Prelungirea sanctiunilor impotriva Rusiei: UE ar face mai bine sa coopereze in lupta contra terorismului, afirma Moscova

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2015, 19:30 Actualitate | Internaţional

Rusia a reprosat luni Uniunii Europene ca prefera mai degraba sa prelungeasca sanctiunile economice impotriva sa pentru criza ucraineana decat sa incerce sa coopereze pentru a lupta contra terorismului, calificand aceasta decizie drept "ipocrita" si "artificiala", transmite AFP.

"Nu putem sa nu constatam ca, in loc sa stabileasca o cooperare pentru a contracara provocarile cheie actuale, precum terorismul international, Bruxellesul prefera sa continue jocul fara viziune al sanctiunilor", a denuntat Ministerul rus al Afacerilor Externe.

UE a prelungit luni, asa cum era prevazut, pentru inca sase luni sanctiunile economice impotriva Rusiei, pentru presupusa sa implicare in conflictul din estul Ucrainei. UE a justificat aceasta decizie prin neaplicarea, in totalitate, a acordurilor de pace de la Minsk, semnate de catre Moscova.

"Faptul ca UE leaga sanctiunile de rezolutia conflictului din sud-estul Ucrainei este artificial si nefondat", a apreciat Moscova. Acest razboi, care s-a soldat cu peste 9.000 de morti din aprilie 2014 pana in prezent, "a fost provocat nu de Rusia, ci de autoritatile ucrainene actuale", a insistat MAE rus.

Diplomatia rusa a calificat de asemenea drept "ipocrita" prelungirea sanctiunilor, apreciind ca UE a vrut "sa pedepseasca Rusia pentru ceea ce nu depinde de ea" si cerand Bruxellesului sa preseze Kievul sa puna in aplicare acordurile de la Minsk.


Citeste mai multe despre   









1396 vizualizari
  • +10 (18 voturi)    
    Pai, da (Luni, 21 decembrie 2015, 19:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Asta face, mujicstan este stat terorist. Nimeni nu uita Donbass, Crimeea si actele teroriste efectuate de mujici de-a lungul timpului.
  • +10 (18 voturi)    
    Nu are rost nici o discutie cu rusii (Luni, 21 decembrie 2015, 19:54)

    Locke Lamora [utilizator]

    Niste ipocriti debili. Ei invadeaza Crimeea si o anexeaza, fapt RECUNOSCUT ulterior de Phutin. Au trimis ulterior omuleti verzi si in Ucraina...fapt RECUNOSCUT ulterior de Phutin, pt a apara populatia rusa din est.
    Si acum, ca niste bravi mujici duhurosi ce sunt, spun ca ACUZATIILE sunt nefondate....pai nu-s acuzatii bai ratanilor, is fapte recunoscute de voi.
    Voi nu mai stiti pe ce lume traiti si ce tratate ati semnat? V-a papat vodca mintile de tot?
  • +4 (6 voturi)    
    Cu cine să coopereze? (Luni, 21 decembrie 2015, 20:54)

    mircea [anonim]

    Rușii omoară tot și pe urmă întreabă dacă-i cineva dispus să discute.Dacă rămâne cineva în viață,întrebarea are rolul de a-l afla și omorî.Nu cred-că omorând tot ce mișcă lupți împotriva ISIS,ci le asiguri susținători și din rândul musulmanilor moderați.
  • +5 (7 voturi)    
    HAHA! (Luni, 21 decembrie 2015, 21:12)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Roade foamea? roade tare dupa pufoaika...
  • +4 (8 voturi)    
    Ar fi corect, daca Rusia ar fi impotriva terorii (Luni, 21 decembrie 2015, 22:03)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Dar ce te faci, ca rusii sunt insisi teroristi.

    Au inceput un razboi civil doar ca sa-l faca pe Poroshenko sa includa Ucraina in imperiul imaginar al lui Putin.

    Rusia = "state-sponsored terrorism"
  • +6 (8 voturi)    
    de unde mirarea rusului ?!? (Luni, 21 decembrie 2015, 22:19)

    rov [utilizator]

    Nu veti scapa de sanctiuni pana nu eliberati Crimeea.
    In felul asta e clar si previzibil, voi decideti cand reveniti in lumea civilizata.
    Pana atunci: Noapte buna tovarasi kgbisti !
    • +5 (7 voturi)    
      Cum sa revina? (Marţi, 22 decembrie 2015, 0:02)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Atata vreme cat ei nu au fost niciodata in lumea civilizata?