VIDEO Acord istoric la Conferinta ONU de la Paris pe tema modificarilor climatice, adoptat de 195 de state. Ce prevede acesta

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 21:01 Actualitate | Internaţional

Acord la COP21
Foto: Twitter/ @UN_Spokesperson
In total 195 de state au adoptat sambata, la Paris, primul acord universal, cu caracter constrangator, in lupta impotriva incalzirii globale. Acordul vizeaza atat o transformare - in urmatoarele decenii - a economiei mondiale bazate pe combustibili fosili, cat si o incetare a ritmului incalzirii globale, scrie Mediafax citand Reuters.
Ministrul francez de Externe Laurent Fabius, presedintele Conferintei ONU pe tema modificarilor climatice (COP21), a marcat anuntul cu o lovitura de ciocan in pupitru, semnaland astfel ajungerea la un acord intre cele 195 de natiuni, dupa 13 zile de negocieri.

Documentul prevede limitarea cresterii temperaturii medii la nivel global la mai putin de 2 grade Celsius, scrie BBC.

Acesta este primul acord care obliga toate tarile sa se angajeze sa-si reduca emisiile de carbon.

El este in parte constrangator, in parte voluntar.

Anterior, grupuri-cheie, precum G77, un grup de tari in curs de dezvoltare, dar si tari precum China si India au anuntat ca sustin propunerile.

Textul adoptat accepta faptul ca pericolul modificarilor climatice este mult mai important decat s-a recunoscut anterior si angajeaza semnatarii sa-si reduca emisiile poluante.

Anterior, presedintele francez Francois Hollande a catalogat textul drept "fara precedent", iar secretarul general al ONU Ban Ki-moon i-a indemnat pe negociatori sa-si "incheie sarcina".

In momentul in care presedintele Conferintei ONU a marcat, printr-o lovitura cu ciocanul la pupitrul prezidiului, adoptarea Acordului, delegatii s-au ridicat in picioare, au ovationat si au aplaudat.



Documentul va intra in vigoare in 2020.

Intre alte masuri, el prevede:

- atingerea unui varf al emisiilor cu efect de sera cat mai curand posibil, dar si a unui echilibru intre surse si absorbanti de gaze cu efect de sera in a doua jumatate a acestui secol

- mentinerea cresterii temperaturii globale "sub 2 grade Celsius" si o continuare a eforturilor de limitare a acesteia la 1,5 grade Celsius

- revizuirea progreselor inregistrate la fiecare cinci ani

- finantarea cu fonduri de mediu in valoare de 100 de miliarde anual a tarilor in curs de dezvoltare, pana in 2020, si un angajament in vederea continuarii finantarii in viitor.



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7784 vizualizari
  • +8 (18 voturi)    
    ramin sceptic: (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 21:36)

    victor L [utilizator]

    evolutia Pamintului este mai puternica decit un "acord mondial fara precendent".
    • +4 (8 voturi)    
      chinezii, cu doi pasi inainte (Duminică, 13 decembrie 2015, 1:30)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Nu datorita acordurilor mondiale ci din necesitate.
      Par egzamplu - deunazi, in Nantong am vazut mii de "mobre" vechi trecute pe electric. Adica li s-au dat motorul jos, toba si ce mai tinea de carburatie si li s-a montat un motor electric cu baterie si invertor, fara prea multe omologari, birocratie sau TAXE.
      Aduca la 2-3 sute de scutere, daca mai auzi unul pacanind/mirosind a benzina.
      Partea nasoala este ca nu-i auzi, iar noaptea nici nu-i vezi, deoarece nu aprind farurile pentru a mari autonomia. Citiva si-au pus niste leduri albe, lucru ameliorativ.
      Deci se poate si fara birocratie, dar nu la noi.
      • +3 (3 voturi)    
        oare? (Duminică, 13 decembrie 2015, 4:39)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Marea (imensa) problemă a Chinei este la ora actuală modalitatea de generare a energiei electrice folosite, care este majoritar din arderea cărbunelui. Și chinezii au un cărbune de foarte proastă calitate, iar tehnologiile folosite în cele mai multe domenii sunt înapoiate cu zeci de ani față de occident. India se află în aceeași situație.
  • -6 (22 voturi)    
    what's the catch? (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 21:46)

    anonimi [anonim]

    Care incalzire globala? In primul rand este o mare minciuna. In al doilea rand globul a intrar intre timp la apa si s-a transformt intr-un plan...
    Lume, iesi din Transa!
    https://www.youtube.com/watch?v=fXTttOzBwLo
    • -2 (18 voturi)    
      Poate nu e minciuna! (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 22:45)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

      Incalzirea globala poate fi minciuna sau nu. Problema este alta: politicienii o folosesc ca mecanism de insclavizare totala a oamenilor. Adica nu este suficient ca dam 70% din munca noastra statului, de 7 ori mai mult decat zeciuala de care ii compatimim pe "primitivii" nostri stramosi din istorie, nuu, acum daca folosim combustibili fosili va trebui sa platim impozit de 95% din ce producem. Si daca-am plati unora cinstiti, dar uitati la noi ce se petrece, credeti ca restul politicienilor sunt altfel in strainatate? Da, poate mai precauti! In nici un caz mai cinstiti!
      In acelasi timp corporatiile mamut mituiesc si platesc impozite simbolice si nu in amarata de Romanie, la fel si in SUA sau in restul UE!
      Combustibilii fosili vor fi consumati fie ca e omul sclav fie ca nu! Toate acordurile se fac insa doar pentru a-i insclaviza si mai rau! Asa ca sunt impotriva!
      • -1 (1 vot)    
        Chiar merită să-ți irosești energia (Duminică, 13 decembrie 2015, 12:27)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        pentru cineva care crede și încearcă să-i facă și pe alții să creadă că Pământul e plat?
  • 0 (18 voturi)    
    aberant (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 22:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce probleme are lumea reala si ce probleme au astia, dar vine si nota de plata in curind, nu mai e mult. O tin langa cu timpeniile inepte, escrocheria secolului, incalzirea globala.
    • +6 (10 voturi)    
      incalzirea...este reala (Duminică, 13 decembrie 2015, 1:38)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      insa marea problema este...cum rezolva ei problema.
      Adica baga iar taxe babane in loc sa dezvolte tehnologii noi sau la inceput de drum (de pilda autonomia bateriilor) iar acestea sa fie pentru toata lumea, la preturi modice nu la preturi de Tesla S.
      (vezi ce am scris mai sus, raspuns lui @victor)
      Ca doar de pe urma petrolului au strins gușații pentru o mie de vieti...
      • 0 (2 voturi)    
        ce mi-ai raspuns, (Duminică, 13 decembrie 2015, 9:58)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        cu exemplul chinez, te remarca pentru a fi al 196-lea semnatar al acordului.
        Ca inca unul care se impotriveste evolutiei Pamintului; pari glumet :P
    • +5 (7 voturi)    
      He he (Duminică, 13 decembrie 2015, 1:46)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Unii se pregateau sa vanda oxigen deja..cei mai vehementi sunt aia care nu merg niciodata pe jos
  • -1 (15 voturi)    
    cine? (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 23:21)

    spy [utilizator]

    mai mult ca sigur nu au semnat USA, UAE, Qatar, Kuweit, si altelel asemenea
  • +4 (16 voturi)    
    Titanic Vals (Duminică, 13 decembrie 2015, 0:36)

    Mazeta [utilizator]

    Suntem ca pe Titanic. Bogații dansează inconștienți pe putea de sus, săracii vor să li se alăture, iar vasul se îndreaptă spre dezastru. Nici Leondardo di Caprio nu mai poate salva lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate ca nu (Duminică, 13 decembrie 2015, 20:34)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poate ca Leonardo nu va salva lumea. Dar nici cei cu degetul in nas n-o vor salva. Nici aia cu surasul superior in coltul buzelor nu vor salva nimic.

      In final, daca se va vorbi despre salvare, cine crezi ca va fi salvat lumea? Eu nu stiu si nici nu conteaza ce credem noi acum. Stra-nepotii si stra-stra-nepotii vor zice simplu ca lumea S-A SALVAT! Ei au sigur dreptate. Intotdeauna proprietatea conceptelor si a concluziilor apartine generatiilor viitoare. Noi nu avem dreptul sa distrugem civilizatia si viata, pentru ca acestea NU NE APARTIN! Nici macar vorbele mari si intelepte nu ne apartin. Nimic nu ne este destinat noua, cu exceptia iluziilor.
  • +1 (1 vot)    
    Cand!? (Duminică, 13 decembrie 2015, 8:05)

    Cetateanu [utilizator]

    Cand toti "smecherii" diplomati UN, presedinti, politicieni etc., care au participat la aceasta adunare se vor deplasa (macar de acasa la locul de munca) cu mijloace electrice, transport in comun, sau pe H2 o sa-i cred.
    • +2 (2 voturi)    
      biciclete? (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:50)

      legolas13 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Ai ceva cu bicicletele de nu le-ai pus in lista?
  • +1 (1 vot)    
    Problema (Duminică, 13 decembrie 2015, 9:44)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    E ca vom fi jupuiti in continuare tot noi, saracii, prin fel de fel de taxe aberante la factura de electricitate (certificatele verzi, cu care multi s-au imbogatit-desi ni se promisese ca vor fi reduse) si combustibili! Iar poluarea va exista in continuare, indiferent de cate taxe ar pune captele patrate de la Bruxelles! Banii aia se vor scurge in buzunarele lor, si nu in tehnologii alternative sau reducerea efectiva a poluarii! Camioanele, tirurile si jipanele nu le poti interzice, asa ca vor continua sa polueze in continuare! In maxim 20 de ani in Bucale si alte mari orase se va circula cu gura astupata, ca in China! Singura modalitate de a reduce poluarea e sa interzici in a mai circula masinile care polueaza mult, ori asta nu se va intampla, pt. ca marfurile trebuie carate! Apoi, praful din constructii din eternele santiere polueaza mult mai mult si mai vizibil decat ghiorlanul de la semafor cu motor 3.0!
    Revolutia industriala a fost motorul care a miscat lumea si a dezvoltat-o si i-a dat de munca, industrializarea, iar acum vrem sa-i punem capat si sa dam milioane de oameni afara? Nu pot munci toti in mall-uri sau magazinele de cartier, le va da COP21 de mancare si contopistii de la Bruxelles?
  • +3 (5 voturi)    
    'mentinerea cresterii temp. globale sub 2 grade' (Duminică, 13 decembrie 2015, 10:19)

    paranoid_android [utilizator]

    e o dorinta extrem de aroganta (ca sa nu zic idioata), avand in vedere ca nu avem nici un control asupra dinamicii atmosferei (si parerea mea ca nu vom avea nici in viitorul indepartat);
    • 0 (0 voturi)    
      Esti prea modest (Duminică, 13 decembrie 2015, 20:50)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Desi nu sunt prezicator. am tot dreptul sa banuiesc ca omenirea va supravietui cataclismelor, prevazandu-le si actionand pentru supravietuire.

      Nu stim cum, dar vom controla nu doar atmosfera, ci si tot ceea ce se apropie de Terra la mai putin de citeva secunde lumina distanta. De fapt trebuie sa controlam si mai mult de-atit. Iarasi nu stiu cum, dar o vom face. In mod sigur NU in viitorul indepartat. Ci ACUM, in secolul asta si secolul viitor. Ce reprezinta doua secole pentru o civilizatie, daca un simplu om vrea si poate sa traiasca peste o suta de ani?! Viitorul e mai apropiat decat crezi tu. Si nici stramosii nostri milenari nu-ti vor parea prea indepartati daca apuci sa traiesti macar 80 de ani, ca sa simti ce repede trec, si mai ales sa intelegi acceleratia progresului. Ritmul creste in mod evident.
  • 0 (2 voturi)    
    Era bine de stiut lista celor 195 de state (Duminică, 13 decembrie 2015, 10:37)

    om bun [anonim]

    China este in lista ?- fiind cel mai mare poluator al planetei