Estonia nu a gasit niciun refugiat dornic sa vina in aceasta tara 

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2015, 23:04 Actualitate | Internaţional

Niciun refugiat dintre cei care urmeaza sa fie redistribuiti in tarile Uniunii Europene prin sistemul cotelor obligatorii nu doreste sa vina in Estonia, a anuntat marti Ministerul eston de Interne, citat de AFP.  

Un ofiter de legatura eston a plecat luna trecuta in Italia pentru a identifica migranti care ar accepta sa fie transferati in Estonia, dar deocamdata nu a gasit in randul lor persoane dispuse sa primeasca azil in aceasta tara baltica, a indicat un purtator de cuvant al MAI de la Tallinn, conform Agerpres. 

Conform deciziei Consiliul european pentru Justitie si Afaceri Interne (JAI) din 22 septembrie, din taberele de refugiati din Italia si Grecia trebuie relocati in urmatorii doi ani in statele blocului comunitar 160.000 de migranti proveniti din Siria, Irak si Eritreea. Cota ce revine Estoniei este de 550 de refugiati. 

"Inca de la lansarea programului era clar ca niciun refugiat nu va dori sa vina in Estonia", a declarat la un post local de televiziune ministrul leton de interne, Hanno Pevkur, amintind ca majoritatea refugiatilor care debarca in Grecia si Italia doresc sa ajunga in Germania sau Suedia.










2286 vizualizari
  • +14 (20 voturi)    
    Oh ce noroc pe ei! (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:24)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    In acelasi timp, ce noroc pe noi!

    Mai tineti minte afghanii prinsi la Sannicolau Mare, care au inceput sa planga cand au aflat ca sunt in Romania?

    Sa mearga toti in Germania, acolo propaganda pro-musulmana si anti-crestina e in forta.
  • +16 (18 voturi)    
    Amarâti? (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:31)

    Pep1 [utilizator]

    Daca pot refuza un ajutor, e clar ca nu sunt refugiati de razboi. Au plecat fie pentru a munci în alta parte, fie pentru a mai arunca în aer pe cineva.
    • +6 (8 voturi)    
      pentru (Miercuri, 23 decembrie 2015, 0:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

      a munci in nici un caz, poate pentru ajutoare si alte pomeni numite asistenta sociala. Ce sa munceasca astia, orice scula le pui in mina in afara de telefon sau bomba se strica instant. Asa sint ei, mai poeti, munca e pentru fraierii prozaici.
  • +12 (12 voturi)    
    Fraieri (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:49)

    Ark [utilizator]

    Ce fraieri sunt imigrantii astia. Tallinn e un oras minunat, dar pe ei nu-i intereseaza asta. Toti se ingramadesc in Germania si Suedia la ajutor social...
    • +5 (7 voturi)    
      Exact!! (Miercuri, 23 decembrie 2015, 1:19)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Ark

      Sincera sa fiu... daca ar fi sa aleg intre Tallinn si Berlin, as alege Tallinn imediat... Dar deh... la imigranti arhitectura unui oras nici nu conteaza.
  • +5 (7 voturi)    
    asta e de bine! (Miercuri, 23 decembrie 2015, 0:10)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Odata pentru ca inseamna ca putem accepta virtual si cote mult mai mari de refugiati- ca oricum nu doresc sa vina si/sau sa ramana pe aici si al doilea ca, procedand asa, calmam "nervii" cancelariilor occidentale care ne acuza de lipsa de solidaritate si ne ameninta cu taieri de fonduri europene.
    Pai, nene, uite, acceptam- 100.000 refugiati care vor sa vina de bunavoie, bineinteles.
    Pariem pe 1.000.000 euro ca nu vin mai multi de 1000 disperati neinformati si aia se vor cara dupa maxim cateva luni? :)
    Asa ca vom putea zice "noi am vrut si vrem, dar vedeti...nu vor ei! ":)))
  • -3 (9 voturi)    
    prieteni, sunteţi naivi (Miercuri, 23 decembrie 2015, 2:13)

    popescu_dtru [utilizator]

    sistemul obligatoriu de distribuire a musulmanilor funcţionează fie că imigranţii vor într-o ţară sau alta, fie că ţările gazdă vor sau nu vor să-i ia. Aşa-i în tenis, aşa-i în UE, aşa zis-a Schulz, aşa execută Johannis.
  • +2 (2 voturi)    
    S-au scos! (Miercuri, 23 decembrie 2015, 5:15)

    devis [utilizator]

    Pai da, pentru ca au încasat banii pe cap de refugiat, in funcție de cota obligatorie :)