VIDEO Proteste al opozitiei pro-ruse din Muntenegru impotriva integrarii in NATO. Sondajele arata ca populatia este divizata

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2015, 14:57 Actualitate | Internaţional

Protest Muntenegru
Foto: Captura YouTube
Peste 2.000 de oameni au protestat in Muntenegru impotriva integrarii in NATO dupa ce acestia au primit invitatia de a se alatura aliantei de securitate, informeaza Radio Free Europe.

Protestul din fata parlamentului a fost organizat de partidele de opozitie pro-ruse, ce isi doresc sa aiba un loc un referendum pe subiectul integrarii in NATO.

Andrija Madic, liderul Partidului Democratic Noua Serbie, a spus multimii ca daca guvernul nu va face un referendum despre integrarea in NATO si daca nu va trece decizia prin parlament, "Muntenegru va fi adus intr-un punct de conflict".

Protestatarii au strigat sloganuri precum "Mama Rusie" si au avut bannere cu "Nu pentru razboi, nu pentru NATO" si "criminali NATO".

"NATO ne-a invitat sa mai punem cativa soldati impotriva Rusiei" a declarat fostul presedinte Momir Bulatovic, un aliat al lui Slobodan Milosevic. "Nu ar trebui si nu trebuie sa facem parte din acest joc" a mai declarat acesta.

NATO a oferit Muntenegru sansa integrarii la summitul aliantei din 2 decembrie. 

Conform unui sondaj facut de Centrul pentru Democratie si Drepturile Omului de la Podgorica, 37% dintre cei intervievati sunt impotriva integrarii in NATO, si 36% sunt pentru, relateaza Russia Today.



Citeste mai multe despre   









4125 vizualizari
  • -19 (29 voturi)    
    Haha saracii (Duminică, 13 decembrie 2015, 15:29)

    @Mishu [utilizator]

    Presimt o revolutie portocalie si la astia, joe biden isi va trimite fiul si aici cu ganduri bune ca in ucraina.
    • +5 (5 voturi)    
      Misu ..... pisu (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:58)

      jidanu [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Fiul lui Biden a murit
    • +3 (5 voturi)    
      Misulica, preferi o revolutie rosie? (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Ca stim ce aduc astfel de revolutii.
  • +16 (24 voturi)    
    toti vor cu rusia lu' piticu atomic (Duminică, 13 decembrie 2015, 15:36)

    rov [utilizator]

    cine vrea civilizatie in Balcani ?!?!
    • +12 (20 voturi)    
      Extrem de interesant cat de scurta e memoria (Duminică, 13 decembrie 2015, 15:50)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui rov

      colectiva. Muntenegrenii probabil ca habar nu au de Holodomor si mai nou nici de faptul ca Rusia e in faliment si ca poporenii mor de foame pe acolo.
      • -17 (31 voturi)    
        si prin urmare (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:19)

        axl [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        trebuie sa ne aliem cu cei care ne lasa impresia ca vom avea prosperiatate si belsug?

        prietene realitatea e cruda...iesi din manipularea americana si o sa vezi ca si tu esti un sclav care o duce mai rau ca cei din rusia...chiar daca esti in nato...

        lucrurile se misca cu viteza, iar marea amagire si minciuna promovata de usa va fi demascata chiar de locuitorii ei cand vor iesi din case ca nu vormai suporta saracia in care se tot cufunda de vreo 15 ani.
        Noul comunism se va naste din statele unite...dupa ce vor trece si ei printr-un razboi crunt...pacat ca suntem generatia care va prinde aceste miscari la nivel mondial
        • +13 (19 voturi)    
          Esti delusional (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:46)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui axl

          Din cate vad in jur, nu e rau in America. Benzina e ieftina, somajul e la cele mai reduse cote, crestere economica sustinuta au de ani de zile.
          Poate e vremea sa mai iesi tu din coliba si sa te uiti in jur.
          • -1 (11 voturi)    
            Benzina in SUA (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:51)

            devis [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Pai sigur ca e ieftină.
            Pe ei nu ii obliga UE sa se "alinieze".
        • +18 (20 voturi)    
          Pe ce lume trăiești? (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:57)

          Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui axl

          Tovarășe, cred ca noi doi trăim în lumi paralele. Fără a lua mai mult de cât este cazul apărarea americanilor, dă-mi voie să te anunț două lucruri:
          1. prosperitatea "promisă" nu este chiar o minciună. Poate că tu o duci mai rău decât rușii, nu știu ce salariu ai. Dar cei mai mulți din România o duc mai bine decât cei mai mulți din Rusia. Bucureștiul are un PIB/locuitor mai mare decât Madrid sau Berlin (e drept, asta și pentru că la noi lucrurile sunt mult mai centralizate). Una peste alta, dacă ție îți este rău, este în primul rând vina ta.

          2. Americanii au performanță economică chiar și în ultimii 15 ani, așa că nu știu despre ce revoluții iminente citești tu pe unde te culturalizezi, dar mă tem că vei fi dezamăgit.

          În concluzie, dacă tot aștepți cu înfrigurare noul comunism, te invit să îți alegi între țările acestei lumi care au acest sistem și să fii fericit acolo. Lasă-ne să fim noi manipulați.
          • +2 (8 voturi)    
            Poate ne explica tovarasul axl (Axinte) (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:02)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

            de ce isi tin rusii banii in Occident si de ce 100 mld Euro parasesc Rusia anual???
        • +9 (11 voturi)    
          ai dreptate (Duminică, 13 decembrie 2015, 17:02)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui axl

          bati campii. Filmuletele cu conspiratii de pe youtube ti-au luat mintile.
      • +3 (3 voturi)    
        Ironia sorții (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:00)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Tocmai pe teritoriile unde Tito se opunea politicii staliniste să se creeze un curent filorus... Oare ce-o zice în mormânt?
      • 0 (8 voturi)    
        ei, nu e chiar asa (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:13)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        nu o duc ei pe roze dar nu se moare de foame, au un PIB / capita apropiat de al Romaniei
        • +3 (7 voturi)    
          PIB-ul ala nu are nici o valoare (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:31)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Ai 20 de milioane de rusi la limita subnutritiei...date oficiale, recunoscute si de Phutin. PIB-ul nu reflecta starea poporului daca 99% is aproape de sclavie.
          • 0 (6 voturi)    
            bah (Duminică, 13 decembrie 2015, 20:51)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            nu cred ca e chiar asa, io nu pun botul la vrajeala nimanui, si rusii si americanii fac propaganda, sa crezi ca rusii sunt chiar morti de foame e cam prostie. nu-mi plac rusii dar nu sunt prost sa subapreciez un potential inamic. citeste sun tzu.
  • +12 (12 voturi)    
    daca-s in opozitie sunt minoritari (Duminică, 13 decembrie 2015, 17:23)

    Metusala [utilizator]

    ce care nu vor sa fie impotriva Rusiei inseamna ca se pun impotriva NATO.
    Daca Russia Today relateaza sondajul va dati seama cat de credibil e. Pe rusi ii deranjeaza de fapt inchiderea Serbiei cui tari NATO si nu aportul militar al Muntenegru, faptul ca pot pierde un cui in Balcani
    • +2 (8 voturi)    
      CCCP a trait bine din jumuleala si exploatarea (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:04)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      tarilor anexate sau cazute in umbra lor dupa al doilea razboi mondial. Visurile astea delusional-onirice ale postacilor bullshevici is doar aiureli. De cand cand nu mai jumuleste, Rusia e pe duca.
  • +2 (4 voturi)    
    ce (Duminică, 13 decembrie 2015, 17:44)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nume inspirat are agentul principal local al micului cracanat, bulatovici.
  • +1 (1 vot)    
    Rusia Today (Luni, 14 decembrie 2015, 11:40)

    tudor74 [utilizator]

    As fi avut mai multa incredere in veridicitatea acestei stiri daca o citeam pe click.ro, Rusia Today minte probabil si cand da ora exacta.