O instanta din Turcia cere unei comisii de experti sa evalueze personajul Gollum din Stapanul Inelelor

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:20 Actualitate | Internaţional

Erdogan, comparat cu Gollum
Foto: diken.com.tr
O instanta turca a cerut expertilor sa evalueze personajul Gollum din Stapanul Ineleleor in dosarul unui barbat judecat pentru insultarea presedintelui Recep Tayyip Erdogan, informeaza bbc.com, care citeaza presa din Turcia.

Bilgin Ciftci este acuzat ca l-a insultat pe presedinte prin distribuirea de imagini prin care il compara pe Erdogan cu Gollum.

Expertii vor decide daca asta a fost sau nu o insulta. Nu se stie exact ce criterii vor folosi acestia pentru a lua o decizie.

Grupul de experti va fi compus din doi academicieni, doi savanti din domeniul stiintelor comportamentale sau psihologi si un expert in productii cinematografice si TV, a scris ziarul Today’s Zaman.

Judecatorul a luat decizia dupa ce a admis ca nu a vazut intreaga serie din Stapanaul Inelelor.

Insultarea presedintelui este o infractiune in Turcia si se pedepseste cu inchisoarea.


Citeste mai multe despre   









8662 vizualizari
  • +17 (23 voturi)    
    Inapoi in stepe (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:44)

    Robert M [utilizator]

    Unele popoare migratoare nu au ce cauta in Europa.
    Ele nu aduc decat razboi si teroare, nu avem nimic de castigat de pe urma lor.
    Au stat 500 de ani in Europa, acum pot pleca acasa.
    • +11 (13 voturi)    
      Turcia (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:27)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Acum cateva zile toata lumea il lauda pe gogosarul asta de erdogan. Numai cuvinte de lauda la actiunile Turciei acum ca l-au "pus la punct" pe Putin.

      Astazi toata lumea il injura. Cred ca Romanii ar trebui sa invete sa nu-si mai lase preferintele dictate si schimbate la fiecare cateva zile de niste articole de pe net. La fel, ar trebui sa invete ca dusmanul dusmanului tau nu e si prietenul tau. Turcia si gogosarul care o conduce sunt la fel de necivilizati ca Rusia si gogosarul care o conduce. As zice ca sunt doua fete ale aceleiasi monede dar adevarul e ca sunt aceeasi fata de pe doua monezi identice...
  • -5 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:47)

    John.Doe [utilizator]

    Daca s-ar pedeapsi si in Romania pentru insultarea liderilor politici, jumatate de populatie ar fi in puscarie :))
    • +7 (9 voturi)    
      In Ro (Miercuri, 2 decembrie 2015, 11:14)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      Liderii se insulta singuri
  • +11 (19 voturi)    
    . (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:50)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Posibil sa existe scuze pentru asta,din cate am auzit Erdogan a blocat de mai multe ori youtube si twitter in turcia.
    UE trebuie sa accelereze primirea acestei democratii in sanul comunitar.
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 10:19)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Te tii de glume, ha?
      • +4 (4 voturi)    
        . (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:04)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Am vazut reactii alergice la common sense ,incerc si eu alte variante acuma...
        Am intrat pe site-ul ziarului mentionat ca sursa in articol ,prima pagina zici ca e oficiosul partidului comunist tocmai ajuns la putere : ziarist arestat ,ziaristi arestati ,ziarist in arest , om de radio concediat pentru ca a criticat puterea...curat EU.
  • +23 (25 voturi)    
    what ? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:51)

    CRMS [utilizator]

    Si astia vor sa bage Turcia in UE ?
    Inteleg ca daca vor mai fi vreo 2 atentate in capitalele UE vor baga si Rusia in UE.
    • +6 (8 voturi)    
      Sau Coreea de Nord (Miercuri, 2 decembrie 2015, 11:04)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Ce daca e in Extremul Orient? Noi suntem primitori :))
  • +13 (13 voturi)    
    Genial! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:56)

    Observator roman [utilizator]

    Judecatorul nu a citit cartea dar a delegat o comisie de academicieni si savanti!!

    Uite, am s-o citesc si eu insa am un raspuns pe care vi-l pot da de pe acum: Erdogan e un tip mult SUB Gollum... Pe ce ma bazez? Pe Wikipedia!

    „Gollum, un hobbit cunoscut anterior sub numele de Sméagol, pastrase Inelul timp de sute de ani. El isi omorase verisorul Déagol pentru a intra in posesia Inelului la scurta vreme dupa ce Déagol il gasise in raul Anduin."

    Erdogan nu e asa malefic, n-a pastrat Inelul (sa citim Islamismul) timp de sute de ani si nici nu va avea ocazia sa o faca. Poate doar si-a omorat un verisor kurd dar n-am auzit de niciunul pe care sa-l cheme Déagol... :)))
  • +6 (6 voturi)    
    Streisand Effect (Miercuri, 2 decembrie 2015, 11:14)

    CititorulComentator [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Streisand_effect

    Prosti mai sunt...needucati, inchisi la minte si religiosi, ce combinatie fatala!
  • 0 (0 voturi)    
    Interesanta stire (Joi, 3 decembrie 2015, 9:46)

    Justin Puscasu [anonim]

    Aparuta exact la o zi dupa ce un oficial rus l-a acuzat "cu dovezi" pe Erdogan ca ar fi implicat in trafic cu petrol si colaborare directa cu Daesh.
    Ideea nu e noua. Basescu a fost frecvent asemuit cu Gollum: http://funpage.ro/basescu-smeagol
    Si nici Putin nu a scapat: http://xoxol.org/putin/gollum/putin-is-gollum.html