Viktor Orban: Lideri UE vor anunta un plan elaborat pe ascuns, de relocare a 500.000 de migranti din Turcia direct in tarile Uniunii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:07 Actualitate | Internaţional

Premierul Ungariei, Viktor Orban
Foto: Comisia Europeana
Liderii Uniunii Europene si ai Turciei ar putea anunta, la sfarsitul acestei saptamani, o intelegere facuta in spatele cortinei, prin care 400.000-500.000 de refugiati sirieni vor fi relocati din Turcia in UE, a declarat miercuri premierul ungar Vicktor Orban. 

Orban se impotriveste partenerilor sai din UE de ani buni in probleme de politici economice, libertati politice si, de curand, in privinta crizei migrantilor, in care Ungaria a adoptat o pozitie intransigenta si a ridicat un gard de otel la granita sudica pentru a tine departe migrantii. 

Ungaria s-a opus ferm si cotelor de migranti ce urmeaza sa fie distribuiti intre tarile blocului comunitar. 

Intr-o cuvantare in fata liderilor ungari tinuta in Budapesta, Orban a spus ca se asteapta la presiuni puternice din partea Europei pentru a accepta o parte a acestei jumatati de milion de migranti, lucru pe care -spune el - Budapesta nu-l poate accepta. 

El a adaugat ca intelegerea a fost lansata intr-un summit UE recent, tinut in Malta, dar a fost abandonata si nu a fost inclusa in recentul acord UE-Turcia semnat in acest weekend la Bruxelles dupa ce sustinatorii sai nu au obtinut sprijinul necesar. 

“Problema (relocarii) va fi un cartof fierbinte in perioada urmatoare deoarece, chiar daca poate fi tinuta in semi-secret… cineva undeva - cred ca Berlinul saptamana aceasta - va anunta ca 400-500.000 de refugiati sirieni ar putea fi adusi direct din Turcia in UE”, a declarat Orban. 

“Europenilor li se pregateste o surpriza urata”, a adaugat el. El a sugerat ca intelegerea este orchestrata de Germania si ca ar putea domina discursul politic in urmatoarele zile sau saptamani.  

“Presiunea va fi intensa pe noi si pe celelalte patru tari din Acordul Visegrad (Polonia, SLovacia si Cehia”, a sustinut Orban.  

“Ei vor anticipa ca, odata ce anumite parti vor ajunge la o intelegere - si, pentru a evita complicatii diplomatice n-o sa va spun in ce tara e Berlinul - noi ar trebui nu numai sa aducem acesti oameni in Europa, dar si sa-i impartim intre noi, ca obligatie”, a declarat premierul ungar. 

“Nu va fi usor pentru ca evident nu putem sa o acceptam asa”, a mai spus el.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5691 vizualizari
  • -2 (18 voturi)    
    orban a furat startul... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ..e vorba intr-adevar de un acord voluntar - o coalitie a vointei, daca vreti - intre noua state membre UE care au decis ca primeasca 0.5 milioane de migranti direct din Turcia. Ungaria/grupul de la Visegrad nu fac parte din aceasta coalitie.

    Acest acord voluntar va fi viitoare baza politica ptr noul mini-Schengen descarcat de balastul statelor-problema din Europa de Est si Sud.
    • +15 (15 voturi)    
      Balast ? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:40)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Interesant. Cand e vorba de facut afaceri si obtinut profit in aceste tari (prin productie sau comercializare), tarile vestice nu au nici o problema.
    • +9 (11 voturi)    
      Cat timp e voluntar (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:41)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si cat timp nu suntem bagati si noi voluntar cu forta, mie mini Schengen, midi Schengen sau maxi Schengen nu pot decat sa ma bucur ca suntem considerati balast. Balast insa lasat in pace.

      BTW: prin initiativa de a primi migranti cu tavalugul oricum statele au incalcat legislatia Schengen care spune clar cum trebuie procedat cu migrantii. Cat timp ei nu sunt in stare sa isi respecte propriile angajamente, ce sa discutam mai departe? Nu aiba decat migrantii sa isi poata vizita rudele siriene din Germania pana in Belgia in al lor maxi Schengen.
    • +10 (10 voturi)    
      frumos... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      RIP UE 2015
    • +12 (12 voturi)    
      Cine se joaca cu soarta civilizatiei europene (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:37)

      UE, fara frontiere [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Chiar sa fie vorba de un acord voluntar, el ramane ascuns publicului si este incheiat cu profund dispret pentru opinia majoritatii europene.

      In democratia europeana, mai conteaza ce cred cetatenii?
      Sau "stiu ei mai bine" asa zisii "lideri" si cetatenii nu au decat sa munceasca stupid pentru a plati taxe si impozite din care vor fi acordate ajutoare celor care in final ii vor da la o parte din Europa ?!

      Daca se dovedeste adevarat (am vazut deja articole in presa anglofona si francofona), atunci e limpede ca tensiunile sociale si politice vor fi in crestere in UE, iar partidele etremiste vor fi pe val la urmatoarele alegeri.

      Poate asta vrea Merkel, ca pentru 500.000 de refugiati in plus sa o puna indirect pe Marine Le Pen presedinta a Frantei si astfel sa distruga actuala UE.

      Mi se pare o politica dementa, nebuna, sucidara, dusa cu o inversunare morbida impotriva europenilor si impotriva culturii si civilizatiei lor.

      Cateva sute de indivizi, in cateva cancelarii si la Comisia UE, hotarasc soarta a 500 milioane europeni fara sa le pese de ce cred cu adevarat acei europeni. E kafkian si totalitar.
  • +15 (19 voturi)    
    ii accepta Romania (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:16)

    andrei [anonim]

    bineinteles ca Romania o sa accepte oricati imigranti le asigneaza Berlinul .... acum o sa vedem daca avem lideri adevarati care vad binele acestei tari sau doar vasali ai Berlinului
    • +8 (8 voturi)    
      Chestia este (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:39)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      ca Romania va accepta cota de migranti si nu vom fi primiti nici in mini(shengen).
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:49)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Mutulica ne-a vandut deja .. daca i se dubleaza salariul mai luam 1 mil de sirieni bonus
  • +8 (20 voturi)    
    Dacă este adevărat... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:23)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Se impune ieșirea unilaterală a țărilor est-europene din UE și ieșirea unilaterală a Slovaciei din zona euro, precum și renaționalizarea întreprinderilor de stat est-europene privatizate la un preț derizoriu unor firme din nucleul dur al UE (precum Petrom în România).
    • +4 (6 voturi)    
      Momentan (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:42)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Avand in vedere ca statele vestice oricum nu isi tin angajamentele eu zic sa sugem cat mai multi bani facand in acelasi timp cat mai multe promisiuni. Si atat. Nu fapte.
    • +1 (9 voturi)    
      Aham (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:54)

      Gaspadin [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Si sa dam intreprinderile renationalizate la rusi, pe gratis, impreuna cu vreo cateva milioane euro cash ca si pesches sa le accepte sub managementul lor. Nu?
    • -1 (1 vot)    
      Presedintele din Ungaria (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu s-a numarat printre acei lideri UE?
    • +2 (2 voturi)    
      Tu spui sa iesim din UE de mult timp, (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:23)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ca sa-i fie mai usor lui Putin sa ne saboteze economia.

      Deja m-am obisnuit cu postacelile tale anti-UE si pro-ruse.

      UE trebuie doar sa se reconfigureze, sa fie actualizata, nu e nevoie sa iasa nimeni din UE.
  • -7 (15 voturi)    
    Daca sunt... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:28)

    EduardPopa [anonim]

    Daca sunt fix asta, refugiati sirieni, e ok, pt ca sunt acei oameni care fug de razboi si nu vor sa aiba nicio treaba cu teroristi, bombe, atentate...
    Dar daca vor fi "refugiati sirieni" din Albania sau din Somalia, atunci e cam nasoala treaba. Cu toata simpatia pt somalezi, dar sunt un pic cam nescoliti si cu tot felul de boli tropicale, iar albanezii, sa ma ierte, dar ei o duc f bine, in comparatia cu astialalti.
    Opinia mea, sirienii si irakienii sunt singurii care trebuie ajutati in acest moment, pana dispare ISIS si razboaiele civile, din perspectiva azilului politic.
    Restul natiilor, cu toata simpatia pt tragediile lor, trebuie impachetati si trimisi la loc in tarile de origine. Sau doar cu tiganii romani se face asa in UE?
    Dar ma rog, mai intai sa se adevereasca premonitiile lui Putin de pe Dunare asta. :))
    • +8 (10 voturi)    
      Refugiati sirieni si irakieni (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:21)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

      sunt feriti de razboi, teroristi si bombe pentru ca sunt la coreligionari lor turci. Sa ramana linistiti acolo pana trece razboiul apoi sa se intoarca in tara lor. Nu au de ce sa vina in UE.
      Europa poate eventual sa ajute cu ceva bani pentru intretinerea lor, bineinteles impreuna cu statele arabe bogate in petrol.
  • +7 (7 voturi)    
    tare imi e ... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:46)

    liviu_ [utilizator]

    ca dictatoru asta are dreptate...

    pactul cu turcia... in sine este o sinucidere... si pe langa asta turcu forteaza si santajeaza in disperare ue... si proasta de merkel si ceilalti nu se prind... nu stiu ce le-au facut astora de-s asa prosti!
  • +5 (7 voturi)    
    pai e bine... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:50)

    un om [utilizator]

    la ce politicieni sluga avem, luam si noi vreo 50 000, ca reprezinta doar 10%. O sa ne spuna la televizor cum trebuie sa ne bucuram ca nu am luat 50% :)
  • +7 (7 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:02)

    Sakura [utilizator]

    Noi în loc să stăvilim fluxul şi aşa enorm al imigranţilor care vin singuri, începem să-i aducem chiar noi şi încă masiv. Absolut incredibil. Chiar toţi şi-au pierdut minţile?
    • -2 (6 voturi)    
      Natalitatea (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:31)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      in vest a scazut dramatic. de aceea se intampla ce se intampla
  • +4 (4 voturi)    
    Urmatorul pas .... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:32)

    K Terinca [anonim]

    ..... ar fi sa decida mai marii UE, ca in locul celor 500,000 de sirieni ce vor veni in Europa, sa fie trimisi 500,000 de europeni in Siria, care eventual sa se lupte cu ISIS.
    La fel, cote impuse de Dna Merkel si Dl. Junker, fiecare tara trebuie sa isi convinga n-spe mii de cetateni sa plece in Siria. Ca sa poate veni in schimb sirienii in Europa.

    Hai, care te oferi voluntar ?
  • +7 (7 voturi)    
    bravo orban; klaus sta drepti, din pacate (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:43)

    carp [anonim]

    era clar ca tarile vest vor incerca sa-si impuna jocurile fata de europa estica; cred ca e timpul sa lasam dracului schengen'ul si sa initiam o zona de est comuna cu bulgarii, ungurii, slovacii si polonezii (daca cehii si austriecii vor dori, cu atat mai bine; nu cu grecii totusi, ei trebuie lasati in schengen, iar sarbii si croatii au potential distrugator, nu aduc doritul echilibru). E o fasie importanta care traverseaza de la marea baltica la cea neagra/mediterana si care poate servi clar ca o interfata cu tarile csi. mai mult, romania poate juca un rol important in aceasta uniune, iar sustinerea reciproca poate forma o contra puternica la inititivele 'generoase' ale consortiului franco-german; e timpul ca estul sa ridice capul din poala. avem mare noroc cu orban ptr ca mentine aprins focul anti-imigratie, un proces care are potentialul de a distruge pe viitor tot ce inseamna europenismul si valorile lui.
  • +4 (4 voturi)    
    un Reich (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:56)

    relu [anonim]

    eventualul mod de a forta tarile europene - nu conteaza daca din vest sau din est - de a primi imigr. este unica in istoria moderna cel putin. Daca astea sunt modalitatile U. E. de a impune cu forta o masura pe care o cere interesul unui singur stat membru, Germania, atunci UE este un Reich strivitor, cu nimic diferit nici chiar de regimul stalinist
    • +4 (4 voturi)    
      poporul german sigur nu are acest interes (Miercuri, 2 decembrie 2015, 18:07)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui relu

      radicalizarea cetatenilor germani este rapida, este constientizata de catre politicieni si totusi se continua pe aceasta cale nebuneasca, ba mai rau se cauta modalitati de a o accelera.

      este o dementa suicidara aici, iar sensul ei scapa tuturor. numai merkeloglu-bey ar putea sa desluseasca cauza ca sta in spatele indarjirii intru distrugerea germaniei si a europei.