The Guardian: Fenomenul cartilor scrise in inchisoare pentru reducerea pedepselor, "o portita in lupta anti-coruptie"

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2016, 12:06 Actualitate | Internaţional

Fenomenul cartiilor scrise in inchisoare a ajuns in The Guardian
Foto: Hotnews
Fenomenul cartilor cu caracter stiintific scrise pentru ca diferiti politicieni sau oameni de afaceri sa-si reduca 30 de zile din pedeapsa a ajuns in presa engleza, The Guardian scriind ca este "o portita in lupta anti-coruptie".

Conform administratiei penitenciarelor, 415 lucrari stiintifice au fost scrise in inchisoare din 2013 pana la data de 9 decembrie 2015. In anul 2012, au fost semnalate doar 7 lucrari stiintifice.

In iunie, Universitatea Bucuresti a declarat ca urmeaza sa formeze o comisie de experti pentru a analiza daca o carte scrisa de Copos a fost plagiata, dar pana in acest moment nu a aparut o decizie.

In total, George Copos a scris cinci carti in 400 de zile in inchisoare, Gigi Becali a scris doua carti, fostul deputat Nicolae Vasilescu a scris noua carti din 2014 si Dinel Staicu a scris sapte carti intr-o perioada similara.

"Nimeni nu verifica valoarea stiintifica a cartilor sau daca ar avea timp sa scrie cartile. Oamenii scriu opt, noua, zece carti fara valoare stiintifica dar tot isi pot reduce pedeapsa. Asta afecteaza indirect lupta anticoruptie" a declarat Laura Codruta Kovesi.​


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Baba Ganoush, unul dintre cele mai populare aperitive din lumea araba

Baba Ganoush este unul dintre cele mai populare aperitive din lumea araba, fiind nelipsit de la masa in tari ca Liban, Siria sau Iran. Baba Ganoush este un aperitiv pe baza de vinete coapte si tahini, pasta de susan. Se serveste rece, dupa ce a stat cel putin 2-3 ore la frigider pentru a se intrepatrunde aromele si se potriveste perfect alaturi de painea arabeasca - pita sau lipie si in combinatie cu legume proaspete.


6175 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Intamplator lasata (Luni, 4 ianuarie 2016, 12:44)

    io [anonim]

    de legislator.

    Nu-i asa?

    Aaa....si nici nu se grabeste sa ia vreo masura.
  • +6 (6 voturi)    
    Cate carti au scris inainte de condamnare ?? (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:35)

    andreesanu [anonim]

    Cand se plateste bine !!!,orcine scrie la comanda ,de ce n-ar face -o si cei de la Guardian ???.
    Gaselnita cu scrisul a fost mesterita de pupincuristii politici PSDsti pentru al de Nastase care mai are ceva de spus sau de scris.
    Cat priveste bataia de joc !!! cu "LUCRARI STIINTIFICE " scrise in inchisoare de Becali;Copos;Gica Popescu !!!,ma lasi ???,nu mai prostiti lumea cu analfabetii astia.
  • +6 (6 voturi)    
    Prea multe... (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:43)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...portite pentru niste borfasi atat de mari.
  • +7 (7 voturi)    
    JUSTITIE pentru HOTI (Luni, 4 ianuarie 2016, 13:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu citeva "carti" scrise, mafioti scapa din inchisoare si ramin cu averile intregi. O NOUA DOVADA CA in Romania Justitia serveste puterea si clientela ei, adica noul establisjment securist. IN ROMANIA nu e JUSTITIE DECIT LA TELEVIZOR. MAfia fura in continuare cit si cum vrea.
  • -7 (7 voturi)    
    the guardian (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:39)

    gygyshor-b0$$ [anonim]

    numai an britannia ai voie sa scrii carti an puscarie.restul sint nevolnici.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine-i de vina ?! (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:40)

    Oji [utilizator]

    Toti analfabetii au devenit ...scriitori. Ptiu, mai mare rusine si nesimtire crasa !
  • +5 (5 voturi)    
    Portite de scapare in lege (Luni, 4 ianuarie 2016, 14:56)

    Ralu [anonim]

    Se pare ca legiuitorii nostri sunt savanti, care-si fac timp sa scrie intr-o pauza, la puscarie. Jilava ar putea sa-si faca editura.
    • +5 (5 voturi)    
      Legiuitorul (Luni, 4 ianuarie 2016, 15:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ralu

      Legiuitorii nostri ar trebui sa fie TOTI la puscarie, pentru jaf sau complicitate la jaf. Un om onest nu ar putea face parte dintr-un parlament de hoti... Ar fi demisionat. Cine nu a facut-o e tot mafiot.
  • 0 (0 voturi)    
    sau... (Luni, 4 ianuarie 2016, 16:25)

    bancheru83 [utilizator]

    poate inchisorile de la noi sunt pline de oameni intelectuali:))
  • +1 (1 vot)    
    CAND AM BASCA, CAND N-AM BASCA ! (Luni, 4 ianuarie 2016, 18:00)

    Susufler0 [utilizator]

    HN, ce nu iti convine, ce nu e "corect politic" din (in) comentariul pe care l-am scris acum 6-7 ore si pe care -constat ca - nu vrei sa il publici ? Faptul ca am spus ca sunt politicieni care e posibil sa fi scris pana acum biblioteci intregi, pt ca nu se stie cand or sa aiba nevoie de carti ? Ce e gresit in asta ? Doar n-am spus ca au scris mai multe carti decat au citit ! N-am discriminat pe absolut nimeni. Faptul ca am spus ca, de vreme ce s-a sesizat The Guardian ca metoda scrisului de carti de catre cei condamnati, aflati in inchisoare pt a-si reduce pedeapsa, este o portita a luptei anti-coruptie, e foarte posibil ca aceasta chestiune sa ajunga in atentia CE a UE, o fi vreo gugumanie din parte-mi. Oti vrea sa ma protejati, te pomenesti ! Nu nene, faceti-ma de ras ! S-au am exagerat in mod nepermis, (am hiperbolizat !) atunci cand am exprimat ideea ca, o eventuala atentionare a noastra ( a Romaniei) de catre Junker privind legislatia prea permisiva care-i ajuta pe condamnatii pt coruptie sa iasa mai repede din inchisoare scriind carti pseudostiintifice cu nemiluita, ar fi taxata de CAPT in mod dur , cu argumente de genul : suntem suverani, nu suntem colonie, nimeni nu ne da noua lectii etc !! Eu nu cred. Toate interventiile sefului Senatului din ultimul an si jumatate vis a vis de lupta anti-coruptie, procurori DNA , Justitie, CE, Junker, in sensul acesta au fost ! Si atunci, ce nu v-a convenit ? Adevarul ca daca ar fi fost onesti si fara frica, stiindu-se curati si ei si colegii lor, parlamentarii romani ar fi dat o lege privind executarea pedepsei cu inchisoarea in regim de penitenciar, din care ar fi exclus scrisul de carti ca modalitate de reducere a pedepsei executate ? PS Si eu, care in naivitatea mea, acum cateva zile cand v-am urat La Multi Ani, am exprimat speranta ca nu veti mai cenzura ! Asa-mi trebuie .
  • +2 (2 voturi)    
    Suntem belea la cat de''talentati "ne sunt hotii! (Luni, 4 ianuarie 2016, 18:37)

    Plagarus [utilizator]

    " Doctorii " si " scriitorii " ne "impun " in lumea larga !!
  • +1 (1 vot)    
    viitori academicieni. (Luni, 4 ianuarie 2016, 20:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .