UPDATE Rusia anunta ca unul dintre distrugatoarele sale a tras lovituri de avertizare spre o nava turceasca in Egee. Atasatul militar turc de la Moscova, convocat de Kremlin

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2015, 14:12 Actualitate | Internaţional

​Ministerul rus al apararii a anuntat ca una dintre navele sale de razboi a fost nevoita sa traga lovituri de avertizare catre o ambarcatiune turceasca in Marea Egee pentru a evita o coliziune, transmite Interfax, citata de Reuters.

Potrivit AFP, Moscova anunta ca l-a convocat pe atasatul militar turc dupa ce un distrugator a evitat la limita coliziunea  cu o nava turceasca in Egee.

"Pe 13 decembrie, echipajul navei rusesti Smetlivy, care se gasea la 22 de km de insula greceasca Lemnos, in nordul Marii Egee a evitat coliziunea cu o ambarcatiune de pescuit turceasca”, a anuntat ministerul apararii care a afirmat ca a folosit arme usoare pentru a avertiza ambarcatiunea

Potrivit Moscovei, dupa focurile de avertisment trase, nava turceasca si-a schimbat cursul si a trecut la circa 500 de metri de distrugatorul rusesc.


Citeste mai multe despre   









15469 vizualizari
  • +5 (47 voturi)    
    Ivan Turbinca (Duminică, 13 decembrie 2015, 14:26)

    un domn [utilizator]

    are alergie la Turcia, deh, in Turcia nu sunt Olimpiade de Consumat Votka
  • +14 (48 voturi)    
    marea egee (Duminică, 13 decembrie 2015, 14:44)

    thebblack [utilizator]

    1 ce cauta marina rusa in marea egee?

    2 sa vezi distractie daca turcii scufunda respectiva barca sovietica.
    • +8 (18 voturi)    
      Ar fi mai multe de spus ! (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:12)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      1. E clar ca distrugatorul rusesc a jucat rilul la F16 turcasc din scana anterioara iar vasul de pescuit turcesc rolul Suhoiului; este clar ca turcii au fost avertizati si au schimbat directia ! Doar ca turcii puteau sa ceara ca distrugatorul rusesc sa schimbe directia !
      2. Daca turcii se supara rau e posibil ca distrugatorul rusesc sa rugineasca in Mediterana pentru ca turcii nu-l mai lasa sa treaca prin stramtori inapoi in Marea Neagra ! Si nu numai distrugatorul asta ci toate navele rusilor !
    • -18 (24 voturi)    
      Unde o fi marina comerciala romanesca? (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:25)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Unde o fi marina comerciala romanesca?
      • +10 (14 voturi)    
        care-i legatura? (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:55)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Sau Rossia Today are logica ei speciala?
      • -2 (12 voturi)    
        Intreaba-l pe Poppey Marinarul. (Duminică, 13 decembrie 2015, 22:20)

        Metusala [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        .
        • +2 (4 voturi)    
          Si pe Votcaroiu, mai ales (Luni, 14 decembrie 2015, 0:32)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

          Ca el a fost tartorele vanzarii.
      • 0 (2 voturi)    
        Ca sa traga rusnacii in ea ? (Luni, 14 decembrie 2015, 8:39)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        :-))
  • +21 (45 voturi)    
    Provocari si hartuiri rusesti (Duminică, 13 decembrie 2015, 15:43)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Nimic nou sub soare.
  • +20 (42 voturi)    
    rusii nu mai au treaba prin imensul lor teritoriu (Duminică, 13 decembrie 2015, 15:45)

    rov [utilizator]

    ii manaca rau spinarea prin tarile din jur...
  • -17 (55 voturi)    
    Naravuri vechi. (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:05)

    Scorillo [anonim]

    Multi se intreaba ce cautau rusii in marea Egee, intrebare stupida si fara sens, pentru ca este o mare libera in care poate naviga oricine.
    Mie mi se pare ca se doreste repetarea scenariului cand a fost scufundat petrolierul romanesc Independenta pentu ca si atunci tot o nava de pescuit turceasca a intrat in el si l-a scufundat, fara sa raspunda nimeni si fara complicatii. Pe turci ii manaca rau pe spinare si cred ca pana la urma rusii o sa-i scarpine, dar mi-e frica ca o sa-i scarpine prea rau, dar asa este cand o cauti cu orice pret...
    • -3 (39 voturi)    
      lasa tu astea (Duminică, 13 decembrie 2015, 17:03)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Scorillo

      te bagi in treburi vechi, incheiate. aici ii injuram pe rusi, azi sunt buni turcii chiar daca au devenit o dictatura islamica.
      • +3 (11 voturi)    
        Turcii sunt buni azi ? (Duminică, 13 decembrie 2015, 22:32)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ember

        Sunt rai azi : sunt prietenii si colaboratorii lui ISIS,
        sunt inamicii kurzilor ( care ii gonesc pe ISIS ) ,
        au intrat in Iraq sa-si faca baza militara , fara acordul Iraqului,finanteaza ISIS prin cumpararea de petrol de la ei.
        Tara se islamizeaza sub Erdogan, cu sprijinul masiv al populatiei ,care il iubeste si il voteaza.
        Si nici in trecut nu au fost mai breji. Genocidul armenilor, colaborarea cu Hitler, etc.
        Asa ca nu prea am motive sa spun ca turcii sunt buni .
      • +3 (3 voturi)    
        Ii injuram si pe rusi si pe turci. (Luni, 14 decembrie 2015, 4:00)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui ember

        Faptul ca Turcia a devenit o dictatura islamica, nu schimba cu nimic incidentul si nu-i da dreptul lui Putin sa faca ce vrea.

        In alta ordine de idei, dictatura lui Putin nu-i cu nimic mai buna decat cea din Turcia.

        Din punctul meu de vedere, sa se bombardeze unul pe celalalt pana nu mai ramane nimic din ei. Chiar le urez mult-mult succes in aceasta directie!
        • +1 (1 vot)    
          asa da ! (Luni, 14 decembrie 2015, 19:55)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          asta ar fi solutia cea mai buna...
    • +13 (13 voturi)    
      o mică observație (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:05)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Scorillo

      Conform informațiilor publice, barca ce a lovit petrolierul "Independența " era grecească.

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Nava_%E2%80%9EIndependen%C8%9Ba%E2%80%9D

      Da, navele au dreptul să se plimbe prin mările libere, respectând regulile de trafic. Din știre nu rezultă care din aceste nave s-a abătut de la regulamente, dar e clar că una a tulburat liniștea zeului-fierar Hefaistos.
  • +30 (32 voturi)    
    1856-2016 (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:30)

    raudegura [anonim]

    Razboiul Crimeei redivivus?
    Oricum ,de cate ori rusii au intrat in conflict cu turcii a fost in avantajul nostru !
    • +14 (14 voturi)    
      cu exceptia... (Duminică, 13 decembrie 2015, 17:26)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui raudegura

      1812 când au semant pacea de la Bucureşti prin care ruşii au anexat Basarabia pentru prima dată.
      • +8 (8 voturi)    
        :) (Duminică, 13 decembrie 2015, 17:53)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Atunci nu era NATO.
      • +8 (8 voturi)    
        nu mai erau in conflict! (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:01)

        Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        au ajuns la intelegere, de asta sa ne temem
      • +9 (9 voturi)    
        pai (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:26)

        raudegura [anonim] i-a raspuns lui Marian

        aia a fost o vanzare a unui grecotei:Manuc Bey,ala care fusese pus sa semneze pacea din partea turcilor . si a luat bani de la rusi...
  • +13 (25 voturi)    
    RUSII NU STIU SA PIARDA LA CEI MARI, DARAMITE LA (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:32)

    Susufler0 [utilizator]

    CEI "MICI" ! E clar ca rusii au facut o obsesie vis a vis de turci. Nu pot sa uite povestea cu Suhoi-ul iar pentru ei, se vede ca masurile de retaliere, nu inseamna nimic daca nu pot sa traga o "bumbaceala" celor care i-au suparat. Chiar ca nu stiu cum o sa se termine chestia asta ! Desi initial am tinut partea turcilor, acum parca mi-as dori ca turcii sa faca un pas inapoi, pt ca mi-e teama ca rusii sunt pe cale sa devina la fel de imprevizibili ca si adversarii lor de acum si sa iasa cu scantei. Iar scanteile am vazut la ce pot duce !
    • +5 (17 voturi)    
      cu un scenariu bine gandit (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:50)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      la disparitia acestui imperiu al raului...
      • +5 (9 voturi)    
        ITI PUN O INTREBARE 100% NERETORICA ! (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Si cine sa-l gandeasca ?
    • +14 (14 voturi)    
      probleme la nord! (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu cred ca au chef de razboi si cu Turcia; Lituania tocmai si-a inaugurat o noua retea electrica legata de Europa, ca raspuns la sicanele rusilor care stapaneau vechea retea de pe vremea URSS. Adica, mica enclava Kaliningrad a federatiei ruse or va fi conectata la Europa de Vest, or va trece la lampile cu gaz, ca nu vad cum vor construi o retea separata. Poate pe sub mare? iar Kaliningradul e un fel de Crimee a nordului .....
  • +6 (22 voturi)    
    Nava rusa (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:58)

    takadab [anonim]

    Nu stiu cum sa va zic dar asemenea nava ar trebui dusa la casat.
    Afumatoarea asta de pufoaice nu are ce sa caute in Marea Egee sau Mediterana.

    http://turkishnavy.net/2012/04/02/smetlivy/
    • +11 (21 voturi)    
      Nava construita in 1966, (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:03)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui takadab

      data in exploatare in 1969.

      Rusii isi trimit in Siria cele mai avansate forte.
    • +14 (24 voturi)    
      merge cu carbuni sau cu lemne ??? (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:26)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui takadab

      ha, ha ala-i. distrugator ? pufaie si gafaie de parca-i din sec 18. Sigur e ruginit tot

      Inseamna ca au tras in barca turceasca ca sa nu le-o ia barca inainte .
    • +7 (7 voturi)    
      Hahaha (Duminică, 13 decembrie 2015, 21:39)

      Megies [anonim] i-a raspuns lui takadab

      Eu cred ca turcii vedeau doar un nor de fum si au crezut ca-i o nava avariata, vrand sa-i ajute.
    • +6 (8 voturi)    
      Intradevar ! (Duminică, 13 decembrie 2015, 22:37)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui takadab

      O amenda mare pentru poluare ar trebui sa ia rusii.
      Mai ales ca acum se iau masuri impotriva incalzirii globale. Ce fum scoate ! Nu am mai vazut o asa nava.
  • +10 (20 voturi)    
    intre noi fie vorba (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:19)

    anonimicus [utilizator]

    Ce cauta marina sovietica la numai 22 km de Lesbos, teritoriul unei tari NATO? Sardine si guvizi?
  • +15 (21 voturi)    
    Nu numai americanii au distrugatoare "invisibile" (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:22)

    Metusala [utilizator]

    Si acesta rusesc este invizibil, dar din cauza fumului!
  • +10 (22 voturi)    
    Erau sa se ciocneasca... (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:59)

    Matache M, [anonim]

    ...dar a putut trece la distanta de 500 m :). Rusii sunt niste estimatori fantastici.
    • +19 (25 voturi)    
      Imi imaginez dialogul (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:21)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Matache M,

      Nava scoate fum din belsug, doi ofiteri pe punte, unul se uita cu binoclul:
      "-Ivan tu vezi ceva?
      *Ivan se uita in sticla de vodca, pe jumatate goala
      -Da... mai e un pic"
      • +5 (7 voturi)    
        Si escaladarea (Duminică, 13 decembrie 2015, 21:20)

        MPopa [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        "Ivane, da-mi si mie un gat ca daca nu trag!"
        "Trage cat vrei, ce-s cartusele mele? Sunt ale lui Putin!"
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Duminică, 13 decembrie 2015, 21:19)

    NewLevel [anonim]

    Bine ca n-au tras in ea, ca se umpleau de mate de peste si de ridicol.
  • +10 (12 voturi)    
    Sfidare si nebunie (Duminică, 13 decembrie 2015, 21:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nimeni nu trage lovituri de "avertizare", nici in Marea Egee nici altundeva, nici catre vase turcesti, nici catre alte vase, decat daca are chef de razboi.

    Si totusi, sfidarea are limite. Cum sa tragi lovituri de avertizare in Marea Egee catre vase turcesti??!! Asta nu e tupeu, e inconstienta. De Putin nu ma mir. Dar generalii rusi?! Cred ca isi pun intrebari despre sanatatea mintala a liderului. Cum ar putea Rusia sa sustina un razboi cu Turcia?! Putin a luat-o razna rau de tot. E nebun.
    • +5 (5 voturi)    
      Las ca ne lamureste Javrov sau Shoigu (Luni, 14 decembrie 2015, 0:35)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      maine, or sa spuna ca distrugatorul e vechi oricum si ca au tras cu catapultele din dotare. Inca nu e upgradat la trebuchet-uri.
    • +1 (1 vot)    
      NU, nu cred ca-i nebun! (Luni, 14 decembrie 2015, 11:02)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nu trebuie sa il subestimam, fara indoiala ca se bezeza pe ceva.
  • +3 (3 voturi)    
    Putin s-a mai facut un pic de rah.. (Luni, 14 decembrie 2015, 10:06)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca raspuns la doborarea Suhoi-ului Putin ordona unui distrugator din epoca sovietica sa traga spre un vas de pescuit turcesc. Probabil nu a trimis un distrugator modern de teama sa nu fie scufundat de vreun peste-spada aruncat de pe pescador. De copaia veche se putea dispensa la o adica.
  • -1 (1 vot)    
    De ce comenteaza cu asa inversunare mamaligarii? (Luni, 14 decembrie 2015, 14:31)

    quietguy58 [utilizator]

    Rahatul turcesc se razboieste cu voda ruseasca.