The Guardian: Fenomenul cartilor scrise in inchisoare pentru reducerea pedepselor, "o portita in lupta anti-coruptie"

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2016, 12:06 Actualitate | Internaţional

Fenomenul cartiilor scrise in inchisoare a ajuns in The Guardian
Foto: Hotnews
Fenomenul cartilor cu caracter stiintific scrise pentru ca diferiti politicieni sau oameni de afaceri sa-si reduca 30 de zile din pedeapsa a ajuns in presa engleza, The Guardian scriind ca este "o portita in lupta anti-coruptie".

Conform administratiei penitenciarelor, 415 lucrari stiintifice au fost scrise in inchisoare din 2013 pana la data de 9 decembrie 2015. In anul 2012, au fost semnalate doar 7 lucrari stiintifice.

In iunie, Universitatea Bucuresti a declarat ca urmeaza sa formeze o comisie de experti pentru a analiza daca o carte scrisa de Copos a fost plagiata, dar pana in acest moment nu a aparut o decizie.

In total, George Copos a scris cinci carti in 400 de zile in inchisoare, Gigi Becali a scris doua carti, fostul deputat Nicolae Vasilescu a scris noua carti din 2014 si Dinel Staicu a scris sapte carti intr-o perioada similara.

"Nimeni nu verifica valoarea stiintifica a cartilor sau daca ar avea timp sa scrie cartile. Oamenii scriu opt, noua, zece carti fara valoare stiintifica dar tot isi pot reduce pedeapsa. Asta afecteaza indirect lupta anticoruptie" a declarat Laura Codruta Kovesi.​


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6168 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    Intamplator lasata (Luni, 4 ianuarie 2016, 12:44)

    io [anonim]

    de legislator.

    Nu-i asa?

    Aaa....si nici nu se grabeste sa ia vreo masura.
  • +6 (6 voturi)    
    Cate carti au scris inainte de condamnare ?? (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:35)

    andreesanu [anonim]

    Cand se plateste bine !!!,orcine scrie la comanda ,de ce n-ar face -o si cei de la Guardian ???.
    Gaselnita cu scrisul a fost mesterita de pupincuristii politici PSDsti pentru al de Nastase care mai are ceva de spus sau de scris.
    Cat priveste bataia de joc !!! cu "LUCRARI STIINTIFICE " scrise in inchisoare de Becali;Copos;Gica Popescu !!!,ma lasi ???,nu mai prostiti lumea cu analfabetii astia.
  • +6 (6 voturi)    
    Prea multe... (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:43)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...portite pentru niste borfasi atat de mari.
  • +7 (7 voturi)    
    JUSTITIE pentru HOTI (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu citeva "carti" scrise, mafioti scapa din inchisoare si ramin cu averile intregi. O NOUA DOVADA CA in Romania Justitia serveste puterea si clientela ei, adica noul establisjment securist. IN ROMANIA nu e JUSTITIE DECIT LA TELEVIZOR. MAfia fura in continuare cit si cum vrea.
  • -7 (7 voturi)    
    the guardian (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:39)

    gygyshor-b0$$ [anonim]

    numai an britannia ai voie sa scrii carti an puscarie.restul sint nevolnici.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine-i de vina ?! (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:40)

    Oji [utilizator]

    Toti analfabetii au devenit ...scriitori. Ptiu, mai mare rusine si nesimtire crasa !
  • +5 (5 voturi)    
    Portite de scapare in lege (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:56)

    Ralu [anonim]

    Se pare ca legiuitorii nostri sunt savanti, care-si fac timp sa scrie intr-o pauza, la puscarie. Jilava ar putea sa-si faca editura.
    • +5 (5 voturi)    
      Legiuitorul (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ralu

      Legiuitorii nostri ar trebui sa fie TOTI la puscarie, pentru jaf sau complicitate la jaf. Un om onest nu ar putea face parte dintr-un parlament de hoti... Ar fi demisionat. Cine nu a facut-o e tot mafiot.
  • 0 (0 voturi)    
    sau... (Luni, 4 ianuarie 2016, 16:25)

    bancheru83 [utilizator]

    poate inchisorile de la noi sunt pline de oameni intelectuali:))
  • +1 (1 vot)    
    CAND AM BASCA, CAND N-AM BASCA ! (Luni, 4 ianuarie 2016, 18:00)

    Susufler0 [utilizator]

    HN, ce nu iti convine, ce nu e "corect politic" din (in) comentariul pe care l-am scris acum 6-7 ore si pe care -constat ca - nu vrei sa il publici ? Faptul ca am spus ca sunt politicieni care e posibil sa fi scris pana acum biblioteci intregi, pt ca nu se stie cand or sa aiba nevoie de carti ? Ce e gresit in asta ? Doar n-am spus ca au scris mai multe carti decat au citit ! N-am discriminat pe absolut nimeni. Faptul ca am spus ca, de vreme ce s-a sesizat The Guardian ca metoda scrisului de carti de catre cei condamnati, aflati in inchisoare pt a-si reduce pedeapsa, este o portita a luptei anti-coruptie, e foarte posibil ca aceasta chestiune sa ajunga in atentia CE a UE, o fi vreo gugumanie din parte-mi. Oti vrea sa ma protejati, te pomenesti ! Nu nene, faceti-ma de ras ! S-au am exagerat in mod nepermis, (am hiperbolizat !) atunci cand am exprimat ideea ca, o eventuala atentionare a noastra ( a Romaniei) de catre Junker privind legislatia prea permisiva care-i ajuta pe condamnatii pt coruptie sa iasa mai repede din inchisoare scriind carti pseudostiintifice cu nemiluita, ar fi taxata de CAPT in mod dur , cu argumente de genul : suntem suverani, nu suntem colonie, nimeni nu ne da noua lectii etc !! Eu nu cred. Toate interventiile sefului Senatului din ultimul an si jumatate vis a vis de lupta anti-coruptie, procurori DNA , Justitie, CE, Junker, in sensul acesta au fost ! Si atunci, ce nu v-a convenit ? Adevarul ca daca ar fi fost onesti si fara frica, stiindu-se curati si ei si colegii lor, parlamentarii romani ar fi dat o lege privind executarea pedepsei cu inchisoarea in regim de penitenciar, din care ar fi exclus scrisul de carti ca modalitate de reducere a pedepsei executate ? PS Si eu, care in naivitatea mea, acum cateva zile cand v-am urat La Multi Ani, am exprimat speranta ca nu veti mai cenzura ! Asa-mi trebuie .
  • +2 (2 voturi)    
    Suntem belea la cat de''talentati "ne sunt hotii! (Luni, 4 ianuarie 2016, 18:37)

    Plagarus [utilizator]

    " Doctorii " si " scriitorii " ne "impun " in lumea larga !!
  • +1 (1 vot)    
    viitori academicieni. (Luni, 4 ianuarie 2016, 20:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .