VIDEO Unda de soc in Israel, dupa ce au fost difuzate imagini de la o nunta in care era sarbatorita moartea bebelusului palestinian ars de viu impreuna cu parintii sai

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2015, 15:35 Actualitate | Internaţional

Ali Dawabsheh si familia sa
Foto: Captura YouTube
Imagini care prezinta extremisti evrei sabatorind moartea bebelusului palestinian ars de viu alaturi de parintii sai in Cisiordania ocupata, in iulie, a relansat joi dezbaterea privind violenta evreilor in Israel, relateaza AFP.

Aceste imagini, filmate in urma cu zece zile in timpul unei nunti, arata o multime de tineri evrei ortodocsi care danseaza agitand arme de foc si un cocktail molotov si trecand de la unul la altul o fotografie a lui Ali Dawabsheh care este strapunsa de cutite.

Acest copil de 18 luni a fost ucis impreuna cu parintii sai in iulie dupa ce locuinta lor a fost incendiata in localitatea Duma, in Cisiordania ocupata. Din familia Dawabsheh nu a supravietuit decat un copil de patru ani, cu arsuri grave si care este in continuare internat intr-un spital din Israel.

Imaginile, difuzate miercuri seara de canalul 10 al televiziunii israeliene, au fost preluate pe larg pe retelele sociale. Autoritatile israeliene au anuntat ca au deschis o ancheta.

"Imaginile socante care au fost difuzate la televizor (...) arata adevaratul chip al unui grup care reprezinta un pericol pentru societatea israeliana si pentru securitatea Israelului", a declarat premierul Benjamin Netanyahu, intr-un comunicat.

"Aceste imagini sublininaza cat de importanta este pentru securitatea noastra ca Shin Beth (serviciul de securitate interna) sa fie puternic", a adaugat el, referindu-se la recentele proteste ale uni factiuni extreme a dreptei israeliene impotriva metodelor folosit de Shin Beth impotriva suspectilor evrei in incendiul de la Duma.

Acest incediu criminal a reprezentat unul dintre factorii declansatori ai valului actual de violente din Israel si din teritoriile ocupate.

Potrivit presei israeliene, mirele este un membru cunoscut al extremei dreapta israeliene si care a fost interogat in trecut asupra rolului prezumtiv pe care l-a avut in acte de terorism. Invitatii erau prietenii sai sau rude ale suspectilor arestati in cadrul anchetei privind incendiul din Duma.



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
15489 vizualizari
  • +30 (30 voturi)    
    Dementi (Joi, 24 decembrie 2015, 15:47)

    EduardPopa [anonim]

    Dementi extremisti exista in absolut orice religie. Atat ca cei islamici sunt mai spectaculosi si mai vizibili.
    Extremistii trebuie marginalizati si pedepsiti conform legilor.
    Dumnezeu sa ne apere si sa ne pazeasca pe toti, indiferent de etnie, rasa sau religie, de cei care au luat-o razna.
    • -33 (33 voturi)    
      Vasilică (Joi, 24 decembrie 2015, 19:58)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

      aici e vorba de evrei. Nu mai delira.
      • -2 (6 voturi)    
        Corect, de ei vorbim (Vineri, 25 decembrie 2015, 14:54)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        De evrei, cei care au interzis casatoria oricarui evreu cu orice alt non-evreu,, cei care interzic complet imigratia permanenta a non-evreilor in Israel.
        • +2 (6 voturi)    
          Imigratia in Israel? (Vineri, 25 decembrie 2015, 15:43)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

          1- Imaginati-va ce inseamna un teritoriu de 11 ori mai mic decat Romania. [Israelul are 22.000 Km2]

          2- Ganditi-va ca si aceasta MINI-tara este considerate ca fiind 'Israelul cel Mare', si trebuie imparit pe din doua cu un alt grup etnic - arabii.

          3- Puteti constata ca sunt pe HARTA inca vreo 20 de state arabe, unde NU SE GASESTE loc pentru sutele de mii de islamisti care au imigrat spre Europa.

          Sper ca aceste informatii sa va ajute!
        • +2 (2 voturi)    
          Vorbești de evreii ortodocși (Vineri, 25 decembrie 2015, 20:35)

          mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

          Adică tot de extremiști.
          Nu e nici o lege oficială în Israel care să interzică ce zici tu.
        • +2 (2 voturi)    
          Spre deosebire de ... (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 11:20)

          mbm [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

          ... Ortodocsi, care permit casatoria cu oricine!
          Intreaba un preot ortodox daca te poti casatori cu o persoana de alta religie; daca ti se va oficia slujba de cununie.
          Si eventual, ce te asteapta dupa moarte (in viziunea lui) daca vei "trai in pacat" cu o "pagana"!

          Hai sa nu vedem doar paiul din ochiul altuia!
    • +4 (8 voturi)    
      exista si evrei xenofobi (Joi, 24 decembrie 2015, 21:33)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

      Chiar isi imagina cineva ca nu exista si evrei xenofobi?
      Xenofobia infloreste in perioadele de criza economica.
      • +1 (5 voturi)    
        funny (Vineri, 25 decembrie 2015, 14:23)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        vorbim de un popor care se defineste prin auto-victimizare. xenofobia nu este o exceptie in Israel, ci regula. cum altfel ar putea trai inconjurati de atata ura?
        • +1 (1 vot)    
          sentimentul de ura (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 22:41)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Cu sentimental de URA te poti acomoda, insa cu RAUTATEA este mult mai dificil!
    • +1 (1 vot)    
      Ganditi va rog (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 3:53)

      elaion [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

      Daca cu cat e mai religios un om cu atat e mai rau, de ce sustineti religia? N-am auzit niciodata ca un om sa puna pe cineva in pericol fiindca e EXTREM de bun sau respectuos. Hai sa avem grija ce ii educam pe copii.
  • +17 (33 voturi)    
    Au uitat istoria (Joi, 24 decembrie 2015, 15:49)

    vodatepes [utilizator]

    Vai de ei. Un proverb romanesc spune " Ce tie nu iti place altuia nu ii face". Oare au uitat evrei ca ei au fost masacrati de nazisti? Un popor care a suferit cum a suferit poporul evreu in al doilea razboi mondial ar fi trebuit sa fie pasnic si tolerant. Dar au uitat istoria si e trist.
    • +9 (29 voturi)    
      Cazuri izolate (Joi, 24 decembrie 2015, 17:30)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Sunt cazuri cu adevarat izolate, dar propaganda palestiniana este foarte eficienta si le mulge la maxim.

      Arabii musulmani au omorat zeci de evrei, pe strada, cu cutitul sau cu masina, in ultimele cateva luni.
      • +1 (11 voturi)    
        propaganda cui?.. (Vineri, 25 decembrie 2015, 14:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui smc

        jumatatile de adevar se numesc minciuni. "in ultimele cateva luni" au murit 123 de palestinieni si 21 evrei (wikipedia). au mai fost impuscati cateva mii de palestinieni. anul asta, ca in fiecare an, evreii au vandalizat sute de hectare de livezi de maslini (principala sursa de venit/hrana a palestinienilor) si au demolat sute de case din Cisiordania sub pretextul ca nu aveau autorizatie.. autorizatie din partea Israelului..
    • +5 (9 voturi)    
      Nu cred ca au uitat (Vineri, 25 decembrie 2015, 13:45)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Sa nu neglijam realitatea. De exemplu Israelul inca NU a atacat militar obiectivele nucleare iraniene (doar ameninta), desi iranienii isi dezvolta masiv in ultimii ani tehnologiile nucleara.

      Sa ne mai amintim de atacurile frecvente, din ce in ce mai ample asupra teritoriului israelian, efectuate in special de Hamas din fisia Gaza. Numai in atacul major din 2014 au fost slobozite peste 4000 de rachete din Gaza spre Israel. Fara Iron Dom, Israelul ar fi suferit enorm.

      Deci sa nu exageram. Nerecunoasterea statului Israel de catre musulmani, amenintarile nenumarate, inclusiv cele nucleare, si mai ales atacurile repetate sistematic, nu permit israelienilor sa uite istoria si prezentul, amenintator si iminent.

      Dar si prezentarea extremismului israelian e binevenita. Din pacate exista si asa ceva. Insa nu putem generaliza extremismul la nivelul unui intreg popor. Asa cum nu generalizam extremismul musulman. Fiecare individ si miscare extremista, terorista, trebuie judecat(a) si condamnat(a) separat fata de poporul respectiv. Nici noua romanilor nu ne convine cand suntem apreciati ca popor numai pe baza infractorilor romani din strainatate.
      • -2 (2 voturi)    
        ba au atacat! (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 12:47)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Prin anii '70 au BOMBARDAT o centrala nucleara!
        • +1 (1 vot)    
          INTUITIA (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 22:45)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Daca NU atacau atunci, Statul Islamic ar fi fost in posesia acelei central nucleare, plus 'accesoriile' respective...
    • -1 (3 voturi)    
      Este adevarat (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 3:59)

      elaion [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Cautati pe google si youtube "Palestinian camps" sa vedeti cum au omorat evreii palestinienii si cum i-au alungat cu forte armate din case si i-au pus in lagare, exact cum patisera si ei altadata. E groaznic peste cuvinte si ce li s-a intamplat evreilor dar si ce le fac acum palestinienilor. Si totul din cauza religiei. Daca relgiile ar fi interzise maine razboiul s-ar opri.
  • +21 (33 voturi)    
    Diferenta (Joi, 24 decembrie 2015, 15:57)

    smc [utilizator]

    Diferenta fata de arabi este ca statul Israelian investigheaza astfel de acte si le pedepseste.

    Dupa acte teroriste impotriva evreilor, arabii danseaza in strada, familiile teroristilor primesc bani de la "autoritatile" palestiniene. Sunt declarati eroi si se dau nume la strazi si la scoli islamice dupa ei. Ca o paranteza, sa nu fie confuzii, scolile islamice sunt doar locuri unde se toceste Coranul toata ziua, nu se invata nimic util.
  • -22 (36 voturi)    
    Si cand te gandesti (Joi, 24 decembrie 2015, 16:15)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ca neamurile astora conduc Romania
    • +11 (19 voturi)    
      neamurile cui? (Joi, 24 decembrie 2015, 19:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ca de la un snitel nu prea inteleg
    • +2 (2 voturi)    
      Bine ca nu conduc (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 12:08)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      "Neamurile" asa-zisilor palestinieni!

      Desi, dupa evenimentele de anul asta, nu mai pare atat de ireala aceasta varianta.

      Apropo de Israel: sa ne rugam sa nu ajunga si Europa intr-o situatie similara! Sa avem parte de atacuri teroriste non-stop, iar unii europeni, in disperare, sa ajunga sa se bucure de moartea unor arabi!
  • -14 (26 voturi)    
    Se va (Joi, 24 decembrie 2015, 16:16)

    adrian88000 [utilizator]

    adeveri din nou cea ce e scris in Biblie. Din poporul evreu, poporul ales, va ramane o RAMASITA!
    Va curge mult sange in Israel.
  • +4 (16 voturi)    
    . (Joi, 24 decembrie 2015, 17:46)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Devii nesimtit dupa ce am vezi palestinieni dansand in strada de bucurie ca se prabusesc turnurile.
    Nesimtirea a prins bine aici in buricul civilizatiei ,unde vecinii minoritari "moderati" au fb-ul plin de like-uri la decapitari .
    Extremistii ambelor parti sunt de condamnat ,dar parca una din parti e prea pe fata.
    • 0 (2 voturi)    
      Tre' sa cauti si explicatia, ... (Vineri, 25 decembrie 2015, 11:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      ... dupa parerea mea.

      Care explicatie, tot dupa parerea mea, e aia ca arabii din zona sunt etnia mai saraca si cu acces de departe mai redus la educatie.

      Chiar daca evreii nu organizeaza atentate in Fasia Gaza sau Liban sau pe unde mai fac incursiuni armate, au grija sa darame case, sa blocheze comertul si sa distruga infrastructura, ceea ce-i face si mai amari si mai lipsiti de incredere in posibilitatea unei convietuiri pasnice pe arabi. Si in acelasi timp mai putin capabili de a deveni mai civilizati.

      Asa ca una peste alta, chiar daca in mod evident lipsa de ratiune e de departe mai puternic manifestata in comunitatea araba din zona decat printre evrei, personal tot pe evrei ii consider raspunzatori, pentru ca ei ar putea face ceva, dar nu fac.
      • +1 (1 vot)    
        Cata corectitudine politica! (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 12:11)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Pe acelasi principiu, ar trebui sa ii compatim pe bietii tzigani care fura; la fel si pe sarmanii afro-americani din SUA.
  • -19 (33 voturi)    
    Nu fiti rai (Joi, 24 decembrie 2015, 18:04)

    PopescuRobert [anonim]

    Au murit peste 20 milioane de evrei acum 50 ani de mana crestinilor...Au tot dreptul sa se razbune acum...Poprul Israel e poporul ALES ! Asa ca ciocu mic si recunoasteti pogroamele facute de romani !
    • -5 (17 voturi)    
      Evreii mor (Joi, 24 decembrie 2015, 18:45)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui PopescuRobert

      De mana evreilor. Voi va omorati intre voi. Nu o spun eu, o spune chiar un evreu de-al vostru. Pe care mossad-ul l-a pus pe lista neagra. Jack Bernstein, Viata unui evreu american. Pune mana si citeste si inceteaza sa mai debitezi baliverne.
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 12:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui PopescuRobert

      Pai de cand arabii sunt "crestini"?
      CE treaba a avut acel copil (sai / si familia lui) cu cele "20 milioane omorite de mana crestinilor", ca sa se "razbune" pe el?
      ???
  • +7 (11 voturi)    
    Unde-i poza? (Joi, 24 decembrie 2015, 18:45)

    Gheorghescu [utilizator]

    Se vede arma, dar cine poate confirma, vazand clipul, ca aia danseaza cu poza respectiva? Ca un montaj cu aia dansand si apoi poza e simplu de facut. Zic si eu...
    Daca e adevarat ce se spune, sunt niste cretini.
    • +2 (4 voturi)    
      Sa vedem . (Vineri, 25 decembrie 2015, 10:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

      Va fi o ancheta foarte serioasa . Sa vedem rezultatul anchetei.
    • -1 (1 vot)    
      oh noes (Vineri, 25 decembrie 2015, 20:00)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

      Trebuie o ancheta militara, ca sa vedem daca e adevarat ca cei din extrema dreapta sunt cretini.
      Ar fi niste dubii, pentru ca nu vede gheorghe poza copilului mort.
      • 0 (2 voturi)    
        Shin Bet (Vineri, 25 decembrie 2015, 22:12)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ancheteaza deja.
      • +1 (1 vot)    
        oh yeoes (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 18:55)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Vai ce mishtocari suntem cand cineva spune sa gandim inainte sa ne repezim! Normal ca niste indivizi care se bucura ca au murit arsi niste oameni sunt niste cretini. Dar daca filmuletul e facatura? Arata indivizii dansand cu arma si SEPARAT poza.
        Si atunci sunt indreptatit sa-mi pun intrebari, ca de aia am cap.
        De altfel, insasi postarea ta e manipulare: ataci ceva ce eu nu am spus. Esti destul de bun la asta, mi-ai atras atentia. :)
  • +8 (12 voturi)    
    am o nelamurire (Joi, 24 decembrie 2015, 21:38)

    freejack [utilizator]

    in subtitlu se spune asa: "Imagini care prezinta extremisti evrei sabatorind moartea bebelusului palestinian ars de viu alaturi de parintii sai in Cisiordania ocupata, in iulie, a relansat joi dezbaterea privind violenta evreilor in Israel, relateaza AFP."
    intrebare: ce este Cisiordania ocupata? cine a ocupat-o si de la cine?
    iar despre subiectul articolului: fiecare padure are uscaturile ei. sa nu uitam ca pe Yitzhak Rabin l-a asasinat un evreu.
    • +1 (1 vot)    
      Aiurea " ocupata "! (Vineri, 25 decembrie 2015, 15:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Sabloanele ale " politicii corecte ".
      Dar ca sa nu ma indepartez prea mult de realitate am sa o numesc " politica idioata ".