca sunt lipite de un mare spatiu economic european (500 mil. locuitori) cu care fac comert si fata de care se raporteaza juridic si politic. Daca UE n-ar exista, ar exista doar o serie de tari si nationalismele lor care ar consuma continentul in competitie, razboaie si lupta dementa dupa prestigiu si control, cum s-a intamplat o jumatate de mileniu. Elvetia n-ar fi atunci atat de bogata, iar norvegienilor le-ar fi luat altii petrolul care le aduce bogatia, cum le-a fost luat si romanilor. Ala e colonialism.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Vineri, 8 ianuarie 2016, 20:53)

    Adrian Popescu [anonim]

    Ma inclin in fata poporului britanic . Imi este rusine cu toti conationalii mei care gindesc ,,scurt,, si vor sa ramina in ue . Uniunea aceasta este o constructie care dauneaza statelor nationale si suveranitatii lor . Lucrul acesta cel mai bine il pot intelege cei care conduc . Numai ca ei se vind foarte usor strainilor si nu mai reprezina interesele suverane ale poporului pe care il reprezina . Sint convins ca cei ce ma inteleg sint foarte putini .
    • 0 (0 voturi)    
      Contraopinie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 10:36)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Popescu

      Ce anume te face sa crezi ca statele nationale si suveranitatea absoluta sunt un lucru bun? Istoria Europei pana la al doilea razboi mondial e o lunga istorie a statelor nationale si suverane care periodic se razboiesc, se faulteaza si isi impiedica reciproc dezvoltarea, asta cand nu se invadeaza unele pe altele pentru a-si confisca resursele si a-si impune ideologiile in numele superioritatii nationale.

      Cand nu cunosti istoria, esti obligat sa o repeti.

      Marea Britanie nu va iesi din UE. Daca totusi vor vota pentru asta, Scotia se va desprinde si va ramane in UE (si probabil vor adopta euro), iar Anglia va ramane singura (alaturi de fundaturile numite Irlanda de Nord si Tara Galilor) si va cunoaste cea mai decisiva infrangere strategica din istorie. Bancherii din City vor jubila, dar vor fi fragilizati si vor pierde pe masura ce marile banci vor fi demantelate si zona euro, integrata bancar si apoi fiscal, va avea tratatul de comert euro-atlantic (pe care Anglia nu-l va putea negocia bilateral). Cam in directia asta duce nationalismul si "suveranitatea" in ziua de azi.
      • 0 (0 voturi)    
        Opinie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:10)

        Adrian Popescu [anonim] i-a raspuns lui Locke

        Nu va contrazic . Este viziunea dumneavoastra . Eu am alte surse de informare si o alta opinie . Vom vedea cit de mult am gresit . Doamne ajuta !