UPDATE Angela Merkel a fost desemnata personalitatea anului 2015 de revista Time / Pe locul doi, Abou Bakr al-Baghdadi, liderul gruparii Statul Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:13 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Cancelarul german Angela Merkel a fost desemnata miercuri personalitatea anului 2015 de catre revista americana Time, care a salutat capacitatea sa de a "face fata" provocarilor cu care se confrunta Europa de la inceputul anului, scrie AFP.

Directoarea publicatiei Time, Nancy Gibbs, a evocat reactia Angelei Merkel in fata crizei grecesti, a migrantilor precum si raspunsul sau la amenintarea gruparii Statului Islamic, potrivit unui comunicat publicat miercuri.

"Puteti sau nu sa fiti de acord cu ea, dar ea nu alege drumul cel mai usor", a apreciat Nancy Gibbs, potrivit careia "liderii sunt pusi la incercare doar atunci cand popoarele nu vor sa ii urmeze".

"Pentru ca a cerut mai mult tarii sale decat ar fi indraznit majoritatea politicienilor, pentru ca a rezistat tiraniei si oportunismului si pentru ca a promovat un leadership moral ferm intr-o lume in care acest lucru e rar, Angela Merkel este personalitatea anului pentru Time".

Cancelarul german i-a devansat, in ordine, pe liderul gruparii jihadiste Statul Islamic, Abou Bakr al-Baghdadi, candidatul american la alegerile primare de la republicani Donald Trump, miscarea americana pentru drepturile negrilor Black Lives Matter si presedintele iranian Hassan Rohani.

Intrebata de NBC despre nominalizarea lui Abou Bakr al-Baghdadi, Nancy Gibbs a raspuns: "Nimic nu e imposibil. Am desemnat in trecut mari ticalosi", a explicat directoarea publicatiei, care a reamintit ca Adolf Hitler a fost desemnat personalitatea anului.


Citeste mai multe despre   









3109 vizualizari
  • +10 (12 voturi)    
    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:20)

    pathfinder [utilizator]

    Medicamenteeeeeeee!!!!!
    • +1 (7 voturi)    
      TEROR, TERRORISM, TERROARE. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:31)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Merkel face parte din joc, si imaginea trebuie spalata
      Atacul asupra industriei auto germane si imigrantii ademeniti in Germania nu sunt lucruri intamplatoare. cum de altfel nici 9/11 n-a fost intamplator..
  • +10 (10 voturi)    
    Stiu ei ce stiu... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:23)

    rcb [utilizator]

    ... si Hitler a fost desemnat acelasi lucru in '38!
    • +3 (3 voturi)    
      da, dar atunci Hitler era pe val (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui rcb

      Sa nu uitam ca el a castigat alegerile democratic, si a refacut economia Germaniei, distrusa dupa primul razboi mondial. A dat de lucru la oameni in Atelierele Nationale, a facut autostrazi, a reamenajat fabrici. Cand a fost desemnat omul anului, adica in 1938, Hitler inca nu apucase sa faca rau. Abia dupa 1 sept 1939 si-a dat arama pe fata, atacand Polonia.
      Prin antiteza, Abou Bakr al-Baghdadi este deja un criminal in viata, care a omorat zeci de mii de oameni in numele religiei musulmane. Nu are ce cauta la categoria Omul Anului, poate la categoria Criminalul Anului sau Most Wanted.
  • +6 (10 voturi)    
    O rusine mondiala. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:24)

    Valeriu [anonim]

    O revista vanduta, care pune umarul la instituirea noii dictaturi mondiale. Merkel trebuie acuzata pentru crime impoatriva umanitatii si inchisa pentru mult timp.
  • +8 (8 voturi)    
    Buna alegere ... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:48)

    Marse [anonim]

    Se potrivesc astia doi ca sacu' si petecu'.

    A venit vremea lui Donald si Marine ...
  • +6 (6 voturi)    
    and "the idiot of the year" (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:04)

    dan.c [utilizator]

    goes to....
  • +9 (11 voturi)    
    . (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:14)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Parca vad ca face Abou Bakr al-Baghdadi plangere la Cedo ca a fost discriminat.Si mai si castiga.
    Houston ,you have a problem.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa "onoare"... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:20)

    AKM [utilizator]

    ...alaturi de Baghdadi...
    "Nimic nu e imposibil. Am desemnat in trecut mari ticalosi", a explicat directoarea publicatiei".
    :):):):):):):):):):)
  • +3 (3 voturi)    
    Cu siguranta o gluma (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ambele "personalitati" se definesc mai mult prin haosul adus decat prin ceva pozitiv. oare de ce nu sunt luate in considerare personalitati adevarate (Papa Francisc, Dalai Lama, etc) ce orienteaza omenirea pe caile evolutiei si sunt preferati clownii mediatici.
    • +1 (1 vot)    
      fi (Miercuri, 9 decembrie 2015, 21:50)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      serios cu papa francisc, asta e din categoria merkel, junker, holande, sapa la temelia catolicismului si implicit a crestinismului, zi de zi si ceas de ceas.