VIDEO Atac cu cutit la metroul din Londra. Politia considera cazul drept un "incident terorist"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2015, 8:24 Actualitate | Internaţional

Atac cu cutit la metroul din Londra
Foto: Captura YouTube
Un barbat inarmat cu un cutit a ranit trei calatori sambata seara in statia Leytonstone a metroului londonez, dupa ce ar fi strigat "Aceasta este pentru Siria", informeaza Reuters. Un politist sa folosit un pistol cu electrosocuri pentru a-l imobiliza pe atacator si pentru a-l retine. Politia britanica ancheteaza cazul drept "incident terorist".

"Consideram cazul drept un incident terorist", a declarat responsabilul unitatii Counter Terrorism Command, Richard Walton, din politia Metropolitana, intr-un comunicat.

Atacul, comis in statia de metrou Leytonstone din estul capitalei britanice, intervine dupa ce Parlamentul a votat saptamana aceasta extinderea in Siria a bombardamentelor asupra grupului Stat Islamic.

Un purtator de cuvant al Politiei Metropolitane anuntase anterior ca ofiterii au fost chemati pentru un incident la 19:05 GMT, unde un suspect ameninta calatorii cu un cutit dupa ce a injunghiat mai multe persoane.

O persoana a fost grav ranita insa starea sa este stabila. Doua pesoane au suferit rani usoare, potrivit autoritatilor.

Statia Leytonstone este situata pe Linia Centrala, linia de metrou care traverseaza capitala britanica de la est la vest.

Politia nu a confirmat informatiile canalului Sky News potrivit carora suspectul a strigat cuvintele: "Asta este pentru Siria" in timpul atacului. Ziarul Evening Standard scrie de asemenea ca atacatorul a strigat "asta este pentru Siria".

Marea Britanie este plasata sub al doilea cel mai inalt nivel de alerta "severa". Aceasta inseamna ca un atac este considerat foarte probabil potrivit autoritatilor, in principal datorita amenintarii reprezentate de militantii Statului Islamic in Siria si Irak si incurajarea sustinatorilor acestora sa comita atacuri in tarile lor.

Atentie! Imagini care pot afecta emotional



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9077 vizualizari
  • +10 (22 voturi)    
    Ridicol (Duminică, 6 decembrie 2015, 10:06)

    Gelu [anonim]

    Este ridicol sa vezi cum politistii si agentii de paza si ordine fug ca potarnichile cand individul asta se indreapta spre ei si inclin sa cred ca multi au ramas cu pantalonii uzi. Atata incompetenta si lasitate este greu sa mai vezi undeva, mai ales ca era un atacator care renise grav mai multi oameni, era numai sange pe jos si cu astfel de indivizi nu stai la discutii. Trebuia neutralizat imediat...
    • +6 (14 voturi)    
      Nu e ridicol (Duminică, 6 decembrie 2015, 11:34)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Individul putea avea centura exploziva, deci trebuia procedat cu prudenta
      • +2 (6 voturi)    
        panarama.... (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:01)

        OnlyOnEarth [anonim] i-a raspuns lui Observer

        Defapt la britanici asa e... in cazuri in care persoana respectiva este inarmata... trebuie sa stea cu arma acolo pana este 100% sigur ca viata ii este pusa in pericol... ca daca il ataca fara ca inculpatul sa incerce sa atace ofiterul inainte... ofiterul poate pierde mai mult decat job-ul :)

        Este una din tarile PC... impreuna cu SUA, Suedia si inca vreo 2...
        • -3 (9 voturi)    
          lol (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:15)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui OnlyOnEarth

          Cunostintele tale geostrategice ne doare. Asadar in SUA politistul asteapta sa fie atacat si abia apoi reactioneaza. De asta sunt impuscati intr-o veselie adolescenti negri, pentru ca politistii sunt placizi si politically correct.
    • +6 (10 voturi)    
      Nu e ridicol (Duminică, 6 decembrie 2015, 13:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Nu e ridicol.. In Marea Britanie politistii din patrulele normale nu sunt inarmati, au doar arme cu socuri electrice..iar nemernicul avea cutit. Oricum probabil politia ar trebui sa se adapteze unor noi stari de fapt.. Dar cat curaj avem noi Gelule, cei din fata tastaturii!
    • -3 (11 voturi)    
      Gelu go home you're drunk (Duminică, 6 decembrie 2015, 15:23)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Gelu

      Gogule, tu ai vazut ca in spatele atacatorului erau civili care se uitau pur si simplu la scena? Ce-ai fi vrut de la politisti, sa scoata MP5-ul si sa goleasca un incarcator in el? Eventual sa ciuruiasca inca 3-4 oameni din background?
      Poate n-ai citit stirea, nimeni nu a murit. Lasitate si incompetenta? Cred ca e taman invers, ai nevoie de multa stapanire de sine ca sa-ti faci meseria corect intr-o astfel de situatie, ca sa nu reactionezi intr-un mod care ar periclita vietile celor din jur numai ca sa-ti salvezi tu pielea.

      Poftim un video in care iti arata cum se procedeaza in Europa : https://www.youtube.com/watch?v=cX5CPx4RKWw .

      Ridicol esti tu pentru ca iti dai cu parerea din spatele tastaturii fara sa stii despre ce vorbesti. In Europa Occidentala viata este importanta, politistul nu poate decide in mod arbitrar daca cineva traieste sau moare in afara cazurilor extreme. Tu du-te in SUA, cumpara-ti M16 si apuca-te de neutralizat, lasa-ne pe noi sa traim fara gloante, este suficienta violenta si fara ele.
      • +2 (4 voturi)    
        Nedumerit ! (Luni, 7 decembrie 2015, 8:25)

        Gringo [anonim] i-a raspuns lui Tomis

        Oare de ce toti pacifistii astia inteligenti si care se cred occidentali in gandire obtin doar scoruri negative? Nu cumva ei sunt cei care au o problema pentru ca sunt gata sa-i pupe pe teroristi si pe infractori in c..? Mai sunt niste inteligenti care protesteaza prin tara si pe afara pentru sustinerea unui terorist arestat de curand la noi. Sunte-ti cumva din aceiasi gasca?
    • +2 (4 voturi)    
      Pai tu crezi ca toti is Dirty Harry? (Luni, 7 decembrie 2015, 4:12)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gelu

      Erau civili acolo, nu te apuci sa tragi asa aiurea....poate pe la Moscova.
  • +16 (28 voturi)    
    Comunitatea musulmana (Duminică, 6 decembrie 2015, 10:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca comunitatea musulmana nu ia masuri urgent pentru a izola "merele stricate", toti musulmanii o sa fie in curind tratati la gramada. Bineinteles ca nu e usor, bineinteles ca e tirziu dupa atitia ani de propaganda dar n-au incotro. Si mi-ar mai placea un miting cu o suta de mii de musulmani in centrul Parisului sau Londrei care sa condamne ferm, fara echivoc, faptele acestor radicali. Altfel, o sa avem impresia ca sunt aprobati in tacere.
    • +6 (24 voturi)    
      Nu sunt toti sunt la fel ? (Duminică, 6 decembrie 2015, 12:04)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Toti se ghideaza dupa aceleasi principii, au aceiasi religie dar unii trebuie considerati buni.
      Prudenta ne spune ca este normal sa fie tratatati toti la fel.
      • +4 (12 voturi)    
        Prudenta (Duminică, 6 decembrie 2015, 13:15)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Exact ce spuneam intr-o postare anterioara: n-o sa mai dureze mult pina cind europenii o sa-si arate coltii iar stimatii musulmani, vinovati sau nevinovati, o sa fie tratati la gramada.
      • -4 (4 voturi)    
        asa e (Luni, 7 decembrie 2015, 0:06)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Si crestinii sunt toti la fel, e normal ca si musulmanii sunt identici.
    • +12 (16 voturi)    
      cam asa sta treaba: (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:42)

      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      The radical Muslim wants to decapitate you.

      The moderate Muslim wants the radical one to decapitate you.

      And the Intellectual one is the one sponsoring the above 2 categories financially to ensure that the above is made possible.

      Spuneti-mi voi daca nu e asa...uitati-va la conduita lor, acelor asa zisi moderati, care se simt foooarte lezati cand noi ii bagam la gramada cu aia radicalizati, dar cand au ocazia sa se dezica de actiunile confratilor asa zisi radicalizati, nu o fac! De ce? Pai am scris mai sus, si e si in Coran. Trebuie doar putina logica, bun simt si ar fi bine ca toti occidentalii sa aiba habar de cartile lor sfinte (Coran , Sira si Hadith) ca sa intelega cu ce au de a face.
      • -10 (12 voturi)    
        oho (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:17)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

        Sa inteleg ca i-ai sondat pe ai 1 miliard moderati si ai stabilit ce si cum.
        'E si in Coran'. Juri pe rosu ca ai citit coranul?
        Chiar nu va e rusine sa mintiti, oameni in toata firea?
        • 0 (0 voturi)    
          ho ho (Luni, 7 decembrie 2015, 12:59)

          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          bovis, eu chiar am citit Coranul ! Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant dar nici sa ma faci mincinos. Daca vrei putem sa avem si o discutie civilizata pe versetele din coran, mai ales pe alea (ca sa fie in ton cu articolul) cu privire la:
          - faptul ca musulmanii sunt indrumati sa inghita cand sunt in minoritate si sa sara la gatul infidelilor cand devin majoritate;
          -faptul ca musulamanii au dreptul sa se lepede de Allah, verbal, atata timp cat in sufletul lor raman fideli lui Allah.
          -faptul ca musulmanii sunt indrumati foarte clar si concis la acte de violenta importiva infidelilor (jihad).

          Discutam dl. Muci?
        • 0 (0 voturi)    
          ref sondari (Luni, 7 decembrie 2015, 13:05)

          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Si apropo de actiunile de "sondare": https://www.youtube.com/watch?v=g7TAAw3oQvg

          Apoi dupa ce vei vedea ca majoritatea musulmanilor sunt radicalizati intr-o forma sau alta, trebuie sa "sondezi" minoritatile moderate sa ii intrebi de ce nu se dezic de radicali?!

          Nu e oare suficient sa te uiti in jurul tau? Nu e oare suficient sa te intrebi de ce nu exista marsuri in strada a asa zisi-lor musulmani moderati prin care sa condamne actiunile radicalilor?! Unde sunt marsurile moderatilor dupa atentatele de la Paris? Unde sunt marsurile moderatilor dupa ultimele atentate din SUA? Si altele si altele...
  • -3 (21 voturi)    
    de asemenea (Duminică, 6 decembrie 2015, 11:20)

    Mazeta [utilizator]

    Ziarele scriu ca atacatorul a strigat "Asta este pentru Siria. M-a trimis ISIS să bag frica în londonezi. Allah Akbar & long live the Queen!".
    • +6 (12 voturi)    
      Mazeta umoristica (Duminică, 6 decembrie 2015, 13:18)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Am fost intotdeauna de acord ca rusii au si ei umorul lor, specific.
    • +1 (5 voturi)    
      :) (Duminică, 6 decembrie 2015, 13:26)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Regina baga frica in londonezi sau cum?
  • -14 (22 voturi)    
    Pune-ti mana pe el! (Duminică, 6 decembrie 2015, 11:26)

    Anonimi [anonim]

    frica, frica, frica!!! control, control, control!!! teroristii #1 ai taramului pamant sunt guvernele corporatiste corupte si incompetente! isis - israeli security intelligence service. musulmanii sunt niste mici-mici pioni! altii sunt mercenarii si teroristii! nu v-ati dat seama pana acum? mergeti si va murdariti un pic creierul ca vi l-au spalat masonii de nu-l mai aveti la purtator!
    • +4 (6 voturi)    
      /// (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Anonimi

      Anonimule, tu realizezi ce spui? Si ca mesteci acelasi c.. pe care l-a mestecat si Hitler acum vreo 60 de ani? ///
      • -5 (7 voturi)    
        coprofagia salveaza (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:21)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Mosule, vad ca in mai toate mesajele tale tot pomenesti despre mancat rahat. Una, doua, celalalt mananca rahat. E o fantezie, un tic verbal sau intelegerea ta despre ce inseamna dialog?
  • +3 (7 voturi)    
    sa interzicem cutitele (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:16)

    zaboo [utilizator]

    ;))
    • +5 (9 voturi)    
      omul e ironic (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:03)

      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      ...dar are pe undeva dreptate. Daca lumea s-a luat de atacul din US de arme, hai domne sa vorbim si de restul mijloacelor de omor. Nimeni nu vb dar absolut nimeni de cele trei bombe deja instalate la acel centru, si nici de zecile de bombe gasite la sotii musulmani in casa.

      Deci da: hai cu interzicerea bombelor, interzicerea cutitelor :P (nu ca nu ar fi interzise) dar just sayin....astia pusi pe rele vor gasi intotdeauna, indiferent de gradul de lock down din tara tinta, mijloace cu care sa faca rau. INTOTDEAUNA! Asa ca hai cu interzicerea peste tot pentru bunii cetateni ca sa fie cu adevarat niste oi lipsite de aparare. Pardon, ne va apara 112. Vai de capu nostru!
    • -5 (11 voturi)    
      da da (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:34)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Pana una alta aici au fost doar 3 raniti, nu sute de morti cum fac armele automate.
      • +3 (5 voturi)    
        mda (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:10)

        allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        pai si cu o bomba cati omori? ia zi tu domnule draga ca esti f vehement. Nimeni nu vb despre controlul bombelor
      • 0 (2 voturi)    
        Care arme automate? (Duminică, 6 decembrie 2015, 22:46)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        Armele automate sunt interzise peste tot in lume pentru uzul civililor, cele care exista sunt procurate si detinute ilegal.