Atentatele din Paris si San Bernardino accentueaza retorica anti-islam: De la superioritatea culturii occidentale pana la interzicerea intrarii musulmanilor in SUA

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:35 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen, lidera Frontului National
Foto: Agerpres
Atentatele din Paris si din San Bernardino au eliberat in Occident un discurs antimusulman de o violenta inedita, de la americanul Donald Trump, care vrea sa interzica intrarea musulmanilor in America, si pana la fostul premier australian Tony Abott, care vorbeste despre "superioritatea" culturii vestice, scrie AFP.

Iar in Franta, unde Frontul National a castigat un scor istoric la alegerile regionale, deputata Marion Marechal-Le Pen, una dintre figurile marcante ale miscarii de extrema dreapta, a afirmat ca musulmanii pot trai in Franta cu conditia de a respecta "moravurile si modul de viata" mostenite din istoria crestina a tarii.

Insensibil la condamnarile internationale, candidatul republican la Casa Alba Donald Trump era prezent marti pe toate televiziunile pentru a apara ideea de a interzice intrarea musulmanilor in SUA, afirmand ca poate Franta ar fi trebuit sa adopte aceeasi strategie, avand in vedere "imensele" probleme pe care le are cu comunitatea musulmana.

Acesta a sustinut ca numerosi musulmani sustin jihadul impotriva americanilor.

"Priviti ce s-a intamplat la Paris, oribilul carnagiu (...). Exista zone in Paris care s-au radicalizat, unde politistii refuza sa mearga. Sunt ingroziti", a declarat el.

"Avem zone in Londra si in alte locuri care sunt atat de radicalizate incat politistii se tem pentru viata lor", a sustinut acesta.

Afirmatiile incendiare au starnit un torent de proteste iar Casa Alba a renuntat la rezerva sa obisnuita pentru a condamna afirmatiile lui Trump.

Presedintele Barack Obama a cerut duminica americanilor sa nu stigmatizeze musulmanii, dupa masacrul de la San Bernardino (California), afirmand ca gruparea Statul Islamic "nu vorbeste in numele islamului".

In Marea Britanie, o petitie care cere impiedicarea intrarii lui Donald Trump in regat avea peste 70.000 de semnaturi miercuri dimineata.

Primarul Londrei, Boris Johnson, a calificat afirmatiile acestuia drept "idiotenie totala". "Singurul motiv pentru care as evita anumite cartiere din New York ar fi riscul real de a da de Donald Trump", a ironizat el.

"Franta nu e pamant islamic"


In Australia, fostul premier conservator australian Tony Abbott a declansat o alta furtuna.

Occidentul "trebuie sa fie pregatit sa proclame superioritatea evidenta a culturii noastre asupra unei culturi care justifica uciderea oamenilor in numele lui Dumnezeu", a declarat Abbott, intr-un editorial publicat miercuri de Daily Telegraph.

"Islamul nu a cunoscut propria sa versiune de Reforma si epoca a Luminilor si acceptarea care a urmat a pluralismului si a separarii bisericii de stat", a spus fostul seminarist catolic.

Afirmatiile sale au starnit reactii adverse, seful opozitiei laburiste Bill Shorten acuzandu-l ca vrea sa divizeze tara.

In Franta, steaua in ascensiune a Frontului National, Marion Marechal-Le Pen, a afirmat saptamana trecuta ca musulmanii nu pot fi francezi "decat cu conditia de a se conforma cu obiceiurile si modul de viata" mostenite din istoria crestina a tarii.

"Nu suntem un pamant al Islamului, iar daca francezii pot fi de credinta musulmana acest lucru se face doar cu conditia de a se conforma obiceiurilor si modului nostru de viata pe care influenta greaca, romana si 16 secole de crestinism le-au format", a spus ea, adaugand: "la noi, nu traim in djellaba, nu purtam valul integral si nu impunem moschei in locul catedralelor".

Aceste afirmatii se inscriu in linia declaratiilor populiste europene: in noiembrie, deputatul olandez de extrema dreapta Geert Wilders a afirmat ca vrea sa inchida granitele tarii pentru a impiedica venirea unei "invazii islamice".

Iar premierul ungar Viktor Orban, adeptul unei linii dure in dosarul migrantilor, a afirmat in octombrie ca islamul "nu apartine spiritual Europei" si stabileste regulile "unui alt mod de viata".


Citeste mai multe despre   









1707 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Islamul e o problema de mult timp (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:41)

    Locke Lamora [utilizator]

    si ce e mai rau abia de-acum incolo o sa se intample. Nu mai dureaza mult si camilarii or sa isi secatuiasca rezervele de petrol si gaz. Atunci sa te tii.
    • +4 (4 voturi)    
      @Problema de timp.. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:44)

      didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      ... tare mi-e teama ca abia atunci se vor declansa actiuni militare de violenta terminala/extrema contra "camilarilor" - caci nu va mai exista factorul de dependenta energetica ce domoleste tarile puternice economic si militar.... Nu vor mai avea ce pierde ( campuri de petrol) si vor rade tot, nediferentiat, de pe fata pamantului. Naspa!!
  • +9 (9 voturi)    
    De ce se prezinta numai o parte a reactiilor? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:55)

    LiviuX [utilizator]

    A facut cineva o petitie ca sa ceara sa i se pemita vizita, sa vedem cate semnaturi ar strange aia? Si chiar afirmatia, daca s-ar supune la vot intr-un referendum, sunt sigur ca ar avea o multime de adepti. Ceea ce mi se pare normal avand in vedere ce fac. Uitati-va numai la UE. Dupa ce ca incerci sa-i primesti, sa-i ajuti, ei ce fac? Vor toti NUMAI in anumite tari, rup cordoane de politie, trec ilegal granite. Pai nu are dreptate Trump? Eu zic ca DA!
  • +10 (10 voturi)    
    au dreptate (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:58)

    phantom [anonim]

    si au dreptate...franta chiar e cotropita..Anglia la fel...sunt niste nespalati si puturosi care nu fac decat sa stea dupa ajutoare sociale si sa isi plimbe zdrentele pe post de haine prin orase
    • +5 (5 voturi)    
      ... daca s-ar limita la atit... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:45)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui phantom

      ... vezi furturi , violuri , crime , terorism ...
  • +9 (11 voturi)    
    :) (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:10)

    rakkone [utilizator]

    La Obama nu am nicio pretentie, un stangist negru cu tata si rude de sange musulmane. Iar Boris Johnson e un mascarici sinistru care ar face orice pentru a fi votat de musulmanii care probabil pot decide deja in Londra primarul, spunea acum cativa ani "I urge people, particularly during Ramadan, to find out more about Islam, increase your understanding and learning, even fast for a day with your Muslim neighbour and break your fast at the local mosque. I would be very surprised if you didn't find that you share more in common than you thought".
    Deci, ce anume poti sa ceri unui tradator de cea mai joasa speta ca el? Asta inseamna islamizarea de fapt, nici nu trebuie sa fie majoritari musulmanii, nu trebuie sa ne inchinam la allah si la profetul iubitor de copile, e suficient sa ne renegam istoria si fibra si sa le adoptam obiceiurile, chiar daca musulmanii veritabili sunt doar 5-10% din populatie. Sa nu mai vindem / mancam porc ca sa nu ii jignim, sa dam jos crucile pentru ca ii jignim, sa nu mai spunem Craciun fericit pentru ca ii jignim, sa nu mai poarte femeile fuste scurte ca sunt curve si ii jignesc, sa ii lasam sa inchida strazi in mijlocul zilei ca au chef sa se roage si sa le auzim ragetele de 5 ori pe zi vuind din minarete etc. Si sa ii lasam pe toti nenorocitii leftisti sa ne predice intr-una ca suntem vinovati de cruciade si ca suntem rasisti si ignoranti si retrograzi daca avem o alta parere si nu vrem sa acceptam "beneficiile" multiculturalismului si (zeci de) milioane de musulmani in Europa/Americi/Australia.
    • +1 (1 vot)    
      @rakkone (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:46)

      didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      ... pai e Boris, rusnac cu idei si atitudini de tip anti, Gica Contra....
    • +1 (1 vot)    
      perfect spus! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 20:12)

      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Ca si cei de deasupra ta!
  • +8 (10 voturi)    
    Le Pen si Abbott au dreptate (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:13)

    Gaspy [anonim]

    "Nu suntem un pamant al Islamului, iar daca francezii pot fi de credinta musulmana acest lucru se face doar cu conditia de a se conforma obiceiurilor si modului nostru de viata"

    Multiculturalismul sau identitatea culturala suna bine, dar cand valorile culurale sunt foarte diferite de ale gazdei, rezultatul este enclavizarea.

    "Islamul nu a cunoscut propria sa versiune de Reforma si epoca a Luminilor si acceptarea care a urmat a pluralismului si a separarii bisericii de stat"

    Pai si nu e asa? Cultura islamica a atins apogeul undeva prin secolul IX. N-o fi politically correct, dar e corect istoric.
  • +6 (6 voturi)    
    Doamne-ajuta! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:35)

    cristi [anonim]

    Poate cu "extremistii" astia sa salvam civilizatia.

    Apropos de Tony Abot...omul asta merita sa i se ridice statuie in fiecare oras din Europa si America.
    Guvernarea lui a salvat Australia in fata ciumei islamice.

    Pana in 2012, Australia arata precum arata azi Europa, sau chiar mai rau. Islamistii indemnau pe strazile din Sydney la decapitarea necredinciosilor, incenderi si devastari in centrele de "refugiati" in urma batailor intre grupurile etnice...situatia scapa de sub control, sub guvernarea toleranta a liberalilor.

    In 2013, cand Tony Abot a devenit PM, au schimbat legile imigratiei, au deportat, au conferit puteri fara precedent pazei de coasta si au intors TOATE barcile aflate in drum spre Australia, FARA EXCEPTIE. In Australia se intra NUMAI DACA AI VIZA - fara exceptii!

    https://www.youtube.com/watch?v=rT12WH4a92w

    http://finance.townhall.com/columnists/nickadams/2015/02/20/not-a-single-illegal-immigrant-in-7-months-in-australia-n1959773/page/full

    Azi in Australia este liniste iar lumea se bucura de civilizatie si siguranta. Exemplul lui Tony Abot trebuie urmat in tot Occidentul!
  • +5 (5 voturi)    
    Populism (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:40)

    Tescovin [utilizator]

    Am înțeles. Dacă zilele astea te exprimi pentru afirmarea identității tradiționale europene și împotriva Islamului, ești populist. Pentru că așa gândește o bună parte a europenilor (nu discut dacă e bine sau rău că gândește așa, dar așa gândește). Deci e populism.
    Dar dacă zici „să fie multiculturalism, să vină imigranți gârlă, că-i iubim, facem moschei, facem semafoare gay-friendly, facem un Flower Power mare cât Europa, scoatem crucile de pe biserici și le facem florării multilingve etc.” - ăsta nu-i tot populism ? Că în mod evident e pe placul unei alte mari părți a europenilor (actuali sau în devenire...). Deci populism e doar când vorbiți voi pe placul alor voștri, noi când vorbim pentru ai noștri nu e populism, e „vizionarism european”...
  • +7 (7 voturi)    
    MSM (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:03)

    AT [anonim]

    Da, dom'le, oamenii sunt ucisi in strada dar violenta e la Trump, ca vrea sa interzica intrarea musumanilor, si la Abot, ca afirma superioritatea valorilor occidentale. AFP, pentru dumneavoastra.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce spune ala? Sa te infratesti cu ahrabu? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:22)

    Locke Lamora [utilizator]

    La cat de frecvente au ajuns atacurile astora....ce ma fac daca ala imi baga cutitul in piept la masa? Asa de-al dracului, ca Allahu lui e "the true one" si ca eu is "pagan"?