Ministrii de Interne din Franta si Germania cer, intr-o scrisoare comuna, reducerea fluxurilor migratorii

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2015, 13:51 Actualitate | Internaţional

Ministrii de Interne din Franta si Germania se declarat "ferm convinsi" ca fluxurile de migranti care ajung in Europa "trebuie reduse", intr-o scrisoare transmisa Comisiei Europene, potrivit AFP.

"Respingem foarte ferm orice confuzie intre teroristi si migranti", arata Bernard Cazeneuve si Thomas de Maiziere, in aceasta scrisoare, datata 3 decembrie.

Ei solicita insa "gasirea unui raspuns comun la criza refugiatilor" si pledeaza pentru o "intarire substantiala" a rolului si operatiunilor Frontex, agentia europeana de coordonare a supravegherii granitelor.

Aceasta scrisoare este facuta publica in contextul in care Germania tocmai a anuntat ca a inregistrat peste 960.000 de migranti din ianuarie.

Cei doi ministri afirma ca este necesara intarirea granitelor externe comune, in aceasta scrisoare adresata prim-vicepresedintelui Comisiei Frans Timmermans si comisarului european pentru Migratie, Dimitris Avramopoulos.

Cazeneuve si Maiziere arata ca "pentru a face controalele de granita mai eficiente, bazele de date pertinente trebuie sa fie interconectate" si consultate sistematic, cerand totodata o "reforma punctuala a codului granitelor Schengen".










1008 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Mama Merkel ..... (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:15)

    cbogdan [utilizator]

    Mama Merkel stie ?
    • +1 (1 vot)    
      Shizofrenia franco-germana (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:03)

      common sense [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

      Pe de o parte nebunii lor de la gurernare urla:" lasati migrantii sa vina la mine", sperand ca o sa ia premiu nobel si ca salariile la VW vor fi reduse astfel cu 20%,
      iar pe de alta parte, cand iresponsabilii vad ca se ingraosa gluma, intorc foaia si se codesc, punand raspunderea tot pe tarile marginase UE din est care se confrunta cu valul de migranti.

      Tot ce pot spune, e ca Ismail din Toate panzele sus: SIKTIR BRE'.
  • +7 (7 voturi)    
    Deci un milion (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:16)

    V. Veroiu [utilizator]

    Au fost inregistrati doar de Germania din ianuarie. Va dati seama cati nu au fost inregistrati deloc si cati au fost inregistrati de alte state. Inca vreun milion. Deci nu mai aburiti europenii ca au intrat jumatate de milion de migranti ci de fapt au intrat vreo doua milioane!
    • +2 (2 voturi)    
      Migratie de 2 milioane oameni intr-un an de zile (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:58)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Asta inseamna peste 5000 de oameni pe zi. Ca sa punem in context, pe un vapor sa zicem ca incap 250 de oameni, deci vorbim de peste 20 de vapoare venite in fiecare zi in locatii din Europa si pierdute de traficanti. Adica aproape 10.000 de vapoare care au intrat in Europa...
      Daca asta nu este flux atent organizat de autoritatile europene fara a-si intreba electoratul... inseamna ca mos Craciun exista! Iar costurile acestei operatiuni se duc catre zeci de miliarde de euro doar pt. venire. Sederea costa alte zeci de miliarde pe an, fara sa mai punem la socoteala costurile cu atacurile teroriste si valul de infractiuni.
  • +2 (2 voturi)    
    good cop, bad cop... (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:56)

    demaGOGU [utilizator]

    Frau Merkel ii cheama si Herr de Maiziere ii alunga.
  • +2 (2 voturi)    
    "reducerea fluxurilor migratorii " (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:59)

    cristi [anonim]

    se pare ca baietii inca nu au aflat de ca a castigat Le Pen, care a spus "inchidere granite", "expulzare", "inchidere moschei", "retragerea cetateniei".
  • +2 (2 voturi)    
    Si ce sa faca Comisia Europeana?! (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:10)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Sa ceara si ea migrantilor sa nu mai vina? :)))

    imi si imaginez o campanie de publicitate prin deserturile africane cu camile pictate gen panouri outdoor mobile
    "stay home in starvation and die hungry & lusty here! raising awareness campaign financed by E.U!"

    Mai bine trimiteau scrisori tiparite direct acasa la milioanele de potentiali imigranti din Africa si Asia si gata, poate, poate s-or sensibiliza si nu mai vin?!:))
  • +2 (2 voturi)    
    dna Merkel ce zice?! (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:13)

    lili [anonim]

    Are cine sa mature strazile linsititelor si curatelor orase nemtesti, are cina sa va care gunoaiele si sa va spele WCurile?!
  • +1 (1 vot)    
    Sa se faca un comitet! (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:38)

    Functionar UE [anonim]

    Purtatoarea de cuvint a secretarei dlui Frans Timmermans a declarat, sub protectia anonimatului, ca Frans Timmermans va stabili un meeting cu comisarul european pentru Migratie, Dimitris Avramopoulos, cit mai curind posibil, in al doilea sau chiar in primul trimestru al anului 2016, in care sa aiba o discutie preliminara privind scrisoarea. Apoi, se vor pune de acord pentru constituirea unei comisii si a unui comitet, cel mai tirziu pina la inceputul anului 2017, care sa analizeze scrisoarea. In perioada 2018-2020, comisia si comitetele vor solicita constituirea de subcomisii si subcomitete pentru fiecare stat membru al UE, formate din cite 100 de membri, din care 50% femei, 35,8% minoritati sexuale, 19,56% handicapati intelectual si 31,20% tineri sub 20 de ani, din care cel putin un sfert sub 7 ani. Rolul subcomisiilor si subcomitetelor va fi sa organizeze mese rotunde, simpozioane, conferinte si un raport final cel mai tirziu pina la finele anului 2025. Se vor finanta, de asemenea, cite 15 ONG-uri in fiecare stat membru care sa promoveze diversitatea, incluziunea si egalitatea de sanse. Posturile de radio, tv si ziarele isi vor adapta corespunzator mesajele subliminale catre public.

    Un supercomitet al UE va analiza rapoartele statelor membre si va face o recomandare Comisiei Europene pentru formularea unei scrisori de raspuns adresate ministrilor de Interne din Franta si Germania, care va fi supusa spre dezbatere parlamentelor statelor membre si unor referendumuri nationale. Scrisoarea va fi expediata prin curier rapid destinatarilor imediat ce se va obtine consensul tuturor statelor UE, nu mai tirziu de anul 2100.

    In cazul in care consensul nu va putea fi obtinut, procesul va fi reluat, constituindu-se un nou comitet si o noua comisie si urmindu-se aceeasi procedura deja consacrata.
  • 0 (0 voturi)    
    MERITA SA FIE VAZUT (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:19)

    Joseph18 [utilizator]

    Avem un filmulet de 2 minute si jumatate, unde vom putea vedea o parte din proiectul initiat de Islam cu privire la NOUL CALIFAT in Europa. Merita vazut...!
    .
    http://www.jihadwatch.org/2015/09/muslim-cleric-on-refugee-influx-we-shall-conquer-their-countries