Este in continuare Rusia o putere globala? Analiza James Nixey, Chatham House

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2015, 14:22 Actualitate | Internaţional

Parada la Moscova
Foto: Captura Youtube.com
James Nixey, seful Programului Rusia si Eurasia de la Chatham House, se intreaba daca Rusia este inca o adevarata putere mondiala in 2015, la 24 de ani de la destramarea URSS, intr-un editorial publicat pe BBC.

Iata mai jos cateva dintre argumentele pro si contra semnalate de analistul britanic

Argumente in favoarea faptului ca Rusia este o putere mondiala:
  • Ramane cea mai mare tara din lume si cel mai mare producator de petrol
  • Ramane unul dintre cei cinci membri permamenti in Consiliul de Securitate al ONU
  • Arsenalul sau nuclear (in perioada Razboiului Rece, una dintre cele cinci puteri nucleare, acum una dintre cele noua) este modernizat progresiv
  • Majorari sustinute ale cheltuielilor de aparare o aduc mai aproape de telul sau de escaladare a dominantei in razboiul local si regional
Dar baza economica pentru aceste capabilitati se degradeaza constant
  • Economia Rusiei este a zecea din lumea, producand putina valoare adaugata in afara hidrocarburilor
  • Coruptia si "comisioanele" atrag un imens cost economic
  • Ramane impovarata de infrastructura din epoca sovietica iar capacitatea sa de a raspunde necesitatilor in materie de educatie si servicii medicale se degradeaza rapid
La aceste puncte se adauga alte doua doua aspecte:
  • Rusia se priveste ca o mare putere - si acest lucru nu este negat nicaieri in interiorul tarii
  • China a eclipsat de mult timp Rusia ca numarul doi mondial, in spatele SUA
Cu toate pretentiile Rusiei legate de o rebalansare a prioritatilor spre Asia, de la criza ucraineana, se raporteaza in continuare impotriva Occidentului si a Americii, in special.

Nisa eurasiatica distincta


Rusia si-a creat insa o nisa a sa, ca un pol eurasiatic distinct in politica, nefiind aliata nici cu Europa, nici cu Asia dar incercand sa isi exercite influenta in ambele regiuni.

Cele mai mari economii ale lumii (PIB in milioane de dolari, 2014):
  • USA: 17.419.000
  • China: 10.360.105
  • Japonia: 4.601.461
  • Germania: 3.852.556
  • Marea Britanie: 2.941.886
  • Franta: 2.829.192
  • Brazilia: 2.346.118
  • Italia: 2.144.338
  • India: 2.066.902
  • Rusia: 1.860.598
Pana la recenta campanie din Siria, Rusia s-a prezentat ca o putere globala dar a actionat ca una regionala.

Cea mai mare provocare pentru Rusia este sa isi mentina importanta globala in conditiile in care majoritatea indicatorilor relevanti sunt in cadere si are aliati putini si indepartati (dictatori, in mare parte).

Pentru unii, preeminenta naturala si istorica a Rusiei inseamna ca va fi intotdeauna un jucator esential.

Altii se tem ca Rusia si-ar putea compensa slabiciunile cu actiuni aventuroase pe plan extern.

Si, intr-adevar, pentru multi, acest lucru se intampla deja, incheie acesta.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11314 vizualizari
  • +13 (25 voturi)    
    Mujicstan (Luni, 21 decembrie 2015, 14:33)

    Soljenitin [utilizator]

    E o pisica raioasa care se vrea leu falnic.
  • -11 (21 voturi)    
    China VS Rusia (Luni, 21 decembrie 2015, 14:40)

    falcoind [utilizator]

    China 10 360.105 produs de 1357 milioane , Rusia 1 860.598 produs de 143,5 milioane parca nici nu sta asa prost Rusia chiar dacă fata de USA produce pe cap de vita furajata de 4 ori mai putin. La noi ar fi nevoie de o creștere economica de 33-35% pt ai ajunge pe rusi.
    10 ani măcar.
    • +11 (17 voturi)    
      pai noi (Luni, 21 decembrie 2015, 15:33)

      asfas [anonim] i-a raspuns lui falcoind

      producem pe cap de "vita furajata" cum zici matale cam la fel ca rusii... daca avem cresterea aia de 35% pe 10 ani ii ajungem pe singaporezi sau qatarezi nu pe mujici
      • 0 (0 voturi)    
        In 10 ani avem 33-35% (Duminică, 3 ianuarie 2016, 18:14)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui asfas

        asta daca nu crapam inainte , rusii o sa fie si peste 10 ani noi nu e sigur :)
    • +16 (20 voturi)    
      Sta foarte prost (Luni, 21 decembrie 2015, 15:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Sub India, Italia, Brazilia dar dorind sa fie la nivelul SUA in politica internationala. Rusnacul nu e beat destul daca nu e si fudul (proverb Romanesc adaptat:-))))
    • +10 (10 voturi)    
      Rusia vs. USA (Luni, 21 decembrie 2015, 15:54)

      SL [anonim] i-a raspuns lui falcoind

      Pe cap furajat Rusia are de 4 ori mai piutin de cit SUA. Dar la rusi mai mult de jumatate din PIB este export de petrol/gaze isr SUA exporta foarte putina materie prima. Datele sint pe 2014, cind pretul mediu la petrol era peste 75 dolari iar acum a ajuns la 36.
    • +13 (15 voturi)    
      E o mare diferenta (Luni, 21 decembrie 2015, 16:18)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Economia Chinei este diversificata. Rusia are o economie liniara, e exportatoare de resurse si de kalasnicoave. Cam atat. China de ex produce HTC....Rusia ce produce??? Ca procesorul Baikal am auzit ca trage navele la fund de cat de greu e.
    • 0 (0 voturi)    
      nu era vorba despre noi (Miercuri, 23 decembrie 2015, 16:27)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Era o comparatie cu marile puteri, noi nici nu intram in discutie.
  • -14 (20 voturi)    
    Este... (Luni, 21 decembrie 2015, 16:29)

    Ana [anonim]

    o putere pamanteana de pe taramul Pamant ci nu globala deoarece globul nu exista decat in mintile pradatorilor psihopati judeo-masoni si a maselor spalate pe creier. Istoria trebuie rescrisa!
    https://www.youtube.com/watch?v=h5i_iDyUTCg
    https://www.youtube.com/watch?v=fXTttOzBwLo
    • +11 (17 voturi)    
      Aveti acces la net la Socola? (Luni, 21 decembrie 2015, 16:54)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      OOOO, that's cute.
    • +11 (13 voturi)    
      Wow (Luni, 21 decembrie 2015, 17:26)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Adica tu ai avut suficient creier incat sa inveti engleza cat sa intelegi ce-ti spune ala... si cu toate astea crezi ca pamantul e plat. That's something!
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 22 decembrie 2015, 4:25)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Hahhaha!!! Mi-au dat lacrimile cat am ras. Nu am crezut ca in 2015, imediat 2016, mai exista oameni ca tine =)))
      • 0 (0 voturi)    
        Mai exista.. (Marţi, 22 decembrie 2015, 16:50)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        Dar nu stiam ca acceseaza HN mai nou...
  • +4 (6 voturi)    
    ATENTIE, RUSIA SE SMUCESTE RAU DE TOT IN LANT ! (Luni, 21 decembrie 2015, 16:42)

    Susufler0 [utilizator]

    SA NU-L RUPA ! Eu ma ghidez dupa altceva. Daca principalele "motoare" ale UE ar fi considerat-o pe Rusia ca fiind o adevarata putere mondiala, atunci, indiferent de anexarea Crimeii, ar mai fi sanctionat-o blocandu-i bani, active, afaceri, libertate de miscare pt conducatorii ei, etc ? Oare nu tocmai pt ca Rusia a pierdut statutul de putere mondiala, a luat sfarsit si "razboiul rece" ? Problema, din punctul meu de vedere e cu totul alta ! Nu cumva, de cand nu mai e decat o putere regionala, Rusia a devenit potential mai periculoasa, exact din acest motiv ? Nu cumva toate actiunile economice ale SUA si aliatilor sai din Europa si din Golf, indreptate impotriva impotriva Rusiei, in scopul de a o slabi economic, militar si politic, o fac sa devina si mai periculoasa in loc sa o puna "cu botul pe labe" ? Ce o sa iasa din toate astea ?
    • +6 (12 voturi)    
      Pai o sa iasa urat (Luni, 21 decembrie 2015, 17:20)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Doar ca la final, Rusia o sa se dezmembreze iar Phutin o sa fie probabil ori exilat in Coreia de Nord ori la Casa de Nebuni.
      Rusia e in pragul colapsului....iar caderea o sa fie abrupta, extrem de abrupta. Singura speranta a lui Phutin e doar sa traga si pe altii dupa el....ca de scos nu-l mai scoate nimeni.
      ps: asta daca nu stiati de ce se gudura Bursucu in ultima vreme. Si, BTW...daca era putere globala, creca nu e nevoie sa spun ce se intampla cu turcii dupa faza cu avionul ala.
      • 0 (2 voturi)    
        Putin e mai destept de-atat (Luni, 21 decembrie 2015, 22:56)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Lozinca lui, in momentul de fata, cre' ca e "Dupa mine potopul."

        Chiar inaintea crizei din Ucraina, dupa ani de hegemonie in Rusia, lu' Putin au inceput sa-i sufle in ceafa oligarhii. Le trebuiau oase noi de ros, si Putin nu prea dadea semne c-ar vrea sa imparta ceva cu cineva.

        Asa ca, pentru a-si asigura spatele impotriva oligarhilor, a dat un os de ros norodului, oamenilor simpli si prosti - normal ca prosti, dupa cateva decenii de decadere a scolii ruse, de la vremea sovieticilor, asta peste cele multe decenii (aproape un secol) de educatie sovietica, care iar n-a contribuit musai la cine stie ce discernamant politic al rusilor.

        Acuma, cu scaderea pretului petrolului si cu foamea pe care-o creeaza in Rusia, in mod evident timpul lui e limitat. Da' daca se mai tine pe scaun zece ani, si-a facut norma. Mai sacrifica un oligarh-doi in timpul asta, mai face rost de ceva parale sa dea la fomisti, cumva o mai scalda el o vreme.

        Pe cand o fi cu un picior in groapa o sa-l doara la basca ca-l dau altii jos - si si de faptul ca a dus Rusia in sapa de cauciuc, lui sa-i fie bine. Se trage undeva in America de sud, in ceva tara care n-are intelegeri de extradare bilaterala nici cu Rusia nici cu SUA, si traieste la caldurica pana-l ia dracu'.

        Io zic ca nu e prost. Nu e cumsecade, da' prost nu e. Nici nebun. Doar calculat si un foarte bun actor.
  • +7 (9 voturi)    
    datele economice (Luni, 21 decembrie 2015, 19:07)

    sada [anonim]

    sunt cam vechi, in 2015 galavoii etilici au cazut pe 11, in spatele canadei, care nici ea nu o duce prea bine, dar e un adevarat paradis pe langa mujicstan
  • 0 (6 voturi)    
    hmmm (Luni, 21 decembrie 2015, 22:29)

    The Saker [utilizator]

    pai eu nu inteleg, daca Rusia sta asa de prost, adica e la coada clasamentului, pentru ca isi mai bat capulamericanii cu toate agentiile lor de analiza si think-tank-uri si toate eforturile astea...eu in locul lor le-as da pace daca sunt ultimii in clasa, cei mai prapaditi..
    Ca de India sau Brazilia sau alte tari nu am auzit atata preocupare, ba chiar ingnorare totala, desi sunt- dupa cum zic americanii-- mult mai dezvoltati decat rusii.
    Nu stiu, dar bunul simt imi zice ca ceva ii doare, ii racaie, ca toata ziulica numai de Rusia ni se spune dinspre Washington..prea mare obsesia asta cu Rusia..sincer, nu prea ne intereseaza subiectul..
    • +2 (2 voturi)    
      Ai avea dreptate (Marţi, 22 decembrie 2015, 1:14)

      sile [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Dar au arme nucleare. Macar din cauza asta trebuie sa fii cu ochii pe ei.
  • +2 (6 voturi)    
    whisful thinking (Luni, 21 decembrie 2015, 22:55)

    Technicus [utilizator]

    Rusia nu face decat propaganda si provocari. Si ajunge sa creada in propriile minciuni.
    Marele "strateg" Putin a reusit sa-i faca pe ucrainieni din prieteni dusmani, si asta pentru secole de acum incolo. Sa urmariti pe satelit postul UT (Ukraina Today). Difuzeaza in engleza si este puternic anti-rusesc.

    Rusia lui Putin are o mentalitate imperialista de secolul XIX.
    Americanii si asiaticii (chinezi, coreeni, indieni etc.) si-au dat seama ca puterea e in tehnologie.
    Rusia e insignifianta la acest capitol.

    In ce priveste maretele realizari rusesti in tehnica spatiala: americanii ii lasa pe rusi sa fie taximetristii spatiali ai momentului si cu banii economisiti dezvolta noile capsule si rachete.