Sotia lui Samy Amimour, unul dintre cei trei kamikaze de la sala Bataclan din Paris: Imi invidiez atat de mult sotul, mi-ar fi placut atat de mult sa fiu cu el sa sar si eu in aer

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2015, 14:29 Actualitate | Internaţional

Sotia lui Samy Amimour, unul dintre autorii atentatelor din Paris, in 13 noiembrie, si care se afla in prezent in Irak, a scris o serie de mailuri in care se declara "mandra" de actiunile fostului sau sot, scrie luni cotidianul Le Parisien, preluat de AFP.

In 16 noiembrie, la trei zile dupa atentate, aceasta ii scrie prietenei sale: "Esti socata de atentate? LOL. Unul dintre kamikazele de la Bataclan era sotul meu Samy Amimour, s-a detonat hamdulillah.."

"Sunt atat de mandra de sotul meu si sa ii laud meritele, ah là là, sunt atat de fericita", a scris ea, in corespondenta electronica descoperita de anchetatori.

In ultimul sau mail, doua zile mai tarziu, isi exprima admiratia fata de Samy. "Stiam de la inceput si mi-am incurajat sotul sa plece sa terorizeze poporul francez care are atata sange pe maini. [...] Imi invidiez atat de mult sotul, mi-ar fi placut atat de mult sa fiu cu el sa sar si eu in aer".

"Viata nu inseamna pace, pace, pace, dragoste, sarutari. Ne omori, te omor, lupti impotriva noastra, lupt cu tine", adauga ea.

Samy Amimour, 28 de ani, este unul dintre cei trei kamikaze care au atacat sala de concerte Bataclan, unde au murit 90 dintre cele 130 de victime ale atentatelor revendicate de gruparea Statul Islamic (SI).

Plecat in Siria in 2013, acest fost sofer de autobuz, care s-a radicalizat, a convins in octombrie 2014 o liceana minora sa fuga cu el. Casatorita religios cu Samy Aminour, tanara de 18 ani a trait cu acesta initial la Raqqa, in Siria, si apooi la  Mosul, in Irak. Aceasta ar avea si un copil cu Samy, potrivit Le Parisien.

In cursul verii, aceasta ar fi reluat contactul cu o veche prietena, careia i-a trimis o serie de mailuri care, potrivit cotidianului francez, poarta toate simbolurile propagandei SI.

"Am un apartament si bucatarie complet mobilate, doua bai si trei camere si nu platesc nici chirie, nici curent nici apa. Viata adevarata, ce sa mai", scria ea, cu cateva saptamani inainte de carnagiul  din Paris.

"In toate orasele in care am fost, in Siria si acum in Irak, nu am vazut un singur cersetor! [...] Si stii de ce? Pentru ca bunurile sunt distribuite foarte echitabil si toata lumea traieste bine".

"Atat timp cat continuati sa jigniti islamul si musulmanii veti fi potentiale victime, si nu doar politistii si evreii, ci intreaga lume".

"Curand, cu voia lui Allah, Franta si toata coalitia vor afla ce inseamna razboiul la ele acasa", afirma tanara.

Samy Amimour a fost inmormantat discret, joi, in cimitirul din Courneuve, in periferia Parisului.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5960 vizualizari
  • -32 (32 voturi)    
    ... (Luni, 28 decembrie 2015, 14:57)

    Anonimi [anonim]

    Cu siguranta majoritatea cititorilor HN vor crede pe cuvant aceasta stire via Le Parisien, via AFP! Absolut nicio proba materiala nu este devoalata pentru a confirma acest text de propaganda judeo-masonic. Cu siguranta inmormantarea a avut loc discret joia trecuta la 6 saptamani de la inscenarea atacurilor. La fel si cu inmormantarile victimelor, toate au fost facute discret, fara nicio proba materiala, deoaece in realitate n-a fost niciun mort si niciun ranit in aceasta inscenare de la Paris, binenteles judeo-masonica. Cat de prost sa fii ca sa crezi ce zice propaganda judeo-masonica? Fara absolut nicio proba veridica... HaHaHa!
    • +18 (18 voturi)    
      HiHiHi ! (Luni, 28 decembrie 2015, 16:21)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui Anonimi

      Cat de prost sa fii ca sa devii islamist de Romania ?!
    • +16 (16 voturi)    
      Ideea e f buna (Luni, 28 decembrie 2015, 16:38)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Anonimi

      Sa ii trimitem pe toti acasa si sa le dam veste explozive, ca sa fie cu totii mandri de ei.
      Dupa ce au terminat cu joaca, repopulam zona si avem o lume mai sigura.
    • +11 (13 voturi)    
      Vezi ca ai gresit site-ul (Luni, 28 decembrie 2015, 16:41)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Anonimi

      Ia-ti pastilele ca sa stii ce tastezi data viitoare, sectia schizofreni, Socola, nr 4, Soseaua Bucium..da?
  • +20 (20 voturi)    
    Nimic nou, "viata adevarata" pentru activisti (Luni, 28 decembrie 2015, 15:03)

    krampus [anonim]

    "...un apartament si bucatarie complet mobilate, doua bai si trei camere si nu platesc nici chirie, nici curent nici apa. Viata adevarata, ce sa mai" Toate lucrurile de care vorbeste apartin cuiva dar au fost furate. Niste oameni au fost dati afara din casa lor si sunt pe drumuri spre fericirea unei patachine care traieste "viata adevarata" de vaduva de terorist in lucrurile altei femei care isi plinge viata furata. Este ca la noi dupa '48 cand oamenii erau dati afara din casele lor ca sa intre securistii si activistii de partid. "Bunurile sunt distribuite foarte echitabil" de ISIS, de Partid sau de Securitate. Nimic nou, ticalosii fac mereu aceleasi lucruri.
    • 0 (2 voturi)    
      Tu chiar crezi ... (Luni, 28 decembrie 2015, 20:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      ...partea cu apartamentul? Tu chiar crezi ca aia scrie fara sa fie cenzurata, sau fara sa fie aprobat ceea ce scrie? Sau poate nici macar nu e ea care scrie.
  • +8 (8 voturi)    
    Interesant (Luni, 28 decembrie 2015, 16:52)

    adrian88000 [utilizator]

    Ar trebui prinse cateva " spalate pe creer " ca acesta si sa se faca studi de psihiatrie pe ele. Sa aflam si noi cum poate ajunge un om normal (?) sa judece astfel. Deci ea este vaduva , are de crescut un copil fara tata , este intr-o tara straina si totusi sare in sus de bucurie !
    Ce poate provoca acesta exaltare? Drog administrat zilnic ? Pistol la tampla ?
    Cazul merita sa fie studiat pe indelete.
    P.S. Si nu am aflat cum vad islamistele Raiul pentru ele. Ca virginele cred ca nu le intereseaza ? ELE, cum vor fi acolo ?
    • 0 (0 voturi)    
      virgini... (Luni, 28 decembrie 2015, 18:51)

      UnulDeDeparte [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Poate islamistele au parte in Rai de niste virgini.
    • -5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 28 decembrie 2015, 20:22)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Adrian, esti pe aproape! Doar trebuie scimbati subiectii : islamistii cu judeo-masonii. Esti prostit in fata de catre guvernele teroriste! Deschide ochii!
  • +5 (5 voturi)    
    In ideologia lor: (Luni, 28 decembrie 2015, 17:51)

    AKM [utilizator]

    - Barbatii care se arunca in aer pentru islam, sunt asteptati de 72 de fecioare. Probabil ca se tzin bine cu mainile de boashe, in urma exploziei s-ar putea ca acestea sa fie spulberate si... ce se face el fara cocosel printre 72 de fecioare? :):):)
    - in cazul femeilor, se zice ca acestea intalnesc pe cineva drag (iubit). Problema este ca iubitul este ocupat cu cele 72 de fecioare, deci ramane ca proasta. Sa speram ca se ocupa Mohamed insusi de ele ( daca nu este prea ocupat cu camilele), altfel... nu-i ramane decat "placerea" de a se fi aruncat in aer.
    • +3 (3 voturi)    
      Multumesc (Luni, 28 decembrie 2015, 23:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      pentru raspuns. Sunt edificat.
  • +6 (6 voturi)    
    Vai papusa (Luni, 28 decembrie 2015, 20:45)

    baibars [anonim]

    pai nu-i nici o problema. Mama Merkel are grija . Pirma tura de migranti , drumu-i batut, granitele-s vraiste; te dai o tura cu bomba fara nici o problema in care capitala europeana vrei tu mamicule....Partea proasta-i ca-i numa' dus, pe baieti i-asteapta virginele da' pe tine chiar nu stiu cine te asteapta...