Moarte suspecta la varful puterii din Rusia: Seful Serviciului de Spionaj Militar (GRU) a murit "in mod neasteptat"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2016, 8:41 Actualitate | Internaţional

Igor Sergun
Foto: Wikipedia
Igor Sergun, directorul Serviciului de Spionaj Militar din Rusia a murit "in mod neasteptat", a anuntat Kremlinul intr-un scurt comunicat de presa, fara a preciza cauza mortii oficialului rus. Igor Sergun avea 58 de ani si conducea Serviciul de Spionaj Militar de la Moscova din anul 2011, scrie Wall Street Journal.

Igor Sergun a revitalizat temutul GRU de la preluarea conducerii si a avut un rol decisiv in operatiunile militare care au dus la anexarea ilegala a Crimeei si la preluarea controlului de facto asupra estului Ucrainei.

Ministrul rus al Apararii, Sergei Shoigu, arata, intr-un comunicat remis agentiei ruse Interfax, ca generalul Igor Sergun a murit subit duminica, fara a oferi alte amanunte.

Vladimir Putin arata, intr-un mesaj de condoleante transmis rudelor si prietenilor lui Igor Sergun, ca acesta si-a servit cu dedicare tara.

"Colegii si subordonatii sai l-au cunoscut ca pe un ofiter militar adevarat, cu experienta, un comandant competent, un om cu mare curaj si un patriot adevarat", a afirmat Vladimir Putin. "A fost respectat pentru profesionalismul sau, taria de caracter, onestitatea si integritatea sa."

Igor Sergun figura pe lista persoanelor vizate de sanctiuni impuse de Statele Unite si Uniunea Europeana, dupa anexarea Crimeei de catre Rusia.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
18505 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    Rogozin in picior,Sergun in cap !!! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:12)

    andreesanu [anonim]

    Ce sa-i faci ??,vorba lui Sbilt din Patima rosie - pusca or pistolul este un burghez tare de treaba !!! ,nu te scuipa daca nu-l tragi de limba !!!.
  • +12 (16 voturi)    
    Cracanatul Face Curat ! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:22)

    un domn [utilizator]

    se pregateste de un vals cu dama insotita de o coasa ?
  • +23 (25 voturi)    
    mda (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:25)

    Soljenitin [utilizator]

    Cine l-o fi sinucis?
  • +14 (18 voturi)    
    Alternativa (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:47)

    @dummy [utilizator]

    Alternativa era sa moara intr-un mod "asteptat" ?
  • +7 (11 voturi)    
    chiar exista (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:48)

    victor L [utilizator]

    in umorul romanesc "leacul subitului" :P
  • +12 (16 voturi)    
    Tare asta !! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:50)

    Carcalete [utilizator]

    ... a murit "in mod neasteptat" ...
    Mai sa vezi, si eu care credeam ca a fost sinucis.

    Muahahahahahaha !!!!!!
  • +13 (15 voturi)    
    puțină votkă (Marţi, 5 ianuarie 2016, 10:32)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    cu poloniu - 210?
    Țarul Putka a avut după sărbători vreun coșmar cu un putsch cumva?
    • +2 (2 voturi)    
      a vazut trailer ul.... (Marţi, 5 ianuarie 2016, 13:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      https://www.youtube.com/watch?v=m84z-GWwa58
      si..isi doreste sa il vada LIVE !
  • +4 (8 voturi)    
    Neasteptat sau planificat? (Marţi, 5 ianuarie 2016, 10:44)

    BEDE [utilizator]

    Cand e vorba de spionaj si contraspionaj nu poti sti nimic sigur pt ca adevarul nu se spune presei.
    Sa fie ca intentiona cumva sa faca ceva ce nu-i convenea lui Putin, asa ca l-a lichidat?
    Chiar ca nu exista mort fara banuiala!
  • +13 (17 voturi)    
    Well .. se pare ca a mancat ciuperci ... (Marţi, 5 ianuarie 2016, 10:51)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well .. se pare ca a mancat ciuperci ...

    Dupa Rogozin - "automutilat" prin impuscare in picior, iata cum dispare subit seful spionilor militari rusi.

    In buna traditie cekista - cei care au o pozitie prea solida, baza pentru a avansa la varf - trebuie ucisi repede pentru a nu periclita situatia tarului en titre.

    Asa ca dl. Putin isi lichideaza colegii, incet dar sigur.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • 0 (0 voturi)    
      ei nah acuma si tu (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 8:08)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      si de ce esti ti asa de sigur ca a fost eliminat pe putihna? poate l-au eliminat adversarii, stim noi despre care este vorba....ca nici aia nu sunt deloc ingerashi saracii de ei, este?
  • -9 (13 voturi)    
    hahaha.. Un șef spion (Marţi, 5 ianuarie 2016, 11:11)

    @Mishu [utilizator]

    Cel puțin mai au pana a și impusca președinții de stat
  • +12 (14 voturi)    
    De ce era neașteptat (Marţi, 5 ianuarie 2016, 11:23)

    Alex Danila [utilizator]

    De pe facebook: probabil că nu se așteptau să moară, pentru că partea cu adevărat dură a interogatoriului încă nu începuse.
  • +3 (5 voturi)    
    Chiar a fost neașteptat (Marţi, 5 ianuarie 2016, 11:30)

    Alex Danila [utilizator]

    De pe facebook: probabil că nu se așteptau să moară, pentru că partea cu adevărat dură a interogatoriului încă nu începuse.
  • +10 (12 voturi)    
    probabil o sinucidere (Marţi, 5 ianuarie 2016, 12:01)

    giigi [utilizator]

    cauzata de 3 rafale de automat din doua kalajnicoave diferite.
  • +9 (11 voturi)    
    probabil a fost sinucis! :) (Marţi, 5 ianuarie 2016, 12:05)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    in buna traditie bolsevica- KGBista...
  • +13 (15 voturi)    
    a gazut pe scari (Marţi, 5 ianuarie 2016, 12:05)

    Razvan_M [utilizator]

    Si s-a strangulat singur in cadere. Dupa ce a facut infarct. Iar glontul din ceafa este de fapt un cui in care s-a intepat.
  • +11 (13 voturi)    
    A MÎNCAT CIUPERCI (Marţi, 5 ianuarie 2016, 12:06)

    pointless man [utilizator]

    sau are o gaură între ochi fiindcă N-A VRUT să mănînce ciuperci ?

    ”Acolo” se întîmplă ceva - recent și-a mai tras unul un glonț în picior. Nu-i exclus ca vreunii, nu chiar atît de bătuți în cap, să aibă altă opinie despre sancțiunile economice și prăbușirea prețului petrolului decît orbeții din spatele lui Putin.

    Watch out ! Sau ”mîna pe pistol și ochii la ușă !”
  • +5 (5 voturi)    
    CIUPERCI ! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 13:24)

    nicola [anonim]

    A refuzat sa manace ciuperci ...
  • +6 (6 voturi)    
    Impuscatura de cutit (Marţi, 5 ianuarie 2016, 13:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    S-a auzit de la mare distanta...

    Tare oricum, Putin a gasit o varianta sa scoata oamenii de pe lista cu interdictii...:) lol
  • +1 (5 voturi)    
    intrebare-ntrebatoare (Marţi, 5 ianuarie 2016, 13:28)

    neurino [utilizator]

    l-o omorat Putin, sau adversarii ...raspuns probabil 50:50.
    • +4 (8 voturi)    
      adversarii lui, ai mortului (Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      evident...Phutin e creator de parfumuri ..Leau de phurtin..nu cremenal !
  • +5 (5 voturi)    
    NU CIUPERCILE AU FOST CAUZA ! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 15:15)

    Susufler0 [utilizator]

    Suntem deja in mijlocul sezonului rece ( la ei, extrem de rece) iar cauza exitus-ului e boala de sezon, pneumonia. Afara frig, glontul fierbinte...
  • +5 (5 voturi)    
    In mod neasteptat (Marţi, 5 ianuarie 2016, 16:42)

    CititorulComentator [utilizator]

    Sunt curios cum se moare in mod asteptat in Rusia :)
  • +6 (6 voturi)    
    Piticul Atomic face curatenie (Marţi, 5 ianuarie 2016, 17:08)

    Locke Lamora [utilizator]

    A mancat si asta poloniu cu polonicul la masa de seara.
  • +1 (1 vot)    
    De fapt a murit de moarte buna... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:32)

    Costin1968 [utilizator]

    ...si ultimile lui cuvinte au fost : " NU TRAGETI TOVARASI !! "