UPDATE Rusia ii acuza pe Erdogan si pe familia sa sunt implicati in traficul de petrol cu Statul Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:50 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan si familia sa sunt direct "implicati" in traficul de petrol cu organizatia jihadista Statul Islamic (SI), a acuzat ministrul adjunct al Apararii din Rusia, intr-o noua serie de acuzatii la adresa Turciei, dupa doborarea unui bombardier rusesc, in 24 noiembrie, scrie AFP.

"Principalul consumator al acestui petrol furat de la proprietarii sau legitimi, Siria si Irakul, se dovedeste a fi Turcia. Potrivit informatiilor obtinute, clasa politica aflata la politica, printre care presedintele Erdogan si familia sa, este implicat in acest comert ilegal", a spus acesta, in fata a peste 300 de ziaristi.

"Cinismul guvernului turc este fara limite", a adaugat el.

"Nu va puneti intrebari legate de faptul ca fiul presedintelui turc se dovedeste a fi seful uneia dintre principalele companii energetice si ca ginerele sau a fost numit ministru al Energiei? Ce minunata intreprindere familiala!", a comentat el, referindu-se la recenta nominalizare pentru portofoliul Energiei a ginerelui presedintelui turc, Berat Albayark.

Este pentru prima oara cand Moscova citeaza presedintele turc si anturajul sau pentru a acuza Ankara, care a doborat in 24 noiembrie un avion militar rus, provocand o criza fara precedent cu Rusia.

Recep Tayyip Erdogan a calificat aceste acuzatii drept "minciuni si calomnii".

Moscova si-a intensificat loviturile impotriva instalatiilor petroliere ale Statului Islamic si si-a autorizat pilotii sa traga in toate camioanele cisterne aflate in zona controlata de organizatia terorista.

De la inceputul interventiei sale, aviatia rusa afirma ca a distrus 32 de complexe petroliere, 11 rafinarii, 23 puturi de petrol si 1.080 camioane-cisterna, potrivit lui Antonov.

Gratie acestor lovituri, Moscova a reusit sa reduca la jumatate cifra de afaceri anuala din activitati petroliere ale SU, de la trei miliarde la 1,5 miliarde dolari, a mai spus acesta.










7714 vizualizari
  • +4 (22 voturi)    
    senzational!! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:59)

    Point [utilizator]

    SOCANT! dictatorul putin se ia la cutite cu dictatorul erdogan!sangele curge pe toti peretii etc etc...

    DOH!old news.totusi,e un pas inainte.cineva trebuia sa rupa pisica UE/turcia si sa scoata mizeriile la suprafata
    pacat ca e ivan
  • -6 (40 voturi)    
    Gargara (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Da, da, hai cu dovezile, ca la propaganda sovietica suntem imuni.
    • +9 (27 voturi)    
      Iata dovezile... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:24)

      Luchian [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Raportul detaliat al traficului cu petrolul din Siria in Turcia. Numarul de cisterne, rutele, sursele, destinatiile, harti, filmari, date clar de membri ai ministerului apararii rus (ministrul adjunct si un comandant am fortelor armate).
      Nu surse anonime, nu vorbe aruncate in vant.

      http://eng.syria.mil.ru/en/index/syria/brief.htm

      Acum, stirea ca Turcia, membra NATO cu pretentii de UE, n-a mai avut macar rabdare sa astepte sa cada conducerea Siriei si s-a apucat sa care la petrol cu miile de cisterne, cumparand de la ISIS si dand "ajutoare" in arme in schimb ar putea sa fie incadrata la categoria "hot news"?

      Si totusi, atat primim noi romanii din aceasta stire, cateva detalii atent alese, foarte nuantate intr-o anumita directie sau spre o anumita concluzie, anume spre a decredibiliza raportul si autorii acestuia?

      Apropo, militantul moderat, rebel, turcmen care se lauda ca a impuscat pilotul rus cand cobora cu parasuta, este turc cu acte in regula, ultra nationalist, foarte cunoscut se pare.

      Si totusi asemenea stiri "hot" nu ajung la noi, ci doar cel mult niste "barfe" despre cei care incearca sa ne arate ca oamenii pe care ii credeam sfinti sunt de fapt la polul diametral opus.
      E de mare utilitate si succes sloganul dupa care se pare ca lucreaza marile puteri: daca faci lucruri atat de odioase incat sunt aproape imposibil de imaginat ca le poate face cineva, atunci aproape nimeni nu isi va imagina ca pot fi adevarate daca vor iesi la iveala.

      Succes si numai bine in procesul de trezire la adevarata, cruda si crunta realitate in care traim.
      • -4 (14 voturi)    
        WOW!!! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:32)

        ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui Luchian

        plin de dovezi...ce dai acolo un link catre ministerul rus militar si atit, cica dovezi. Am vazut in alta parte niste poze cu niste tiruri (nu cisterne), si cica alea sint dovezile.
      • -3 (13 voturi)    
        si unde (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:45)

        cikician [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        sunt dovezile alea mai exact? ca am intrat pe siteul ala, dau la photo/video, vad doar niste conserve care decoleaza si alte poze neinteresante
      • -2 (12 voturi)    
        am gasit (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:48)

        cikician [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        pe pagina urmatoare filmulete cu loviturile rusesti asupra infrastructurii petroliere a isisului, dar cum dovedeste asta ce zice putlerica si minionii sai? unde sunt cozile interminabile cu cisterne care pleaca spre turcia de exemplu?
      • -3 (9 voturi)    
        am mai gasit (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:53)

        cikician [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        http://syria.mil.ru/news/more.htm?id=12070708@cmsArticle
        link-ul original, care arata pozele prezentate in conferinta si alte lucruri mai detaliate. deci rusnacii sustin, pe pozele lor, ca unele rute spre turcia trec prin teritoriul kurzilor(???) iar altele trec chiar prin Latakia, teritoriu detinut de "guvernu legitim sirian" ? de ce nu-i bombardeaza si pe astia?
    • +2 (2 voturi)    
      sigur (Miercuri, 2 decembrie 2015, 22:41)

      loyola [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu te cheama Hassan? si nu stai in Stambul?

      Parca prea esti aprig .....
  • +13 (29 voturi)    
    ar avea logica ce spune rusnacul... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:17)

    un om [utilizator]

    daca ma uit pe harta vad ca petrolul din teritoriul controlat de ISIS in Siria nu poate trece decat prin Iran (putin probabil) sau Turcia. Restul zonelor sunt controlae de trupele guvernamentale ale lui Bashar al-Assad.
    • +8 (22 voturi)    
      mai precis (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:52)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Este vorba despre terminalul Ceyham, provincia Adana.
    • -6 (16 voturi)    
      si trupele guvernamentale (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:39)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui un om

      ale lui beshina asssad de unde cumpara petrol?
      • +5 (9 voturi)    
        banuiesc ca (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:29)

        un om [utilizator] i-a raspuns lui cikician

        de la aliatii lor: iran si rusia, nu? doar n-o sa cumpere de la aia care-i omoara? :))
        • -3 (5 voturi)    
          apropo (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:09)

          cikician [utilizator] i-a raspuns lui un om

          cauta pe google "George Haswani", vezi de ce nationalitate e si cu ce se ocupa
  • +20 (26 voturi)    
    Coruptia slabeste UE si NATO (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:29)

    DNA pt Turcia [anonim]

    Rusia profita inca o data de coruptia dintr-un stat pe care considera "ostil" si asta e inca un indiciu ca Romania procedeaza foarte bine ca e in campanie dura impotriva coruptiei la nivel inalt.

    E notoriu ca mare parte dintre politicienii din tari precum Turcia, "emergente", sunt infractori, rareori arestati si judecati.

    Turcia nu face exceptie, ca doar nu noi am inventat cuvantul "bacsis", si din pacate nu are nici un fel de DNA, acolo clasa politica nu are de cine sa se teama, nu vine nimeni cu catusele la Erdogan sau la vreun ministru.

    Contrabanda cu petrol a Statului Islamic se face prin Turcia, din nordul Siriei si al Irakului, asa era si pe vremea embargoului american contra fostului dictator irakian Saddam.

    Ziarul The Guardian a scris un articol in urma unei anchete, dezvaluind cala un raid al fortelor speciale americane asupra unui lider jihadist din Siria s-au gasit documente cu numele ofiterilor turci de informatii care protejau reteaua de contrabanda intre Turcia si Siria.

    E imposibil ca politicienii turci la nivel inalt sa nu stie despre trafic, ei il tolereaza pentru ca sunt beneficii economice pentru tara si pentru ei personal.

    Doar ca Rusia a bombardat spectaculos sute de camioane cisterna si a stricat afacerile in zona, ceea ce a condus la reactia violenta a Turciei.

    Erdogan si guvernul sau nu vor dezvaluiri de informatii in presa, nu au nici un interes ca lumea sa se uite mai atent la ce se intampla la frontiera turco-siriana, de aici si insistentele Turciei pentru o discutie cu Putin, refuzata pana acum.
  • +18 (26 voturi)    
    cred ca.... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:55)

    liviu_ [utilizator]

    dictatoru asta are dreptate...
    la cum par lucrurile si la cum actioneaza turcia... ei sunt mana in mana cu teroristii...
    a nu se intelege ca rusia e mai breaza....

    oricum nu pricep ce cauta turcia la aceeasi masa cu ue... turcia care e mai deficitara la drepturile omului chiar si decat china si rusia...
  • +7 (25 voturi)    
    dovada: foto, video (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:03)

    zizin [utilizator]

    The Russian Defense Ministry has provided evidence of Turkish participation in Daesh illegal oil trade.

    http://sputniknews.com/russia/20151202/1031100729/russia-defense-ministry-briefing.html

    Russia presents proof of Turkey’s role in ISIS oil trade

    https://www.rt.com/news/324263-russia-briefing-isis-funding/
    • -7 (11 voturi)    
      ati iesit la pascut Ivanilor? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      In primul rand ne-ai dat dovezi fix de la agentiile de propaganda ale Kremlinului care publica exact ce zice fascistoidul sef
      In al doilea rand nu vad in pozele alea unde apare familia lui Erdogan
  • +20 (32 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:03)

    ladrone [utilizator]

    Pentru cei care-i tin partea lui Ergogan aici pe HN...poate ne explica ei cui vinde ISIS petrol si pe unde il scoate din Siria. Ca doar au zis si americanii ca din vanzarea de petrol se finanteaza teroristii.
    • -12 (30 voturi)    
      Precizare (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:15)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui ladrone

      Problema nu este daca esti de partea unuia sau altuia dintre dictatori!

      Mai precis, daca as fi kurd, precis ca as prefera ca Erdogan sa aibe mai putina putere, chiar daca diferenta o are Putin!

      Dar sunt roman, iar Erdogan nu-mi este dusman potential in masura in care acum sunt rusii!

      Pentru cei care se dau patrioti dar habar n-au de istorie, ii rog sa cerceteze de cate ori ne-au luat rusii teritorii si resurse....din 1878 mai precis!

      Deci, mai ladrone, mazeta si alti PSD-isti de trei parale, mai puneti mana un pic pe istorie inainte de posta aberatii!
      • +4 (16 voturi)    
        1878?? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:28)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Taman la 1878 te dusesi frate-mio??'
        Nu de alta dar isotriceste vorbind, statul Romania, a aparut la 1859, si mult mai mic decat e cel actual.

        Ca tot vorbiram de istorie, carti, alea, alea.
        • -3 (9 voturi)    
          Neuronule sovietic (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:15)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          Daca 1878 e prea departe in istorie pt tine poate revenim la 1918 cand Rusia bolsevica face uitat un tezaur sau 1940 cand aceeasi Rusie ne fura Basarabia sau 1945 cand dintr-o miscare de condei Prea-iubitul tau Stalin mai rade ceva din Bucovina de Nord. Vrei sa ajungem la Sovromuri? sau ne intoarcem inainte de 1878 cand ne oprimau turcii?
          • -1 (1 vot)    
            LoL (Joi, 3 decembrie 2015, 0:44)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Taci rumane sa nu te auda altii cum ai furat Transilvania. Bai Hasane/Ali Baba cam toata istoria voastra de rumani v-ati batut cu turcii, pe rusi i-ati atacat doar in al doilea razboi mondial si deatunci v-ati fript. Daca nu erau rusii/polonezii/unguri acum Hasane erai cu Allah alea alea, erai a doua Albanie, uita-te ce religie au tatarii din Dobrogea (nume romanesc 100% - Dobrogea) sau cei din Ucraina/Crimea.
      • +4 (6 voturi)    
        pentru daniel (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:40)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        La acest subiect istoria nu are aplicare. ISIS exista
        in anii in care ne trimiti tu ? Acum este alta poveste !
      • +2 (2 voturi)    
        Din pacate (Miercuri, 2 decembrie 2015, 22:49)

        Jano11 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        analiza ta este gresita.

        Amenintarea cea mai mare pentru Europa si Romania nu sunt russi ci islamistii, din astia de sunt sustinuti de nebuni ca si Erdogan.

        Mai vorbim cand nevasta-ta o s iasa pe drum doar acoperita din cap pana in picioare si doar in negru.
        mai stii poate asta vrei tu pentru viitorul Romaniei.
        • +2 (2 voturi)    
          Poate (Joi, 3 decembrie 2015, 9:00)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Jano11

          lui Daniel ii va conveni acea vreme. Isi ia , legal, patru neveste. o fi visul lui !?
    • -3 (7 voturi)    
      de ex. prin Iran la Marea Caspica (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:54)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      sau in Golf si mai departe incotro doriti
  • +13 (19 voturi)    
    Eu cred ca este posibil (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:15)

    Mirobo [utilizator]

    Turcia nu are petrol asa ca face orice este posibil sa aduca resursa in tara .Si cum la turci este dictatura...
  • -1 (13 voturi)    
    nu-i suficient sa acuzi (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:25)

    neurino [utilizator]

    trebuie sa mai vii si cu dovezi...

    Noi stim ca Erdogan nu e usa de biserica, vorba aia, i s-o gasit spaga in cutia de pantofi, dar cand acuzi, vino si cu ceva dovezi ...asa...e apa de ploaie.
  • +7 (7 voturi)    
    verificare (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:41)

    Sakura [utilizator]

    Mă întreb dacă nu cumva informaţia se poate verifica comparând importurile şi consumul de petrol al turciei din anii trecuţi cu cel din ultimii 1-2 ani. Dacă ţara nu are resurse proprii, diferenţele ar trebui să fie destul de mari ca să se vadă o eventuală sursă ascunsă de alimentare.
  • +10 (22 voturi)    
    pentru prima oara ii dau dreptate rusului... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:47)

    artistul000 [utilizator]

    Turcul tot turc ramane, nu are ce cauta in Europa.
    Profita la maxim de apartenenta la NATO si "sultanul" Erdogan isi mareste avutia cu fiecare zi ce trece.

    Indiferent cat de malefica mi se pare Rusia, acel avion nu ar fi trebuit doborat de turci. Dar ...cum ziceam ... turcul, profitand de apartenenta la NATO, a vrut sa traga o palma rusului pentru cele "32 de complexe petroliere, 11 rafinarii, 23 puturi de petrol si 1.080 camioane-cisterna".
  • -3 (13 voturi)    
    Rusia doar distruge concurenta. (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:04)

    Metusala [utilizator]

    "De la inceputul interventiei sale, aviatia rusa afirma ca a distrus 32 de complexe petroliere, 11 rafinarii, 23 puturi de petrol si 1.080 camioane-cisterna, potrivit lui Antonov."

    Acesta e scopul Rusiei si nu distrugerea ISIS.
    Cine va reface infrastructura dupa razboi?
    • -4 (6 voturi)    
      Exact! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:44)

      ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui Metusala

      Ca tot a cam scazut pretul petrolului si economia Rusiei era la pamint, asa ca s-au gandit ce ar putea ei sa faca...
    • -1 (9 voturi)    
      ar fi fost o sansa pt Romania (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:46)

      izitoc [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      daca si-ar fi pastrat o pozitie echidistanta fata de conflictul asta...
    • +4 (6 voturi)    
      simplu (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      o va reface cel ce va scrie istoria, ca si in irak. Acum sa vedem cine o va scrie :)))))
  • +2 (12 voturi)    
    sper (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:27)

    cikician [utilizator]

    ca rusii au angajat niste editori media mai buni decat aia pe care i-au folosit in conflictul din ucraina si care au fabricat "dovezi" de tipul soldatului american din donetsk cu accent australian, sau photoshoparea unui avion ucrainean pe o poza
    • -2 (6 voturi)    
      sunt la fel de prosti stai linistit (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cikician

      Dovada
      http://asekose.am/ru_RU/news/20/205296-sin-erdogana-s-dvuma-polevimi-komandirami-igil.html
      traducerea in engleza
      The photo Erdogan's son with two warlords LIH !
      The main source of funds allocated to support LIH today is the sale of Iraqi oil from the oil fields in the region of Mosul , where they were closely guarded .
      Apparently, Erdogan's son is the one who provides the export of oil controlled LIH .

      Cei doi barbosi din poza sunt proprietarii unui restaurant din Istanbul dar ce conteaza, editorii Sputnik lucreaza
  • 0 (4 voturi)    
    azi dusmani,mine prieteni si viceversa (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:57)

    ccp [anonim]

    Azi se pupa si miine isi iau gitu...nu mai stiu care cu care is...o politica tipica usa ,dar invatata si de restu lumii si aplicata cu zimbetu pe buze...turnu babel
  • +4 (6 voturi)    
    Sa vezi surpriza (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:37)

    V. Veroiu [utilizator]

    Daca nu sunt implicati si rusi, germani sau francezi, cu firme cu tot. Banul nu are nici gust si nici religie.
  • +2 (2 voturi)    
    Tratate de vasalitate. (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:04)

    Luchian [utilizator]

    La o zi dupa ce a inceput campania de bombardare a retelei ISIS de transportare a petrolului sirian in Turcia, Turcia a doborat un avion rusesc. Ce s-ar fi intamplat acum daca n-ar fi fost acel incident? Am fi privit la dovezi fara suspiciunea de acuzatii si razbunare pentru avionul doborat. Ar fi fost foarte greu pentru turci, dar mai ales pentru intreg occidentul care se pare ca de 1 an survoleaza Siria in cautarea ISIS si nu le-a observat ditamai reteaua de transport de petrol constituita din 8500 de cisterne. De ajutorul primit de ISIS sub forma unor convoaie incarcate cu armament nu stiu daca mai are rost sa vorbesc. Cazul jurnalistilor turci care au dat in vileag transporturile de arme catre ISIS, si au fost inchisi pentru "spionaj" si "tradare" nu a fost prea hot pentru jurnalistii romani.
    O nedumerire de-a mea. Cand Romania a semnat tratatele de vasalitate catre Occident, a fost inclusa si presa? Pentru ca avem o presa in care coruptia politicienilor romani este stire soc, dar anumiti politicieni straini sunt tratati cu suspect de mult respect. Poate ca s-a apasat butonul in Occident si noi vedem rezultatul aici. Ce mai Occident, unul disperat ca de atatia ani de zile apasau pe butonul cu eticheta Siria si nu se intampla nimic. Scumpa si foarte complicata reparatia circuitului. Macar, dupa criza refugiatilor sirieni s-a convins lumea ca nu pentru binele sirienilor se vrea schimbarea lui Assad, ci pentru ca probabil a refuzat sa semneze tratatele de vasalitate.
  • +1 (1 vot)    
    Nu ma mira (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Daca e asa dar ce ma mira e cum de Turcia e in NATO si vrea s fie si in UE si tot asa...ceva nu se leaga.
  • +1 (1 vot)    
    Erdo & son (Joi, 3 decembrie 2015, 4:16)

    KostasP [utilizator]

    Nu scapa de bratul lung al fsb-ului.