Partidul nationalist Jobbik cere Parlamentului ungar sa-l convoace pe ambasadorul roman de la Budapesta

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2016, 14:14 Actualitate | Internaţional

Gabor Vona
Foto: Jobbik
Partidul nationalist radical Jobbik din Ungaria a cerut Parlamentului sa raspunda la actiunile autoritatilor romane impotriva maghiarilor din Tinutul Secuiesc, pe care le considera "anti-maghiare" si "ilegale", convocandu-l pe ambasadorul Romaniei la Budapesta, relateaza agentia MTI, citata de Mediafax.

Gabor Vona, liderul partidului Jobbik, a afirmat sambata ca a cerut ca ambasadorul roman sa fie audiat intr-o sesiune comuna a Comisiilor de Afaceri Externe si Coeziune Nationala din Parlamentul ungar, in legatura cu o "serie de actiuni politice ilegale anti-maghiare, bazate pe intimidare", impotriva maghiarilor care traiesc in Tinutul Secuiesc.  

Vona a precizat ca Guvernul ungar si diplomatia au tacut in legatura cu "abuzul de putere" al autoritatilor romane si cu "incalcarea grosolana" a drepturilor colective ale comunitatii maghiare. 

El a adaugat ca arestarea nejustificata a liderului Miscarii de Tineret 64 de Comitate din Targu Secuiesc, Istvan Beke, si "hartuirea" mai multor grupuri maghiare din regiune de catre autoritati "nu pot ramane fara raspuns" din partea Ungariei.  

Beke Istvan a fost arestat la 1 decembrie, fiind acuzat ca ar fi planuit sa confectioneze si sa detoneze un dispozitiv exploziv la Targu Secuiesc cu ocazia manifestarilor de Ziua Nationala.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2373 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    GV este acel Pandele (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:25)

    un domn [utilizator]

    catzelul de la stana..de care fugeau lupii..pentru ca avea buzele prea reci )))))
  • +10 (10 voturi)    
    mai fratilor... (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:45)

    roman [anonim]

    ...acest individ trebuie declarat inamic al statului roman, al Romaniei. Prea multi astfel de agitatori circula liberi pe teritoriul nostru, agitand spiritele. Sa urmam exempul Slovaciei care ia pus la respect pe unguri, care nu au uitat ce au facut acestia cu stramosii lor si cum le-au omorat chiar si copii, bataia de joc a grofilor maghiari, etc. Acolo cei cu dubla cetatenie nu au voie sa detina functii publice, ce sa mai zicem de functii politice. Maghiarii au mai multe drepturi ca si romanii si mai multe decat in orice alta tara, e revoltator. Noi romanii le-am permis prea multe si acuma se vad urmarile. Pana aici daca nu vrem sa fim maghiarizati, asa cum in Europa de Vest cei de acolo sunt tot mai islamizati! Politicienii ar face bine sa fie mai patrioti si cu dragoste de tara, nu tradatori de neam, sa se inteleaga romanul cu roman nu sa faca coalitii monstruoase cu UDMR-ul pentru niste voturi si majoritate parlamentara, e tradare pe fata si in dezinteresul tarii.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu vedeti (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:09)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    ca prin toate aceste provocari si acte de terorism din ultima vreme, se urmareste kosovizarea zonei? Teroristii din 64 comitate aplica exact strategia UCK, ne dau cu bombe-n cap, si daca indraznim sa-i punem la punct ripostand cu armata, imediat se vor plange la licurici si la UE ca romanii omoara unguri si ca trebuie autonomie! Si daca americanii si Europa vor pune botul, cum l-au pus si in 1999?
    Sunt foarte perversi nenorocitii astia, si trebuie sa avem mare grija!
    Au vazut ca dpdv. legal nu au nicio sansa la autonomia mult visata, si singura solutie le-a mai ramas terorismul, cu care vor cauta sa-i sensibilizeze pe aia de la Bruxelles sa ne puna pe noi la zid sa le dam autonomie! Ce pozitie credeti ca vor lua autoritatile romane la ordinele alora de la Bruxelles, pozitia ghiocelului, cum au facut si pana acum, sau vor bate cu pumnul in masa la Juncker? Cine, Comanescu si Ciolos? :))
    • +2 (2 voturi)    
      Maghiarii (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:41)

      VeCinu21 [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Daca maghiarii apeleaza la terorism ca mai apoi sa se planga la europeni si mai ales americani,eu zic ca nu au nici o sansa! Din cate vad eu, Occidentul nu prea ii agreaza pe teroristi! Deci nu stiu ce castig de cauza vor avea! Eu zic ca va fi mai rau pentru ei daca se apuca de prostii !

      Este doar parerea mea ! La multi ani !
    • +2 (2 voturi)    
      sau (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:50)

      Mr John [anonim] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Scenariile pe care le enumerati nu sunt in concordanta cu realitatea..Romania este si va fi sustinuta de marile puteri pt a redeveni Romania Mare.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa Este ! (Luni, 4 ianuarie 2016, 16:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

        Jumatate Din Pusta Panonica era Daciae Felix !
  • +3 (3 voturi)    
    haios (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:18)

    Cititor [anonim]

    E teribil de haios ca hotnews da o stire de doua ori, dupa ce initial a publicat-o sambata, citand Agerpres, care cita la randul sau Radio Romania Actualitati. Daca Mediafax s-a trezit abia dupa 2 zile, e stire noua sau ce?
  • +7 (7 voturi)    
    Beke Istvan e cetatean roman (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:21)

    Metusala [utilizator]

    deocamdata si ce treaba poate sa aiba Guvernul ungar
    cand un cetatean roman e cercetat penal.
    • +1 (1 vot)    
      Vona Gabor (Luni, 4 ianuarie 2016, 16:54)

      VeCinu21 [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Intreaba-l asta pe Vona Gabor ! Parca are un nume predestinat ! Se poate ca el sa stie mai multe vizavi de amestecul in treburile altei tari, se pare ! Respect !
  • +4 (4 voturi)    
    S-a trezit vorbind (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-au trezit neo-hortiștii din moțaială?