Rusia califica in premiera Statele Unite drept "o amenintare la adresa securitatii sale nationale" intr-un document semnat de Vladimir Putin

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 18:43 Actualitate | Internaţional

Putin vs Obama
Foto: Facebook
Un document privind "Strategia de Securitate Nationala a Federatiei Ruse", semnat de Vladimir Putin in ajunul Anului Nou, califica in premiera Statele Unite drept "o amenintare la adresa securitatii nationale", un nou semn al faptului ca relatiile Moscovei cu Occidentul s-au deteriorat in ultima perioada, scrie Reuters. 

Documentul semnat de Vladimir Putin in ajunul Anului Nou inlocuieste o versiune mai veche, care data din anul 2009, pe cand Putin era prim ministru, si in care Statele Unite si NATO nu erau mentionate. 

Potrivit documentului, Rusia ar fi jucat un rol mai important in rezolvarea problemelor globale si a conflictelor internationale, lucru care ar fi atras o reactie adversa din partea Occidentului. 

Promovand o politica independenta, atat in plan international cat si intern, Rusia ar fi atras reactia Statelor Unite si a aliatilor sai, care se straduiesc sa isi mentina dominatia in problemele globale, sustine documentul citat. Acest lucru ar determina o presiune "politica, economica, militara si informationala asupra Rusiei", se mai arata in document. 

Relatiile dintre Rusia si Occident s-au inrautatit simtitor dupa anexarea peninsulei Crimeea de catre Rusia, in martie 2014, si dupa conflictul Moscovei cu Ucraina. De atunci, Occidentul acuza Rusia de sustinerea rebelilor din estul Ucrainei, in timp ce Moscova sustine ca nu are nicio vina. 

In plus, Moscova a criticat si a lansat in mai multe randuri amenintari in legatura cu proiectul scutului antiracheta al NATO de pe teritoriul Romaniei. 



Citeste mai multe despre   









6507 vizualizari
  • +32 (42 voturi)    
    Rusia nu rezolva probleme, Rusia le creeaza (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 18:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Cand a fost ultima oara cand Rusia a rezolvat o problema mondiala?

    Trebuie sa te intorci la Gorbaciov ca sa gasesti asa ceva, restul e istorie (si propaganda).
  • +28 (38 voturi)    
    Rusia recunoaște. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:03)

    mircea [anonim]

    Este bine că Rusia recunoaște că SUA nu-i vor permite să încalce drepturile omului și drepturile vecinilor la autodeterminare.De fapt SUA și toți vecinii Rusiei au cuprins în strategia de apărare,Rusia,drept principal factor de pericol.Și asta demult.Ce face Putin este ,comedia lui ridicolă,prin care,la sancțiunile țărilor UE și SUA,își mai aplică și el sancțiuni prin înăsprirea unor măsuri.UE și SUA nu-i mai dau și Putin spune că Rusia numai ia!
  • -25 (35 voturi)    
    2016 este anul în care se spun lucrurilor pe nume (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:11)

    Nyk1 [utilizator]

    Și cine altcineva să dea tonul decât Vladimir Vladimirovici Putin, cel mai bun conducător al Rusiei de după Petru cel Mare.
    • +16 (28 voturi)    
      nume (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:30)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nyk1 adica nykalai trolevici trollin ?
    • +6 (20 voturi)    
      zat (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:41)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ....
  • +20 (32 voturi)    
    Putin visa la inglobarea Estului Europei (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:26)

    Locke Lamora [utilizator]

    In the new CCCP....si faptul ca americanii apara zona aia tampon e o amenintare la expansiunea ciolovecilor.
    Cam asta e logica kaghebistului.
  • +15 (29 voturi)    
    Comunismul KGB inca nu a picat ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:30)

    Rusia vrea sa jefuie mai departe Romania ! [anonim]

    Siguranta Nationala al Rusiei se bazeasa pe ocuparea si exploatarea al
    Ucrainiei , Moldovei , Transnistriei ,Romaniei , Serbiei ect.ect. prin metoda SUPER CORUPTIA KGB in Parlamentele si Guvernele raspunsatoare !

    Rusii controleaza o mare Parte din Partidele politice adaptate dupa 89 in Tarile post Comuniste si jefuie mai departe Popoarele infiltrate de Moscova .

    Pana cand ???

    SUA -UE-NATO = Alianta contra CORUPTIEI KGB !!!
  • +17 (27 voturi)    
    PUTIN LE ARATA RUSILOR CINE E VINOVATUL CA EI O SA (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:51)

    Susufler0 [utilizator]

    O DUCA MAI RAU ANUL ACESTA DECAT ANUL TRECUT ! Deci e atat de groasa situatia pe plan intern, din punct de vedere economic, incat Putin a trebuit sa arunce pe piata si ultima sa carte, SUA : ea e de vina. Sa stie mujicii (adica "pulimea", in limbaj oprescian) ca de cate ori o sa se devalorizeze rubla in 2016, de fiecare data America o sa fie de vina ; de cate ori o sa se rationalizeze apa calda si caldura, tot vina Americii va fi. De cate ori va mai scadea pretul petrolului,va fi din vina Americii. (Aici s-ar putea ca uneori sa mai aiba dreptate si Putin). Chiar vor inghiti rusii toate chestiile astea, pe nemestecate ? Ma indoiesc.
    • +8 (14 voturi)    
      Rusia urmeaza Coreea de Nord, (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 23:38)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      unde saptamanal se aduna oameni intr-o piata si ii injura pe americani, fiindca americanii sunt de vina ca Lil' Kim e bolnav mintal.
  • -6 (24 voturi)    
    Rusia figurează demult (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:54)

    devis [utilizator]

    ca potențial inamic al SUA in strategia lor se apărare, dar nu se isterizează nimeni, ba chiar aplauda.
    De unde si conceptul american de "atac nuclear global/atac global preventiv", plus baze terestre/sisteme antiracheta la frontiera rusa, plus bombe nucleare in Turcia si Germania.
    A, am uitat, astea sunt împotriva Iranului si a C. de Nord.
  • +14 (28 voturi)    
    Sigur (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:58)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pana la atacarea Ucrainei si anexarea de teritorii, existau intelegeri foarte bune si respectate. Rusia era partener special NATO, tratat cu prudenta si fair-play. Si mai ales, functiona intelegerea ca Europa de est, fostele tari comuniste, sa nu se inarmeze, sa nu-si dezvolte capacitatile militare, astfel incat Rusia sa nu resimta vreo amenintare din partea eventualului echipament militar din fortele tari comuniste.

    Acum au picat toate intelegerile militare, care implicau avantaje economice si pentru NATO si pentru Rusia. NATO trebuie acum sa-si pregateasca apararea serioasa pe frontul de est. Si la randul ei Rusia trebuie evident sa ia in considerare un eventual atac legat de cursa inevitabila a inarmarilor.

    Eroarea strategica a Rusiei a fost imensa atunci cand a atacat Ucraina. Au pierdut foarte mult rusii prin dezlantuirea cursei inarmarilor in Europa de est. Dupa parerea mea, Putin si-a redus la tacere generalii cand a atacat Ucraina. Nu s-a gandit la pierderile strategice evidente si nici nu le-a permis generalilor rusi sa-i explice. Sau poate ca s-a inconjurat de incompetenti, care nu vad mai departe de lungul nasului, functia si salariul de la stat. Nu mai conteaza acum. Alea jacta est.
    • +4 (6 voturi)    
      Eroarea strategica a Rusiei a fost imensa atunci c (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 22:29)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Normal, correct ar fi fost sa atace direct USA pe teritoriul American. Neavand forta necesara fac si ei ce pot, inclusiv un "razboi al declaratiilor" fara de care mass media ar fi in impas deoarece nu ar avea destule stiri
    • +11 (13 voturi)    
      ȘI PE PUTIN ȘI PE GENERALI (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 22:43)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      și pe toată gașca kaghebistă (Dughin, Lavrov, la la la) îi roade o ură vecină cu nebunia pentru că lumea nu mai tremură în fața Rusiei.

      Vezi și lozinca din ”Manualul cadeților” de la 1900:

      „Rusia nu este un stat comercial sau agrar, ci unul armat, iar vocaţia ei e să stîrnească groază în lume.”

      (Edvard Radzinski, Ultimul țar, Editura Aquila´93, 2004, pag.25)

      Grea boală ! Veche boală !
      • +5 (9 voturi)    
        boala o transmit cu pufoaika (Duminică, 3 ianuarie 2016, 11:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        incest, violuri si executii..mujicii fost rishi normli sunt contaminati de "valorile" mujice corect si complet exprimate de boris pasternak...
      • +3 (3 voturi)    
        Buna descriere (Duminică, 3 ianuarie 2016, 17:31)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        Eroarea strategica a Rusiei contravine vicleniei rusesti, care a functionat traditional bine impreuna cu brutalitatea, spiritul militarist, si viziunea imperiala ruseasca. Viclenia ruseasca e cea care nu a functionat bine prin atacarea Ucrainei.

        Putin trebuia sa simta ca fosta Europa de est comunista se va ingrijora disperata sa-si apere teritoriile. Ceea ce evident urma sa declanseze cursa inarmarii pe frotul de est al NATO. Cum si-a putut inchipui cineva ca Europa de est doarme nepasatoare fata de amenintari teritoriale?! Sau ca puterile mari militare din NATO vor slabi alianta, tratand securitatea estului european cu neseriozitate?!

        Viclenia ruseasca a facut o eroare imensa.
    • +9 (11 voturi)    
      La fel au decis si cand au invadat (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 23:41)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Afghanistanul.

      Brejnev si cu doi politruci au decis; restul tarii, inclusiv restul secretarilor, habar n-avea. Rezultatul imediat a fost sistarea importurilor a 17 milioane de tone de cereale anual din SUA, hrana de care rusii aveau mare nevoie.

      Dupa aceea, drege busuiocul daca mai poti.

      La fel si Putin, ia o decizie de unul singur, nu se consulta cu nimeni, iar rusii de rand sunt cei care trag ponoasele.
      • +5 (5 voturi)    
        parca-ti vine (Duminică, 3 ianuarie 2016, 13:00)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        sa crezi ca putin sufera de sindromul kim jon-un. nu ma baga nimeni in seama, las ca ma bag singur. rau e ca asta chiar are suficienta forta militara sa dea nastere unui conflict devastatator.
  • -7 (23 voturi)    
    Obama (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 21:31)

    CititorulComentator [utilizator]

    Rezultatul politicii externe a lui Obama...

    DEZASTRU!
  • -14 (28 voturi)    
    Nu inteleg... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 21:57)

    echidistantul_ [utilizator]

    Nu pot intelege de ce conducatorii Romaniei ne-au bagat intr-un conflict care nu ne priveste.
    Vai de noi si de tara noastra!
    • +8 (12 voturi)    
      vai (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 23:11)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      de voi trollii sovietici si de tara voastra condusa de piticul paranoic putinel.
    • +7 (11 voturi)    
      Mda, vai de Rusia, (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 23:41)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      tara ta.
    • +7 (11 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 23:46)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Postacul din tine nu gandeste.

      Esti prea prost sa intelegi...
    • -5 (13 voturi)    
      Nu inteleg nici eu (Duminică, 3 ianuarie 2016, 0:09)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      tot fripturismul si pupincurismul asta al baietilor "destepti si democrati" de pe forum fata de US ,care injura tot ce nu e proamerican. Multi orbi mai umbla prin lume....A umbla cu ochii deschisi prin viata nu inseamna automat ca trebuie sa fi o papusa americana...Papusarii saluta:)
      • 0 (0 voturi)    
        Papusa bulshevica sugerezi? (Luni, 4 ianuarie 2016, 3:33)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Pana una alta americanii nu ti-au luat nici 40 de vagoane de aur, nici teritorii si noci toate bogatiile tarii vreme de 20 de ani.
        Gata s-a terminat cu traiul pe munca altora. Puteti sa canibalizati intre voi, nobody cares.
    • +10 (10 voturi)    
      scurtă e memoria! (Duminică, 3 ianuarie 2016, 1:30)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      Dar când rușii mărșăluiau prin Țările Române cu diverse treburi impunând regulamente organice, când ne luau Bugeacul după ce ne ceruseră ajutorul în Războiul de Independență, tot conducătorii noștri erau de vină? Așa se întâmplă când nu ai aliați! Nu există nici o țară prietenă a Rusiei în zona noastră și asta spune multe!
  • +7 (11 voturi)    
    Putin, dictator communist, KGB, asasin, (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 23:44)

    MrJustice [utilizator]

    Ce nu intelege acest constipat mental Putin,
    40 de milioane de polonezi, 45 de milioane de ucrainieni,
    milioane georgieni, estonieni si sute de milioane de europeni, americani, candieni si restul acetui Glob Pamantesc nu vor sa accepte DICTATURA PUTIN,
    DICTAURA COMUNISTA care a ruinat si duce RUSIA
    la sapa de lemn. Rusia este este un stat ratat , sarac si
    crunt inapoiat.
    Putin si gasca lui de hoti, banditi si criminali au semnat actul de deces al Rusiei. Mizeria, saracia si mortalitate este atat de evidenta incat daca cetatenii rusi se trezesc la realitate, il vor sfasia pe acest cretin Putin cu mainile goale.
  • -7 (13 voturi)    
    USA (Duminică, 3 ianuarie 2016, 0:42)

    io [anonim]

    USA nu e doar un pericol la adresa Rusiei, USA este cel mai mare pericol la adresa pacii mondiale.
  • -6 (12 voturi)    
    Putin e un erou... (Duminică, 3 ianuarie 2016, 0:47)

    Suporter al lui Putin [anonim]

    ... si un sahist politic superinteligent.

    Putin va intra in istorie ca unul din cei mai mari eroi ai crestinatatii.

    Daca ar putea participa la alegerile prezidentiale de anul asta din SUA, Putin ar cistiga "in a landslide", cum zic americanii.

    Habar nu au trolii platiti sa il injure pe-aici cit de popular e Putin printre americanii tot mai furiosi din cauza "exceptionalismului" ala care mai exista doar in discursul anual despre starea natiunii, a avalansei de minciuni cu care ii potopesc politrucii si presa prostituata (aka MSM), dar mai ales din cauza ca vad cu ochii lor cum America se prabuseste si simt in propriul buzunar si in propriul frigider cum sint tot mai saraci pe zi ce trece.

    GHINION! insa. Putin nu va participa la aceste alegeri, iar USA se va prabusi foarte curind, exact ca URSS acum vreo 25 de ani si ca orice alt imperiu care s-a intins mult mai mult decit i-ar fi permis plapuma. Uitati-va la Detroit! Asa arata viitorul Americii.

    Sigur ca USA nu va pieri. Americanii sint inteligenti si harnici, tara va fi repusa pe baze noi dupa o revolutie - probabil - extrem de violenta, dar coloniile si bazele militare din afara tarii vor fi abandonate, noua USA devenind o putere regionala, la fel ca UK dupa pierderea imperiului. Va fi mult mai bine asa pentru toata lumea.

    Cei care credeti in vorbele si promisiunile neoconilor trimisi la Bucuresti sa-i imbrobodeasca pe fraierii locului, alea soptite la ureche, dar nescrise nicaieri, veti redescoperi curind intelepciunea proverbului "verba volant, scripta manent".

    Cu okii in soare, fara preaviz si cind va va fi lumea mai draga, va vor lasa aliatii strategici. In soarele ala care face ca lumina sa vina de la... Rasarit.

    GHINION?

    E, las' ca intoarceti armele...
    • +4 (8 voturi)    
      antidot pentru pufoaika avem (Duminică, 3 ianuarie 2016, 11:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Suporter al lui Putin

      SOVROAM le nu se se vor reinfiinta....indiferent ce gandesc mujicii ca tine si paganii dughinisti...daca am ajuns la cotul donului...vom ajunge si la Kremlin sa decoram piata roshie in zona friendly !
    • +3 (3 voturi)    
      Mojicia e in foamete mai malinchi (Duminică, 3 ianuarie 2016, 16:42)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Suporter al lui Putin

      Tara e in recesiune si Putler e disperat, ce erou vezi tu??? America are crestere economica sustinuta de 5 ani. Diferenta e ca la ei daca nu mai ai bani, intri in faliment si gata, ca Detroitul....nu-ti da nimeni nimic de pomana. In fctie de cat de harnic sau putoare esti, poti trai extrem de bine sau poti fi homeless, e alegerea ta. Voi mujicii ati ales sa faceti foamea pt un kaghebist sclerozat.
  • -4 (10 voturi)    
    Scenarite (Duminică, 3 ianuarie 2016, 0:50)

    devis [utilizator]

    Oficiali unguri nu se jenează sa vina in Romania "pe persoana fizica" si sa încurajeze separatismul in "secuime".
    Sau sa stimuleze partide extremiste sa încingă spiritele in aceasta direcție.
    In asemenea condiții, ce credeți, Ungaria e sau nu privită de statul roman ca o amenințare, in ciuda statutului de membri in uniuni si alianțe?
    Ar fi ciudat sa nu fie asa. Ca doar visul Ungariei mari n-a murit.

    Dincolo, in Ucraina, rușii din Donbas sunt bombardați ca niște adevărați teroriști (ma refer im primul rând la sute de obiective civile, locuințe, infrastructura, etc.), in aplauzele democratiilor civilizate.
    Astia n-au drept la autodeterminare, asa cum au avut cosovarii.
    Pardon, "Kosovo e cu totul altceva".
    Donbasul vrea autonomie, dar trebuie stârpit, ca doar acolo locuiesc ruși.

    Parodia sângeroasa de la Kiev a fost sponsorizată de SUA, o recunoaște Nuland, care cu gurița ei a zis ca a pompat 5 miliarde de coco in afacerea asta.
    De ce? Din dragoste pentru poporul ucrainean? Sau ca vor sa facă din Ucraina o arena de lupta politico-militară împotriva Rusiei?
    Ei sunt oricum la in continent distanța si, la o adica, nu au nimic de pierdut.
    In condițiile astea, ce e anormal in faptul ca SUA nu sunt priviți de ruși cu ochi buni?

    Mai departe.
    Kurzii, care in mod clar vor un stat separat, nici macar autonomie, sunt bombardați de turci de le sar fulgii.
    Turcii se folosesc de pretextul luptei împotriva SI ca sa ii extermine pe kurzi.
    In ochii lui Erdogan, kurzii sunt teroriști, separatiști in cel mai bun caz.
    SUA ii sprijină pe kurzi.
    Comunitatea internaționala il mângâie pe creștet pe Erdogan, ca pe un atlet al luptei împotriva terorismului, pe care de fapt il sprijină (a se vedea afacerile cu petrol isis din Siria).

    Si cu dubla măsura cum rămâne?
    • +6 (10 voturi)    
      Da, pentru ca Ianucovici era atat de grozav, (Duminică, 3 ianuarie 2016, 11:07)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui devis

      avea o megavila, cu gradina zoologica, plina cu animale exotice, totul pe spinarea ucraineanului de rand.

      In timpul euromaidanului, peste 100 de protestatari au fost impuscati de trupele pro-ruse Berkut, mai apoi protestatarii insisi au fost acuzati de Ianucovici ca au tras in trupele de securitate... cu ce? Cu scanduri?

      Acordul propus cu UE le-a dat ucrainenilor speranta, iar cand Ianucovici a schimbat macazul la ordinele lui Putin, mamaliga a explodat.

      Putin a vrut sa pastreze cat mai mult din fosta SSSR, si nu s-a dezis niciodata de ea si de toata suferinta provocata de fosta Uniune, mai ales impotriva propriilor cetateni.

      Daca-ti placea asa de mult sub Ianucovici, poti sa fugi dupa trupele Berkut, care au fugit in Rusia, tirania de acolo e bine-mersi.
  • -4 (6 voturi)    
    e vorba de prostie, ura xenofoba (Duminică, 3 ianuarie 2016, 13:43)

    jaz [utilizator]

    sau propaganda anti rusa de proasta calitate la postarile anti ruse de mai sus?
    probabil ultima varianta. in orice caz sunt mai multe teme care se tot repeta:
    rusia=urss
    rusia este dusmanul romaniei
    rusii sunt sub oameni (la fel spunea si hitler)
    putin este un dictator
    rusii au atacat ukraina
    romania este la adapost pentru ca suntem aliati cu america.
    tarile romane si apoi romania au fost vecine cu rusia pe nistru sau pe prut timp de tei secole. am negociat cu ei, ne-am batut cu ei am convietuit cu ei. putem sa traim in contiuare in buna vecinatate fara sa fim trompetele unor interese straine.

    ps - cand vezi ce s-a intamplat in ultimii 25 de ani in lume: irak, afganistan, libia, siria, revolutii colorate, tari care au fost distruse, atunci decizia rusiei de a modifica strategia de aparare este chiar tardiva.
    • +8 (8 voturi)    
      Mujicia (Duminică, 3 ianuarie 2016, 14:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      1 a furat Tezaurul Romania
      2 SOVROM a Talharit Romania
      3 Tatucii bolshevici au distrus destinele a milioane de Romani
      4 Comunismul a izolat Romania de restul Europei
      5 Daca Mujicia nu este dorita in Romania de ce insista ? ne am saturat de mujici pentru cel putin 3.000 de ani !!!!
    • 0 (6 voturi)    
      erata (Duminică, 3 ianuarie 2016, 14:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      rusia este dusmanul romaniei - Romaniei se scrie cu litera mare mujicule ! rusia este o micime de stat prin vorba si port !
      • -1 (9 voturi)    
        Hehe (Duminică, 3 ianuarie 2016, 17:56)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        tu vorbesti despre gramatica? Pai tu abuzezi limba romana permanent si fara rusine la fel cum si postezi aberatiile tale de doi lei si jignesti prin fiecare post. Marlan mic ce esti.
        • 0 (6 voturi)    
          he he (Duminică, 3 ianuarie 2016, 19:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          mito/ca/n mujic, te as masa cu lama de mantuit porcii
          • +3 (3 voturi)    
            Amaratule :)) (Luni, 4 ianuarie 2016, 17:25)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Hai baga mare cu mujicii ,vai de pulpa ta...
  • +2 (2 voturi)    
    sigur, independenta fata de drepturile altora (Luni, 4 ianuarie 2016, 1:11)

    ..13 [utilizator]

    Asa vede Rusia si maretul ei Tzar.

    Bre, notiunile elementare lipsesc mujicilor!