Manifestatie in Ungaria impotriva ridicarii unei statui reprezentand un ministru antisemit

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2015, 8:27 Actualitate | Internaţional

Aproximativ 300 de persoane, intre care si emisarul american impotriva antisemitismului, au manifestat duminica intr-o localitate din centrul Ungariei la apelul organizatiilor evreiesti impotriva proiectului de ridicare a statuii unui ministru din anii '30, autor al legilor antievreiesti, relateaza Agerpres citand AFP.

Manifestantii au marsaluit in tacere, cu cate o torta in mana, in apropierea locului unde urmeaza sa fie inaugurata in decembrie in orasuk Szekesfehervar o statuie in marime naturala a ministrului Balint Homan.

Homan ceruse deportarea evreilor din Ungaria in 1944 si aproape 600.000 de evrei unguri si-au pierdut viata in lagarele naziste.

'Un politician declarat pe fata antisemit si fascist nu trebuie sa aiba vreodata o statuie nicaieri in aceasta tara', a lansat participantilor Andras Heisler, conducator al celei mai mari organizatii evreiesti din Ungaria, Federatia comunitatilor evreiesti ungare (Mazsihisz).

Printre manifestanti se aflau diplomati israelieni si canadieni, dar si emisarul special al SUA impotriva antisemitismului, Ira Forman.

'Nu exista nicio justificare pentru ridicarea acestei statui, asa ceva nu poate fi lasat sa treaca', a asigurat trimisul special al Oficiului american de monitorizare si combatere a antisemitismului

Promotorii proiectului statuii, ai carui membri au legaturi cu partidul de extrema dreapta Jobbik, obtinusera finantari din partea statului si a municipalitatii.

Dar vineri, primarul localitatii Szekesfehervar, membru al partidului de dreapta al premierului Viktor Orban, a invitat Fundatia Balint Homan sa-si 'reconsidere' proiectul si sa restituie banii publici. Organizatia nu a raspuns inca acestui demers.

Guvernul Orban este acuzat frecvent ca acopera actiunile extremei drepte si ca minimalizeaza complicitatea statului ungar in deportarea evreilor.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2518 vizualizari
  • -1 (11 voturi)    
    Nimic nou din partea Ungariei (Luni, 14 decembrie 2015, 8:45)

    Stelian Mardareanu [anonim]

    Vecinii nostri isi dau arama pe fata.
    Nu pot decat sa ma bucur: celelalte tari, mai ales cele occidentale, vor putea sa faca mai usor diferenta intre maghiari si vecinii lor...
    • -1 (1 vot)    
      Asta chiar nu ne avantajeaza (Luni, 14 decembrie 2015, 11:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Stelian Mardareanu

      Intrucit nu este corect politic sa facem discriminari de etnie, rasa, religie, etc, asa cum ne-am exprimat oficial pozitia de a nu dori imigranti musulmani, in egala masura avem dreptul sa nu ne dorim imigranti de niciun fel.

      Tot corect politic ar fi ca si acestia, potentialii imigranti, indiferent de origine si religie, in semn de respect, sa nu ne invadeze, pe principiul, iute ce rai au fost ungurii si ce primitori sint romanii.
  • +3 (11 voturi)    
    Ardealul e plin de statuile unor sovini maghiari (Luni, 14 decembrie 2015, 9:05)

    lili [anonim]

    Peste tot in Ardeal gasim statuile unor nume de maghiari anti romani declarati pe care maghiarimea ii slaveste pentru aceasta atitudine, ca Petofi Sandor(poeziile lui antiromanesti sunt celebre!!), Konya Adam, una din figurile emblematice ale sovinismului maghiar si una dintre cele mai vocale voci ale iredentismului maghiar din Romania, Vass Albert, considerat criminal de război de către justiția din România, responsabil pentru masacrele impotriva romanilor in timpul Dictatului de la Viena 1940 si multe alte statui care impanzesc Transilvania de azi...

    "Petőfi a instigat în poeziile sale împotriva tuturor nemaghiarilor” din Transilvania(…)
    „Căci doar maghiarul este stăpân în ţară”,
    declară el în poezia „Magyar Nép” (Poporul maghiar) din iunie 1848:
    Doar maghiarul are aici drepturi de stăpân,
    Iar cei care vor să ni se urce în cap
    Vor simţi pe capetele lor paşii noştri,
    Înfingându-le pintenii în adâncul inimii…"
    • +2 (6 voturi)    
      hotii striga hotii (Luni, 14 decembrie 2015, 9:50)

      Regatul e plin de romani xenofobi, antimaghiari [anonim] i-a raspuns lui lili

      ...din pacate mai sovini si antimaghiari ca o buna parte a romanilor din sudul tarii, nicaieri in lume nu gasesti. Iesirie lor necontrolate, permanente, injuraturile la adresa ungurimii, blocarea majoritati initiativelor maghiare, aruncarea ungurimii la extrema societatii, devenind astfel cetateni de rangul 2, este la ordinea de zilei. Bine inteles spre afara auzi din partea politicienilor romani, fara sa roseasca, cuvinte de lauda a politicii romanesti fata de minoritati. Ei nu cunosc rusinea, dar a venit de mult timpul ca sa dispara acesti politicieni sovini, xenofobi din varful tarii. Arestari fara sens, inca neclarificate, procese de vitrina la Miercurea Ciuc, se afla la ordinea zilei. Pana cand domnilor si doamnelor din politica romaneasca?
      • -1 (5 voturi)    
        'cetateni de rangul 2"?! (Luni, 14 decembrie 2015, 13:29)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Regatul e plin de romani xenofobi, antimaghiari

        Cum “cetateni de rangul 2″, cand UDMRul care va reprezinta a facut parte din aproape toate guvernele post’89?!
        Cand aveti drept la vot si va alegeti reprezentantii dintre partidele voastre?!
        Cand maghiarii din judetele Har-Cov au invatamant exclusiv in lb maghiara, iar lb romana e predata ca lb straina, cand avem Primar secui, Antal Arpad, cand toate institutiile din judet, Consiliul Judetean si toate institutiile publice deconcentrate cu exceptia Politiei sunt conduse de UDMRisti, cand aveti sute de organizatii si paraorganizatii politice si culturale si paramilitare, mai multe decat romanii din toata Romania?!
        Cand votati, aveti drept la vot ca si romanii, cand de ani de zile functii de Vicepremieri si Ministri ai Romaniei au fost de la UDMR?!
        Cand UDMR a decis ani de zile politica in Romania fiind partidul-balama care decidea caderea unui guvern pana a aparut UNPR!!?!
        Cum puteti minti asa, cand an de an tabere paramilitare se organizeaza in Transilvania, uneori din bani publici, primarii din secuime sponsorizeaza cu bani publici Jobbikul sau Garda maghiara, ca vezi Doamne le aduce turisti?!
        Cand sute de romani din zona au fost nevoiti sa plece dupa ’89 pentru ca efectiv nu au mai fost lasati sa traiasca aici, unde isi aveau casa si masa?!
        Parerea mea este ca statul roman a gresit imens permitand sa ajungem azi aici, cu astfel de pericole, cu extremisti periculosi!
        Sper ca Statul roman sa instaureze Autoritatea statului si in aceste zone, sa nu-si mai faca de cap tot felul extremistii cum au chef, iar maghiarii majoritari si romanii minoritari sa traiasca linistiti!
        Arestarile se clarifica si acuzatiile din Dosar devin publice DUPA ce dosarul ajunge in Instanta si un Judecator decide!
        Asa se face justitie si in Ungaria !
    • 0 (0 voturi)    
      ...ia mai citeste-l... (Luni, 14 decembrie 2015, 19:19)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ... si pe Eminescu... ( cam multe lacune ai in aceasta parte ; poate gasesti ceva interesant pt tine ).
  • +2 (2 voturi)    
    trezire (Luni, 14 decembrie 2015, 9:38)

    El Condor [anonim]

    Pe cand o statuie a lui Dan Sova in Iasi ?